COURANT LEYDSCHE N°. 56., 1851. Zte Prijs der Courant is f\2> in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven >SZ De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt VD ITrk i P ft TVTl?T vit Zaturdag Avond. tillJLJAÏx, J Alibi. BINNENLANDSCHE BERIfiTEN. LEYDEN8 Mei. Eene bijzonderheid, die, al ware liet slechts om het zonderlinge der tegen stelling eenigermate der vermelding waardig schijntbestaat hierindat de ifoWerziekte thans is doorgedrongen tot in het Oude Mannen- en Vrouwen huis der Ned. Herv. Gemeente alhier, waarin geene personen worden opge nomen die minder dan 70 jaren oud zijn. De algemeene vergadering van de Maatschappij Tot nut der Israëli ten in Nederlandzal dit jaar in de maand Junij te 's Gravenhage plaats hebben. Dezer dagen is ook alhier eene afdeeling der Maatschappij ge vestigd. De Staats-Courant bevat het volgend berigt over de droogmaking van het Haarlemmer-Meer: De maand April, over het algemeen gunstig voor de waterontlasting der polders, was dit niet voor de ontlediging van het Haar lemmer-Meer; volgens het met Rijnland gesloten contract, wordt reeds met den lsten dier maand het zomerpeil (0.57 el boven AP.) verbindend voor het stilstaan der pompmachinesdaar nu de boezemstand, niettegenstaande de gestadige werking van het stoomgemaal te Spaarndambijna de geheele maand weinige duimen of strepen boven dat peil heeft geteekendhebben die stoomwerktuigen slechts zeer zeldzaam mogen werken dien ten gevolge en door de menigvuldige regenvlagen is het Meerwater, dat volgens het be rigt in Staats-Courant N°. 82 op den 31steB Maart teekende 2.95 el onder AP.G duim gerezendaar de gemiddelde waterstand op den laatsten April 2.89 el onder dat peil is waargenomen. Overigens is de Cruquius sedert 22 April volkomen hersteld, zijn alle drie de stoomwerktuigen gereed om bij de eerste genoegzame daling van den boezem te werken, en heeft het stoomge maal te Spaarndam gedurende de geheele maand genoegzaam onafgebroken gewerkt, ofschoon voor de bepaalde peils-hoogte volgens de overeenkomst met Rhijnland van den 8sten lot den laatsten der maand daartoe ongehouden. Bij den vleeschhouder de Groot te Veendamin Groningenis een stier geslacht van 1000 halve Ned. ffi. De huid had bovendien het zeldzaam ge- wigt van 125 halve Ned. Men schrijft uit het Overmaasche, dat de te veldstaande vruchten over het algemeen een zeer goeden oogst beloven, het koolzaad in bloei staat en een voortreffelijk gewas belooft. De tarwe en rogge staan ook zeer goed, al deze vruchten hebben in het winter-saizoen zeer weinig geleden, en de thans heerschende koude schijnt zelfs heilzaam op deze vruchten te wer ken, de aardappelen hebben in hunne ontkieming veel door den regen en de koude geleden, waarom eene menigte akkers op nieuw omgeploegd en met haver bezaaid worden. Men meldt uit Noord-Brabant en het Limburgsche, dat door den sterken en aanhoudenden regen en wind groote schade aan het graan veroorzaakt wordt, daar het geheel op den grond is geslagen. Uit Uden in Noord-Brabant wordt van den 5lien dezer het volgende ge schreven: De op heden hier gehoudene paarden- en veemarkt leverde, juist om het groote aantal aangevoerd vee en paarden, een treurig schouwspel op want ten gevolge der overstrooming der Maaspolders van Grave tot 's Hertogen bosch en de daar beneden gelegene landerijen, en het daardoor natuurlijker wijze ontstane gebrek aan weide en voeder is de landman verpligt zich van zijn vee, ja van zijne paarden, want deze kan hij nu niet tot den landbouw gebruiken, te ontdoen; bij brengt ze daarom ter markt, doch vindt geene koopers dan tegen ongehoord lage prijzen, omdat er ook in de Meijerij noch weide noch voeder is en de nood daar op de meeste plaatsen zoo hoog is ge stegen dat men het in bloei te veld staande zaad en winterrogge afmaait om daarmede het vee te voeden. De Koninkl. Academie van België heeft aan den Heer Mr. A. Bogaers Vice-President der Arrond.-Regtbank te Rotterdamden Gouden Eerepenning toegewezen wegens het door hem ingezonden gedicht ter nagedachtenis van wijle Koningin Louisa Maria. Het Hongaarsch dagblad Magyar Hirlap bevat een brief van Dr. Giitz- laff van het eiland Hong-Kong aan eene dame van Pesth, waarvan het slot aldus luidtDe nieuwe Chinesche regering is vijandig tegen onze pogingen om het Woord te verkondigentwee Staats-Ministerswelke aan het hoofd stonden der vroegere Regering, die met de buitenlanders was, zijn uit hun nen post ontslagen. 'sGRAVENHAGE, 8 Mei. Vtveede Kamer der Staten-deneraal, Zitting van Woensdag 7 Mei. In deze zitting is overeenkomstig het door den Heer Lotsy gedane voorstel, besloten, het concept-reglement van orde, zonder toepassing van de bepalin gen omtrent de rapporteurs op die wets-ontwerpen welke reeds in de afdee- lingen onderzocht zijn, in te voeren tot het einde der zitting, zoodat, indien vóór het sluiten der zitting geen nader hesluit tot invoering van een gewij zigd reglement zal zijn genomen, bij den aanvang der eerstvolgende zitting het thans bestaande reglement weder van kracht zal zijn. Daarna heeft de trekking plaats gehad van de afdeelingen van de maan den Mei en Junij. Tot Voorzitters zijn verkozen de Heeren Dullert, van Goltstein, Poortman, van Hoëvell en Wichers; tot Ondervoorzitters de Heeren Godefroi, de Man, Sloet tot Oldhuis, Luyben en Groen van Prinsterer; tot leden der Commissie voor de verzoekschriften de Heeren Engelen, Schilfer, van Akerlaken, IIu- guenin en van Lynden. Vrijdag aanstaande zal plaats hebben de beraadslaging omtrent het wels-ont- werp tot invoering van het stelsel van eenzame opsluiting voor enkele straffen. In deze zitting zijn twee Koninklijke boodschappen ingekomende ecna ten geleide van een wets-ontwerp tot vaststelling van een nieuw artikel op het VIIIstc hoofdstuk der begrooting voor 1850, de andere ten geleide van een wets-ontwerp tot wijziging der omschrijving van het 14de artikel van hoofdstuk X der begrootingen van 1850 en 1851. AMSTERDAM, 7 Mei. Gisteren middag bezocht Z. M. de Koninklijke Academieen sloeg de werkzaamheden der leerlingen gade. Vooral trokken de bouwkundige teeke- ningen en projecten Zr. Ms. aandacht, en onderhield hij zich niet alleen zeer minzaam met de leerlingenmaar gaf ook door gepaste aanmoediging en vriendelijke teregtwijzingbewijzen van eene zaakkennis en oordeel, die gewis voor bentot wie ze waren gerigtten spoorslag zullen zijnom er nut uit te trekken. Ook bezigtigde Z. M. het, in het gebouw der Academie tijdelijk geplaatste beeld van Lourens Koster, vervaardigd door den Heer Royer, en het borst beeld van den Heer Mr. J. van Lennepdoor den Heer J. H. Stóverwelke laatste door zijn Leermeesterden Heer Royeraan Z. M. werd voorgesteld. Beide ontvingen de betuiging zijner hooge tevredenheid over hunne kunst stukken. Daarna heeft Z. M. met zijn gevolgwaaronder de Edel-Acbtb. Heer Bur gemeester, eenige IIoofd-OITicieren van de Schutterij dezer Stad, enz. de groote stoom-diamant-slijperij op het Roeterseiland (Lijnbaansgracht) bij de Weesperpoort bezoebt. Bij zijne aankomst werd Z. M. door het bestuur van de Diamant-Slijperij-Maatschappij ontvangenwaarvan een der leden zelf in staat den ruwen diamant te snijden die bewerking aan Z. M. toondeter wijl daarop de zoon van dien Heervoor Z. M. de bewerking van het kloven verriglte. Vervolgens begaf zich Z. M. naar de werkzalenalwaar al de werktuigen en werkzaamheden, door den Koninklijken bezoeker en de ove rige hooge gastenmet de meeste oplettendheid verden gadegeslagen en hun alles werd verklaard. Ruim drie kwartier uurs bragt Z. M. in de fabriek door, die ter eere van den Vorst van buiten was versierd, en alwaar veel deelhebbers met hunne dames tegenwoordig waren. De Vorst werd met een luid boezee! ontvangen door de werklieden, die ook de levendigste betuigingen van gehechtheid aan zijn persoon en Doorluchtig Huis aan den dag legdentoen Z. M. weder vertrok. Z. M. heeft mede het Burgerweeshuis en de Stads-Armenschool op het Molenpad bezocht, en er zieh een geruimen tijd met blijkbaar genoegen op gehouden. Ook de stoom-rijstpelmolen van den Heer Ochsner is door Z. M. in oogen- schouw genomen. Des namiddag was er diner ten hove van 40 personen waarop genoodigd I waren voorname autoriteiten der provincie de Heer BurgemeesterPresiden- ten van Weldadigheids- en Nijverheids-Inrigtingenenz. De muziek der Schutterij liet zich onder het diner hooren.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1