LEYDSCHE COURAN 1851. W WOENSDAG9 APRIL. N% I!IXE X LAM)SCNE BERÏGTElX. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond «rfl V.'e Prijs der Courant is fl'i in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 8 April. Heden is alhier op de gebruikelijke wijze de 27ste verjaardag gevierd van H. K. H. Prinses Sopliia, Erf-Groothertogin van Saksen-AVeimar-Eisenach. Men verneemt, dat de collegien van Gedep. Stalen in de onderscheidene provinciën zijn aangeschreven om indien daartoe termen aanwezig zijn, zich onledig te houden met het werk der vereeniging van kleine gemeenten tot grootere. Naar men gist, zou die maatregel in verband staan met de eer lang tot stand te komen gemeente-wet. AmstCour.). In het laatst van liet jaar zal men te Gouda een' aanvang maken, om de straten door middel van pijpgaz te verlichten. Van den Helder wordt berigtdat van de 70 man van de korvet Argo welke aan de scheurbuik hebben gelegen en in 's Rijks hospitaal geplaatst warenden 4den dezer 7 waren overleden en een 30-tal hersteld. Als eene bijzonderheid wordt uit Sushuisterveen, in Friesland, gemeld, dat in die gemeente ongeveer 1,500 zielen tellendegedurende ruim 15 weken niemand is gestorven terwijl er twintig grijsaards zijn tusschen 80 en 90, en vijf tusschen 90 en 100 jaren oud. Onder deze laatsten is ééne vrouw wier kleindochter sinds lang grootmoeder is, welke personen ook allen in leven zijn zijnde de oude moeder nog in het bezit aller vermogensbe halve geldelijke, die allen ontbreken. 's GRAVENIIAGE8 April. Z. M. de Koning is eergisteren avond ten omstreeks acht ure van het Loo in deze residentie teruggekeerd. De Tentoonstelling der planten van de Kon. Ned. Maatschappij tot aan moediging van den Tuinbouw, is heden bezocht door Z. M. den Koning, en laatstleden Zaturdag door II. M. de Koningin-Moeder, HH. KK. HH. Prins en Prinses FrederikPrinses Marieen Z. K. H. Prins Hendrik. De steeds in aantal toenemende bezoekers leveren het bewijs op dat deze Tentoonstelling de algemcene goedkeuring wegdraagt. Zij is buiten twijfel eene der schoonste welke men ooit bij ons te lande gezien heeft. Zij blijft nog geopend tot Donderdag namiddag. Zondag den eersten dag dier Tentoonstellingwerd zij door een zeer groot aantal j>crsonenzoo uit deze stad als daar buiten bezocht. II. M. heeft eene aanzienlijke gift gegeven ten behoeve van het Israëlitisch weeshuis alhier. Gisteren middag waren al de leden van den Hoogen Raad der Neder landen als ook van het parket van dat collegie bij Z. M. den Koning ten diner genoodigd en hebben daaraan deelgenomen. -Gisteren heeft aan het Ministerie van Binnenl. Zaken de aanbesteding plaats gehadvan 1°. het verdiepen en verlengen der bestaande toeleidende kanalen naar de drie stoompomp-werktuigen, tot droogmaking van het Haar lemmermeer, in drie percelen 2°. hel stichten van een gebouw tot plaatsing van een stoomwaterwerktuig met aanhoorighedenin de kom achter de half- wegsche sluizenmet de afscheiding der ooslsluis en het alzoo maken van eenen maalboezcm achter dezelvewelke door eene keersluis met het binnen water zal zijn verbonden, een en ander tot ontlasting van Piijnlands-boezem in verband tot de droogmaking van het Haarlemmermeer. Het lslc perceel, als zijnde in drie percelen, is door verschillende personen aangenomen; het 2(le perceel is aangenomen door den Heer van Doorn te Haarlem, voor f 88,900 onder nadere goedkeuring. Het ontwerp van wet, tot tijdelijke Wijziging der AVet van 1818, op de uitoefening der Groote Alsscherijis van den volgenden inhoud Art. 1. Met tijdelijke wijziging van alinea 1 van Art. 26 der wet van 12 Maart 1818, kan voor de jaren 1851, 1852 en 1853 de aanvang der groote of zoutharingvisscherij 23 dagen worden vervroegd, en mitsdien ver gund dat de netten voor het eerst worden uitgeworpenom in volle zee haring te visschenin den avond van den eersten Junij of van zoodanigen dag tusschen den 24sten en lsten dier maand, als door ons vóór den aanvang der groote of zoutharing-visscherij in elk dier jaren zal worden bepaald. Art. 2. Op de overtreding der krachtens deze wet door ons gemaakte be- palingworden de straffenvastgesteld bij art. 26 der wet van 12 Maart 1818toepasselijk verklaard. Art. 3. De tegenwoordige wet is uitvoerbaar op den dag, volgende op dien van hare plaatsing in het Staatsblad. - Heden ochtend is alhier in 74-jarigen ouderdom overleden de Heer Dr. S. E. Stein, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw; sedert 28 jaren stads Medicinae Doctor, cn de oudste der practiserende geneeskundigen hier ter stede, zijnde in den jarel799 ter Leidsche Iloogeschole gepromoveerd. - Donderdag nacht jl. is in deze residentie overleden R. Lissa, weduwe van A. L. Cohen. Zij was geboren den 26steB Maart 1751 en had dus een' ruim honderdjarigen leeftijd bereikt. Zij heeft nagelaten zes kinderen, alle nog in leven, waarvan de oudste 78 jaren is, en omstreeks 90 klein- en achter-kleinkinderen. Zij mogt het, hij zoo hoogen ouderdom, zeldzaam voorregt genieten van tot haren doodin het volle bezit harer verstandelijke vermogens te zijn gebleven. - Heden is uit deze residentie naar Harderwijk vertrokken een detache ment van het regement grenadiers en jagers, sterk 6 korporaals en 45 man schappen die zich voor de dienst in Oost-Indië hebben verbonden. Tweede EAamer der Staten-fieneraa!. Zitting van Maandag 7 April. In deze zitting heeft de A oorzitter kennis gegeven dat door de afdeelingen tot rapporteurs gekozen zijn voor het wets-onlwerpnopens de Landbouw kundige school te Borculo, de Heeren: Gevers van Endegeest, AVesterhoff, Hengst, Reinders en Schiller. De Commissie van rapporteurs brengen hare algemeene verslagen uit: 1°. no pens het ontwerp betrekkelijk de rekenpligligheid der provinciale ambtenaren en 2°. nopens de voordragt van wet nopens de groote of zoutharing-visscherij. De beraadslagingen over beide die ontwerpen worden bepaald op aanstaanden Donderdag, na alloop der behandeling van de wets-ontwerpenwelke tegen dien dag bepaald zijn. De Commissie van rapporteurs over het voorstel der drie leden, betrekke lijk de schadeloosstelling te verleenen aan de leden der voormalige Eerste Ka mer, brengt haar verslag uit. De Voorzitter stelt voor de beraadslagingen over dat ontwerp te bepalen op aanstaanden Vrijdag. De Heer Storm van 's Gravesande heeft, namens de voorstellers, het verlangen te kennen gege ven, dat de beraadslagingen worden gehouden in eene zooveel mogelijke vol tallige vergadering. Daar intusschen eenige leden de Residentie hebben ver laten stelt hij voor, dat de beraadslagingen later mogen worden gehouden die daarna bepaald zijn op Dingsdag den 6den Mei. Na de mededeelingen van eenige verslagen en verzoekschriften wordt de zitting opgeheven. ALKMAAR, 3 April. Heden werd alhier het huwelijk voltrokken tusschen den Heer J. Bosboom van 's Gravenhage en Mejufvrouw A. L. G. Toussaint. Talrijke blijken van belangstelling en liefde, zijn nog in de laatste dagen aan onze geëerde stad- genoote gebragt. Op den avond vóór den huwelijksdag werd door de muziek der schutterij een aantal muziekstukken uitgevoerd op de stoomboot de Zaan- stroom, daartoe door de ondernemers welwillend afgestaan, en luisterrijk geïllumineerd; terwijl door dezelfde eigenaren, de Heeren Avis, van AVest- zaan, een prachtig vuurwerk ter eere der verloofde werd gegeven. Eene talrijke menigte was voor het huis der Bruid vereenigd; en nog grooter was de schare, den volgenden morgen in het bedehuis zamengekomentoen onze gewezen Leeraar Dr. van Oosterzee optrad, om den voltrokken echt kerkelijk te wijden. TIEL, 5 April. AVij vernemen dat door de Arrondisseraents-Regtbank te Nijmegen is ver leend regtsingang met bevel van gevangennemingtegen den Heer AV. J. van Iloogenhuizen, Ontvanger van 's Rijks belastingen der naburige dorpen AA'amcl en Dreurnelter zake van verduistering van 's lands penningen tot een bedrag van 8,000zoo als echter bereids is gemeldheeft de hekl. zich nog in tijds door de vlugt aan de onderwcrpelijke regtsvervolging ont trokken, zonder dat het tot dusver is mogen gelukken hem te achterhalen. DOCKUM, 3 April. Bij gelegenheid der voltrekking eens huwelijks, wordt heden aan de be- hoeftigen dezer stad eene vette koe van pl. m. 1000 oude ponden uitgedeeld

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1