zijn aangenomenden 25sten liepen de beraadslagingen over den verkoop van gemeentelijke goederen. Er is thans besloten tot den verkoop van de goederen, afkomstig van de orde van Sl. Jan van Jeruzalemdiewelke minder dan 200 realen aan inkomsten opleveren, zullen voor de helft worden betaald met 3 pCt. schuld brieven voor de nominale waarde, en voor de wederhelft met klinkende munt, en die welker inkomsten meer bedragen, voor in dergelijke schuldbrieven en l in specie. Daarvoor zullen worden uitgegeven schatkist-biljetten ten bedrage van 100 millioenen realen. I U1 A L E 15. ROME26 Maart. De beruchte rooverkapitein Stefano Pelloniil Passatore bijgenaamdis door de gewapende magtin een gevecht in den omstreek van Ruspi in de Romagna gesneuveld; bij had eene aanmerkelijke som gelds bij zich. Uit statistieke opgaven blijkt, dat van de 170,000 inwoners van Rome, 34 Bisschoppen zijn, 1240 Priesters, 1829 monniken, 1467 nonnen en 321 seminaristen. PRUISSEW. BERLIJN 29 Maart. Den 269ten heeft de maatschappij voor kolonisatie in centraal Amerika eene algemeene vergadering gehoudenwelke thansdoor de toetreding van onder scheidene huizen te Hamburg als gevestigd kan beschouwd worden. Het eigenlijke plan der maatschappijnamelijk het stichten van koloniën van landbouwis in zoo verre gewijzigddat men nu trachten zal aan de Ooste lijke oevers van het Nicaragua-Meer factorijen en aanplantingen voor koloniale producten aan te leggen. Dat Pruissen een Consul-Generaalmet een inko men van 8400 thaler naar Midden-Amerika zendtwordt als zeer gunstig voor deze kolonisatie beschouwd. Men denkt eene directe scheepvaart tusschen Hamburg en Greytown op te rigten. In ons rijk wordt het stelsel van zundnadel geweren mede op het grof geschut toegepast. De verwoesting, welke door zulk eene batterij kan wor den aangerigtmoet verschrikkelijk zijnzelfs op eenen zeer grooten afstand. Volgens berigten uit Beijeren zouden zich weder zwarigheden hebben opgedaan ten aanzien van de troonsopvolging in Griekenland en het vertrek van Koning Otto daarom onbepaald zijn uitgesteld. MESSES". KASSEL, 26 Maart. De Oostenrijksche en Pruissische Commissarissen in Keurhessen zouden in eene conferentie met den Heer Hassenpflug, zeer aangedrongen hebben op het verleenen eener amnestieten einde langs dien weg het vertrouwen tusschen het volk en den vorst weder te herstellen. Eene langere militaire bezetting des lands door bondstroepenscheen hun beiden toe, overtollig te zijn, daar overal de meest volkomene rust heerschte en de ingezetenen reeds veel gele den hebbendoor de vroegere inkwartiering en de stremming des handels. Hierop werd door den Heer Hassenpflug geantwoord, dat bij het weinige ver trouwen, dat de Keurvorst in zijne eigene troepen kon stellen, men de be scherming der bondstroepen nog niet ontberen konde, en dat het wijders te vroeg zoude zijnom eene amnestie te verleenen. Dat dit verblijf toch ook zijne bezwaren heeftblijkt daaruitdat het gisteren alhier tot eene ernstige vechtpartij tusschen Pruissische en Oostenrijksche soldaten der bezetting is gekomendie eenige uren duurde en aan beide zijden belangrijke verwon dingen ten gevolge had. -- Om intusschen den last der inkwartiering eenigermate te verminderen, hebben de Commissarissen beslotenhet getal der bondstroepen aldaar van 7000 op 5000 man te verminderen. In de zitting der Tweede Kamer van den 24sten, werd door een der afgevaardigden een voorstel ingediend tot handhaving der Zondagsviering. Hij wenschte eene verordening van 1841waarnaar op Zondag geene openbare vermakelijkheden dan na afloop van de middag-godsdienst mogen plaats heb ben, opgeheven en daarvoor in de plaats gesteld te zien de bepaling, dat alle publieke vermakelijkheden, als dans, spel, enz., op Zon- en feestdagen ver boden zijn. De commissie tot onderzoek van dit voorstel, verklaarde zich er tegen, en meende dat de Christelijke Zondag niet alleen tot godsdienstige viering, maar ook tot uitspanning was ingesteld; het kwam er slechts op aan, dit op de regte wijze te vereenigen. De voorsteller wees op Engeland en Noord-Amerika om zijn voorstel te verdedigen. De commissie antwoordde dat in Engeland de viering van den Zondag met de zeden en het volkska rakter in verband staat. Nadat nog eenige leden op min gepaste wijze het voorstel beoordeeld hadden, sprak een lid der uiterste regterzijde, een jeugdig en begaafd Leeraar in Opper-IIessenover het slechte voorbeeld van sommige meer gegoeden in het vieren van den Zondag. Hij ondersteunde den voor steller, vooral in het afschaffen van tooneel-voorstellingendanspartijen, enz., op Zondag. Niemand waagde het den begaafden redenaar onbehoorlijke aan merkingen toe te voegen. In stemming gebragt zijnde, werd echter het voorstel met bijna algemeene stemmen verworpen. OOSTENFajK. WEENEN, 26 Maart. Volgens een telegraphisch berigt, is de Keizer den 27steB te Venetië aan gekomen en heeft dadelijk het patent geteekend, waarbij die stad tot eene vrijhaven wordt verklaard. Z. M. heeft de organisatie van het technisch onderwijs en de oprigting van nieuwe scholen in zijne Staten goedgekeurd en doen afkondigen. Berigten uit deze stad en Berlijn schijnen het tot stand komen eener schikking tusschen deze beide mogendheden te bevestigen. Men schijnt zicli weinig over den weerstand der kleinere Staten te zullen bekreunen. Zelfs bij de Staten van den 2^en rang baart zulks eene ernstige bezorgdheiddaar ook hunne magt en hun aanzien gevaar loopen zeer bekort te worden. In dien onverhoopt eene nieuwe uitbarsting in Frankrijk mogt plaats hebben dan moet de terugwerking daarvan zeer bedenkelijk voor de rust van Duitsch- land worden. De Kamer van Koophandel en Nijverheid te Verona heeft voor de beste beschrijving der Londensche tentoonstelling eene medaille uitgeloofd ter waarde van 800 lires. DESTEKARKEK. De Koninklijke Bibliotheek te Koppenhagen ontving van den geschied schrijver des Rijks, den Heer Engelstoft, diens boekverzameling ten geschen ke, tellende 40,000 gedrukte werken en 400 manuscripten. Het aantal boekwerken der eerstgenoemde biblotheek bedraagt nu 500,000 en dat der manuscripten 11,000. MAP ©E GMES5E £IO@P, 5 Februarij. Volgens berigten van deze dagteekening vreesde men dat de oorlog vele maanden kon worden gerektdaar de Ilottentotten gemeene zaak met de Kaffers hadden gemaakt. Deze tijding had een onaangenamen indruk bij de kolonisten verwekt en men zag reikhalzend naar versterking van troepen uit. Volgens de laatste berigten van de grenzen verkeerde men daar in grooten angstdewijl de vijand roofdebrandde en moordde waar hij konde. De Engelsche planters en Hollanders versterkten ieder houdbaar punt, zelfs de kerken, om van daar op den vijand te vuren. STABS I5EE5.E G T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dek Stad LEYDEN brengen bij deze ter kenisse van de Miliciens der Ligting van den jare 1846, voor deze Stad in dienst gestelddat derzelver Paspoorten dagelijks uitgezonderd de Zondagen des voormiddags tusschen 10 en 1 ure verkrijgbaar zullen zijn ter Secretarie dezer Stadmits zich daartoe in persoon aanmeldende. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 29 Maart 1851. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, y. PUTTKAMMER. AM.AMEMSE-WSEITE'Vg. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 31st™ Maart, de Heer J. F. Houck, van Deventer, in de Regten met Theses. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde Gemeenten te Amsterdam, Utrecht, Leeuwarden, Harlingen Oldenbroek, Yerseke Burgh Polsproeken door dien der Luthersche gemeente te Tieluitge- bragte beroepen op DD. II. H. Sluiterte VlaardingenF. C. van den Ham Th. Doet. te Harderwijk; II. de Vries, te Oudewater, H. C. Voorhoeve, te LeerdamA. P. A. du Clouxte Losdorp en de Candidaten G. II. Poppe P. J. Schilt, A. van Toorenenbergen en J. H. W. Backmann. De Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Leerdam heeft Vrijdag 11. uit het door den Minister van Eeredienst toegezonden twaalftal Predikanten dit zestal gemaakt: DD. Berkhout, te Monster; Bruins, te Leusden; v. Gru ting, te JispJungius, te Rijswijk; Mirandolle, te Zuidzype, en Roldanus, te Katwijk aan den Rliijn. Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 13de Trekking. Nos. 1029, 1950, 11806, 17401 ieder een prijs van 1,000. 14de jjo. 3591 een prijg van ƒ25,000. Nos. 8174, 16651, 19850 ieder een prijs van 1000. ADVERTEN T1KN. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, mij betoond bij het over lijden van den Wei-Eerwaarden Heer T. D. Th. DODELbetuig ik hier medemijnen hartelijken dank. Th. SAROT, Leyden, 1 April 1851. Pastoor. Daar de Sociëteit de Vriendschapop den Burgultimo Maart heeft opgehouden te bestaan, zoo is het daartoe ge diend hebbende Locaalmet den lsten dezer als KOFFIJHUTS geopend. L. VÈRHAAFF. De Ondergeteekende hare Affaire in B5etl«5eesESeireiis, enz., willende quiteren, zal zoo lang haar voorraad strekt, die van eene goede qualiteit is, tegen verminderde prijzen uitverkoopen alsook de Tapisserie»ook zoude men niet ongenegen zijri de zaken over te doen. C. STEENMEIJER.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3