Aan onderscheiden j'egementen in Ierland is last gegeven om zich marschvaardig te houden ten einde naar de kaap tie Goede Hoop te worden ingescheept. Eerstdaags zal aan de Clyde eene nieuwe schroefstoomboot te water worden gelaten, voor de dienst tusschen Liverpool en de Vereenigde Staten. Dit schip is, op eene uitzondering na, het grootste, dat ooit in dit rijk voor de koopvaardij gebouwd is. Het is een driedekker290 voet in de volle lengte, metende omstreeks 2,500 ton. !Iet zal in beweging worden gebragt door twee werktuigen van 450 paardenkrachten naar hetzelfde beginsel als de schepen, die thans met zoo goed gevolg voor Glasgow in dienst zijn. Van alle verbeteringen is partij getrokken, om spoed van vaart met stevigheid van bouw te vereenigen. Er zijn zeven waterdigte afscheidingen van ijzer tot het dek toe gemaakt, waardoor elk van die afscheidingen vol water kun nen loopen, zonder dat het schip nog in gevaar is. Het verbruik van suiker is hier te lande sedert 1842 met 60 pCt., dat der thee en koffij met 30 pCt. en dat der Cacao met 31 pCt. toegeno men. De Londensche markt is de voornaamste verkoopplaats geworden der voortbrengselen van den Europeschen landbouw. Naar de Theems en de Mersey werden de talrijke ladingen granen verzonden van al de punten der beide groote vaste landen. In 1849 zijn in Engeland 30 millioen hectolitres graan van verschillende soort ingevoerd. Elke week brengen de stoombooten ladingen vee, gevogelte, eijeren en vruchten, uit Frankrijk, België en Ne derland aan. De prijs van het koren in Engeland gaat dien der granen op het vaste land, weinig meer dan 15 of 20 pCt. te boven; de vleeschprijzcn zijn 25 pCt. gedaald. De dépots der spaarkassen zijn: in Engeland alleen van 1841 tot 1845, dus in een tijdvak van vier jaren met meer dan ƒ150 millioen vermeerderd. De ellende nam bij dit alles ook merkbaar af. Sedert 1848 is het getal der bedeelde armen met 140,000 verminderd; en de uit gaven van 1849, vergeleken bij die van 1845, geven eene vermindering van 30 pCt. B E li «3 1 E. BRUSSEL, 19 Mei. De Ministers hebben in de zitting van gisteren aan de Kamer van Ver tegenwoordigers bekend gemaaktdat zij hun ontslag aan den Koning had den aangeboden. Dit besluit is veroorzaakt door de gedurige tegenwerking der Kamerbijzonder laatstelijk ten aanzien van de wet op de successie. De Kamer heeft hare zittingen een paar dagen geschorst. De President der Kamer, de Heer Verhaegen, is heden bij den Koning ontboden, zoo men meent om hem de zamenstelling van een nieuw Kabinet op te dragenhij zou daarin echter zwarigheid hebben gezien. Ook moet de President van den Senaat, de Heer Dumon-Dumortierbij den Koning ge roepen zijn. FRAPJMRMI. PARIJS, 18 Mei. In weerwil van het tegenstreven der bergpartij heeft de Wetgevende Ver gadering besloten het door den Minister van Binnenl. Zaken ingediende wets ontwerp in overweging te nemenwaarbij de Prefect van de Rhone met gelijke magt zal bekleed worden als die van Parijs. Hij zou het politie-toezigt voeren over de stad Lyonen te gelijk over de daaraan belendende volkrijke gemeenten Croix-Rousseen eenige anderen der Ain en Isère. De maatregel werd door de Piegering noodzakelijk geachttot verbetering der politie in oorden »die thans eene wijkplaats zijn van oproer stokers van onderwijzers in die kunst van barricades te bouwen, en van lieden die door de gewone justitie worden vervolgd." De algemeene Raad van het departement der Rhone had zichvolgens den Ministervereenigil met de voordragt, die, naar hij vertrouwde, door alle voorstanders der orde zou worden ondersteund, en als spoedvereischend diende te worden behandeld. Te Rijssel is een jongen van 13 jaren in de spinnerij van den Heer Galafertterwijl hij een riem wilde verschuivener door gevat. Binnen eene minuut was zijn ligchaam tot een vormeloozen bloedigen klomp verbrij zeld een arm en een been waren reeds van 't ligchaam gescheurden toen men de machine deed ophouden, was er niets menschelijks meer aan te zien. SPANJE. MADRID13 Mei. Sedert de uitslag der stemmingen de gematigde partij in de Cortes heeft gebragt, wier opening zeer verlangd wordt, openbaart zich het vertrouwen op de kracht der regering in eene aanzienlijke rijzing der schuldbrieven, en velen zijn van meening dat de regeling der openbare schuld ontwijfelbaar en zelfs zeer aanstaande is. De Gazeta deelt het concordaat mede tusschen onze Regering en den Paus gesloten; gisteren heeft de uitwisseling der ratiflcatiën plaats gehad. In het eerste art. wordt bepaalddat de R. K. godsdienstbij uitsluiting van elke andere, de eenige godsdienst van de Spaansche natie zal zijn. ITALIË, ROME8 Mei. Nadat den Ist™ dezer een vechtpartij tusschen Fransche artilleristen en Romeinsche soldaten liad plaats gehad, en des avonds weder eene, die echter volstrekt niet van staatkundigen aard waren, was er besloten om ter voor koming van ongeregeldheden's nachts patrouilles te laten rondgaan van beide natiën. Den volgenden dag echter werd dit juist eene aanleiding tot ergere voorvallen. Een Romeinsche patrouille van 30 mantastte een Fransche van vier, met de bajonet aan en toen deze op bun geroep hulp kreeg, na men de Romeinsche helden de vlugt. Den TJ™ werd een Fransche korporaal, door een Romeinschen Sergeant- Majoor aan 't hoofd van 60 man mishandeld, doch door zijne ligchaamskracht wierp hij drie zijner aanvallers ter aarde en ontkwam het. Nu wierpen de Romeinen zich op een nabijgelegene Fransche wacht, die zich goed verde digde en den Sergeant gevangen nam. De Romeinsche Regering heeft dat battaillon naar de Napelsclie grenzen gezonden en de Fransche Generaal zijne krijgslieden vrijheid gegeven om zich ook door kracht hunner wapenen te doen eerbiedigen. Te Verona is de oude kerk San Spirito met baren 20 vadem hoogen torenuit hoofde van het gevaar der afbreking door middel van mijnen vernieldten einde op hare plaats een nieuw hospitaal op te rigten. De ver woestende kracht van het buskruid werd ditmaal tot een menschlievend oog'- merk aangewend. Ten 2 ure des namiddags deed menin tegenwoordigheid van den Maarschalk en al de aanwezige Hoofd-Officiereneerst den toren in de lucht springen. De zeer doelmatig aangelegde mijnen die nog te sterk noch te zwak waren geladenontploften en oogenblikkelijk zag men het eene gedeelte van den toren na het andere langzaam en zonder veel gedruisch ne- derploffen. Ten 6 ure des avonds deed men het kerkgebouw springen; voor dit hechte gesticht schenen echter de mijnen te zwak gevuld te zijnwant een gedeelte der muren bleef staan. §AKiElï. Den 15den dezer hebben de Gevolmagtigden ter Dresdener conferentie des voormiddags eene laatste plenaire vergadering gehouden. In die zitting zou den nog twee punten zijn vastgesteld1°. dat alle Bondsstaten verpligt zul len zijn een bepaald contingent voor mogelijke gevallen bereid te houden 2°. dat aan eiken Gezant ter bondsvergadering slechts 14 dagen zal worden toegestaan om instructien van zijne Regering te vragen en dat hij daarna zich niet meer zal kunnen beroepen op het nog niet ontvangen daarvan maar gerekend zal worden met de meerderheid te hebben gestemd. Dienzelfden dag heeft de plegtige sluiting plaats gehad. De Pruissische Minister von Manteuffel is den eigen nacht naar Berlijn teruggekeerd om zich van daar naar Warschau te begeven. Z. M. de Koning van Pruissen is op de reis naar Warschau den 15de" te Breslau aangekomen. OOSTEÜSU K. WEENEN, 15 Mei. Er bestaat plan om het staande leger, behalve in Italië, aaumerkelijk te verminderen en daardoor den finantiëlen toestand van het Rijk te verbe teren. - In het nieuwe ontwerp van wet op het huwelijk is als beginsel aangeno men dat het zonder tusschenkomst der wereldlijke overheid naar de gebrui ken van elke godsdienst kan voltrokken worden. Het Keizerrijk Oostenrijk beslaat, volgens de jongste statistieke opga ven, eene uitgestrektheid van 12,158 mijlen met 37,500,000 inwoners. Van deze behooren, volgens de oude Bondsconstitutie3,580 mijlen met 12,000,000 inwoners tot den Duitschen Bond. Men kan hieruit zien, dat, wanneer de regering thans vraagt om met al zijne stalen tot den Bond te worden toegelatendit verzoek inderdaad eene groote strekking beeftdaar op dit oogenblik meer dan 2/3 gedeelte van het geheele keizerrijk (8,578 Q mijlen met 25,500,000 inwoners), van den Bond zijn uitgesloten. ES. IT S A AIV E5. IIH. MM. de Keizer en de Keizerin van Rusland zijn den 13dcn dezer in Warschau aangekomen. In het gevolg des Keizers bevinden zich de Generaal- Adjudanten Graaf Orloff en Graaf Adlerberg. De Russische Gezant te Wee- nen Baron Meyëndorff, is mede te Warschau aangekomen. DENEMA EKEN. Z. M. heeft een besluit genomen, waarbij voor de schuldigen aan opstand in het Hertogdom Sleeswijk amnestie wordt verleend. Echter zijn er 33 per sonen van uitgesloten onder welke de Hertog en de Prins van Augusten- burg. Allen echter die genot der amnestie willen hebben, moeten die nog van den Koning verzoeken. CORRESPONDENTIE. C. vraagtof erzonder aanmerkelijke onkosten voor den Asch-baalder geene middelen zouden te verzinnen zijnom de thans in gebruik zijnde Asch-karrenwat meer Asch-digt te maken. Hij vindt hetzoo al niet onaangenaam, dan toch minder noodzakelijk, om de wandelaars eensklaps in treurende Israëliten van den ouden tijdte metamorphosereu. Hij gelooftdat het gebrek minder zit in de openingwaardoor de asch in den wagen gebragt wordt, dan wèl in de reten, die meer turf- dan asch- digt zijn. A£AOEinE-NIEDW§. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHÜOL. Den lRte" Mei de Heer II. F. van de Venvan 's Gravenhagein de Ge neeskunde na verdediging van zijn SpecimencontinensObservationes ex Clinico Viri Clar. F. W. Krieger. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE IIOOGESC1IOOL. Den 17den Mei dc Ileer A. C. G. van Oldeneel, van 's Hertogenboschin de Regten na verdediging zijner Dissertatiede Cnusis quae foederum auctoritatem tollunt.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3