Veel kan nog tot verwerving van meer algemeene deelneming worden gedaan door de regte kennis van de stichtingen der maatschappij te bevor deren. Hoogst aangenaam zijn ons zulke bewijzen van krachtdadige medewerking, waarvoor liet ons tot genoegen strekt bier onzen hartelijken dank te betui gen met den wenschdat allerwege meer en meer de handen in een mogen worden geslagenom de weldaden der kolonisatie op ruimere schaal uit te breiden en zoo doende ook de zedelijke belangen van onze verarmde landge- nooten te bevorderen." Het werk van den Heer Mr. I. da Costaover de Overeenstemming der Evangeliën, is in het Engelsch vertaald en komt te Londen uit onder den titel vanThe four Witnesses or the Gospel harmonited on a new principle. Men is sedert eenige dagen bij Arnhem bezig met de afbakening van den grond in de rigting der Pruissische grenzen, waarover de verlengde Rhijnspoorweg zal loopen. Te Pijnacker is het 11-jarig zoontje van de AF'ed. A'erkade11. Zatur- dag door een wiek van den watermolen aan het Aderlaat zóó getroffen, dat het dadelijk gestorven is. Te Brussel is de bekende Letterkundige en Hoogleeraar in de Geschie denis aan het Athenaeum aldaarFelix Bogaertsin den ouderdom van 45 jaren overleden. 's GRAVENHAGE20 Maart. Bij Z. M. besluit van den 15den dezer, is de Luitenant ter Zee van de 2dc klasse Jhr. F. de Casembroot, laatst Adjudant bij den Minister van Ma rine, met den 16den dier maand benoemd tot zijne Ordonnans-Officier. Bij besluit van 16den dezer, heeft Z. M. goedgevonden aan A!p. A. AI. de Rouville, bij besluit van den 6dcn dezer benoemd tot Burgemeester van Brielleeervol ontslag te verlcenen als Secretaris dier stad. Bij Koninklijke besluiten van den 16den dezer, zijn benoemd tot Direc teuren van de Postkantorente Aliddelburgde Heer J. J. A. Creygkton thans Directeur van het Postkantoor aan den Helder; aan den Helder, de Heer AAr. Baron Alulcrtthans Directeur van het Postkantoor te Hellevoetsluis te Hellevoetsluis de Heer A. Donker, thans Directeur van het Postkantoor te Edam te Edam de Heer B. P. AF. Verweydethans Directeur van het Postkantoor te Alonnikendamte Alonnikendamde, lieer J. Bakker Jzn., wonende aldaar; te Hoorn, de Heer AI1". B. van Hasselt, thans Directeur van het Postkantoor te Sneekte Sneek de Heer B. II. Esserthans Commies der posterijen van de 3de klasse. Bij Koninklijk besluit van den 17de" dezer, is tot Alede-Directeur van de Nederlandschc Bank benoemd en aangesteld de Heer Jan van Ileukelom. De Alinister van Alarine zal aanst. Frijdag den 21sten dezer, des mor gens van negen tot elf urein stede van des middags ten twaalf ure ge- boor verlecnen. Wiveeite Kamer tier Staten-Generaat. Bij de Kamer is ingekomen een ontwerp van wet op de Alinisteriele ver antwoordelijkheid, waarbij omschreven wordt in welke gevallen zij strafbaar zijn wegens schending of veronachtzaming van de Grondwet, of wegens moed willige nalatigheid of grovelijk verzuim, hetwelk een en ander in zoo verre de aard dier zaken zulks toelaatonder verschillende rubrieken wordt omschreven; doch waarvan de beoordeeling bij beschuldiging toch steeds in vele gevallen merkelijk zal afhangen van de wijze van beschouwing der feiten. Een aanklagt moet door vijf leden schriftelijk en met opgave van feiten worden ingediend. De aanklagt wordt, bij de afdeclingen toegelaten zijnde, aan eene Commissie gezonden die den Alinister zal hooren. De Commissie brengt verslag uit, dat in de afdeelingcn wordt behandeld en komt er bin nen 3 maanden geen besluit van de Kamer tot vervolging, waarvan den 2den Kamer aan den Koning en de Eerste Kamer kennis geeft, dan is de aanklagt vervallen. De Alinister staat te regt voor den Hoogen Raad en kan met verbanning van 3 tot 12 jaren of gevangenis van 6 maanden tot 3 jaren gestraft worden. Bij de memorie van toelichting zet de Alinister van Justitie de behoefte uiteen die onze staatsregeling nog aan deze wet beeft en doorloopt de bepa lingen deswege in andere rijken. Voorts is ingekomen een verslag der afdeclingen omtrent de schuldvernieti ging over 1850waarbij aangemerkt werd dat het overschot over 1850 nog veel meer zou zijn dan anderhalf inillioendoch erkend werd dat er nog groote uitgaven te doen waren, vooral ter regeling van de Indische munt. A'oorts was de groote meerderheid het in de hoofdzaak met de regering eens daar schuldvcrnietiging uitzigt gaf op duurzame vermindering van lasten en kapitalen losmaakte voor de nijverheid. Het denkbeeld eener oprigting van een amortisatie-kas vond meer bestrijding dan bijvalom dat die kassen in tijd van nood terstond gebruikt worden. Zeer vele leden wenschten het voorstel der regering om een millioen te besteden, tot inkoop van 4 pCt. AF. Schuld te wijzigen in een inkoop van 2] of 3 pCt. AA'. S. vooral omdat de 4 pCt. AA'. S. het eenige fonds is dat voor vermindering van rente vatbaar was. AFerd deze eens in 3, pCt. verwisseld dan bespaarde men jaarlijks meer dan 10,000, waartegen het voordeel van weinige honderde guldens die de regering bij intrekking van 4 pCt. wonniet te vergelijken waszoo dat het veel voordeeliger zou zijn om deze ongeschonden te laten, en zich hij dc 2j of 3 pCt te bepalen. De overwegingen in de afdeelingen over liet ontwerp der Gemeente-wet zijn ten einde gehragt. Alorgen Frijdag, zal de Kamer eene zitting houden, vooreerst tot ver kiezing van vijf kandidaten voor het Raadsheerschap in den Hoogen Raad en vervolgens ter beraadslaging over eenige aanhangige onderwerpen. In de volgende week zullen de overwegingen in de afdeelingen der Ka mer worden voortgezet, over de verder aanhangig gebleven ontwerpen. - Tot lid der Prov. Statenin plaats van Jhr. AIP. J. C. de Jongezal eene overstemming moeten plaats hebben tusschen de Heeren AIr. A. A. J. Aley- link, met 194 en S. A. van Hoogstraten, met 125 stemmen. AMSTERDAM, 13 Maart. Heden werd openbaar verslag gedaan, wegens den staat der Stads Armen scholen over 1850. De tijdelijke A'oorzitter van Curatoren, AIP. C. A. den Tex, liet het verslag omtrent de lotgevallen dezer Inrigting in het afgeloopen jaar voorafgaan van eenige opmerkingen over de liooge waarde, die in de Alaatschappij aan familie leven en huiselijk geluk behoort te worden gehecht, als welke de hechtstc grondslagen uitmaken van waar gelukbijzonder voor de mingegoede klassen van ingezetenen. Ten slotte drong de spreker aan op den pligt van onderwijzers en opvoe ders, om de jeugd reeds vroeg tot die overtuiging op te leiden. Te regt wordt ook daartoe het onderwijs op deze scholen bijzonder dienstbaar gemaakt. De spreker ging vervolgens over tot het mededeelen van een uitgebreid en beredeneerd A'erslag, omtrent den toestand der scholen in het afgeloopen jaar. Uit dit A'erslag blijkt, dat het getal leerlingen op de gewone dagscholen bij het voorjaars-examen 5510, bij het najaars-examen 5524 bedroeg: dat in December op de avondscholen 1241 kinderen aanwezig waren, dat in het vorige jaar 1297 kinderen de scholen hebben verlaten, en 1264 nieuwe leer lingen werden toegelaten. Dc Collecte bragt in het vorige jaar, met inbegrip van eenige nagekomen gelden ƒ7119.55 op, dat is ƒ1042.13 meer dan in 1849. Curatoren von den zich dan ook daardoor in staat gesteld, om vergrooting der Lokalen te beramen en gedeeltelijk reeds tot uitvoering te brengen. Ook ontvingen Curatoren van wijlen vrouwe G. AI. AFillink wed. A. Bierenseen legaat van ƒ500. Dc gezondheids-toestand der kinderen was over het algemeen voldoende: de sterfgevallen minder dan in het vorige jaar, de maatregel ter wering van de tinea capitis bleef heilzaam werken. Na liet Fcrslag gaven de met lof ontslagene kinderenonder de leiding van den eersten Leermeester D. Erhrink, proeven van hunne vorderingen. Onder hartelijke toespraak van den Foorzitter werden aan elk hunner de gewone Eereprijzen, bestaande in Hemden en Kousen, mitsgaders een Loffelijk Ge tuigschrift uitgereikt. Daarna ontvingen 8 verdienstelijke jongelingen, ieder een Zilveren Zakhorologie met stalen ketting en daarop gegraveerd Stads AA'apen en Jaartal, als aanmoedigende belooning voor betoonden vlijt en goed gedrag, na het verlaten der scholen. Zaturdag 11. werd alhier eene vergadering gehouden van de Hollandsche Alaatschappij van Landbouw, afdeeling Amsterdam. De commissie, in Dec. jl. benoemd, om een onderzoek in te stellen, om trent dc slagterijen te dezer stede, bragt haar rapport uit, waaruit bleek dat na vele overwegingen der Commmissiede volgende punten zeer wenschelijk zijn voorgekomen: 1°. verbetering in de wijze van heffing der accijnsenen adres hiertoe aan het Stedelijk Bestuur. 2°. Het opmaken van gelijkvormige wekelijksche prijs-couranten met de naauwkeurige aanduiding der prijzen naar de verschillende soort en hoedanigheid van het vleescli. 3°. Bevordering der mededinging door het oprigtcn eener vereeniging, tot geldelijke onder steuning der kleinere slagiers. 4°. Het opriglen van vleeschmarkten bij af slag en vleeschwinkels. 5". Het gebruik van slagthuizen. 6°. Het houden van tentoonstellingen van gcslagt vleescli. UTRECHT, 13 Maart. Alhier zal op den Dies Natalis der Akademieden 26stcn dezer den Iloogl. B. J. Linteloo de Geer bet Rectoraat overgedragen aan den Iloogl. C. AF. Op- zoomer, na het houden eener plegtige Redevoering in de groote Gehoorzaal. Prof. A. Numan, als tijdelijk belast met het oppertoezigt van 's Rijks Kabinet van Landbouw-werktuigen alhier, geeft het volgende berigt wegens den staat van dat Kabinet: »IIet getal der bezigtigers is in 1850 geweest 543; in 1849 bedroeg dit getal 623, alzoo 80 meer, waartoe het Landhuishoudknndig Congres, dat toen te Utrecht gehouden werd, aanleiding heeft gegeven. Uit het eerst op gegeven getal blijkt dus genoegzaamdat de belangstelling in deze instelling blijft voortduren. «A'an de 543 personen waren 491 Nederlanders, en 52 vreemdelingen zijnde 86 onzer landgenooten minder, en 6 buitenlanders meer dan in 1849. «Nagemaakt zijn 112 werktuigen, waarvan 9 door vreemdelingen. Dit is 10 minder dan in het vorige jaar; maar staat gelijk met dat van 1848. «Door onze landgenooten zijn 12, en door cén bezigtiger uit Aladrid 7, in het geheel 19 voorwerpen afgetcekend. In 1849 bedroeg dit getal 5 minder." GRONINGEN, 17 Alaart. De geleerde en ijverige beoefenaar der oudheid en geschiedenisJonkh. Aïr. Dc Haan Hettemate Leeuwardenheeft aan de provincie Groningen een helangrijk handschrift ten geschenke gegevengroot vier folio vellen perka-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2