BUITEiVLANDSCHE BERIGTEN. meentenvan wege de gelijkvormigheid voor alle gemeenten en liet toezigt der regering, ingehragt. Hij keurt de afschaffing van grielmannen goed en ziet in het toezigt der regering een waarborg tegen misbruiken van gezag en beheer der geldmiddelenzegt dat het beginsel van voogdijschap der regering over de gemeenten en art. 141 der Gwel. ligt en keurt de hoofdstrekking van het ontwerp goed. De Heer Groen heeft zich bepaald bij den geest der centralisatie die in het ontwerp heersclit. Hij acht ten slotte het ontwerp in strijd met art. 140 der Gwet. De zitting wordt verdaagd tot morgen ochtend. Aan de Kamer zijn van regeringswege aangeboden twee wets-ontwerpen waarvan de strekking is om de gelden, bij de begrooting over 1850 bestemd voor kosten van het maritime Instituut te Medenblikte kunnen aanwenden tot het doen van betalingen aan de Militaire Academie te Breda. Het onderzoek van het wets-ontwerp betreffende het aandeel van Ne derland in de Russische schuldheeft in de Afdeelingen der Kamer over het algemeen eenen onaangenamen indruk te weeg gebragt. l olgens het gevoelen der meerderheid konde men alleen komen tot de slotsom dat voor dit land hoogstens bestond de verpligling om de betaling aan te zuiveren tot 1 Octo ber 1830, en bij gevolg tot betaling van rente van 1 Januarij 1830, en van aflossing van 1 Julij 1830, beide tot 1 October daaraanvolgende. Zitting van Dings dag 13 Mei. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het geheel van het ontwerp der Gemeentewet voortgezet. De Heeren Sloet tot Oldhuis en Lotsy hebben zich vóór dat ontwerp ver klaard en hebben het verdedigd tegen de bedenkingen, die gisteren door sommige sprekers daartegen zijn ingebragt. De Minister van Binnenl. Zaken heeft in eene uitgebreide rede het wets ontwerp in zijn geheel verdedigd. In het eerste deel dier rede behandelde hij het punt der centralisatie. In het tweede deel, het vraagstuk der gelijk vormigheid zijn derde deel bevatte eenige bijzondere aanmerkingen. Vooral heeft bij daarbij doen uitkomen, dat de bepalingen, waartegen men de meeste bezwaren beeft in het midden gebragt, gegrond zijn op de voorschrif ten der Grondwet. ROTTERDAM, 10 Mei. Wij namen eergisterenzegt de N. Rott. Cour., uit het Handelsblad een berigt overwaarin het bedrag der muntbillettenwelke nog in omloop zijn, gesteld is op 27,954,970. Wij vernemen, dat dit berigt onjuist, is. Het bedrag door het Handelsbl. opgegeven is dat van 31 December 1850 en sedert dien tijd heeft de groote intrekking van muntbilletten plaats ge had. Indien wij wel geïnformeerd zijn, zijn de stukken van ƒ1,000 en ƒ500 reeds bijna geheel ingetrokkenwelke voor zoo ver zij in 's lands kas komen niet weder worden uitgegeven, zoodat, daar de stukken van ƒ1,000 en ƒ500 het grootste deel van het geheel uitmaaktende nog omloopende billetten reeds tot een betrekkelijk gering cijfer verminderd zijn. De Fiederl. Stoompost berigtdat de Heer S. P. Wachteralhier eene uitvinding gedaan heeft, waardoor het uit de sporen springen der trei nen onmogelijk wordt gemaakten waardoor zij ingeval van noodin één oogenblik zullen kunnen gestopt worden. OUDEWATER10 Mei. Voor een paar dagen is op de niet ver van hier gelegen Hofstedegenaamd het Huis te Vlietbehoorende aan Mevrouw Bisdomte Haestrechtnabij den Oven door eenige werklieden een schat gevonden bestaande in onge veer 150 verschillende goudstukken van de 17dc en vroegere eeuwen in een kannetje van steente zamen eene waarde hebbende van nagenoeg ƒ1,200. AMSTERDAM, 12 Mei. Den 20sten dezer en volgende dagen zal men alhier verkoopen de beroemde en kostbare verzameling van oudheden en zeldzaamheden, nagelaten door den Heer W. J. Jitta. Deze verzameling bestaat uit 2195 nommers, zijnde meu belen bronzenpendules en candelabresrariteitenemailsgedreven en gegraveerd zilverwerk, goudwerken, wapens, camera en andere kostbaarhe den, Japansch en Saksisch porselein, glaswerk, marmeren vazen, mozaïken, Japansch lakwerk, schildpadden, ivoren en paarlemoeren voorwerpen, hout- sneêwerken antieke kanten borduurwerken schilderijenenz.volgens eenen sierlijk uitgevoerden catalogus, in kwarto, die ook in de Fransche taal door Europa is verspreid. Voornamelijk zijn de kunstgewrochten merkwaardig, waarvan in den cata logus de afbeeldingen worden gegeven op vier gesteendrukte platen. De eerste stelt voor, het vermaarde kunststuk de Mons philosophorum. Massief goud en zilverdiamantensmaragdenrobijnensaffierentopazenopalenpaar- len, zijn de grondstoffen van dat stuk, dat in 1690, op last van Frederik Augustus IIKeurvorst van Saksen en Koning van Polendoor de gebroe ders Dinglinger werd vervaardigd, en een kasteel of toren in eene rots ge bouwd, voorstelt. Op de tweede plaat zijn drie bronswerken afgebeeld, een F annushoog 174 Ned. duim; een Venus de Medicishoog 160 Ned. duim, en eene groep, voorstellende den Tijd, beheerschende den roem, de rede, de waarheid en de logen, hoog 80 en hreed 34 Ned. duim. De derde plaat vertoont ons zilverwerk, als: een monstranszilver verguld, met gedreven figuren, enz., gedekt met eene Keizerlijke Kroon, van edelgesteenten om ringd, hoog 105 Ned. duim, wegende 11 Ned ffimet een massief gouden krans, omzet met 29 diamanten en 1 granaat, te zamen wegende 80 wigtjes; voorts, een verguld zilveren beker, gedreven werk, hoog 74 Ned. duim, zwaar 340 Ned. lood, en een gedreven zilveren plateau, 62 bij 49Ned. duim lang, wegende 182 Ned, lood. Op de vierde plaat zien wij de afbeeldsels van paar Carrarisch marmeren vazen, zuiver wit, fraai gebeeldhouwdmet mytho logische voorstellingen, enz., het eene paar hoog 141, diam. 70 Ned. duim, en het andere 125 en 37 Ned. duim. Merkwaardig zijn ook, een antieke dames-lessenaar, Italiaansch werk, met schildpadivoor en zilver ingelegdeen zilveren schilderijvoorstellende de Opstanding, een antieke dames-parure, diamanten en smaragden, in zilver gemonteerd; een zeer kostbare Javaansche kris, met gouden bal aan de greep, omzet met diamanten, in gouden buitenscheedewelke alleen 150 wigtjes weegt; eene groep van gekleurd Saksisch porselein, voorstellende den Parnas sus met Apollode negen Muzen en Pegasuseene wit Saksisch porseleinen groep, voorstellende de bekrooning van Herkules door Juno; schilderijen van Saksisch porseleinfragmenten van oud-Aèc/es tafelserviezenzeer oud Delfsch aardewerk; ivoren voorwerpen van ongemeene kostbaarheid; houtsneèwerken zeer zeldzaamwaaronder eene voorstelling van het H. Avondmaal zeer merk waardig is. Men zouvolgens berigt van het Handelsbl., de daders van den belang rijken diefstal van effectenaldaar den 21sten April gepleegdin Londen op gespoord hebben benevens een gedeelte der gestolen goederen. Gisteren avond is alhier brand ontstaan op den Nieuwendijlc bij den Singel bij een meubelmaker. De brand is echter gebluscht zonder dat er ongelukken hebben plaats gehadde werkplaats en gereedschappen waren verzekerd. Ook is eergisteren te Dordrecht op de Groenmarkt het huis van een' winkelier in galanteriën door brand vernield. LEEUWARDEN9 Mei. Bij de op heden aan het Gouvernements lokaal alhier gedane aanbesteding van het verlengen enz. van oeverwerken op het eiland Ameland en het on derhouden daarvan, van 15 Mei 1851 tot 14 Mei 1552, is daarvan aanne mer geworden A. Baggermante Stavoren voor de som van 10,900 ter wijl hetterzelfder tijd aanbestede werk van het verhoogen en verzwaren van den dijk door de Slenkop genoemd eiland is aangenomen geworden door G. J. Scheltemaop dat eiland woonachtigvoor de som van ƒ2,950. De nieuwe Vischmarkt alhier is aangenomen door den Heer L. J. de Vreeze voor 1,997zijnde de plaats der vorige voor eene nieuwe beurs bestemd. AARDENBURG, 9 Mei. Onlangs is niet ver van hier gevonden een zegel van Alexander IVden voorganger van Paus Urbanus V, voerende aan de eene zijde de koppen van Petrus en Paulus waar tusschen een kruisgeplaatst op een' wereldbolen aan de keerzijde het volgende opschrift ALE X A N D E R PP I 1 I I Deze munt verkeert nog in eenen bijzonderen goeden staat. Paus Alexan der IV, uit het huis der Graven de Segni, is als zoodanig verkozen in het jaar 1254en overleden te Vitcrbo den 25sten Mei 1261en was opvolger van Innocentius IV. ENGELAND. LONDEN, 10 Mei. De Gouverneur van LaboanSir J. Brooke wiens naam in den Indischen Archipel eenige vermaardheid heeft verkregen is laatst van Malta hier aan gekomen zoo men meent tot herstel zijner gezondheid. Z. M. heeft met haren gemaal en den Prins en Prinses van Pruissen andermaal de Tentoonstelling bezochten hij die gelegenheid zijn alle in zenders van voorwerpen toegelaten. De groote Jury voor de Tentoonstelling heeft beslist, dat er 4800 be looningen zoowel in geld als in medailles zullen worden uitgedeeld. Den 8stcn is de Tentoonstelling wegens het verbeterde weder, druk bezocht. Er is dien dag 1.800 ontvangen, hetgeen 7,200 bezoeken aan toont. Ook is er weder voor 700 aan doorloopende biljetten afgegeven. Eergisteren is nog een schip met goederen voor de Tentoonstelling uit Calcutta aangekomen. Er worden ook nog goederen uit Rusland verwacht; de schependie ze in hebbenworden waarschijnlijk door het ijs in de Oost zee teruggehouden. Die Rijken die met het afzenden hunner voortbrengselen ten achteren waren geblevendoen al wat mogelijk isom den verloren tijd in te halen. Het gedeelte aan Turkye afgestaan zal thans insgelijks binnen een a twee dagen gereed zijn. Ook Frankrijk heeft nog eenige dagen noodig alvorens het al de weelde zijner voortbrengselen in vollen luister ten toon heeft ge spreid. De Commissie heeft besloten van heden af, het gebouw eerst des avonds ten zeven ure, in plaats van 6 ure, te sluiten. Ofschoon de toevloed van vreemdelingen groot is, komen er toch min der aan dan men verwacht had. Een bakkerElliot genaamdwonende bij de Knightsbridge-barakken heeft laatstleden Donderdag voor het publiek een zijner voortbrengselen ten toon gestelddoor hem tentoonstellings-koek van alle natiën genoemd. De vorm vertoont een zeer goed model van het nijverheids-paleis en is op zeer vernuftige wijze uitgevoerd; het is omtrent 1| Ned. el lang en op smaakvolle wijze versierd door miniatuur-vlaggetjes. Om zijn gewrocht met regt den naam te kunnen geven van koek van alle natiënis het zamengesteld uit de volgende bestanddeelen1050 eijeren uit Frankrijk43 Ned. Hollandsche

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2