'sHERTOGENBOSCH, 7 Mei. Zondag 11. brak er boven de gemeenten Asten een hevige bui van zware regen, hagel en sneeuw los. Op de naburige heide, de Peel genaamd, weidde eenig vee onder toezigt van een paar jeugdige knapen die door den donker overvallen, verdwaald zijn geraakt. Des avonds ging men hen zoeken, doch vergeefsen vond ben eindelijk in den vroegen morgenden een doodden anderen stervende terug. De arme kinderen waren door koude en nattigheid bezweken. IIEUSDEN, 7 Mei. Gisteren vierden alhier de Heeren G. en P. van Diessenvader en zoon zoowel zij als hunne vrouwen, in het genot eener volmaakte gezondheid, den vijftigsten en vijf en twintigsten verjaardag hunner echtelijk vereeniging. Des avonds ten 9 ure werd hun door de Harmonie der afdeeling Heusden van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, vereenigd met het schuttersgild SE Blasius, welks Koning een zoon van den jongsten feestvierende is, met fakkellicht eene luisterrijke serenade gebragt. BUITENLAIVDSCHE BERIfiTEN. EK GËL AIV®. LONDEN, 8 Mei. Op eene aanmaning van den Heer Roebuck in het Lagerhuis aan den Mi nister Russelldat het Ministerie na de geleden nederlagen zijn ontslag moest nemen, heeft deze geantwoord: Ik moet den raad mij door den Heer Roe buck gegeven ten opzigte van mijn persoonlijk karakter, eerbiedig afwijzen. Ik dank hem voor zijne goede bedoeling, maar ik zal zelf zorg dragen voor mijn persoonlijk karakter. Het gedrag door de regering te houden in zooda nige omstandigheden, is eene zaak van groot gewigt. Aan de neerlegging van het bewind zijn zeer ernstige gevolgen verbonden. Al wat ik kan zeg gen, is, dat ik vertrouw dat zij die doorgaans de tegenwoordige Ministers ondersteunenaan ons zullen overlatenom de gesteldheid waarin het Minis terie zich bevindt, te heoordeelen, en vertrouwen, dat wij aan den eenen kant het gezag der regering geen afbreuk zullen laten lijden, maar aan den anderen kant ook nietuit gevoeligheid over eene nederlaageen overijld ont slag zullen nemen. De opening der tentoonstelling heeft de uitgaaf van dagbladen en pe riodieke werken, vooral van die, welke zich meer bepaald met de tentoon stelling bezig houden, in eene onbeschrijfelijke mate doen toenemen. Vrijdag en Zaturdag had men aan het postkantoor alhier de uiterste moeite, om de duizende bladendie van alle kanten toestroomdenop den behoorlijken tijd te verzenden. Men berekent, dat meer dan 600,000 drukwerken gedurende die twee dagen door het postkantoor zijn verzonden. De London Illustrated News, die in de Engelsche en Fransche talen uitkomt, heeft van zijn week- nommer van jl. Vrijdag 230,000 exemplaren gedrukt. Eergisteren was de prijs der toegangkaartjes voor de tentoonstelling, volgens de daaromtrent gemaakte bepalingen, voor 'teerst verminderd op 5 sch. De toevloed van bezoekers was verbazend groot; maar alles is in goede orde afgeloopen. De ontvangsten wegens verkochte toegangkaartjes heb ben dien dag omstreeks 2300 beloopen. Gisteren was de toevloed nog groolermaar is insgelijks alles ordelijk toegegaan. In de maand Maart jl. hebben de uitvoeren uit dit Rijk eene waarde van 6,965,196 beloopen. In Maart van het vorige jaar was het bedrag 5,783,752 en in Maart 1849 5,365,663 geweest. Eene gelijke vermeer dering leveren de uitvoeren van het geheele eerste kwartaal van dit jaar op. In die drie maanden toch hebben de uitvoeren bedragen eene waarde van 16,523,344 terwijl zij in gelijk tijdperk van 1850 beliepen 14,655,153 en in dat van 1849 12,822,033 De invoer van grondstoffen en artikelen van verbruik, levert niet minder voldoende uitkomsten op. Er is b. v. eene vermeerdering van meer dan 800,000 op den invoer van thee merkbaar, in vergelijk van het kwartaal des vorigen jaars. SSELGIü. BRUSSEL, 8 Mei. De Indépendance verklaart dat er thans hier te lande geene gemeente zonder school is. In 1843 waren er 4835 lagere scholen in het Koningrijk, en in 1848 beliep dat getal 5747. In 1843 werden die scholen bezocht door 335,913 kinderenwaarvan 162,139 gratis onderwijs ontvingen. In 1848 bezochten 462,606 kinderen die scholenen genoten daarvan 244,351 kosteloos onderwijs. Deze stad vooral geeft in zake van onderwijs een goed voorbeeld4000 kinderen bezoeken de stads-scholen en erlangen daar gratis onderwijsdat onderwijs zelf wordt er op de aangenaamste en bevattelijkste wijze gegeven, zoodat het niet meer als wel vroeger, eene straf, maar als het ware eene uitspanning is voor de jeugd. FRAMHRIJK. PARIJS, 8 Mei. Bij gelegenheid dat in de Wetgevende Vergadering een voorstel was ge daan om de aanvragen van credieten te beperkenwegens den slechten staat van de schatkistheeft de Minister van Finantiën een bevredigend verslag gegeven. Het tekort over de dienst van 1850 bedroeg, zeide de Minister, niet meer dan hoogstens 57 millioen fr. de opbrengst der rijks-middelen in de eerste vier maanden dezes jaars deed verwachten, dat de inkomsten de raming zouden te boven gaan; de vlottende schuld bedroeg wel is waar niet minder dan omstreeks 600 millioen fr.doch dit bedrag bestond voor meer dan de helft (370 millioen) uit fondsen van gemeentekassen, spaarbanken enz., die de schatkist naar de bestaande verordeningen moet in bewaring nemen; verder uit 100 millioen, geleend van de Fransche bank, wier be lang medebrengt die som vooreerst nog niet terug te vragen eindelijk om streeks 100 millioen schatkistbons, welke som niet in eens, maar in maan- delijksche termijnen opvorderbaar is; terwijl de Regering tot voldoening der opvorderbare schuld 110 millioen beschikbaar heeft. De Wetgevende Vergadering heeft deze mededeeling met genoegen aan gehoord. Er heeft in den plantentuin een stoute diefstal plaats gehad. De die ven die zich vermoedelijk in den tuin verborgen hadden op het oogenblik dat de hekken gesloten werden, zijn er in geslaagd een der aanwezige leeu wen weg te voeren. Hoe deze zaak zich eigenlijk heeft toegedragen en waar de dieven met het dier zijn gebleven, is nog onbekend. Men vond in den tuin alleen een bebloeden zakdoekwaaruit men de gevolgtrekking maakt dat de leeuw een der dieven heeft gekwetst. PORTUGAL, LISSABON, 5 Mei. Zooals medegedeeld is, had de Koningin den Hertog van Terceira benoemd tot eersten Minister, een' man, die aan de zaak der Koningin en der Kroon verknocht is, doch had de Hertog van Saldanha verklaard met deze benoe- ming geen genoegen te nemen, als geen waarborg opleverende tegen eene spoedige terugroeping van den eersten gevallen Minister. Een telegraphisch berigt echter uit Madrid van den 7<len meldt, dat thans Saldanha zelf door de Koningin tot eersten Minister is benoemd. De Konin gin schijnt, ook op aanraden van den Engelschen Gezant, tot dien maatregel genoodzaakt te zijn geweest, ten einde de beweging der uiterste partijen te voorkomen, die haar de Kroon zou kunnen kosten. PS&FÏSSBK. BERLIJN, 7 Mei. Onze oorlogsmarine bestaat thans uit 1 zeilkorvet van 12 stukken geschut 2 schroefstoombooten elk van 160 paardenkracht en 8 stukken, 1 stoom- schroef-transportschip van 310 paardenkracht en 4 stukken1 zeil-transport- schip met 4 stukken, 36 kanonneersloepen van 2 stukken elk en 6 kanon- neerjollen van 1 stuk elk; te zamen 47 vaartuigen met 114 stukken geschut. In aanbouw zijn nog1 stoomkorvet van 12 stukkendie nog dit jaar zal gereed komen, en 2 schooners, elk van 3 stukken. Deze vloot telt 1 Vlootvoogd, 1 Korvets-Kapitein9 Luitenants, 19 Hulp- Officieren 34 Kadets3 Dek-Oficieren47 Onder-Officieren 329 Matrozen en 97 Scheepsjongens; te zamen, 540 koppen. Het corps machinisten be staat uit 13 koppen; het corps Mariniers uit 341 koppen, het personeel der administratie uit 40. Dit geheel personeel te zamen bestaat dus uit 934 koppenterwijl voor de uitrusting van het geheele eskader op den voet van oorlog aan Officieren Beambten en Manschappen 3,656 man noodig zijn. WURTEMBERG. In den nacht van 30 April op 1 Mei is een 60 a 70 pond zware steen met ontzettend geraas van den toren te Ulm gevallen. Er is geen ongeluk door veroorzaakt. In het stadje Langenberg is in den nacht van den lsten op den 2den dezerde Katholieke Kerk onder zeer verzwarende omstandigheden van hare heilige en kostbare versierselen beroofd geworden. Nog nimmer waren de kerkelijke diefstallen zoo talrijk als in den tegenwoordigen tijd. HAMBURG. 8 Maart- De aandrang tot landverhuizing naar Amerika is dit jaar zoo grootdat wanneer het op die wijze voortgaat, onze reeders binnen kort gebrek zullen hebben aan transport-schepen. Bijna elke trein brengt talrijke landverhui zers medeen zulks niet alleen uit alle deelcn van Duitschland maar ook uit Zwitserland. Voor eenige dagen kwam alhier eene kolonie van eenige honderde personendie uit een der Zwitsersche Katholieke kantons naar Australië wil vertrekken. In den loop van diezelfde week, hebben weder drie schepen, te zamen met 320 a 330 landverhuizers, de haven verlaten. TE SAK ÏE. CONSTANT1NOPEL20 April. De Sultan laat eene groote bibliotheek bij de Hoogeschool oprigtenom de studenten met de beste Europesche letterkunde bekend te maken. Ook de door het geheele Rijk verspreide schatten van Oostersche handschriften zullen er in verzameld worden. VEREEAIGDE STATEN. Te New-York zijn in Januarij aangekomen 14,709 landverhuizers, in Fe bruary 8,177in Maart 16,053, te zamen 38,939, zijnde ruim 17,000 meer dan in de 8 eerste maanden van 1850. In de eerste drie maanden van dit jaar, zijn te New-York 613,990 bui- tenlandsche brieven ontvangen en 620,181 verzonden. Den lSde» April en 3 volgende dagen heeft langs de Oostkust een ver schrikkelijke storm gewoed, waardoor een menigte schepen vergaan zijn. Een vuurtoren bij de stad Boston is weggeslagen, een gedeelte van die stad on der water gezet en spoorwegen weggespoeld. De aangerigte schade wordt op 3 milloen begroot.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2