echter met het aangeboden art. nog niet geheel en al vereenigen. Hij had gaarne gezien, dat aan dat art. eene meer algemeene strekking ware gegeven. Iiij behoudt zich uit dien hoofde zijne stem voor. (De Zitting duurt voort). DORDRECHT23 Mei. Gisteren is de nieuw vervaardigde brug over de Oude Haven opengesteld. Alle lof komt den kundigen architect toe die het plan ontwierp cn den aan nemer die het uitvoerde. De Heer Zuiderhoekaan wien het metselwerk en de lleeren D. A. Schretlen Comp. te Leydenaan wie de vervaardiging van bet ijzer gietwerk was toevertrouwdhebben gewedijverd in de daarstelling van een werkdat een sieraad van onze stad mag genoemd worden. Het ijzerwerk vooral, dat voor den minder-kuncligen toeschouwer het meest de aandacht wekt, munt zeer uit door nette uitvoering en zuivere bewerking. HAARLEM23 Mei. Als een voorbeeld eener uitgebreide en langdurige praktijk in de ver loskunde verdient vermelding dat M. SchradersWed. MarchandStads- vroedvrouw alhierin een tijdperk van 48 jaren tot den Uien Mei 1851 verrigt heeft 15,002 verlossingenwaarbij 7750 zonen en 7252 dochters, en driemaal drielingen geboren werden. AMSTERDAM, 23 Mei. De eerste geregelde seinen met den electro-magnetischen telegraaph van deze stad naar het Nieuwe Diep, zijn dezer dagen zoo voldoende uitgeval len dat het puhliek binnen weinige dagen van dien telegraaph zal kunnen gebruik maken. Gisteren avond ten 9 ure, ontstond er brand ten huize van W. G. Fiegc Jr., fabriekant van zoogenaamde eau-de-cologneop de Texelsche Kade, N°. 10in liet achterbuisingerigt tot werk- en bergplaats. De brand is ontslaan bij het uittappen van groote flesschen in kleine, door de onvoor- zigtighcid van er met de brandende kaars te digt bij te komenwaardoor de spiritus in brand vlooghet gansche achterhuis benevens het woonvertrek in het huis zelf is verbrand. Eergisteren middag is de spoortreinwelke ten 2 ure 20 minuten al- bier moest aankomen, eerst ten ruim 4 ure gearriveerd. Dit geval, waarbij rnen gelukkig geen verlies van menschenlevens had te betreuren, werd ver oorzaakt door dat de locomotief uit het spoor was geraakt. Het schip het Zwolsche Diepwaarover men ongerust wasis den 3lJcn Mei behouden te Boston aangekomen. MIDDELBURG, 22 Mei. Het Prov. Geregtshof in Zeeland heeft den Heer J. de Kater Nz., Notaris te Haamstedeschuldig verklaard aan het verduisteren van meer dan een derde der opbrengst van eene door hem gehouden openbare verkooping van roerend goeden dus in zijne betrekking aan het verduisteren dier gelden en hem eerloos verklaard, met verwijzing tot 5 jaren tuchthuisstraf, ƒ20 boete, ontzetting van zijn ambt als Notaris en de kosten van bet geding. Het aantal reizigers, dat tot dusver door de stoombooten uit Frankrijk en België is aangebragt, is niet veel grooter dan in andere jaren. De toeloop naar de Tentoonstelling vermeerdert steeds. De ontvangst voor toegang-kaartjes van 5 schillings (ƒ3.00) bedroeg 11. Maandag 3,360 (ƒ40,320). Er is nu bepaald dat de bezoekers den zelfden loop door 't ge bouw zullen moeten nemenen dat politie-agenten op eene verhevenheid zul len worden geplaatst, om beter toezigt te kunnen houden. Op de Tentoonstelling, en wel in het gedeelte van het gebouw voor Amerikaansche goederen afgezonderd, heeft men eene schaafmachine in wer king gebragtdie in zeer korten tijd eene ruwe plank aan beide zijden ge heel glad schaaft. De geheele uitvoer van thee naar Engeland uit Canton heeft in de 3 eerste maanden van dit jaar bedragen 57 millioen ffi, zijnde 7£ millioen meer dan in den zelfden tijd in het voorgaande jaar. Er was ook veel han del in zijden stoffen, PORTUGAL». OPORTO, 12 Mei. De Maarschalk Saldanha heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij van de bewoners dezer stad afscheid neemt en meldt, dat hij zich naar Lis sabon begeeft, om zich aan het hoofd der Regering te plaatsen. Den 9den heeft hij troepen naar Lissabon doen inschepen en zou ook weldra zelf ver trekken. De Koningin moet reeds voornemens geweest zijn om van den troon afstand te doen, doch het zou aan den Franschen Gezant zijn gelukt, om haar tot hiertoe van dien stap te wederhouden. II. M. bad den bijstand van de drie Mogendheden ingeroepen, die het viervoudig verbond mede ondertee kend hadden, doch Engeland had geweigerd tusscben beide te komen, en ook zou die laatste Mogendheid Frankrijk en Spanje daarin willen beletten. §PAHiJE. MADRID, 15 Mei. Het Concordaat met den Paus behelst hoofdzakelijk de volgende bepalingen De Katholijke godsdienst blijft die van Spanje, met uitsluiting van elke andere. Het openbaar onderwijs zal in overeenstemming met de Katholijke leer zijnen in dit opzigt onder toezigt der Bisschoppen staan. De Regering zal aan de Bisschoppen bijstand verleenen tot vervulling hunner pligten tot instandhouding van de zuiverheid des geloofs en der zeden en tot wering van schadelijke boeken. De geestelijkheid zal in de kerkelijke aangelegenheden de vrijheid genietenwelke de verordeningen der kerk vereischen. Er worden drie nieuwe bisschoppelijke zetels opgerigtte MadridCiudad Real en Vittoriaen negen opgeheven. De vier geestelijke ridderorden worden vereenigden een bepaald kerkdis- trict zal haar worden aangewezen. Aan de kroon wordt het regt voorbehouden om eenige kerkelijke posten met de daaraan verbonden inkomsten te begevenalsmede verscheiden waar digheden in de kapittels. Onder het gezag des Pastoors worden alle geestelijken geplaatst, die ka pellen binnen zijn kerspel gelegen, bedienen, al kunnen daartegen ook oude privilegiën worden ingeroepen. De Pastoors worden benoemd na vergelijkend onderzoek, volgens de voor schriften der kerkvergadering van Trente. De Vicarissen door den Bisschop na onderzoek van den persoon in eene vergadering der geestelijkheid van de dioecese. De Regering verbindt zich om onverwijld in elke dioecese seminariën te vestigen, zonder afbreuk van de algemeene seminariën; zij zal gestichten van geestelijke orden oprigten voor kerkelijke personen die zich tot geeste lijke oefeningen willen afzonderen. De vrouwen-kloosters die als opvoedingsgestichten dienenzullen in stand gehouden wordenzoo ook de instelling der zusters van liefdadigheid. De Aartsbisschop van Toledo zal 160,000 realen (ƒ20,000) jaarlijks trek ken de Prior der vier orden 40,000 realen de Kardinalen buitendien nog 20,000 realen. De regering zal in het onderhoud der gevestigde kloosters voorzien. De nog niet vervreemde kloostergoederen zullen door den Staat teruggeven en door de Bisschoppen naar de vastgestelde voorschriften verkocht wordende opbrengst zal worden besteed ten behoeve der geestelijke vereenigingen en tot betaling van de jaargelden der kloosterzusters onverminderd de verplig- tingen der regering in dit opzigt. De bijdrage uit 's lands middelen voor de eeredienst en de geestelijkheid kan niet worden verminderd maar wel vermeerderd; zij zal worden betaald uit de opbrengst der krachtens de wet van 3 April 1845 vervreemde goederen en zekere oude inkomsten, en eindelijk uit de opbrengst eener belasting, die de geestelijkheid zelve in geld of in voortbrengselen zal heffennaar over eenkomst met de gemeenten of de particulieren en met bijstand der burger lijke overheid. Buitendien zullen aan de kerk hare nog niet vervreemde goederen worden teruggegeven; zij zullen in 3 pCts. staatsschuldbrieven worden verwisseld. De Regering verbindt zichde verpligtingen der gods dienstige stichtingen te doen vervullen door degenenaan welke het beheer van de bezittingen dier stichtingen is overgegaanen belast zich zelve met de verpligtingen, rustende op de vervreemde goederen. Het beheer van de kerkelijke goederen alsmede van bijzondere kerkelijke inkomsten wordt aan de geestelijkheid verzekerd. Buitendien wordt aan de kerk uitdrukkelijk het regt toegekend om op alle wettige wijzen eigendom te verkrijgen. BÜITE1VLA1VDSCI1E ISERlCfTEN. ENGELAND. LONDEN, 21 Mei. Gisteren middag ten drie ure ontving de Koningin in plegtig afscheidsge hoor, op het paleis Buckingham, den Graaf Schimmelpenninckbuitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van het Koningrijk der Nederlandendezer dagen op zijn verzoek eervol ontslagen. De Koningin heeft in de vorige week een bal gegeven waarop 2100 gas- j ten waren genoodigd. Bij haar intrede werd zij vergezeld door verscheidene Prinsen en Prinsessenonder welken Prins Hendrik der Nederlanden. In het Hoogerhuis is besloten tot de tweede lezing der billter voort during van de belasting op de inkomsten voor een jaar. Een paar leden i hebben er zich tegen te weer gesteld, omdat die belasting, die eerst slechts buitengewoon voor drie jaren bepaald was, nu voortduurt ter gunste van het stelsel van vrijen handeldat geen genade in hunne oogen kan vindendoch zij zijn, daar het Hoogerhuis toch geen regt bad de voordragt te wijzigen, cn de schatkist die opbrengst behoefde, geëindigd met toe te geven. De Ministers hebben ter verdediging gewezen op de ontwikkeling der alge meene welvaart en toeneming der Rijks ontvangsten gedurende het stelsel van vrijen handel. Het Lagerhuis beeft een voorstel van den Heer Reynolds om de behande ling der bill tegen het aanmatigen van kerkelijke titels uit te stellen, met 262 tegen 46 stemmen verworpen. Daarop heeft de Proc.-Generaal haar ver dedigd, waarna bovengenoemd lid op nieuw uitstel heeft verlangd, dat toen met 271 tegen 30 stemmen is afgewezen. Daarop heeft de tegenpartij voor gesteld om de behandeling der inleiding uit te stellen, 't geen met 258 tegen 41 stemmen werd verworpen. Hierop heeft het Ministerie ziende dat men in deze zitting door allerlei voorstellen de beraadslaging zocht te verhinderen, de voortzetting tegen aanst. Vrijdag bepaald. De Hertog van Wellington zal voor bet eerst na 35 jaren, zijn herin neringsfeest aan den slag van Waterloo achterwege latenuit beleefdheid voor de aanwezige Franschen in Londen. Vader Ignatius Spencer en Dr. Cumming (de laatste is de Schotsche Predikant te Londen) waren overeengekomen, om een theologisch dispuut te openen in Exeter-Hall, ten einde Protestantscbe en R. C. punten van geschil openlijk te behandelen. Vader Ignatius verklaardehiertoe eerst de toestem ming van Dr. Wiseman te behoevenen deze weigerde die te geven.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2