LEYDSCHE COU YRIJDAG, 25 APRIL. BUViVEIVLANDSGHE BERÏGTEN. 1831. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond N°. 50. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nomrners worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 24 April. Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland in aanmerking nemende de veelvuldige klagten, bij kunne vergadering inkomende, omtrent liet groot geldelijk bezwaar, dat de geneeskundige behandeling der arme zieken voor de kassen der gemeente- of armbesturen oplevert, tengevolge waarvan de in gezetenen, bijzonder ten platte lande, met drukkende belastingen worden bezwaard, en wenschende hierin zoo veel mogelijk te voorzien, met inacht neming tevens van het belang der arme lijders; Overwegendedat ten platten lande de medicijnen veelal worden geleverd door de geneeskundigen zeivendie de arme zieken behandelenen dat hierin eene aanleiding tot het voornoemd bezwaar kan bestaandewijl daardoor de controle geheel vervalt, welke anders door middel van den Geneesheer op den Apothecar kan worden uitgeoefend, omtrent den aard en de hoeveelheid der door dezen geleverde medicijnen Hebben goedgevonden te bepalendat a. de gemeenteraden ten platte lande in de provincie Zuidholland, wanneer de dienst der armen aan eenen Genees heer of Heelmeester, die tevens geneesmiddelen levert, wordt opgedragen, in de vaste bezoldiging, welke zij hem toeleggen, ook de levering der noodige geneesmiddelen zullen mogen begrijpen, voor zooveel die ten behoeve der arme zieken geschiedt; b. wanneer een gemeenteraad van deze bevoegdheid wenscht gebruik te maken, zal de genomene beschikking niet in werking komen, vóór dat dezelve aan deze vergadering is onderworpen, ter beoordee ling of daarbij het belang der arme lijders genoegzaam is in het oog gehou den; en c. de bepalingen omtrent dit onderwerp, vroeger door deze vergade ring gemaakt, worden ingetrokken, voor zoo ver zij met deze resolutie in strijd zijn. De dagbladen bevatten een uittreksel uit een artikel van den beroem den scheikundige Liebig, in de Annalen der Physik und Chemieover de Goldberger Rheumatische kettingenwaarin gewaarschuwd wordt tegen de aanprijzing dier kettingen, als steunende op bedrog of onwetendheid, terwijl voorts de genoemde scheikundige de kracht, welke die kettingen zouden heb ben op chemische gronden ontkent Ook te Dresden hebben de Hoogleeraren Muller en PLishel die kettingen tot het onderwerp van twee wetenschappelijke voorlezingen gemaakt en betoogd, dat die opgevijzelde kettingen geenerlei uitwerking hebben noch kunnen hebben. Het zou voor ons publiek niet kwaad zijn, zegt de Nederlanderindien deze of gene bevoegde persoonhetzij uit eigen beweginghetzij van Rege ringswege deze en soortgelijke algemeenmiddelen, b. v. van Ilolloway, aan een naauwkeurig onderzoek onderwierp. De Geneesheer wordt hiertoe veelal niet voor onpartijdig genoeg gehouden. Wij betreuren liet wantrouwen dat uit zulk eene onwaardige onderstelling spreekt - maar een scheikundige die niets met de geneeskundige praktijk te doen heeft, kön zich met hoop op goed succes met de zaak des te beter inlaten. Hem zou het publiek welligt vertrouwen en zijne gezondheid niet langer ten prooi stellen van den eersten den besten bedrieger. 's GRAVENHAGE23 April. Bij Zr. Ms. besluit van den 21sten dezer, is de Vice-Admiraal E. Lucas, op het daartoe door hem gedaan verzoek, met den 20sten dezer, behoudens zijne aanspraak op pensioen, eervol ontslagen uit het vaste corps Officieren der Nederlandsche Marine, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke goede en .getrouwe diensten, door hem eene reeks van jaren aan den Staat bewezen, cn met vergunning om de voor zijnen rang bepaalde activiteits-uniform te mogen blijven dragen. Bij besluit van 21 dezer, heeft Z. M. aan zijnen Commissaris in de Prov. Zuidholland, Graaf van Bylandt, een verlof tot afwezigheid buiten de provincie toegestaan voor den tijd van 5 wekenin te gaan met voorzeide dagteekeningterwijl de waarneming zijner functiëngedurende die afwezig beid, is opgedragen aan den Heer E. H. Baron Rengers van Warmenhuyzen Lid van het Collegie van Gedep. Statenwonende alhier. Z. M. heeft ter beschikking van het voorloopig bestuur van het Neder- landsch Mettray op Rijsseltbij Zutphen de aanzienlijke som van ƒ3,000 gesteld tot oprigting van twee huizenwaarvan het eene den naam van Koning Willem II het andere dien van Prins Maurits der Nederlanden zal dragen. In de gevels dezer gebouwen zal vermeld worden, dat zij door Koning "Willem III zijn opgerigt in het jaar 1851. Van Regeringswege is thans aan de Tweede Kamer toegezonden dc memorie van beantwoording op de bedenkingen in de afdeelingen gemaakt ten aanzien van het ontwerp van gemeente-wet. Bij die memorie is gevoegd een afschrift van vele wijzigingen in het ontwerp gebragt. Men verneemt dat de bemiddeling der Nederlandsche Regering, door de Fransche en Spaansche gouvernementen is ingeroepen, ter beslechting der als nog onafgedane Fransche vorderingen, wegens eenige schepen tijdens de ge beurtenissen van 1823 door de Fransche zeemagt genomen; zijnde over die geschillen wel bij de conventie van 1824 gehandeld, echter dit punt nog al tijd hangende gebleven. De Nederlandsche Regering heeft zich bereid ver klaard, om als scheidsman in deze op te treden. Z. K. II. Prins Frederik heeft zich gisteren naar zijne goederen in Noord-Brabant, bepaaldelijk naar Prinsenhage begeven. Z. K. II. Prins Hendrik zal Zaturdag avond de residentie verlaten, om Zondag morgen vroegtijdig van Rotterdam per stoomboot naar Londen te vertrekken en aldaar te blijven tot op de helft der maand Mei e. k. Z. Exc. de Minister van Binnen!. Zaken is gisteren naar Breda ver trokken, ten einde eene inspectie-reis in Noord-Brabant te doen. Z. Exc. zal aanst. Zaturdag geen gehoor verleenen. Gisteren is er vergadering van den Raad van Ministers gehouden. De Eerste Kamer zal morgen hare werkzaamheden hervatten. De Minister van Finantiëngelezen hebbende eene missive van een der Heeren Arrondissements-Directeurs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsengelet op art. 3in verband beschouwd met art. 23 der wet op de invordering van 's Rijks directe belastingen van den 22stca Mei 1845 Staatsblad N°. 22); gelet al mede op art. 36 van die tot rege ling van het kiesregtvan den 4 Jul i j 1850 Staatsbln°. 37)heeft bij resolutie van 28 Maart jl.N°. 166den Arrondissements-Directeur te ken nen gegeven dat duplicaat-aanslagbiljettenbestemd om in het belang der verkiezingen te worden gebezigd, ook dan wanneer de aanslag meer dan ƒ20 bedraagt, op ongezegeld papier kunnen worden afgegeven, 'mits op die dupli caten vermeld worde dat zij eenig en alleen tot het bedoelde einde zijn af gegeven, en daarop ook geen gewag worde gemaakt van de gedane betalin gen terwijl den ontvangers overigens kan worden vrijgelaten om voor elk zoodanig biljet eene retributie van vijf cents te vorderen. -De Minister van Oorlog heeft, bij aankondiging van 18 dezer, ter kennis gebragt van de gepensionneerde Officieren van het legermitsgaders van degenen die zich op non-activiteit bevinden dat eringevolge Zr. Ms. besluit van 11 Maart jl. eenige wijzigingen zijn gebragt in de voorwaarden van admissie tot het deelgenootschap aan de weduwen- en weczenkas voor de Officieren van de landmagtwaarvan het vooral voor diegenen onder de be doelde Officieren, die sedert het tijdstip van den lstcn Januarij 1842 gehuwd en die tot dusver geen deelgenooten aan de genoemde instelling zijn, nuttig kan wezen ten spoedigste kennis te nemenkunnende de belanghebbenden zich tot het bekomen van nadere inlichtingen dienaangaande bij de Heeren plaatselijke en garnizoens-kommandanten vervoegendie allerwege in het be zit van een exemplaar van voorschreven besluit en van de daarop uitgevaar digde voorschriften zijn gesteld. Blijkens eene aanschrijving van den Minister van Binnenl. Zaken aan de Commissarissen des Konings in de provinciën, zal aan de jongelieden uit het gesticht te Veenhuizen voortaan geen langer verlof dan van 14 dagen worden verleendom zich een middel van bestaan op te sporenzij zullen echter nog gedurende den tijd van 3 maanden weder in het kindergesticht worden opgenomen, wanneer het blijkt, dat zij ondanks hunne beste pogin gen, niet zijn geslaagd in het vinden van een middel van bestaan. Gisteren heeft aan het Ministerie van Binnenl. Zaken de aanbesteding plaats gehad van het werk tot het doen der vereischte herstellingenbenevens het onderhouden tot 1 Mei 1852 van al de voltooide werken tot droogma king van het Haarlemmermeer en de verdere daarmede in verband staande werken. Dit is aangenomen door den Heer C. Versteeg, te Sliedrecht voor ƒ15,690. [N. Rott. Cour.) Op eene der visscherspinken van den Heer P. Varkevisser, te Sche- veningen, heeft weder een ongelukkige, ten gevolge van sterken drank, het

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1