Het blok Finlanilsch porphyrstcendoor den Keizer van Rusland ge zonden 0111 bet graf van Napoleon te dekkenis aangekomenen van zulk eene ontzaggelijke groottedat men een stoomwerktuig van niet geringe kracht moet bezigen om bet te polijstendit werktuig zal voor liet liotel der Invalidenwaarin zich liet graf bevindtworden opgerigt. IB A ST .5 E. ■j MADRID 14 Maart. De Commissie voor de regeling der schuld, heeft art. 15 van het ontwerp reeds aangenomen. Art. 4 en 5 zijn nog niet bepaald goedgekeurdwijl de Minister van Financiën dienaangaande nog eenige inlichtingen moet geven. Het ontwerp zal dus wel worden aangenomen, en ondergaat het eenige wijzigingdan zal die tot voordeel zijn der schuldeiscliers in het algemeen en tot dat van de nationale in het bijzonder. Wel ligt zou het fondsbestemd tot amortisatie der passiveder rentelooze en uitgestelde schuldvermeerderd kunnen worden. Daartoe wil men goe deren in de doode hand, behoorende aan de wereldlijke geestelijken of aan gemeentenen die renteloos liggenverkoopen. Men schrijft die eene waarde toe van 2,600 millioen realen, waarvan 20 ten 100 ten voordeele der schatkist zouden komen. De Kahincts-President is ten gunste van dien maatregel, maar ziet zwarig heid daartoe onmiddelijk over te gaan. Komt het tot de uilvoering van deze plannen, dan zou de regeling der schuldwaarvoor men steeds zoo veel weerzin betoondede oorzaak worden van eene omwenteling in het beheerdie aan Spanje eene onverwachte bron zou openen van rijkdom en algemeen welzijn. ITALIË, ROME, 13 Maart. De Minister van Onderwijs heeft bepaald dat de Commissie tot afneming van examina aan toekomstige studenten, haar onderzoek zal bepalen tot de volgende vakken: de beginselen der redeneerkunde, der boven-natuurkunde der zedeleer, der natuurkunde, der stelkunst en landmeetkunde. Van een onderzoek naar hunne kennis in de Grieksche en Fransche taal en de geschie denis en aardrijkskunde wordt niet gesproken, zoodat volgens dit programma het onderwijs onvoldoende is voor de wetenschappelijke behoeften des volks. De leden van den bij besluit des Pausen van 10 September 1850 in- gesteldcn Romeinschen Staatsraad hebben gisteren in handen van den Kar dinaal Antonelli den vcreischten eed afgelegd. De Staatsraad heeft terstond daarna zijne function aanvaard. -Volgens een' officiëlen door den Vicaris-Generaal bekend gemaakten staat der bevolking van deze stad gedurende de 10 laatste jaren blijkt, dat de bevolking in 1841 bedroeg 158,868 zielen; tot 1848 nam ze toe en be liep toen 179,006; gedurende dat jaar nam ze weer aanmerkelijk af en was in 1849 slechts 169,740. Op het einde van 1850 was ze op 170,824 te ruggekomen. Het bestuur te Bologna heeft eene belooning van 3000 kr. (f 7,000 Ned.) gesteld op het hoofd van het beruchte opperhoofd der roovers Passatoredie de wegen in den Kerkelijken Staat blijft-verontrusten en zelfs tegen de Fran sche en Oostenrijksche troepen durft stand houden. Vier belooningen, elk van 500 kr. zijn uitgeloofd op vier andere opperhoofden van rooversbenden. PRUISSBW. BERLIJN, 26 Maart. Alhier heeft zich eene vereeniging gevormd van voorstanders der bescher mende regten, en naar onderscheidene provinciën agenten gezonden om hare belangen te behartigen. De Augsb. Allgem. Zeitung deelt een telegraphisch berigt uit Wee- nen medevolgens hetwelk Oostenrijk en Pruissen het omtrent de quaes tic van het praesidium eens geworden zouden zijn. Oostenrijk zou het voor zitterschap in de bondsvergadering voeren, terwijl ten aanzien van dat des uitvoerenden bewinds de beide mogendheden gelijke regten zouden hebben. Door bet Hof te Dusseldorp zijn van een bende boosdoeners, die zich sedert eenigen tijd in die omstreken aan diefstallen onder zeer verzwarende omstandigheden hadden schuldig gemaakt, 5 ter dood, en eene vrouw tot 5 jaren dwangarbeid veroordeeld. De Evangelische Pastoor Fliedner uit Kaiserswerth heeft den 22sten de zer, na kortstondig oponthoud te Breslau, met de vier Diakonessen onder zijn geleidede reis naar Jeruzalem voortgezet. Zij gaan over Weenen Trieste, Smyrna, Beiruth en Jaffa, en van daar met eene karavane naar de plaats der bestemming, waar zij zich na verloop van drie weken hopen te bevinden. Eene der Diakonessen, uit eene aanzienlijke familie aan den Rijn, is bepaaldelijk voor het tegenwoordig doel gevormd en tot hoofd der instel ling, welke uit een ziekenhuis en eene school bestaan zal, bestemd, ter wijl eene der anderen het examen als artsenijmengster heeft afgelegd. De Predikanten Sehulz uit Miihlheim en Plitt uit Bonn hebben zich aan het reisgezelschap aangeslotenom het Heilige Land te bezoeken. De mannelijke begeleiding denkt binnen drie maanden in Duitschland terug te zijn. Bij de goederen zijn dertig kisten met geschenken ten behoeve der voorgenomen stichting. Dc directie van den Opper-Silczischen spoorweg heeft het gezelschap vrije vracht voor personen en goederen toegestaan. De kleine Evangelische gemeente te Jeruzalem breidt zich meer en meer uit, en in hare school ontvangen dertig kinderen dagelijks onderwijs. Boven dien zijn in de stadjes SichemNazareth cn Soo Evangelische scholen opgerigt. Volgens Koninklijk besluit zullen in Wurtemberg de leden van dc- Tweede Kamervolgens de oude kieswet verkozen worden. De van Gothenburg in Zweden naar de noord-westelijke deelen vertrek kende postis door 4 roovers aangevallen die onder anderen 40,000 thl. hebben medegevoerd. IS A19 EM. Te Karlsruhe is de vroeger zoo hloeijende werktuig-fabriek der Heeren Kessler, zigtbaar in verval geraakt. Dezer dagen zijn 100 arbeiders ontsla gen, die echter grootendeels in dergelijke fabriek te Esslingen weder ar beid hebben gevonden. Ook in Wurtemberg en Beijeren wordt luide geklaagd over den kwijnenden toestand der fabriekenhetgeen voornamelijk wordt toe geschreven aan den onzekeren staat van zaken, die thans in Duitschland heerscht. - Er is bier weder eene 5 pCts. leening van 400,000 tot den koers yan 100* uitgeschreven. EI E E I. KASSEL23 Maart. De Pruissische Graaf Rödernchef van het 13de reg. Inf.beval gisteren aan het hier in garnizoen zijnde bataillon, om te 9 ure op de Friederichs- plaats te zijn, om parade te maken, ter viering van den verjaardag van den Prins van Pruissendoch de Minister van Oorlog van Hessen verkoos geen parade, en verbood de Hessische Officieren er deel aan te nemen. De parade had dan ook geen plaats. De Beijersche troependie bij de inwoners van KasseiMarburgHa- nau, enz., als overtuigingstroepen zijn ingekwartierd, brengen groote onze delijkheid en twisten in de huisgezinnen. Zoo heeft een Beijersch-Officier het huiselijk geluk van een Hessischen Ritmeester verstoord. Eerslgemelde is in het daarop gevolgd tweegevecht gevaarlijk gewond. DOSTEIEIJ K. WEENEN, 22 Maart. Z. M. heeft te Triëst den Maarschalk Radetsky, welke er heen gekomen wasom aan hem zijne opwachting te makenin een bijzonder gehoor ont vangen. Z. M. zou zich den 25stcl> over Fiume naar Agram begeven, om Croatië te bezoeken. Onder de drukwerkendie door de Staatsdrukkerij alhier naar de Lon- densche Tentoonstelling gezonden wordenbevinden zich afbeeldingen in kleu ren welke naauwelijks van schilderijen in olieverf onderscheiden kunnen wordenvoorts het Onze Vader in 200 verschillende talen. Dc voorraad in verschillende letters aan deze drukkerij is zoo groot, dat dikwijls uit Zweden en andere landen handschriften hierheen worden gezondenom gedrukt te worden. Het is opmerkelijk hoe onze aan de Adriatische zee, tegenover Venetië gelegene haven Triëstin de laatste jaren in bloei is toegenomen. Terwijl het in 1820 ongeveer 33,500 inwoners telde, heeft het nu 90,000 zielen. De bevolking is dus in 30 jaren bijna driemaal grooter gewrordenen de uitvoer in denzelfden tijd vertienvoudigd. In 1844 beliep de waarde daar van 44 millioen guldens. Niet minder ontwikkelt zich tevens de mede aan den grooten handelsweg naar Indië, de aan de kust van Egypte gelegene koopstad Alexandrië. In 1846 vestigden zich daar 4,450 Europesche koopliedenwaaronder 1,400 Engelschen de handel door Oostenrijk in die stad gedreven bedraagt eene waarde van 7 millioen, en het verbruik van Oost-Indische voortbrengselen in het tolverhond en in Oostenrijk 40 millioen guldens, die gedeeltelijk over de Nederlandsche en Noord-Duitsche havensdoch in het vervolg vrij zeker over Egypte en den Donau zullen worden vervoerd. ZWIISEKLINB. De stad Freiburg is den 21sten dezer bijna door de contra-revolutionaire Katholieke partij overrompeld gewordendaar een 80-tal boerenmet een' zekeren Carrard aan het hoofdhaar waren binnengedrongeneen gedeelte bezet, en zelfs het tuighuis en 2 kanonnen bemagtigd hadden. Na een kortstondig gevecht, waarin 5 burgers en 9 boeren sneuvelden en Carrard werd gevangen genomenwerd de rust hersteld. Carrard had eene procla matie en eene lijst van eene voorloopige regering in zijn zak. ÏÜEEÏE. De vloot ligt gereed om naar de Adriatische zee uit te zeilen. Zij is sterker dan verleden jaar en naar men verzekert, bevinden zich eenige be kwame Engelsche zee-Officieren op dezelve; de bemanning bestaat voor een gedeelte uit Christenen; 8000 man landingstroepen, die naar Bosnië bestemd zijn, zijn op de onderscheiden schepen verdeeld. -De berigten aangaande den opstand in die provincie, welke aan de Oostenrijksche provincie Dalmatië grenst, cn ongeveer een millioen inwoners bevat, luiden meer en meer ongunstig. Bij Jaiza alleen staan 15,000 op standelingen cn Ale Kedic die het opperbewind ook in bet burgerlijke voert, zoude, met nog 5000 man en 2000 paarden, van Banjaluka de hoofdplaats in 't N.-Westen die thans in de magt der opstandelingen isopbreken om eenen algemeenen opstand in de Bekia te bewerken, en men zag dagelijks een aanval te gemoet van de op den regter oever van de Verbas liggende opstandelingen op de Turksche troepen. YEItEEWI&®E STATEST. De Express, van Nieuw-York deelt mede, dat het Congres der Vereenigde Staten, eene som van 125,000 fr. heef toegestaan, voor het nemen van proe-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2