LEYDSCHE De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond VRIJDAG, 2 MEI. Prijs der Courant is f 13 z'« het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 1(1 Centen afgegeven. BIi\jVEi\LAXDSCIIE BERIGTEX. LEYDEN, 1 Mei. lieden namiddag ten 1 ure is Z. M. de Koning over den spoortrein langs onze stad gepasseerd, zich naar Amsterdam begevende. De 's Grav. Nieuwsb. meldt dat de Heer E. G. van der Plaat, Kapt. ter Zee, Directeur en Commandant der Marine te Willemsoord, bet Ministerie van Marine zou aanvaarden, en de Kapt. ter Zee, Bijl de Vroe, tot opvolger van wijlen den Wee-Admiraal van den Bosch als Directeur der Marine in Oost-lndië bestemd is. De Tijd deelt mede dat de lieer Dr. W. Cramer, te Amsterdam door den Paus tot Bidder van de Orde van den 11. Gregorius den Groote, civiele klassebenoemd is. Het. Zeeuwscb genootschap van wetenschappen beeft, in zijne laatst ge- houdene algemeene vergadering, o. a. tot leden benoemd de 1111.: 11. P. Tim- mers Verboeven, Th. Dr. en Pred. te 's GravenbageA. J. van Deinse, Math, et Phil. Nat. Dr.Lcct. in de Wis- en Natuurkunde te Gouda G. Pb. F. Groshans, Med. Dr. en Lect. aan de Klinische school te Rotterdam en P. R. D. Muller, Boekbandelaar te 's Hertogenbosch. Naar men verneemt, zijn de Ileeren IJ. D. C. Suermondt, gewezen Munt meester aan 's Rijks Munt te Utrecht, en F. W. Conrad, Ingenieur, Voorzitter van het Kon. Instituut van Ingenieurs te Delft, voor Nederland benoemd tot leden der Jury bij de Tentoonstelling te Londen. Bij bet lste Regement Vesting-Artillerie zullen op Woensdag den 21stea dezer, worden aanbesteed: Twee Duizend Vijf Honderd Wollen Dekens, voor het Eenmans nachtleger, volgens model en voorwaarden, zoo ten burele van den Kapitein-Kwartiermeester bij gemeld Regement te Delftals in 's Rijks magazijn van millitaire kleeding, uitrusting, enz. aldaar voorhanden. De Inschrijving moet geschieden voor een of meerdere Percelen, bij beslo ten Biljetten op zegel, met opgaaf van den naam, de voornamen, de woon plaats en bet beroep van den Inschrijver en zijner borgen. De Biljetten, welke ten opschrift moeten voeren: Aan de Hoofd-Administratie van het lstc Regement Vesting- Artillerie Leverantie van Eenmans Wollen Dekens zullen door den Inschrijver en zijne borgen eigenhandig onderteekend moeten zijnen uiterlijk des middags ten 12 ure van den dag der Aanbesteding in de bus ten burele van voornoemden Kapitein-Kwartiermeester, moeten worden bezorgd. De Inschrijver aan wien de Leverantie wordt toegewezen, zal binnen veer tien dagen na de kennisgeving deswege, aan het Ministerie van Oorlog moeten inzenden geregistreerde, door de betrokken plaatselijke besturen af te ge ven certificaten, nopens de gegoedheid zoo van hem, als van ieder zijner borgen. De commissie van beheer over de Tentoonstelling van Schilderijen enz. te 's Gravenbage, beeft aangekondigd, dat, volgens art. 3 van bel programma, alle stukken van den 1l11'11 April tot en met den 3den Mei 's nachts ten 12 ure, vrachtvrij aan haar moeten zijn ingezonden; zullende na dien tijd geene voorwerpen hoegenaamd, om welke reden of onder welk voorwendsel ook, aangenomen worden. 's GRAVENIIAGE1 Mei. lieden middag zullen de leden van den Hoogen Baad aan den Voorzitter van dat Collegiein het Hotel Paulezeen diner geven. Bij den Minister van Finantiën zijn van een onbekende, ten behoeve van 's Rijks schatkist, ontvangen een halve gouden Willem met vijftien cen ten in zilver. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal den Gden dezer bare zittin gen hervatten. Bij de Memorie van Beantwoording der bedenkingen van de Afdeelin- gen der Tweede Kamer op bet ontwerp der gemeente-wet, is overgelegd een staataanwijzende 1°. de 110 gemeenten waar thans op een of meer der voorwerpen aan Rijks accijns onderhevigplaatselijke belasting lot hooger bedrag dan 100 pCt. voor de hoofdsom van dien accijns gelieven wordt 2". het verliesdat op de inkomsten der gemeenten zou ontstaan indien de plaatselijke belasting tot 100 pCt. van de hoofdsom van den Rijks accijns verminderd en de heffing van het plaatselijk zegelregt afgeschaft werd: 3°. de inkomstente erlangen door de opcenten op de grond- en personele belastin gen de plaatselijke belastingen op hel gemaalwat de tarwe betreftop het geslagt, wat de runderen en kalveren aangaat, en die op den wijn en het gedistilleerdte heffen tot het maximum bij het ontwerp van gemeente wet voorgesteld alsmede door de invoering of verhooging van andere belas tingen. Volgens dezen staatzoude in al die gemeenten de meerdere op brengst het verlies te boven gaan met uitzondering van de stad Dordrecht in welke het verlies, ten bedrage van ƒ69,000, door de meerdere opbrengst van gelijk bedrag zoude worden opgewogen. De meerdere opbrengst zoude echter niet kunnen worden verkregendan tegen eene verhooging der ge meentelijke belasting op de grond- en personele belastingenen deze meer dere opbrengst wordt geraamd onder anderen, voor Breda op ƒ914 's Her togenbosch ƒ1,457, Arnhem 4,775, Delft 3,415, Gouda ƒ6,060, 's Gra venbage 20,500 Lcyden 5,030 Rotterdam 32,257Alkmaar 4,800, Amsterdam ƒ92,245, Haarlem ƒ14,650, Purmcrend ƒ3,548, Zaandam ƒ7,900, Middelburg 7,727Vlissingen 5,285 Utrecht 22,000, Amers foort ƒ1,148, Bolsward 2,655, Franeker 1,025 Leeuwarden 9,978 Sneek ƒ1,209, Groningen ƒ2,883. In eene der slooten van de bleekerij van Smeelen, op de Veenlaan, is levend opgevischt eene slangdie eene lengte heeft van ruim een Nederl. el. Iloe zij daar is gekomen, is onbekend. Zij leeft nog. ÏÏZerste Biamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 30 April. In deze zitting zijn aangenomen: het wets-ontwerp tot wijziging van de wet van 12 Maart 1818 op de uitoefening der groote visscherij, met alge meene stemmen; dat tot amortisatie van schuld over 1850, mede met alge meene stemmen; dat tot verlenging van den verjarings-termijn voor de munt biljetten van 1845 met 28 tegen 6 stemmen; dat tot wijziging der wet van 1847, omtrent het herstel van te loor gegane staatsschuldbrieven; dat tot intrekking van art. 14 der wet van 12 Julij 1821, betreffende provinciale opcenten, alsmede het wets-ontwerp tot tijdelijke verzekering van de uitvoe ring van art. 118 der provinciale wet, betreffende rekenpligtige provinciale ambtenaren, elk met algemeene stemmen. Door de Kamer is tol baren Commies-Griffier benoemd Jhr. Mr. H. J. van der lleim, Advocaat bij den Hoogen Raad, met bet lot, nadat bij eene derde stemming evengenoemde Heer en Jbr. Mr. J. C. L. A. Nedermeijcr Ridder van Rosenthal, elk 17 stemmen op zich vereenigd hadden. Morgen zal de Kamer in behandeling nemen de vijftien aanhangige natu ralisatie-wetten terwijl op Vrijdag aanstaande beraadslaagd zal worden over de volgende wets-ontwerpenals: over dat tot regeling van de verjaring van straffen wegens drukpers-delictenover dat betrekkelijk het fonds van koop prijzen van domeinen; over dat lot wijziging van de wet van Julij 1850 om trent bet Nederlanderschapover dat tot regeling der ontvangsten en uitgaven wegens verstrekkingen van het Departement van Marine en dat van Oorlog tot uit. December 1851over dat tot wijziging van de tariven van inkomende regten in Nederlandsch Indië, en over dat tot wijziging der wet van 184G op de burgerlijke pensioenen. TclcgrapliiscSe IBerlgl. 4 uur 15 min. De Eerste Kamer beeft heden met 19 tegen .11 stemmen beslist, dat de Heer Tonckens door herbenoeming tot Kanton-Regterheeft opgehouden lid der Kamer te zijn. 15 Naturalisation zijn aangenomen. AMSTERDAM, 30 April. Naar wij vernemenzal Z. M. bij zijn verblijf alhier meest alle belang rijke inrigtingen met een bezoek vereeren onder anderen Natura Artis Ma- gistra'sRijks werf, het museum, fabrieken, enz. Verder zegt men, dat er groote diner's ten Hove zullen worden gegeven. Men is thans bezig, op den Dam onder de straat, de buizen te leggen strekkende tot voortzetting van de telegraaph-linie tot op het Rokin. In de gisteren door de Nederlandsche Ilandel-Maatschappij alhier ge houden veiling, van 674 heelo en 1687 halve en kwart kisten Java-indigo en 274 kisten Java-cochenille is alles verkocht, cn zijn de prijzen geloopen: van de indigo van 300 tot 530 cents, en van de cochenille van 135 tot 280 cents.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1