De Prins van Oranje zal voor eenige dagen van het Instituut te Noord- hey herwaarts komenten einde het Paaschfeest alhier door te brengende jeugdige vorst geniet aldaar geregeld elke week van den Wel-Eerw. Heer Ds. Ruitenschild godsdienstig onderwijs. Uit Turyn wordt gemeld, dat de Sardinische Regering met de onze een handels- en scheepvaarts-verdrag had gesloten. Naar men verneemt zal het regiment Dragondersin de residentie in garnisoendat den 1st™ Mei naar Haarlem zoude vertrekken zich eerst dan naar die stad hegeven wanneer Z. II. van Amsterdam in de residentie zal zijn teruggekeerd. Tweede Spanier der Staten-Generaal. Uit het versla»' der Commissie van Rapporteurs over de voorgedragene wet, betreffende de onteigening ten algemeenen nutte, blijkt, dat de meeste leden zich met het voorgedragene stelsel wel kunnen vereenigen. Naar hun inzien werd daarbij aan de eene zijde het eigendomsregt genoegzaam geëer biedigd en aan de andere zijdedoor het bijzetten van spoed en klem aan de onteigening, voldaan aan den eisch van het openbaar belang. Vooral wat de bespoediging der onteigening betreftbehelstnaar dit gevoelende te genwoordige wet, met die van 29 Mei 1841 vergeleken, onbetwistbare ver beteringen. Als zoodanig beschouwt men de bepalingdat bij de procedure alle exceptiën en verdedigingsmiddelen te gelijk moeten worden te berde ge- bragten dievolgens welke aan den buiten het Koningrijk wonenden eige naar een vertegenwoordiger wordt gegeven. Maar behalvedat de regeling der procedure in andere opzigten vrij wat te wenschen overlaat, valt het niet te ontkennendat ookvolgens deze wetvooral wanneer het den aan leg van groote werken geldtnog altijd een zeer lange tijd zou moeten ver- loopeneer de onteigenende partij in het bezit is van al de voor zoodanig werk henoodigde percelen De bedoelde leden vonden daarin aanleiding, om met nadruk in bedenking te geven, of door eene verkorting der termijnen, voor de voorloopige werk zaamheden gestelddit onmiskenbaar gebrek niet nog eenigermate te verhel pen ware. Eenige leden wilden dat het beginsel der voorloopige inbezitstelling, onder consignatie van het bedrag der schadeloosstellingwerd opgenomen. Al de overige echter verklaarden zich ten sterkste tegen dit gevoelen meenende zij dat de invoering van het stelsel der voorloopige inbezitstelling regtstrceks strijdig was met. geest en letterja zelfs met geheel de geschiedenis van art. 147 der Grondwet. De overweging alleen, dat in de tegenwoordige Grondwet voorbedachlclijkin het belang van de onschendbaarheid des eigen- doms, de woordenbehoorlijke schadeloosstelling van de Grondwet van 1840door voorafgaande schadeloosstelling zijn vervangenwasvolgens de groote meerderheidgenoegzaamom eiken twijfelomtrent de gebiedende kracht dier woordenweg te nemen. Zij kwam nog meer uitwanneer men er op lette, dat het 4dc lid van art. 147 eene uitzondering op het vereischte van voorafgaande schadeloosstelling toelaat voor die gevallenwaarin het volstrekt onmogelijk is de schadeloosstelling vooraf te regelen en te doen uitbetalen. ROTTERDAM1G April. Den 29stcn dezer maand houdt de Vereeniging van Ilerv. Predikanten in Zuidholland hare vijfde gewone Vergadering, in het Departements-lokaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier. Onder de 13 vragen welke op de agenda voorkomen merkt men de volgende op, die vooral in deze dagen bijzonder belang inboezemenBestaat er reden tot den wenschdat ook het godsdienstig onderwijs worde opgenomen onder de leervakken onzer stedelijke Gymnasia? Hoedanig zou dat wel moeten zijn ingerigt, om doelmatig te kun nen heelen? Langs welken weg zal men tot de vervulling van dien wensch best kunnen geraken Beslaat er tegenover het Ultra-montanisme [Ca- tholicisme?] ook een Ultra-protcstantismeZoo ja, welke zijn deszelfs ken merken? Doet het goed of kwaad voor het Rijk van Christus?" - «Welke is in Nederland de betrekking tusschen Kerk en Staat, volgens de Grondwet? Hoe wordt daardoor de toestand der Hcrv. Kerk, zoo als die tot heden was, gewijzigd? Hoe zal zij die verandering ten haren beste kunnen aanwenden?" Is het goed dat de Predikanten deel nemen aan staatkundige bijeenkomsten ter bespreking der verkiezingen voor de Staten-Generaal, de Provinciale Sta ten en dergelijke AMSTERDAM, 1G April. Z. M. zal hier den 2(len en 5ien Mei gehoor verleenenmen kan zich daartoe van den 24sten tot den 30sten dezer aan het Paleis aanmelden. Men verneemt van goederhand, zegt hel Handelsbladdat de nego tiate voor de Rijnwaterleiding naar Amsterdamte Londen niet alleen vol- teekend ismaar zelfs tot een bedrag van het dubbele van het benoodigde kapitaalzoodat de aandeden daarvan reeds met premie aan de beurs aldaar verkocht worden. Reeds zijn alhier gearriveerd de Heer Kolonel Palmar, benevens den Heer Ingenieur Simpsonten einde een aanvang met de voorbe reidende werkzaamheden te maken. UTRECHT, 15 April. De Palm-paardenmarkt was gisteren hier druk bezocht. Er waren aange geven 10G0 paarden. Dc handel was levendig, en goede paarden werden tegen goeden prijsvooral door Fransche en Belgische koopliedenaangekocht. LEEUWARDEN, 14 April. Dezer dagen waren in eene arbeiderswoning op het Vliet alhiereenige kinderenmet spelen bezigtoen een klein voorwerp in eene zich in den vloer bevindende holte te zoek raakte. Bij de pogingendie daarop in het werk gesteld werden om het verlorene terug te bekomen ontdekte men onder den grond een geldzakdie bij opening bleek eene som van ongeveer 600 aan oude drie-guldens te bevatten. De bewonersdie den eigenaar van het huis van deze gelukkige vondst kennis gavenontvingen vervolgens de helft voor hun deelterwijl de andere helft den huisheer verbleef. l)UITEi\LANDSCIIE BEIUfrTEK. JEWCJEIiARfB. LONDEN, 14 April. De zaak van Miss Talbot, welke zooveel geruchts heeft gemaakt, zal op eene gewenschte wijs ten einde worden gebragt, namelijk door een huwelijk van deze rijke erfgename met den tweeden zoon van den Hertog van Norfolk. De leesbibliotheken zijnzooals alles hier te landeop eene groote schaal ingerigt. Zij leenen niet alleen in deze stad, maar door geheel Enge land boeken uit. Bestendig circuleren op de spoorwegen kleine boekverzame lingen in daartoe bepaaldelijk ingerigle kisten, die of naar de lezers in dc provinciën, of door de laatsten naar de bibliotheek worden gezonden. Daar de lezers gewoonlijk allen even begeerig zijn om het nieuws het eerst te we ten zoo schaffen de Heeren Otley, Mudie en andere ondernemers zich niet slechts enkele exemplaren van een werk aanmaar honderd en meer te ge lijk. Om een denkbeeld te vormen van deze leesbibliotheken, diene het vol gende uittreksel uit den catalogus van den Heer Mudie. Voor deze zijn aan geschaft, van Macaulay's geschiedenis van Engeland, 200 ex.; Layard, ont dekkingen te Niniveh, 100 ex.; Cumming's Leeuwenjagt, 100 ex.; Levens beschrijving der Koningen van Engeland, van Miss Strickland, 70 ex. Levensbeschrijving van Dr. Chalmers, 80 ex.; Alton Locke, kleermaker en dichter80 ex.enz. Na eenige maanden is de aanvraag om het boek natuurlijk niet zoo groot meer, en het is dan voor den bibliothecaris voldoende ten hoogste 10 ex. in zijne verzameling voorhanden te hebben. De overige ex. worden tegen lage prijzen verkocht, en daar deze door het inbinden uiterlijk weder zoo goed als nieuw zijnworden zij somwijlen buiten 's lands gezonden als nieuwe boeken De klagten zijn hier te lande thans algemeen over de vervalsching van koffij met chichoreien niet alleen over deze laatstemaar ook heeft zij plaats met gebrande boonenwortelenknolleneikels lupijnzaad en een schadelijk artikel uit Egypte. Men vermeldt zelfs, dat er in de laatste da gen 500 ton gebrande eikels aan een enkel kruideniershuis aangeboden zijn geworden. Men beklaagt zich dat de Regering deze vervalsching als onop gemerkt toelaatte meer daar zij niet alleen bedrog ismaar ook nadcclig werken moet op dc gezondheid van den verbruiker. FRANfiaiJK. PARIJS, 15 April. Men herinnert zich dat voor geruimen tijd bij de Wetgevende Verga dering, door een der leden een voorstel gedaan is, strekkende tot betere vie ring van de Zon- en Feestdagen, en dat daarover door den Heer de Monta- lembert een aanbevelend verslag werd uitgebragt. Dc Commissiewaaraan het voorstel verzonden was heeft het thans gewijzigdmet het doel om de bepalingen nog meer afdoende te maken. - In de gemeente Lachappelle St. Denis is dezer dagenbij gelegenheid van eenige herstelling aan een zeer diepen put, een opzigter die zich er inliet ter overtuiging dat de arbeidersgelijk zij beweerdenvan wege de plotse ling ontstane stiklucht niet lang achtereen er in konden blijvenhet slagtoffer van dat onderzoek geworden. Spoedig werd hij bewustelooseen arbeider die hem trachtte te redden, daalde af, en liet touwen afzakken om den opzigter op te hijsschendie echter tot driemalen brakenwaardoor de arbeider genoodzaakt werd zelf naar boven te komendat hem met veel inspanning en hulp naauwelijks geluktewordende hij bewusteloos naar zijn huis gebragt. Daarna liet zich een ander met een sterk touw om 't lijf afzakkenen trachtte den opzigter op te nemen; doch ook hem ontzonken al van oogen- blik tot oogenblik de krachten. Nu maakten hij het touw loswaaraan hij slechts behoefde te trekken om gered te zijn en trachtte dat om het ligchaam van den reeds levenloozen opzigter te binden om dat te laten ophalen en daarna zijn lot af te wachtendoch de arbeiders boven meenende dat hij aan het touw trok om het te doen ophalen, trokken het hem uit de han den en eerst den volgenden dag slaagde men er inom de beide lijken op te halen. Het Journal de Rotten, meldt het volgend treurig gevalde Abt Maccartan Pastoor te St. Ouengereed zijnde om den kansel te verlaten verwarde zich op de tweede trede de voeten in zijn overkleedsloeg eerst met het hoofd tegen een der pilaren aan, en viel toen op de zerken, aan de slapen van het hoofd zwaar gewond. Ofschoon men dadelijk alle hulp aan wendde stierf hij echter reeds na weinige uren. FORTVGAL LISSABON, 10 April. Er is een oproer uitgebarsten te Cintraeen stadje aan zee van 2500 inwoners, niet ver van hier. De Hertog van Saldanha staat aan het hoofd van de beweging. Hij wil de Koningin noodzaken om den Minister Costa Cabral met zijn Ministerie weg te zenden. Men schat zijne magt op 5,000 man.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2