LEYDSCHE COURAN ARIJDAG, 18 APRIL. MWEXLAMhSCIIE BERIGTEN. I De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 17 April. De Heeren J. II. Eichman en W. A. Elberts, Onderwijzers alhier heb ben met de Ileeren H. AltmannOnderwijzer te Rotterdam en A. v. Brink Onderwijzer te 's Gravenhagehet plan gevormd tot de uitgave van een zestig tal Historie-Platen voor de Nederlandsche Scholen en Huisgezinnen. Sedert langzeggen zij is het hij alle opvoedkundigen eene uitgemaakte zaak, dat men bij het kind, tot het aanbrengen van heldere denkbeelden en juiste begrippen met het aanschouwings-vermogen moet aanvangen. Hierop zijn in alle goede scholen de leerwijzen gegrond daarnaar de middelen be rekend. Een betrekkelijk meer of minder goede voorraad dier middelen voor de meeste leerstof in de lagere scholen staat den onderwijzer hiertoe ter dienst, of weet de bekwame man zich zeiven te verschaffen. Alleen voor het onderwijs in de Vaderlandsche Geschiedenis ontbreken die geheelof zijn voor de scholen onbruikbaar. Dat echter ook voor dit gewigtige leervak goede voorstellingenvooral hij het aanvankelijk onderwijsvan groot be lang, ja onmisbaar zijn, is sedert lang door ervarene opvoeders en onder wijzers erkend, en bevonden, dat ook het eenvoudigstduidelijkst verhaal aan de geheele bevatting der zaak immer te kort schoot. En geen wonder! Is het toch reeds vereischte de kinderlijke begrippen door aanschouwing van het tegenwoordigehem omringende te hulp te komen, hoeveel te meer zal het dit zijn van zaken en personen op eeuwen afstandsen zoo geheel afwijkende van de werkelijkheidwaarin het kind zich beweegt De on dervinding geeft hier het antwoorden tevens de oplossing van het verschijn sel, dat zoo vele duistere of verwarde begrippen, op dit punt, veelal zelfs bij bejaarden worden waargenomen. De overweging van dit een en ander heeft in eene vereeniging van onder wijzers tot het denkbeeld en besluit geleid, om eene poging te doen tot op heffing van dit bezwaar, en door eene volgreeks van goede voorstellingen uit de Vaderlandsche Geschiedenis, in de bestaande behoefte te voorzien. Op algemeen vereerend verzoek hunner ambtgenooten in die vereeniging hebben de ondergeteekenden gaarne de taak op zich genomen, om dit nut tige werk te leidenzóó door bepaling der voor te stellen feiten uit onze his torie als door de zorg voor eene goede uitvoeringmatigen prijs en alge- meene verkrijg- en bruikbaarheid voor de scholen en huisgezinnen. Zij rekenen bet al dadelijk tot een eerstenzeker wel meest afdoenden voorspoed op hunne ondernemingdat zij volkomen geslaagd zijn in het vin den van bekwame teekenaars der platendie zich tevens met de uitgave zullen belasten. De Heeren F. C. Bruining te Leyden en A. A. Munnink te 's Gravenhagebeiden verdienstelijke kunstenaarsen zeer ingenomen met de te bewerken slof, hebben zich daartoe met de meeste onbaatzuchtigheid bereid verklaard. Doch meer nog dan dit achten de ondergeteekenden tot de volkomenheid van dit werk noodzakelijk. Zullen toch aan den leerling, of aan den min- kundigen bejaarde ware en juiste begrippen worden aangebragt, dan moe ten ook de aanschouwelijke voorwerpen, zooveel mogelijk, historisch tvaar zijn en mitsdien beantwoorden aan tijden plaatsengewoonten en zeden der feiten of personenwaarvan men het gewigt en belang opwekken of ver levendigen wil. Een vereisehte voorzeker, waarin de bekwaamste teekenaar al ligt te kort schiet, of dat hij eerst na lange en diepe studie magtig wordt. Moest echter dit laatste de weg zijn, die te bewandelen was, dan gewis ware de geheele onderneming achterwege gebleven. Maar er bestaan bij onze beroemde Vaderlandsche Geschiedschrijversin kabinetten en kunstzalen te dezen aanzien zoo vele gegevens, dat zij niet schromen, buiten dien langen weg, hun oogmerk op voldoende wijze te bereiken. En dit te eerderdaar zijop vriendelijke uitnoodigingde toezegging hebben bekomen der welwillendheid van Jhr. Mr. J. C. de JongeStaats raad, Archivarius van het Rijk, tot het nazien der teekeningen, alvorens zij tot de uitgave worden bestemd. Eene bereidvaardigheid, die zij meenen erkentelijk te moeten vermeldenen dieter bereiking der gestelde eisehen tot geenen geringen waarborg strekt. Van wege het Comité der Spaansche fondsenhouders zijn wij verzocht te berigtendat de Heer YVertheimdie nu reeds meer dan tien maanden met de grootste inspanning en ijver tot, bevordering van de schuldregeling te Madrid werkzaam isofschoon door de ontbinding der Cortes in zijne ver wachting teleurgesteldzich echter bereid verklaard heeftzijnen post niet te verlaten voortdurend bij het Spaansche gouvernement de belangen der schuldeiscbers onder de beschermende hulp onzer regering te blijven voorstaan en bij de reeds gebragte opofferingen ook nog deze te voegen, zijn verblijf te Madrid tot de bijeenkomst der nieuw te kiezen Cortes te verleno-en. De Heer Wertheim meent, dat door de ondervonden teleurstelling alleen tijd verloren is en hoe belangrijk dit zij daarmede de hoop op eene regeling geenszins verdwenen is. ZEd. gelooft nietdat de regeringdie den consti- tutionelen weg wil hlijven bewandelen, tot eene regeling bij decreet zal over gaan maar beschouwt de zeer spoedige oproeping der Cortes als te getuigen van hare vaste bedoelingom de gegevene beloften gestand te doen. Inmid dels worden door ZEd. nieuwe vertoogen in gereedheid gebragt betreffende die punten van het voorgesteld ontwerp, welke het meest te wenschen over lieten. [Handels bl.) De Staats-Courant bevat den navolgenden Staat van de Opbrengst der Middelenin de eerste drie maanden van 1851, tegenover de opbrengst van de eerste drie maanden van 1850. Meerder in 1851 Minder in 1851 1851. 1850. dan in 1850. dan in 1850. Directe belastingen. f 4,244,158.765 f 3,891,974.36* f 352,184 40 IV In- en uitgaande regtcn scheepvaart-regten,vuur- ton- en bakengeld. 1,011,409.995 941,065.39 70,344.605 ii 4,916,013.885 4,890,031.74 25,982.14 i) Registratie-, zegel-, suc- cessieregten enz 2,431,216.995 1,886,842.30 544.374.695 li Regt van waarborg op de goudenen zilveren werken. 34,763.735 32,460.79 2,302.945 i) 323,555.73* 321,959.045 1,598.69 i) 63.00 355.50 f 2*2.50 Totaal f 12,961,182.005 f 11,964,689.13 f 996,785.475 f 292.50 Eergisteren ochtend heeft de dienst op den Ilollandschen spoorweg eene aanmerkelijke vertraging ondergaan, daar de eerste trein van Rotterdam bij Voorhout uit het spoor was geraakt. Gisteren ochtend is de loop der treinen op nieuw belemmerd. De locomotief Vestanamelijk, welke in de werkplaats te Haarlem eene belangrijke reparatie had ondergaan, werd zonder trein be proefd, op het gedeelte des wegs tusschen genoemde stad en Amsterdam. Al spoedig ging de locomotief uit de sporen waardoor de macbiene in het water geraakte en de tender dwars op den weg geworpen werd. Dit ongevalwaar bij alleen de stoker door den schok eenig letsel heeft bekomen, veroorzaakte dat de van daar komende trein moest ophouden, om de passagiers en goe deren, op een anderen trein welke van Leyden geseind was, over te plaatsen, waardoor die trein, in plaats van te 1 ure 20 minuten, eerst ten ongeveer 2J ure te Rotterdam is aangekomen. Er schijnt, zegt de Prov. Gron. Cour., ten gevolge van den gestadi- gen overgang van manschappen van het staande leger bij de Oost-Indische dienstgebrek aan dienstdoende soldaten te bestaanalthans vernemen wij dat bij sommige korpsen de plaatsvervangers der ligling 1849, die zich met onbepaald verlof bevinden, tot het doen van werkelijke dienst onder de wa penen staan geroepen te worden. Op de eerste voorjaars-schapenmarkt te Barneveld, die den 10dc" dezer is gehouden, waren omstreeks 2,000 zoo vette hamels, als ooischapen en lammeren vereenigd. Door den lioogen waterstand is de aanvoer uit de Be tuwe verhinderddoch de markt heeft niettemin de goede verwachting verre overtroffen. Er werden hooge prijzen besteed. 's GRAVENHAGE17 April. Bij Z. M. besluit van den 124en dezer, zijn benoemd tot Notaris alhier, J. J. C. Huygens, en te Pynacker, A. Ilogersdijk. Z. M. de Koning heeft in een bijzonder gehoor ontvangen den Generaal Baron Wilmar, Minister van Belgie. De Minister van Justitie zal Dingsdag den 22"™ dezer geen gehoor verleenen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1