De dagbladen deelen thans mede hetgeen bij de plegtige opening der wereldtentoonstelling gesproken is. Nadat H. M. de Koningin op den in het gebouw der tentoonstelling opge- rigten troon had plaats genomen, werd aan haar vooreerst het verslag der Konininklijke commissie voor de tentoonstelling voorgelezen, dat niets behelsde dan reeds bekende bijzonderhedenhet deed vooral ook uitkomen dat de ge- heele onderneming door vrijwillige bijdragen van het Britsche volk was tot stand gekomen. De Koningin gaf hierop een antwoordwaarbij zij de Com missie voor hare bemoeijingen bedankte en zeide: »Ik vereenig mij van harte met u in de bede, dat door Godes zegen deze onderneming moge dienstig zijn voor bet heil van mijn volk en voor de alge- meene belangen van bet menschdom, door aanmoediging van de kunsten des vredes en der nijverheid, door versterking der banden die de volken der aarde vereenigen, en door bevordering van een vriendschappelijken en eervollen wedijver in het nuttig gebruik van die vermogens, welke door eene wel dadige Voorzienigheid zijn geschonken voor het welzijn en het geluk des menschdoms." Daarna sprak de Aartsbisschop van Canterbury een plegtig gebed uit, waarin de volgende zinsneden de opmerkelijkste waren: Zegen, o Heer, liet werk hetwelk Gij ons in staat hebt gesteld te onder nemen, en zie goedgunstig neder op onze poging om de volken der aarde in vrede en eendragt te vereenigen. »Laat het gezigt dezer kunstgewrochten onze harten niet verboovaardigen dat wij den Heere onzen God vergeten, als of onze eigen magt of de kracht onzer banden ons deze schatten had geschonken. B Beslier deze verzameling van vele volken zöö dat zij strekke tot verhoo ging van uw roem, tot verspreiding van Uw Heilig AUoord, tot vermeerde ring der algemeene welvaart, door bevordering van vrede en welwillendheid onder de verschillende geslachten des menschdoms. Leer ons deze aardsche zegeningenwelke Gij ons mildelijk schenktzoo te genieten, dat zij ons hart niet aftrekken van de hemelsche dingen, voor Uwe dienaars bereid." De officiële catalogus voor de tentoonstelling bevat niet minder dan 320 bladzijde van 2 kolommenbehalve nog een aanhangsel van 48 bladzijden voor de aankondigingen, alles met kleine letter gedrukt. Men berekent het getal der gisteren aangekomene reizigers op 40 a 50,000. De spoorwegen gaan voort met massa's in de hoofdstad te brengen en bijna alle huisvesting in de nabijheid des parks is ingenomen. Voor de opening van de Tentoonstelling was er door de Commissaris sen reeds ongeveer een millioen gulden als entre-gcld ontvangen. Op den spoorweg van Manchester zijn 11. AVoensdag in een tunnel, twee treinen tegen elkander geredentwee rijtuigen zijn letterlijk verbrijzeld 5 personen gedood en 15 anderen gewond. Afrieden week zijn onder anderen 468,800 oneen zilver naar Rotter dam verzonden. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Mei. De Regering heeft de aanvraag voor achterstallige Generaals-soldij van den Maarschalk Jerome Bonaparte, ingetrokken. De jaardag der Republiek, die bij velen uit vrees voor oproer met angst werd te gemoet gezien, is rustig voorbijgegaan. AVelligt heeft bet we der medegewerkt, althans bet regende dat het goot, en wat nog op de been was, was zoo nat en verhavend en beslijkt, dat het een treurig gezigt ople verde, en de decoratiën die hier en daar waren aangebragt, even als de vuur werken en illumination grootendeels zijn bedorven en mislukt. De Uoorzitter der Republiek lijdt aan de jigtzijne voeten zijn zeer gezwollen. Het is aan de politie gelukt de drukkerij te ontdekken, waar de be ruchte bulletins van liet zoogenaamd Comité van AUederstand vervaardigd werden; zij bevond zich te Batignolles in de nabijheid van Parijs; 10 perso nen zijn in hechtenis genomen. Ondertusschen schijnt dit slechts de drukkerij van het valsche Comité te zijndat zijne handelingen nog wat wil uitstel len, terwijl het echte dadelijk aan het werk wil om de bestaande orde te verstorente moorden en te plunderen. Donderdag 11. kwam een koetsier met een der postwagens van Parijs naar Nancy te Void aan. Na zijne paarden te hebben afgespannenis er een op hem aangevallen en heeft hem zoo schrikkelijk het gebeele onderste gedeelte van zijn gelaat gebeten en verscheurd dat de ongelukkige man den volgenden dag onder de hevigste smarten te midden van zijn gezin van vrouw en vijf kinderen is bezweken. Een Poolsche invalide van 127 jaren, die eerst verleden jaar in het Hotel der Invaliden was opgenomenis eergisteren ten gevolge van de griep gestorven. PORTUGAL. LISSABON, 21 April. Volgens de berigten van deze dagteekening was hel zoowel te Lissabon als te Oporto en in de andere plaatsen rustig, daar de opstand weinig vorde ringen bad gemaakten de troependie zich voor Saldanha verklaard hadden hem weder hadden verlaten. Saldanha hield zich nog in de omstreken van Vizeu opmaar zou spoedig genoodzaakt zijn eene wijkplaats op Spaansch grondgebied te zoeken. Ondertusschen meldt een telegraphisch berigt van den 30sten uit Madrid dat ten gevolge der gevangenneming van eenige officieren en soldaten der bezetting van Oporto, deze den 24s'eB in opstand was gekomen en zich voor den Generaal Saldanha had verklaard. Na een gevecht van twee uren was de Generaaldiena incognito in de stad te zijn gebleven den weg naar Vigo ingeslagen wasdoor de opstandelingen ontboden. De bewoners van Oporto hadden zich voor den opstand verklaard. EGYPTE. ALEXANDRIE, 10 April. Den 1st™ dezer kwam alhier, met de Oostenrijksche stoomboot, de Gouv.- Generaal van Ned. Indiëde Heer Mr. Duymaer van Twist aan. Zoodra de boot ten anker kwambegaf zich de Ned. Consul-Generaal en eenige hooge Egyptische ambtenaren aan boord, om hem te verwelkomen en een paleis aan te bieden; hetgeen echter de Heer van Twist, uithoofde van zijn kort verblijf, vriende lijk afwees. Eenige fraaije sloepen lagen ter ontscheping gereed, terwijl de rijtuigen van den Onder-Koning het hooge reisgezelschap wachttenom liet naar een hotel te brengen. Dit alles geschiedde met den meesten luister en voorafgegaan door voorloopers, janitsaren, enz. Naauwelijks was de Gouv.-Generaal aangekomen of bij werd bezocht door Hassan-Pacha, A'isier van den Onder-Koning, die hem in diens naam de gul ste gastvrijheid aanbood. Na eenige tegenbezoeken gemaakt en liet merkwaar digste der stad bezocht te hebben, vertrok de Heer van Twist den 2den naar Kaïro, met eene stoomboot, welke het gouvernement uitsluitend ter zijner beschikking bad gesteld. Op dien togt werd de Gouv.-Generaal begeleid door den Nederl. Uice-Con- sul, den Heer S. AU. Ruyssenaers. Den derden kwam liet reisgezelschap te Kaïro aan. IIubar-Bey, eerste tolk en andere ambtenaren, wachtten den Gouv.-Generaal op, en boden hem een prachtig, alleen ten zijnen behoeve ingerigt paleis aan. Om dezelfde reden als te Alexandrië, werd dit aanbod niet aangenomen. Prachtige rijtuigen van den Onder-Koning stonden aan den oever gereed, om den Gouv.-Generaal naar het hotel d'Orient te brengen, waar bij een be zoek van den Minister van Buitenl. Zaken ontving. Den volgenden morgen maakte hij bij Abbas-Pacha zijne opwachting, die hem allervriendelijkst ont ving en zijn leedwezen betuigde, dat het oponthoud in Egypte zoo kort was. Z. H. bood hem eene eigene stoomboot aanzoo hij Opper-Egypte mogt wil len bezoeken. Den volgenden morgen werden de pyramidenwelker top de Gouv.-Generaal beklom, alsmede de meeste merkwaardigheden der stad, moskeen; enz., be zocht en den 6den 's namiddagsvertrok het gezelschap naar Suez. Op last van het gouvernement was een speciaal convooi en een rijtuig van den Pacha tot het vervoer door de woestijn gereed, begeleid van koeriers enz.; 's avonds in het vierde station stond de maaltijd klaartegen 11 uur vond het gezel schap in het 8ste station de noodige vertrekken ingerigt, voor den nacht; den volgenden morgen ten 6 ure werd de reis voortgezet en tegen 11 ure kwam het gezelschap te Suez aan, waar de Gouv.-Generaal zich aan boord der Engelsche stoomboot Oriental begaf, om daarmede de reis naar Singapore voort te zetten. De Heer S. AU. Ruyssenaers begeleidde den Gouv.-Generaal tot Suez en de Pacha had mede een Officier belast, insgelijks den Gouv.- Generaal tot Suez te begeleiden en te zorgendat bij de uitgestrekste gast vrijheid genoot. De gebeele reis leverde dan ook een bewijs der Oostersche gastvrijheid op; niets was verzuimd haar zoo aangenaam mogelijk te maken." De togt dooi de woestijn geschiedde met een gemakkelijk rijtuig, met zes paarden, welke 12maal verwisseld werden, die steeds in vollen galop doorrenden, gevolgd door twee andere rijtuigen voor bet overige gezelschap en voorafgegaan door koeriers met Oostersche pracht gekleed. De Egyptische regering heeft de be leefdheid zoo verre uitgestrekt van te bevelen, dat de Heer S. AU. Ruyssenaers, dadelijk na het vertrek van den Gouv.-Generaal op dezelfde wijze met een extra trein na Kaïro zoude terug gebragt wordenin een woordgeen vrien delijker ontvangst kan ooit plaats hebben. (N. R. C.) §TAB§ BEKIGT. ■i.iMh»—«ra»!»»i aavtamaa—uaBBaaBaMiiMtmüMj» IHM> j.—p—ny In de maand April 1851 zijn binnen de Stad Leyden overleden 74 personen, als: 16 Mannen, 21 Urouwen, 17 Zoons en 20 Dochters, daaren boven als levenloos aangegeven 4. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 127 Kinderen, als: 71 Zoons en 56 Dochters. AKADEMIE-MEUWS. PROMOTIE AAN DE LEArDSCIIE HOOGESCIIOOL. Den 5dcn Mei de Heer J. van Gigchvan 's Gravenhagein de Regten na Openbare verdediging van zijn Specimen de Negotiis gestis. KERKNIEUWS. Door den Kerkcraad der Hervormde Gemeente te Harderwijk is gevormd het volgende drietal: DD. Molenaar, té SchcveningenBeets, te Heemstede, en Gann Dunte Zwijndrecht. ARVERTENTIElli. Heden beviel zeer voorspoedig van een welgeschapen ZOON, E. MEER BURG geliefde Echtgenoot van Leyden 5 Mei 1851. IJ. AA'. P. L, van BEEK,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3