LEYDSCHE COURANT. 1851. N°. B7.&** MAANDAG, 12 MEI. BIMENLANDSC1IE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in tiet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven v*' LEYDEN10 Mei. Gisteren is alhier op de gebruikelijke wijze de 41s,e verjaardag van H. K. II. Prinses Marianne der Nederlanden herdacht. -In onze vorige was ons een artikel ter plaatsing medegedeeldmeldende als bijzonderheid dat de Pokken in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis waren uitgebroken. Wij zijn nader door den Geneesheer van het gesticht D>'. Mess, ingelicht en verzocht te melden dat al de vijftig oude lieden op dit oogenblik de volmaakste gezondheid genieten en het alleen 6éne vrouwelijke dienstbode is, slechts 23 jaren oud, wier huiten het gesticht wonende zuster eenige dagen bevorens was aangetast. Voorts merkt de Geneesheer op, dat de naam van Kinder-Ziekte geene wetenschappelijke maar eene onjuiste benaming is, ver- I mits ook volwassenen door die ziekte worden aangetast, en in de geschie- I denis der Geneeskunst zelfs enkele gevallen bekend zijndat die ziekte be- I jaarde lieden heeft getroffen. B Het stoomschip Gedeh zal eerstdaags van Vlissingen vertrekken om Z, K. II. Prins Hendrik uit Londen af te halen. Het stoomschip Cycloop zal den 15den dezer naar Hitland vertrekken om bij de Haringvloot dienst te doen en de schoener Lansier zal als hospitaal-schip mede gaan. De tijd der eerste uitwerping van netten is nu volgens Zr. Ms. besluit bepaald op den lsteB Junij. 's GRAVENHAGE10 Mei. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter kennis gebragt dergenen, die verlangen tot den op 1° September aanst. aan te vangen cursus der Kon. Academie tot opleiding van burgerlijke Ingenieurs te worden toegelaten, dat de commissie, belast met het onderzoek der candidaten, in den loop der maand Julij te Delft hare zittingen zal houden, op de dagen en uren, die bekend gemaakt zullen worden aan allen, welke zich daartoe voor het einde van Mei schriftelijk aan den Directeur der Academie zullen hebben aangemeld. In voldoening aan voormeld artikel wordt tevens herinnerddat zij die in voege voorschrevenverlangen te worden toegelaten bij het examen het bewijs zullen moeten overleggen, dat zij op den lstcn September aanstaande den ouderdom van 17 jaren zullen zijn ingetreden, en dat zij, ingevolge het programma der Academie, geplaatst in de Staats-Courant van 31 Oc tober 1342, en de wijzigingen daaraan toegebragt, en medegedeeld in de Staats-Courant van 10 Julij 1847, zullen moeten doen blijken onderschei dene kundigheden te bezitten. De Regering beeft wijzigingen gebragt in het wets-ontwerphoudende nieuwe verordeningen omtrent de schatkist-biljetten. Bij hare memorie van beantwoording zegt de Regeringdat het ongetwijfeld meer met den aard der schatkist-biljetten zou overeenkomen, zoo men haar geheel in gevestigde schuld konde overbrengen. Maar, behalve dat zulks vooreerst niet zonder vermeerdering van kapitaal of rente zou kunnen geschieden, zoo schijnt het geenszins noodzakelijk om geheel afstand te doen van het voordeel, dat de tijdelijke inhouding der schatkist-biljetten van 1834 oplevert. Het voorname doel van den voorgestelden maatregel is uitbreiding van dit voordcelen zich de kans van rentebesparing ruimer te makenwaarbij zich dan tevens voegen zal eenparigheid in den omloop van schatkist-biljetten. Bij die memorie is tevens overgelegd een Algemeen Overzigt van den ver- moedelijken toestand van 's Rijks schatkist op 1 Jan. 1851. Daaruit blijkt dat er van het overschot op het dienstjaar 1850 ad ƒ4,770,320, na aftrek van het tekort over 1848 ad 624,217.63nog overblijft 4,146,102.57 waaruit zal kunnen gevonden worden 1,000,000 tot uitdclging van Nat. Schuld, en ƒ1,318,750 voor het aandeel van Nederland in de Russische Schuld, waarna er op het dienstjaar 1850 nog beschikbaar blijft eene som van ƒ1,827,352.57. Eergisteren hebben de Afdeelingen zich bezig gehouden mot het onderzoek der ontwerpen van wet1°, nopens de provincale belastingen in Groningen 2°. wegens den afstand van domeingrond, en 3°. tot het verleenen van na- turalisatiën. De Bibliothecaris der Koninklijke Biblitheekde Ileer J. W. Holtrop heeft ter kennisse van het publick gebragtdatuithoofde van herstellin gen aan het gebouwdeze Inrigling voor korten tijd, tot nadere kennisgeving gesloten zal zijn. Ttoeede ffu.amev der Staten-deneraal, Zitting van Vrijdag 9 Mei. In deze zitting is het wets-ontwerp houdende nieuwe verordeningen om trent de schatkist-biljetten, nadat dit eene geringe wijziging ondergaan bad, met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is men overgegaan tot de be raadslaging over het wets-ontwerp tot invoering van het stelsel van eenzame opsluiting ten aanzien van enkele op te leggen straffen, welke beraadslaging op morgen ten elf ure zal worden voortgezet. ROTTERDAM, 8 Mei. Eergisteren heeft hier eene ontploffing van gaz plaats gegrepen. Een voor- loopig ingesteld onderzoek heeft, wat de oorzaak betreft, het volgende doen blijken. De aangebragte grond vormende de nieuw aangelegde Westerkade, van een kleiachtigen aard zijndezette zichdoor den in de laatste dao-en gevallen regen bijzonder uit. De aldus veroorzaakte drukking deed in de langs die kade liggende gazpijpen eerst eene geweldige kromming en vervolgens eene breuk ontstaan van 2J Nederlandsche duim. Door deze opening ont snapte natuurlijk eene groote massa gaz welke zich door den grond ver spreidde, en vervolgens een uitweg vond in een in den omtrek gelegen put, van daar liep het door het stads-riool en verzamelde zich weder in den pri- vaatput van een der nieuw gebouwde huizen, waar het zich eensklaps ont lastte, op bet oogenblik, dat iemand van het privaat gebruik wilde maken en die door de ontploffing eene ligte verwonding bekwam. HAARLEM, 7 Mei. Voor 128 jaren (zoo schreef omstreeks het jaar 1568 de geschiedschrijver Adriaan de Jonge, anders gezegd Hadrianus Junius) heeft tegenover het stadhuis te Haarlem gewoond Lourens Janszoon Coster," de man, aan welken de eer der eerste uitvinding der Boekdrukkunst, welke de beschaafde wereld heeft hervormdniet kan worden ontzegd. Dat huis werd toen reeds, te dier zake, in eere gehouden, en is, omstreeks het jaar 1628, ten tijde van Petrus Scriveriusmet het afbeeldsel van dien uitvinder versierd geworden. Steeds heeft men dat afbeeldsel kunnen behouden. Dezer dagen is echter het huis door een der geburen aangekocht tot vergrooting en verfraaijing van zijn eigendom, zoodat er voor het op hout geschilderde afbeeldsel van Coster geene gevoegelijke plaats kon overblijven. De aloude Rederijkers-kamer de Wijngaard-rankenonder de zinspreuk Liefde hoven-alheeft zich deze zaak aangetrokken, en zich met den eige naar verstaan omtrent de plaatsing van een nieuw gedenkteekenbestaande in eene hardsteenen plaat, welke in den gevel van het nieuwe en vergroote gebouw zoude worden ingemetseld, en tot opschrift voeren de woorden: COSTERI AEDES TYPOGRAPHIC NATALES. (De woning van Costerde geboorteplaats der Boekdrukkunst.) Heden is de gedenksteen ontbloot. Verscheidene merkwaardige bijzonder heden het voormalig bedrijf van onzen Coster betreffende, worden naauw- kcurig vermeld in een werkje, 'twelk heden van de pers komt, en uitgege ven wordt bij den Boekhandelaar A. C. Krusemanonder den titel van Lot gevallen van Costers woning. AMSTERDAM9 Mei. Het overschot van de buiten ondoop gestelde tienguldenstukken 't welk nog bij de Nederl. Bank aanwezig was ten bedrage van omstreeks vijf millioen gulden, is heden tegen 11 pCt. agio verkocht. ZAVOLLE, 7 Mei. Als eene waarschuwing bij het toedienen en gebruiken van medicijnen (waarvan slechts zelden de oppassers of patiënten de bestanddeelen kennen) mag het volgende dienenEen zieke te dezer stede werd de hem voorgeschre- vene drank ingegeven op een' lepel van zoogenaamd Berlijnsch zilver. Na de inneming werd de lepel met de holle zijde naar boven gelegd, waardoor tcl- Ikens eene druppel van den drank in den lepel bleef staan, die het metaal voornamelijk koper) oplostte. Met denzelfden lepel werd herhaalde malen ingegeven, waardoor ook het koper in het ligchaam kwam, ten gevolge waar van de patient vreeselijk lijdende is.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1