LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 26 MEI. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Uit hoofde vari den HE^ELTAARTSMGzal de Vrijtlagsche Courant Woensdag avond worden uit gegeven. BINi\Ei\LAi\DSCFIE BERIGTEN. LEYDEN, 24 Mei. De Staats-Cour. deelt mede eene opgave van het getal binnenlandsche brieven, welke gedurende de vier eerste maanden van bet jaar 1851 met de post zijn verzonden en ontvangenwaaruit blijkt dat bet getal brieven ge weest is van Januarij tot April 1851 2.705,059. van September tot December 1850 2,490,707. Verschil 215,352. Getal brieven van Januarij tot April 1851 2,705,059. Mei tot Augustus 18501,424,857. Verschil 1.280.202. Zoodat de binnenlandsche briefwisseling gedurende de vier laatste maanden Januarij tot April 1851in vergelijking tot het onmiddellijk voorafgaande tijdvak van September tot December 1850, met 8.6 ten honderd is vermeer derd terwijl de vermeerdering 89,85 ten honderd beeft bedragen boven het getal brieven 'twelk het tijdvak van Mei tot Augustus 1850, zijnde de vier laatste maanden voor de invoering der postwetheeft opgeleverd. Blijkens een opgave der zich in de Oost-Indië bevindende Rijks-oorlogs bodems op den 28sten Maart 1851 in de St. Ct. van hedenbestaat onze vloot aldaar uit de volgende schepen: het Fregat Prins Hendrik der Neder landen de Corvetten Boreas en Nehalenniade Brik Zwaluwacht Schoe ner-Brikken een Adviesbrikdrie Schoenerself Stoomschepen en een Roei- Kanonneerboot. Te Deventer zijn berigten ontvangen uit Adenwaaruit blijkt dat Z. Exc. de Gouverneur-Generaal van Ned. O. I. aldaar den 15den April in welstand was aangekomen. De Vice-President van den Raad van O. I.de Heer van Nes bad zich te Suez bij Z. Exc. gevoegd. Te Batavia is overleden de Heer Mr. G. G. KoolGriffier bij de Regt- bank van Ommegang, lslen afd. te Batavia. Java mist in hem een ijverig voorstander en bevorderaar van algemeene, geestelijke ontwikkeling, van wien veel verwacht werddoor hetgeen hij in weinige jaren op Java heeft gedaan. Te Meppel is den 21sten door de Prov. Staten van Drenthe op nieuw met algemeene stemmen tot Lid der Eerste Kamer gekozen de Heer Mr. W. J. Tonckensdie wegens zijne herbenoeming als Kantonregter in ge noemde plaats opgehouden had Lid der Kamer te zijn. Als eene bijzonderheid wordt uit Rotterdam gemeld, dat de Agent van Policie aldaar C. Mommaalden 21sten dezer zijn tachtigste jaar, entevens zijne vijftigjarige- dienstvervulling vierde. Ilij ontving van vele kanten kostbare bewijzen van deelneming. Te AVaddinxveen is in den nacht van den 21sten dezerde Papiermolen van de Heeren G. en A. H. Spruytmet bet werkhuis en de lompcnschuur afgebrandde hangschuur en paltkamer zijn nog behouden. 's GRAVENIIAGE24 Mei. Naar men verneemt zal in den avond van 17 Junij aanstaande, bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. onze geeërbiedigde Koninginvan stadswege, in het Haagsche Bosch, eene prachtige illuminatie worden ontsto ken, en zullen gedurende den dag eenige volksvermakelijkhcden plaatshebben. Heden heeft aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken de aanbesle ding plaats gehad 1°. aan het gebouw, geoccupeerd door het Ministerie van Financien in het Lange Voorhout te 's Gravenhage en 2°. aan het gebouw geoccupeerd door bet Departement van Oorlog aan het Plein te 's Gravenhage liet lste perceel is aangenomen door de Heeren Noordendorp en Zonen voor 5075 en het 2de perceel door de Heeren Hoffman en Krookt voor 4245. De Heer Eyck tot Zuylichem van wien reeds vroeger gemeld isdat hij zijne eenige en hoogstbelangrijke verzameling van afleekeningen der ge- denkteekenen van middeleeuwsche kerkebouwkunst in Nederlandten alge- meenen gebruike heeft nedergelegd in de Koninklijke bibliotheek alhier, heeft dajer dagen die verzameling weder vermeerderd, door de bijvoeging van acht bladenbevattendein opstand of plattegrondteekeningde vol gende kerken de St. Maartenskerk en de Lieven Vrouwen- of Aa-Kerk te Groningen, de kerken te Ten Boer, te Haren, te Garmerwolde, te Eenrum, te Rinsumagecstte Ilogebeintumte Schalsun en te Schingen bij Dron- rypalle in Groningen of Friesland gelegen. - Uit Voorburg wordt gemeld, dat thans door IIH. notabelen der Ned. Herv. gemeente bet besluit genomen is, om de gelden te verstrekken, tot de verlichting van het kerkgebouw bij de avond-godsdienstoefeningendoor mid del van gas. De onkosten worden op ongeveer 1500 geraamd. Men schrijft van hier aan de Amst. Cour.: Het comité van defensie, dat in langen tijd (indien ik het wel heb sedert Februarij) niet bijeengeko men washeeft eergisteren eene vergadering gehoudenwaarbij Z. K. H. Prins Frederik is tegenwoordig geweest. De V. Noordhrabanter meldt, dat bij Gedep. Staten van Noordbra bant een schrijven is ontvangen van het depart, van Binnenl. Zaken, waarin de vraag gesteld wordtof de provincie genegen zou zijnuit de provincie- kas eene som van 500,000 bij te dragen voor den aanleg van een kanaal van uitwatering. TTiveetle Bictmer tier Statesi-GrCneraal. Zitting Vrijdag 23 Mei. In deze zitting is de behandeling der gemeentewet gevorderd lot art. 231, en zijn al de artt. met groote meerderheid of zonder stemming aangenomen. Sommige artikelen hebben aanleiding gegeven tot het voorstellen van amen dementen en daardoor tot meer uitvoerige beraadslagingenvooral art. 205 in verband met art. 212 handelende over de plaatselijke begrootingen, w aaromtrent de Heeren v. GoltsteinSloetvan Lyndenv. Hallv. Aker laken Mackay en van Doorn eenige bedenkingen hebben geopperdvoorna melijk betreffende de magt die Gedeputeerde Staten op de regeling der be grooting kunnen uitoefenenwelke bezwaren door den Minister zijn weder- legdwaarna art. 205 met 49 tegen 11 en art. 212 met 49 tegen 9 stem men zijn aangenomen. Onder de petitien, waarover gisteren in de Kamer verslag is uitgebragt waren er van een aantal zoutzieders te Weertte BredaLeurOudenbosch Zierikzee en Goes welke daarin aanvoerden dat de voorgedragene nieuwe wet op den zout-accijns zou uitloopen op de geheele vernietiging van hun bedrijf. Voorts waren daaronder petitien uit Vrieslandwaarin aangedrongen werd op het invoeren eener algemeene belasting op de inkomsten. Al deze stuk ken zijn ter griffie nedergelegd. In de bijeenkomst der Kamer van heden heeft de Voorzitter medegedeeld, dat hijten gevolge van bet verlies van een zijner naaste betrekkingen verhinderd wordtde vergadering langer bij te wonen en den Heer de Man verzochthet voorzitterschap te willen waarnemen. Deze laatste heeft daar aan voldaan. Zitting van Zaturdag 24 Mei. In deze zitting zijn ingekomen1°. eene missive van den Minister van Finanlienten geleide der opgemaakte en algeslotene staatsrekening over het jaar 1846. 2°. Eene missive van den Minister van Binnenl. Zakenten geleide van het verslag nopens den staat der hoogemiddelbare en lagere scholen over de jaren 18491850. -Beide stukken zullen aan verschillende Cominissien worden verzonden. Is ontvangen eene missive van den Minister van Binnenl. Zaken, waarbij nog eenige nadere wijzigingen gebragt worden in Titel VI van het ontwerp der gemeentewet, welke Titel handelt: »van plaatselijke belastingen." Die verandering beslaat daarin dat er tusschen de artt. 254 en 255 een nieuw art. is geplaatst van dezen inhoud Bijzondere wetten wijzen de ge meenten aan, in wier belang, uit hoofde van bijzondere omstandigheden, van de bij artt. 244246 250 en 254eerste zinsnedegestelde regels kan worden afgeweken." De beraadslagingen worden geopend over Titel VI der gemeentewet, han delende van plaatselijke belastingen. De Heer Provó Kluit heeft de voorge stelde bepalingen bestreden, doch den Minister ten slotte zijner rede dank gezegd voor de voorgedragene wijziging, waardoor eene poging in het werk gesteld wordt, om het kwaad van de hoofdstad af te wenden. Hij kan zich

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1