BUITEiVLANDSCHE BERIfrTEiX. De Heer Groen van Prinsterer heeft de voorgestelde bepalingen bestreden. Naar zijne meening is de regeling van het finantiewezen der gemeenten, bij deze wet voorgedragennoch overeenkomstig met de voorschriften der Grond wet, noch met de belangen van het land. Het nieuwe art. 255, heeft Item niet van gevoelen doen veranderen. De Heer Sloet tot Oldhuis heeft drie algemeene punten behandeldals 1°. den aard der belastbare voorwerpen, bij de wet voorgeschreven; 2°. het bedrag der belastingen, bij de wet bepaald; en 3°. de voorgestelde orde, waarin de belastingen zich bij de heffing zullen opvolgen. Hij heeft met nadruk de noodzakelijkheid doen uitkomen om ten aanzien van deze aange legenheid het toezigt der Regering bij de wet te waarborgen, maar zich echter tegen dezen titel verklaard, om de daarbij voorgestelde rangregeling der belastingen, welke hij voor eene onmogelijkheid en strijdig met de voorschriften der Grondwet achtte. De Minister van Finantiën heeft toen de vorige spreker gewaagde van be loften reeds in 1848 gedaan tot afschaffing van accijnsen op verschillende voorwerpenherinnerd dat de beloften niet van hem zijn uitgegaanmaar van zijnen ambts-voorganger. Die beloften zijn nooit door hem gegeven en gedaan vóór dat hij zijne betrekking heeft aanvaard. De zitting duurt voort. AMSTERDAM, 26 Mei. Z. M. heeft een nieuw bewijs zijner belangstelling in den bloei der Natio nale kunst en letteren gegeven, door, bij aanschrijving van den 20stctl dezer, aan de Heeren Mr. J. van Lennep, Mr. J. H. Burlage, H. J. Schimmel en A. J. de Buil alhieren aan den Heer J. W. Holtrop te 's Gravenhageden last op te dragenom zich tot eene commissie te vereenigen ter beraadslaging over de middelen waardoor het Nationaal Tooneel zou kunnen opgebeurd wor den en weder opgevoerd tot zijnen vroegeren luister en roemten einde daarna aan Z. M. op te geven wat er zou kunnen beproefd worden om eenen goeden uitslag te verkrijgen. NIJMEGEN, 25 Mei. Gisteren avond werd alhier door de Heeren Schretlen Comp.op eigen kosten eene proefneming gedaan der door hen aangenomene publieke verlich ting door middel van pijp-gas. Deze proefneming werd met den besten uitslag bekroond en als inwijdingsfeest met den meesten luister gevierd. Behalve aan de fabriek waren op onderscheidene punten der stad prachtige illuminatien aangebragt. Tot laat in den nacht, waren de straten en plei nen met duizende toeschouwers bedekt, die als uit eenen mond de fraaije verlichting bewonderden. BELGIË. BRUSSEL, 23 Mei. De onderhandelingen betreffende het handelsverdrag met Nederland zijn geschorst, ten gevolge der ministeriële krisis. De Heer Liedts wordt heden avond alhier verwacht. Volgens de Brusselsche berigten van gisteren duurt de ministeriele krisis voort. LI. Donderdag hebben de leden der meerderheid zich ten huize van een hunner vereenigd. Er waren meer dan vijftig leden tegenwoordig allen van de liberale partij de Ministers woonden de vergadering bij. Van weerszijden zijn vele ophelderingen gegevenen daaruit is gebleken dat de meerderheid, die zich alleen op een enkel vraagpunt heeft verdeeld, het vaste voornemen heeft om eendragtig en aaneengesloten te blijvenen om te be letten dat het bewind overga tot een katholijk of aan een uit liberalen en katholijken zamengesteld kabinet. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Mei. De Regering heeft een oorlogschip ter beschikking gesteld van den Heer de Bourboulonom hem en de geheele legatie naar China over te brengen. Gisteren heeft bij de Academie Francaise de openbare zitting plaats gehad tot aanneming als lid dier Academie van den Heer Nisardwelke den Heer de Feletz als zoodanig is opgevolgd. Die zitting was buitengewoon luisterrijk de beroemdste mannen van Frankrijk woonden haar bij. De Wetgevende Vergadering heeft eergisteren beraadslaagd over de voor stellen van twee harer leden betrekkelijk de wijze van behandeling van voorstellen tot herziening der constitutie. Die discussie gaf aanleiding tot een tooneel van verwarring en opschudding, in hetwelk men een voorbode ziet van hetgeen de behandeling zelve van voorstellen tot herziening zal op leveren. Het eerste voorstel, van den Heer Moulin, strekte om alle de voorstellen tot herziening aan eene bijzondere commissie tot voorloopig onderzoek te ver zenden. Met groote meerderheid werd in weerwil der bergpartij beslotendat voor stel in overweging te nemen. Het andere voorstel strekte om den termijn van drie of zes maanden, bin nen welken voorstellen van ledeneens verworpen zijndeniet op nieuw mo gen worden ingediendte verkorten tot ééne maandwanneer het voorstellen geldt betreffende de herziening der constitutie. De Heer de Girardin heeft daartegen een zoo oproerige redevoering gehou den dat de geheele vergadering in opschudding geraakte en den spreker tot de orde riep. Nadat voorts nog zoowel van de zijde des voorstellers als van de commissie was verklaard, dat de voorgestelde termijn van eene maand te kort was en dat men alleen het beginsel van het voorstel wilde vasthoudenbesloot de vergadering met aanzienlijke meerderheid hetzelve in overweging te nemen. Daarna is de tweede beraadslaging over de suikerbelasting ten einde gebragt. Het besluit waardoor de vreemde suiker eigenlijk met veertien franken de 100 kilogr. wordt ontlast, geeft aan vele voorstanders der inlandsche suiker teelt reden tot bezorgdheidwant zij berekenen de eigen productie van Frankrijk en zijne koloniën op 160,000,000 kilogr. in het jaar, dat is reeds 40 k 45 millioen meer dan het jaarlijksch verbruik van Frankrijk. In de vergadering van gisteren is een begin gemaakt met de tweede over weging van de wet op de nationale gardewaarbij het zeer onstuimig is toe gegaan, doch de partij der orde toch de bovenhand heeft behouden. De twee zonen van den Graaf de Thomar, den door Salhanda ver jaagden eersten Minister van Portugal, zijn te Parijs aangekomen, om er hunne opvoeding te voltooijen. -Het 7<le batailjon jagers, te Vincennes in bezetting, heeft in den afge- loopen nacht bevel bekomen om onverwijld naar Rome te vertrekken en heeft heden den marsch begonnen. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 Mei. De ffZeitung van heden bevat een Keizerlijk besluit van 7 Apriltot invoering van een nieuw stelsel van koperen munt. Bij het Ministerie van Onderwijs is sedert lang een ontwerp gereed tot or ganisatie der volkscholen. Thans zouden door den Minister deskundigen uit de verschillende Kroonlanden worden ontbodenom hun gevoelen over die wet te vragen, en haar dan aan den Rijksraad voor te dragen. Uit eene zekere bron verneemt men omtrent de reis van Vorst Metler- nich, dat die Vorst welke voortdurend, niettegenstaande zijn 78-jarigen ouderdom, zich in den besten welstand mag verheugen, in Junij uit Brussel naar zijn slot Johannisberg zal vertrekken, om daar het schoone jaargetijde door te brengen. Eerst later hoopt hij zich naar Weenen te begeven. De bekende schrijver van das Leben JezuDr. D. Strauss, die eenige dagen geleden hier aankwam, heeft op last der politie de stad weder spoedig moeten verlaten. De overstroomingen hebben groote verwoestingen veroorzaakt. De Kei zer heeft bevolen, dat overal, waar de gemeenschap noodzakelijk was, in plaats van de weggespoelde bruggen, door de pionniers schipbruggen zouden gemaakt worden. Het aantal werklieden aan den Semmeringer spoorweg bedraagt meer dan 12,000 van allerlei natiën, maar meest Bohemers en Italianen. Eene telegraphische depêche uit Athene van den 15dcD dezer meldtdat Koning Otto dien dag in den Piraeus is aangekomen. ALG£RIE« 15 Mei. Onderscheiden inlandsche stammen zijn in opstand gekomen. Onder be vel van den voornaamsten oproerstokerden Shérif Bou-Barghelahad zich reeds een klein legeruit voetvolk en ruiterij zamengesteldin de omstre ken der stad Bougia vertoondom ten slotte tegen haar op te trekken. Het garnizoen verliet de stad onmiddelijk om de Arabieren te bestrijden het was 900 man sterkwaarbij 25 man ruiterij de artillerie bestond uit slechts twee kleine stukken geschut. Uit dien hoofde besloot de Commandant (de Luitenant-Colonel de AVengy) dan ook, den vijand zoo spoedig en zoo digt mogelijk te naderen en hem dan met den sabel te doen aanvallen. Na een hevig tirailleursgevecht en wel gecombineerde manoeuvregelukte dit plan volkomen. De Fransche soldaten wierpen zich lusschen de vijandelijke ruiterij en het voetvolk in, en slaagden er in, beiden op de vlugt te jagen. Intusschen was een honderdtal manschappen den regtervleugel van den vijand omgetrokkenmet het doelom hem in den rug aan te grijpen. Dit was door zijne vlugt onnoodig gewordendoch had ten gevolge dat een ge deelte der vlugtelingen dit corps ontmoetteen weder teruggedreven werd. Een aanzienlijk aantal hunner, zag zich zoo doende tusschen de beide korpsen ingeslotendie elkander al meer en meer naderden. Alstoen ontstond een vreeselijk bloedbad. Verscheidene honderde Arabie ren, waarvan de meesten bij hunne vlugt de wapenen hadden weggesme ten, werden nedergesabeld. Het gelukte Bou-Barghela echter, met het ove- rige gedeelte zijner troepen te ontkomen. Van de zijde der Franschen telde men twee dooden en een zestal ge kwetsten. De 25 man ruiterij verloor, bij eenen woedenden aanval op eene troep met lansen gewapende Arabiereneen man en twaalf paarden. Men gelooftdat de uitslag van dit gevecht de oproerige stammen tot be zinning zal brengen; te meer, daar de invloed van Bou-Barghela daardoor zeer verminderen moet. Hij had toch zijne volgelingen, in naam des Hemels, eene algeheele overwinning toegezegd en leed reeds bij den aanvang van zijnen veldtogt een nederlaagdie voor hem te vernederender isdaar hij ongeveer 3000 man voetvolk en 250 man ruiterij onder zijne bevelen had. AKAPIËMIE-NIEFWS. PROMOTIE AAN DE LETDSCHE HOOGESCIIOOL. Den 17Jen Mei de Heer B. II. M. Hanlovan Amsterdam in de Regten na verdediging van zijn Specimen de Cursu Publico Mercium ac fecto- rum ex principiis Juris Mercatorii Neerlandici. Den 28sten dito de Heer W. Bisschopvan 's Gravenhagein de Letteren na Openbare verdediging van zijn Specimen continens Annotationes Cri ticus ad Xenopbontis Anabasin.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3