leven verloren. Zondag middag had de pink een Fransch vaarluig gepraaid, en tegen eenige vissclien eene hoeveelheid wijn ingeruild. Eenige uren later ontmoette men een Nederlandseh vaartuigwelks Kapitein de manschap van de pink met een brief aan zijne vrouw te Katwijk belastte en tot belooning spijs en sterken drank onder hen liet ronddeelen. De man die des nachts op de pink de wacht moest houden, was door dezen wijn en drank beschon ken geraakt. Men wilde hem vervangenmaardat wilde hij niet. Terwijl zijn makker zich een oogenblik verwijderd had was de ongelukkige reeds over boord gevallen en verdronken. De Koninklijke Bibliotheek alhier, heeft ten geschenke ontvangen van den Staat van New-York: Laws of the State of New-York, 71, 72, 73 Session3 vol.in 8°.Journal and documents of the Senate of the State of New-York12 vol., in 8°.; Journal and documents of the As sembly of the State of New-York27 vol., in 8°.; Journals of the pro vincial Congress etc. State of New-York, 2 vol., in fol.The documen tary history of the State of New-York, arranged unter direction of Christ. Morganbij E. B. O. Callaghan2 vol.in 8°. and 1 vol. in 4°.63d. An nual Report of the Regents of the University of the State of New-York, 1 vol. in 8°.2d. et 3d. Annual Report on the condition of the State Cabinet of natural history2 vol. in 8°.; Catalogue of the New-York State Library 1850, 1 vol. in 8°. Al deze werken zijn van 1850, te Al bany, op gouvernements kosten gedrukt. GOUDA 23 April. Den 10dcn Junij aanstaande zal binnen deze stad eene geheel vrije paar denmarkt worden gehouden. - Boven vrijdom van markt- en koopgeld zal tot een zeker bedrag vergoeding worden gegeven voor tol en stallingmins tens van de 200 eerst aankomende paarden. De volgende premien zullen worden uitgereikt: Eene voor het schoonste paard van 4 tot 6 jaren; eene voor den besten springhengsteene voor den besten daaraan volgende; eene voor den besten daaraan weder volgende; eene voor de fraaiste merrie, met haar veuleneene voor de tweedeeene voor de derdeeene aan hem die het grootste getal paarden beneden de 6 jaren ter markt brengt, met uit zondering van zoogveulens. Tevens is door eene vereeniging van liefhebbers het plan gevormd om aan het Bestuur de toestemming te vragen tot het houden van eene harddraverij op een der stads Singelsna den afloop der marktwaarbij zij prijs en premie uitloven zal. HAARLEM, 22 April. Gisteren namiddag ten 3 ure werden de reconvalescenten uit het gesticht Meerenberg, op een stuk weiland, even buiten het gesticht, onthaald op biereijerenwafelen enz.de vreugde dier ongelukkigen was algemeen eenige amuseerden zich bij de poppenkast, anderen bij het draaibord, dat hun altijd wafelen deed winnen, weder anderen met de daar gemaakt wor dende muziek, alle werden voorzien van palrnpaasschen of de zoogenaamde pikhanen, dat niet weinig tot hunne tevredenheid bijbragt; ten 6 ure trok ken de feesthoudenden in de grootste orde weder naar het gesticht; algemeen was ook de tevredenheid van het vrij aanzienlijke getal toeschouwers dat zich naar de feestplaats had begeven. Handelsbl AMSTERD AM23 April. Heden morgen zijn de stembriefjes geopend van kiezers in het 2de hoofd- kies-district dezer stadter benoeming van een nieuw lid in de Prov. Staten van Noord-Holland, in plaats van den Heer Mr. J. L. de Bruyn Kops. Van de acht honderd en twee en tachtig kiezers in dit hoofd-district kwamen vier en zeventig biljetten in. Drie daarvan waren van onwaarde en alzoo de volstrekte meerderheid zes en dertig stemmen. Van de geldige stemmen ontvingen de IleerenMr. J. Heemskerk Az. 38, Mr. J. W. van Romunde 4, J. Brouwer Ancher 3C. P. de Roeper 3en J. van Eik 3terwijl nog op anderen twee en 1 stem werden uitgebragt. De Heer Mr. J. Heemskerk Az. is alzoo benoemd tot lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. Heden werd alhier het jaarlijksch examen gehouden van de diaconie scholen der Ned. Ilerv. gemeente, voorafgegaan door eene korte beschouwing van den tijdelijken Voorzitter van het collcgie van curatoren en schoolarchen dier scholen, den Heer T. J. Anspachwaarin hij aantoonde hoe liet on derwijs der jeugd de grondslagen moet leggen van het geestelijk Gods gebouw" en hoe op de diaconie-scholen aan dat doel in den meest uitge- strekten zin wordt beantwoord. Uit het gegeven verslag bleek, dat er in het verleden jaar 396 kinderen met lof waren ontslagen op de 6 zoogenoemde buitenscholen en 95 op de school in het diaconie-armen-weeshuisdut er 483 kinderen op de buiten scholen en 69 op de weeshuisschool waren geplaatst en het gezamenlijk getal kinderen, thans onderwijs genietende, bedroeg 3,633, waarvan 393 de her- halingschool en 205 de vroeg- en avondschool in het diaconie-armcn-weeshuis bezochten. De spreker gaf verder berigt van de gewone verwisseling der leden van het bestuur; alsmede dat de collecte ten vorigen jare had bedragen ƒ5.916.55, en dat de uitkomsten van het gegeven onderwijs over het geheel verblijdend mogten genoemd worden. Het examen der leerlingen onder de leiding van den eersten leermeester Koning, was allezins doelmatig en droeg blijken, zoowel van de bekwaam heden der kinderen, als van de grondigheid van het gegeven onderwijs. Het werd voorafgegaan en besloten met gezangen, voor die gelegenheid vervaardigd, en door de leerlingen met veel juistheid uitgevoerd. Aanstaanden Vrijdag wordt hier de gewone collecte voor bovengenoemde scholen gehouden. Andere inzamelingen tot openbaar nut en weldadigheid onder anderen de stads-armenseholenverheugden zich dit jaar in een ver hoogd cijfer daarop hoopt ook het Bestuur dezer Diaconie-scholenw'a3 de som, in het afgeloopen jaar gegeven, belangrijk, er is ook woeker mede ge daan tot heil van het opkomend geslacht en van de gcheele maatschappij. Dit bewees het examen op heden gehouden. Die dus hart heeft voor instel lingen als deze, opene de milde hand en helpe er toe bijdragen, dat de Diaconie-scholen over eene som mogen beschikken, grooter dan die van het vorige jaar. In den avond van den 21slen dezer is in een huis op de Heerengracht, bewoond door eene bejaarde dame en eene dienstbode, bij afwezigheid van eerstgenoemde, door binnenbraak een aanzienlijke diefstal gepleegd. Toen de bewoonster te huis kwam, werd de dienstbode vermist. Het gestolene bestaat uit drie Certificaten 2 pCt.vier 3 pCt. en twee 4 pCt. van ƒ1000; en nog negen 4 pCt. van ƒ500 tot ƒ100.—twee Am.-Synd. van ƒ1000, twee Russische Schuldbekentenissen van 1798 en twee bij Stieglitz en Comp.vijf Belgische Certificaten 2 j pCt. van 2000 francstwee Portugesche Certificaten 5 pCt. van 100 en 1 Aandeel Verzekering-Societeit bij Meijer Cluwen van ƒ5000. Voorts 1 aandeel Kerkhof de Liefde van ƒ500, en twee aan- deelen van 1000, vijf van ƒ200 en vijf en twintig van ƒ100 ten laste der Sb Josephskerk te Amsterdamnog drie Schatk. Billetten 100eene me- nigte gouden en zilveren voorwerpen, waaronder ruim 32 paar lepels en vorken en ƒ1,320 aan gehl. AV JLDERVANK18 April. Het volgende is ons uit den mond van den veldwachter J. Nijdéken mede gedeeld Sedert ecnigen tijd werden alle middelen aangewend om den zoo beruchten persoon van Geert Luben, oud 38 jaren, Munstersche van geboorte en woon achtig op Schaalberg, prov. Drenthe, op te sporen. Deze persoon heeft zich sedert langen tijd schuldig gemaakt aan smokkelarij en in 1850 aan zware mishandeling der ambtenaren, tengevolge waarvan hij gevonnisd is tot 7 ja ren criminele gevangenis. Echter heeft hij, wegens zijne bijzondere vlugheid en sterkte, tot dusverre niet kunnen worden gevat, en was hij de schrik voor ieder, die hem ontmoette. Zoo werd hij van tijd tot tijd meer onver schrokken en ontzag zich nietom degenen onder de oogen te zienwelke tot zijne gevangenneming waren gelast. Ll. Maandag morgen echter ontmoette hij te Stads-Kanaalnabij de Buiner klapden gespierden veldwachter J. Nij déken, die dadelijk voor hem springende hem arresteerde. Luben zich niet willende overgevengreep Nijdéken hem bij de daswaardoor er eene hevige worsteling tusschen hen ontstond, onder welke door Luben het mes werd getrokken, doch even vlug door Nijdéken hem een hevige slag met de vuist op zijnen arm werd toegebragt, waardoor hem het mes ontviel. Middelerwijl kwamen bij dit tooneel eenige mannen, die Nijdéken de behulpzame hand boden, zoodat het hun te zamen gelukte Luben meester te worden en hem, liggende, handen en voeten te binden; in welken toestand hij met een' wa gen naar Onstwedde en van daar te voet naar Winschoten is getranspor teerd. Oldambs Cour.) GRONINGEN, 21 April. Dezer dagen is in de zaak tegen Charles Louis Steylaars, eigenlijk ge naamd Karei Steylaars, door den krijgsraad van Friesland vonnis gewezen, waarbij hij is schuldig verklaard: 1°. aan laster, en 2°. aan opligling, en veroordeeld met vervallen-verklaring van den militairen stand, tot gevangen zetting in een huis van correctie voor den tijd van twee jaren, tot detentie van vier weken in plaats van boetenen tot ontzetting van de regten in art. 42 van het wetboek van strafregt, gedurende vijfjaren. De veroordeelde is hiervan in hooger beroep gekomen bij het Hoog Militair Geregtshof te Utrecht. Na omstandig onderzoek moet het gebleken zijn, dat het gansche door hem uitgegeven verhaal van bijzonderheden omtrent zijnen overgang tot de Hervormde kerk verdicht is en dat hij omtrent den dood van zijne moeder en verder alle kleine bijzonderheden de eene leugen op de andere heeft ge stapeld, terwijl hij eindelijk dit zelf heeft erkend. Als eene bijzonderheid doelen wij mededat er dezer dagen weder hier ter stedemore majorumofschoon op kosten van het aan deze Aca demie gevestigd fonds van Iloogleeraren eene ten jare 1849 door de Godge leerde Faculteit alhier bekroonde prijsverhandeling van den Heer A. L. Poel man, thans Theol. Dr. en Predikant te Holwicrde, Over de leer der voor beschikking vooral bij Paulus en 'smenschen vrijen wil, in het licht is verschenen. 'sHERTOGENBOSCH, 19 April. De landverhuizing naar Noord-Amerika van het platte land dezer provincie is dit jaar ook wederom begonnen. Gisteren avond kwam alhier een schip aan van Veghel, op reis naar Rotterdam, aan boord hebbende 162 mannen, vrouwen en kinderen uit de gemeenten Uden, Oefelt, Volkel, Boekei en 'Cuykbegeleid door den AVel-Eerw. Heer Dams, R. C. geestelijke; onder dat gezelschap bevonden zich twee grijsaards van 60 en 70 jaren, en een oude blinde vrouw. Handelsbl BUITENLANDSCIIE BERiftTEN. ENCEL.A1V19. LONDEN, 21 April. De Regering heeft een besluit genomen dat onder de democratische partij groote opgewondenheid veroorzaakt. Het gevaar inziendedat in eene al te

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2