LEYDSCHE MAANDAG, 31 MAART. BINiVENLANDSCRE BEÏIIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEiV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ■uit Zaturdag Avond. üe Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nummers worden tegen 1(1 Centen afgegeven. LEYDEN29 Maart. De Provinciale Commissie van Onderwijs in Zuid-IIolland zal liare verga dering tot het examineren voor de onderscheiden rangenMaandag den 28sten April aanvangen en voortzetten tot 1 Mei. Men moet zich tot het examen minstens 14 dagen te voren hij den schoolopziener van zijn distrikt aanmelden. De spoortrein, welke gisteren middag ten ruim 1 ure te Botterdam ver wacht werd, kwam eerst ten kwartier voor 3 ure aan. De oorzaak daarvan was, dat tijdens het vertrek van den trein van Amsterdam van 11 ure, een pijp van de locomotief sprong. Dit veroorzaakte ecnig oponthoud. Inmiddels was de beurstrein van Rotterdam den Haag gepasseerd, en moest de te laat van Amsterdam vertrokkene den eerstgenoemde alhier inwachtenom eene hotsing der twee treinen te voorkomen. De Commissie van Beheer en Toezigt over de Droogmaking van het Haarlemmermeer zal op Maandag den 7den April, aan het Ministerie van Bin- nenl. Zakenaanbesteden 1°. Het Verdiepen en Verlengen der bestaande toeleidende Kanalen naar de drie Stoompomp-werktuigen, tot droogmaking van het Haarlemmermeer, in drie Percelen. 2°. Het Stichten van een Gebouw, tot plaatsing van een Stoom-AVaterwerk- tuig met deszelfs aAhoorighedenin de Kom achter de Ilalfwegsche Sluizen, met de afscheiding der Oostsluisen het alzoo maken van eenen Maalhoezem achter dezelve, welke door eene Keersluis met het Binnenwater zal zijn ver honden een en ander ter ontlasting van Rhijnlands Boezemin verhand tot de droogmaking van het Haarlemmermeer. Nadere informatien zijn onder anderen te hekomen bij den Heer J. A. Beye- riiikalhier. Curatoren van het stedelijk Gymnasium te Kampen hebben belangheb bende opgeroepen om zich vóór 20 April met vrachtvrije brieven aan te melden ter vervulling van de betrekking van Leeraar der Fransche Taal en Letterkunde, waaraan eene bezoldiging van 1000 a 1200 verbonden is. Van den Helder wordt berigtdat 's Lands korvet Argodezer dagen uit O.-Indië aangekomenzoo vele zieken aan boord haddat er meer dan 70 aldaar in het hospitaal overgebragt en van deze reeds 5 overleden waren. Aan den Helder werd op den 25stcn dezer aanbesteed het bouwen van een Burger-Weeshuis, geschikt voor een tweehonderdtal kinderen, en is daar van aannemer geworden II. Ribbens aldaarvoor de som van ƒ25,400. 's GRAVENHAGE28 Maart. Men verneemt dat de Koning aan de voorloopige commissie van beheer der Oost- en AVest-Indische Opvocdings-Maatschappijwaarvan Z. M. bescherm heer is, eene geldelijke bijdrage heeft verleend. Thans verneemt men, dat al de vaste goederen van wijlen Koning AAfillem IIte Tilburg en omstrekenbinnen weinige dagen publiek te koop zullen worden aangeboden, en dat alleenlijk het Paleis en de enclave van dien, daarvan uilgesloten zullen zijn. Eergisteren avond gaf de Ileer AV. T. A. M. van Brienenalhiereen prachtig haldat vereerd werd met de tegenwoordigheid van HH. KK. UIL Prins en Prinses Frederik en Z. K. II. Prins Hendrik. Naar men verneemt, heeft de stedelijke Raad van Alkmaar, aan onze beroemde landgenoot, Mejufv. Toussaint, die wij weldra als burgeres van deze residentie zullen mogen begroeten, bij haar ophanden zijnde vertrek uit eerstgemelde stad, als een bewijs van vereering en hoogschatting, en op de voor haar meest vleijende wijseene fraaijevergulde Pendule aangeboden. UTRECHT, 27 Maart. Gisteren heeft de Hoogleeraar Mr. B. J. L. de Geer de waardigheid van Rector Magnificus der Hoogeschool voor het volgend Academiejaar aan zijnen opvolger den Hoogleeraar Mr. C. AAr. Opzoomer overgedragenna het houden cener Latijnscbe redevoering in de groote gehoorzaal der Hoogeschool over de loffelijke zorg der Romeinsche Keizers voor liet openhaar onderwijs. Des avonds hebben II1I. Studentenmet fakkellicht en fraaije faculteits- kleurigc lantaarns, de gewone serenades gebragt. ENGELAND. LONDEN, 25 Maart. Het Lagerhuis heeft gisteren met 438 tegen 95 stemmen besloten tot de tweede lezing der wet op de kerkelijke titels. Zulk eene groote meer derheid ging alle verwachting boven. - De Glohesprekende van de vruclitelooze pogingen, aangewend om van Spanje betere voorw aarden voor de schuldeischers te verkrijgenzegtdat de tusschenkomst van het parlement nu dringend noodzakelijk is geworden en hooptdat eenige moedige parlementsleden het initiatief zullen nemen om de nu zoo gematigde eisclien der schuldeischers kracht bij te zetten. Het blad bedoelt hier voornamelijk de door het Spaansche gouvernement hardnek- kig geweigerde verbetering van het lot der coupons. - Ter zoo veel mogelijke voorkoming van diefstallen in het gebouw der tentoonstelling heeft de politie het volgend middel bedacht: rondom dat ge bouw zal eene electrielce telegraaph, met wijzers hoven iederen ingang, ge plaatst worden, en een zeker getal agenten van politie moet die telegraaph op zoodanige wijze laten werkendat bij het binnenkomen van een bekenden gaauwdief het berigt daarvan al de deelen des gebouws gelijktijdig bereikt. AVordt een diefstal gepleegd, het daarvan aan een der ingangen gegeven be rigt wordt aan de bewakers der overige ingangen medegedeeld, en iedere dief of verdachte terstond aangehouden en onderzocht. - De uitgevers van den Catalogus der Tentoonstelling hebben aangekon digd, dat de Regering hun heeft toegestaan, lithographische en andere af beel dingen van de in den Catalogus te vermelden voorwerpen te ontvangen zonder betalingen van inkomende regtenen dien ten gevolge de buitenlandsche inzenderswelke verlangen mogtendat afleekeningen van de door hen vervaardigde goederen in den Catalogus medegedeeld wordenuitgenoodigd om hun die afteekeningen toetezenden; doch met uitdrukkelijke bijvoeging, dat de afbeeldingen alleen dan geplaatst zullen worden wanneer de goede ren bijzondere verdiensten hebbenof zich door voortreffelijke bearbeiding onderscheiden. Er zijn thans 13,700 balen voor de Tentoonstelling ontvangen, waar onder 204 uit Nederland. Er worden er nog 4000 uit Frankrijk verwacht. De drukte in het gebouw is gisteren en eergisteren zeer groot geweest. Bij de Admiraliteit is een brief ingekomen van Kapitein Pullendie aan het hoofd der uit de rivier Mackenzie afgezonden expeditie tot opsporing van Sir J. Franklin staat, en tot den 17dcn Julij 1850 toe nog niets van de vermiste zeereizigers ontdekt had. Hij zou den togt voortzetten en welligt op Banks Land overwinteren, indien hij daar genoegzamen leeftogt en brand stof vond. In Ierland is in het Graafschap Downdezer dagen weder een open baar verzet tegen de overheid gepleegd. Bij gelegenheid namelijk dat een regterlijk beambtevergezeld van een politie-agentzich naar de woning van een landbouwer begaf, die sedert vier jaren geene pacht had willen be talen ten einde daar een exploit te doenis de bevolking door hel blazen op horens op de been geroepen en gewapend zaamgeschoolden heeft de beambten met geweerschoten verdreven. FR A NT 14 RUK. PARIJS27 Maart. De Zitting van gisteren heeft de meerderheid in welke eenigen zamenhang scheen te komen, gansch van streek geholpen. Het voorstel van den Heer Desmars om de verkiezing ter benoeming van een Voorzil ter der republiek te doen plaats hebben volgens de latere vrij wat beperkte kieswet en dat van den lieer Arnaud die de afschaffing dier wet verlangdeom zoodoende den A'oorzitter eene grootere menigte stemmen te kunnen bezorgen moest morgen worden behandelddoch de laatste heeft zijn voorstel ingetrokken terwijl eene poging om nogtans dit voorstel morgen weder op 't tapijt te brengen, onder hevig rumoer der bergpartij, dat de Voorzitter Dupin ter naauwernood kon bedw ingen is mislukt. Alen denkt nu dat het eerste voorstel zal doorgaan. De Voorzitter is bij al die pijnlijke onzekerheid omtrent zijne toekomstzeer neerslagtig ge stemd spreekt weinig en laat helzelfs bij zijne vrienden, met een zwijgend handdrukken afloopen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1