LEYDSCHE GOURAN m NV 48. MAANDAG, 21 APRIL. tïj De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 19 April. Naar men verneemt heeft Z. M.in plaats van Mr. E. de Wendttot lid der Commissie van Administratie over de gevangenissen alhier henoemd den Heer W. C. Baertlid van den Stedelijken Raad. Wij zijn verzocht te herigten dat door de verandering in de spoortreinen met de Zomerdienst, de nachtschuit van deze stad op Utrecht, des avonds ten half tien ure van hier zal afvaren. Het Badhuis te Katwijk aan Zee zal vóór het aanstaand Badsaizoen naar de beschikbare ruimte, behoorlijk zijn ingerigt. Badgasten zullen ge legenheid vinden tot het nemen van koude en warme binnenbadenen onder opzigt van deskundigen zal voor de daarstelling van goede Douches worden gezorgd. Volgens tarief, dat billijk gesteld zal wezenzullen Badkoetsen beschikbaar worden gesteld tot het nemen van Zeebadenzoowel voor zieken als gezonden. Voor de Ingezetenen van Leyden en hare omstreken voorziet een nabijge legen Badhuis, op minder kostbaren voet ingerigt, in de behoefte van hen die tot herstel of behoud van hunne gezondheid verlangen Zeebaden te ge bruiken. Hoe men ook denken moge over het nut en onmisbare van vele badcuren, het zeebad heeft in de herinnering voor vele herstelden eenen te dankbaren indruk achtergelatendan dat men ook dit op de rei der modecuren zou mo gen plaatsen. Eene nadere aankondiging van den Kastelein, zal de opgave bevatten van den tijd, waarop de inrigting zal worden opengesteld. Wij deelen hieronder de volgende opgave mede van den stand der be volking op den- lsten Januarij 1850volgens de opgaven der gemeentebestu renuit de deswege in de Staats-Cour. van heden voorkomende staten: in de 38 voornaamste steden, in ons gewest en in het gansche Rijk. Amsterdam 224,235, Rotterdam 88,812, 's Gravenhage 72,467, Utrecht 47,927, Leyden 35,954, Groningen 33,695, Haarlem 25,778, Leeuwarden 24,505, Maastricht 23,241, 's Hertogenbosch 21,782, Nijmegen 21,272, Dord recht 20,878, Arnhem 18,671, Delft 18,467, Zwolle 17,679Middelburg 15,934, Breda 14,689, Tilburg 14,642, Deventer 14,378, Gouda 13,791, Schiedam 12,734, Zutpben 12,534, Amersfoort 12,360, Zaandam 11,301, Kampen 10.599, Alkmaar 10,148, Vlissingen 9,770, Gorinchem 8,780, Ilarlingen 8,591, Bergen-op-zoom 8,518, Sneek 7,750, Venlo 7,610, Roer mond 7,172, Zierikzee 7,091, Tiel 5,923, Goes 5,296, Franeker 5,288 en Assen 4,395 zielen. Prov. Zuidholland in 13 steden 294,392 en in 221 gemeenten te platte lande 267,962, te zamen 562,354 zielen. Algemeen totaal in 87 steden 1,095,564 en in 1,122 gemeenten te platte lande 1,961,027, te zamen 3,056,591 zielen. En van deze 1,827,170 Protestanten, 1,169,570 R. Katholieken, 58,518 Joden en 1,369 onbekend of tot geene dier gezindheden behoorende. 's GRAVENHAGE 19 April. Z. M. heeft van den bouwman J. Goejenbier van Wateringen, ten ge schenke ontvangen nieuwe aardappelenvan den kouden grond. De Minister van Oorlog, gelet, dat zoowel aan hem Minister als aan den Chef van het Instructie-Bataillon menigvuldige verzoeken zijn of worden ge- rigt tot admissie bij dat corps, ten behoeve van jongelingen, die niet in de termen vallen om daarbij te worden toegelaten, en welke verzoeken, waar van de inwilliging strijdig zou zijn met de bestaande bepalingen, derhalve reeds zijn of alsnog zullen moeten worden afgewezen. En willende dergelijke vruchtelooze aanzoeken zooveel mogelijk voorkomen. Heeft goedgevondenomtrent de bestemming van het Instructie-Bataillon «nts deze, ter kennis van belanghebbenden te brengen: 1°. Dat bet Instructie-Bataillon bestemd is ter opleiding: a. Van jongelingen tot Korporaal en van Korporaals tot Onder-Officier der Infanterie, hetzij voor het leger hier te lande, hetzij voor dat in Oost- Indië, om langs dien weg te beter in de behoefte bij dat wapen aan Korpo raals en Onder-Officieren te kunnen voorzien. A Van Kwartier- en Betaalmeesters. 2°. Dat er, in den regel geene andere jongelingen mogen worden aan genomen, dan die den ouderdom van ten minste zestien en ten hoogste achttien jaren hebben bereiktvan een gezond ligchaamsgestel en goed onder wezen zijn in het lezen en schrijven en in de vier hoofdregels der rekenkunde. 3°. Dat er ter opleiding van Kwartier- en Betaalmeesters geene jongelingen bij het Instructie-Bataillon worden aangenomen, maar dat daartoe jeugdige militairen uit het leger bij dat bataillon worden gedetacheerd. 4°. Dat de admissie van jongelingen bij dat bataillon, ter aanvulling van de daarbij aanwezige vacatures, op gelijken voet als dit bij de overige corpsen plaats heeft, zoowel voor de dienst hier te lande als in Oost-Indiëaan den Chef van dat corps is overgelaten; weshalve de verzoeken tot zoodanige admissie uitsluitend aan gemelden Chef behooren te worden gedaan, die ge houden is naauwkeurig toe te zien dat alleen zoodanige jongelingen worden geadmitteerd, welke in alle opzigten aan de vereischten voldoen. 5°. Dat de militairen, die eventueel bij het Instructie-Bataillon mogten worden overgeplaatst of gedetacheerdten einde daarbij tot Korporaal en Onder-Officier te worden opgeleid, door de Chefs der betrokken corpsen zullen worden aangewezen, zoodat de aanvragen van of ten behoeve van mi litairen, om in voege voorschreven bij dat bataillon te worden geplaatst of gedetacheerd, welke aan het departement van Oorlog of aan den Chef van bet Instructie-Bataillon mogten worden gedaan, niet in aanmerking zullen worden genomen. ROTTERDAM18 April. De nieuwe maal-stoompaket Concordia is gisteren morgen ten half zeven ure alhier aangekomenhebbende de reis van Londen herwaarts in den buitengewoon korten tijd van negentien uren volbragt. De aanvoer van elft was heden verbazend grootniet minder dan 4000 stuks werden er heden op den afslag verkocht; men wil hier een even overvloedig zalmjaar uit afleiden. AMSTERDAM, 18 April. De Heer Werlheim schrijft in dato 10 dezer uit Madriddat hij den vorigen avond gezamentlijk met den Heer Weisweiler door den President van den raad is ontvangen die in antwoord op de door hen te kennen gegeven teleurstelling wegens de gebeurtenis, welke de schuldregeling weder in het. onzekere brengtheeft gezegddat hij zelf den genomen maatregel betreur de maar dat die onvermijdelijk wasdat de nieuwe Cortes echter tegen 1 Junij worden opgeroepen en dat dit kort tijdsbestek een bewijs is van de goede bedoelingen van het Gouvernementom zoo spoedig mogelijk de nopens de regeling gegevene beloften te vervullen, zullende die regeling eene der eerste onderwerpen zijn, welke na de Koninklijke openingsrede zullen worden voorgestelddat hij gegronde hoop koestertdat de nieuwe verkiezingen mannen in het congres zullen brengen even gezind als het Gouvernement zelve, om die daad van billijkheid, noodzakelijkheid en goede trouw tot stand te brengen. De gedelegeerden hebben deze gelegenheid te baat genomen, om den Mi nister in bedenking te geven, thans omtrent die punten, waaromtrent nog verschil bestaat, eene gunstige wijziging daar te stellen, doch Z. Exc. heeft te kennen gegevendat zijne inzigten niet veranderd zijn en het nieuwe ont werp volkomen met het vorige zal overeenkomen hetwelk aan de schuld- cischers de beste waarborgen een or stipte vervulling aanbiedten eindelijk dat eene regeling bij decreet, waarover gesproken is, geen vertrouwen zoude kunnen inboezemen. Handelsll Heden nacht leed de Doopsgezinde Gemeente alhier een gevoelig ver lies, door het onverwacht overlijden van haren oudsten Predikant, den Wel- Eerw. Heer A. Doyer Az. Het bekende prijs-raadsel van het Zondagsbladis gevonden door 374 personen. Daaronder is geloot over den prijs van ƒ100, en die viel te beurt aan den Heer A. J. BaarsIleel- en Vroedmeester te Kampen. ZWOLLE, 17 April. De beurtman van de Dedemsvaart op Zwolle, bragt heden alhier aan, om morgen over Rotterdam naar Londen verzonden te worden eene miniatuur houtzaagmolen, geheel uit paarden- en koeijenbeenderen te zamengesteld bestaande uit meer dan 1000 geslepene stukjes, vervaardigd door D. Brou wer, kolonist te Ommersehans en bestemd voor de Tentoonstelling te Lon-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1