GRONINGEN, It Maart. Het strekt ons tot een waar genoegen te kunnen berigten, dat liet meer en meer blijkt, dat onze scheepsbouw door de nieuwe scheepvaartwetten vol strekt niet belemmerd wordt. Tot nog- toe is gelukkig het oordeel van hen gelogenstraft, die voorspelden, dat onze scheepsbouw door het invoeren van die wetten, voor een groot gedeelte op vreemden hodem zou verplaatst wor den en dat honderden handwerkslieden alhierdie uitsluitend door dezen tak van nijverheid hun brood verdiendentot armoede zouden worden gebragt. De tegenstanders dier wettenwaaronder het Handelsblad eene eerste plaats bekleedde, verkeerden in het denkbeeld, dat men op vreemden bodem aan merkelijk beterkoop schepen bouwen, en men aldaar met veel minder uitga ven al derzelver toebehooren fabriceren kon, dan bij ons te lande. Zooals wij berigltenverkeert onze scheepsbouw in een bloeijenden toestander gaat schier geene week voorbij of er worden hier cenige nieuwe schepen binnenge- bragt om opgetuigd en alsdan in de vaart gebragt te worden. De schepen, die tot nu toe hier gearriveerd zijn, bewijzen niets omtrent de scheepvaart wetten als reeds vóór het invoeren derzeive op stapel gezet zijnde. Van meer belang, en juist dit wilden wij vermelden, is, dat in deze provincie nog voortdurend bestellingen gedaan worden, hetgeen toch niet het geval zou zijn, indien onze scheepsbouwmeesters niet met het buitenland konden con curreren. (IV. R. C.) BUITEi\LAi\DSCIIE BERIGTEN. EKfiELAN», LONDEN, 12 Maart. Het Lagerhuis heeft den 10den dezer eenen aanvang gemaakt met de be handeling der begrooting voor de zeemagtdie vroeger altijd te korten had den opgeleverd, en in 1850, 400,000 M beneden de toegestane sommen was gebleven. Gedurende de laatste twee jaren waren bezuinigingen ingevoerd tot een bedrag van anderhalf millioen en de Minister twijfelde niet of in volgende jaren zoude nog meerdere inkrimping mogelijk worden; hij waar schuwde echter tegen alle overijling in besparingvooral indien daaruit eene vermindering der zeemagt moest voortvloeijendaar de ondervinding geleerd had dat dergelijke onbesuisde bezuinigingen steeds grootere uitgaven nood zakelijk gemaakt hadden dan diewelke men had willen voorkomen. De eerste post der begrooting ter in dienst houding van 89,000 manwerd bestreden door de Heeren Hume en Cobden die geene rede tot die in dienst houding vonden, terwijl men in 1835 gemeend bad met 25,000 man te kunnen volstaan. Eerstgenoemde stelde het getal van 30,000 voor. Lord John Russell antwoordde, dat er in den jongsten tijd in het zeewezen groote verandering had plaats gehad door den aanbouw van groote oorlogsstoomboo- ten, welke voor den spoedigen overvoer van troepen gebezigd konden worden, en ten gevolge waarvan Engeland eenigzins in den toestand van het vaste land verplaatst was, waar talrijke legers werden onderhouden; de Engelsche landmagt was betrekkelijk geringen daarom mogt men het voorname mid del van verdediging des rijks de zeemagtniet verzwakken die bovendien noodig was ter bescherming van den Engelschen handel tegen kleine half beschaafde Staten." Verscheiden andere leden voerden nog het woordhet amendement des Heeren Hume werd met groote meerderheid verworpen en de aanvraag der Regering toegestaan. In de zitting van het Lagerhuis van eergisterenheeft het Ministerie weder eene nederlaag geleden. Lord Dunca stelde voor, dat het beheer over de inkomsten der kroondomeinen meer onderworpen wierd aan het toezigt van het Parlementdaar de drie Commissarissenmet deze administratie be last, slechts aan de schatkist verantwoordelijk waren, In zeven jaren, van 18421848, hadden de gezamenlijke inkomsten dezer domeinen 2,446,785 bedragenwaarvan slechts 774,000 in de publieke schatkist waren overge- stort. In weerwil der tegenspraak van Lord Seymour, is deze motie aan genomen met 120 tegen 119 stemmen. De Catalogus der Tentoonstelling zal in de EngelscheFransche en Duitsche taal worden gedruktwaartoe de aannemer een getal stel nieuwe letters heeft doen gietenwelke 25,000 weegten waaraan 250 menschen gedurende 10 weken gewerkt hebben. Deze lettermassa zou voldoende zijn om het groote dagblad de Times 48 maal te kunnen zetten. FRAKHRMK. PARIJS, 12 Maart. De Moniteur van den 12den dezer maakt een besluit van den President der Republiek bekendwaarbij de Divisie-Generaal Excelmans in plaats van den overleden Maarschalk Dode de la Rrunerie tot den Maarschalksrang ver heven wordt. De zes Maarschalken van Frankrijk zijn dus tegenwoordig de Heeren SoultGerard, Sebastiani, ReilleJerome Bonaparte en Excelmans. De Moniteur bevat het besluit waarbij de cursus van Prof. Michelet in het College de France wordt opgeheven. Onmiddelijk zijn de Studenten in grooten getale in optogt naar de Wetgevende Vergadering gegaan, om tegen de opheffing van den zoo zeer gevolgden Hoogleeraar te protesteren. Zij wer den door eene menigte volks gevolgd cn de troepen maakten zich gereed om het binnendringen te belettenwaarop eenige leden der Kamer naar buiten gingendaar de proteslatie aannamen en bij de Studenten aandrongen om nu heen te gaan't geen zij onder de kreet vanLeve de Republiekdeden. Terwijl Parijs zelve rustig is, hebben in de laatste dagen in de depar tementen ongeregeldheden en woelingen plaats gehaddie wel zonder groote moeite zijn beteugeld, doch waaruit blijkt, dat er steeds eene verontrustende spanning bestaat, cn het niet ontbreekt aan volksleiders, die invloed uitoe fenen op do lagere volksklassen cn gretig elke gelegenheid te baat nemen, om deze laatste tegen de Regering op te zetten. De munt slaat op dezen oogenblik iederen dag een millioen francs aan geld en wel in gouden 20 en 10 francs stukken, cn in zilveren 5 fr. en 20 centimes stukken. De Heer de Nieuwerkerke vervaardigt thans het model van een stand beeld van Napoleon, bestemd voor de stad Lyon. Te Havre heeft een geweldige brand gewoeddie groote schade heeft aangerigt. In de gemeente Boulogne had om eene weinig beteekende oorzaak een hevig gevecht plaats, tusschen een twintigtal Jagers van Vincennes, en vele inwoners, bijgestaan door eenige vreemdelingen. Eene sterke afdeeling Gen darmerie was ter naauwernood in staat, de orde te herstellen; er hebben ver scheidene arrestatien plaats gehad. Uit Algerie verneemt men, dat daar een huis van drie verdiepingen op den hoek der straat Mogador is ingestortwaardoor vijf menschen gedood en een achttal gekwetst werden. De Heeren Belloir en Conqui, die een gedeelte van het huis bewoonden, verloren twee hunner dochters, die aan de piano gezeten waren. - Een zoontje van den Heer Conquinaar beneden stortende, kwam te land onder een paar zware bindten, waaruit men hem levend heeft gered. Eene dienstbode viel door den schok uit een venster en van daar te midden van de puin op de straat, waarbij zij zich slechts gedeeltelijk be zeerde. Eene andere vrouw, wie de trap onder haar ontzonk, werd bijna zonder letsel teruggevonden in den kelder. SPANJE. MADRID, 6 Maart. De Commissie voor de regeling der schuld heeft gisteren avond eene zitting gehoudenwaarbij de Minister van Finantiën en verscheidene Afgevaardigden tegenwoordig waren. Er werd mededceling gedaan van het aftreden des Heeren Garcia Lunaals President der Commissie welke tijding op veler ge moederen een diepen indruk maaktevooral uit aanmerkingdat de Heer Bravo Murillo vroeger de candidatuur van den Heer Luna zoo zeer had onder steund, en zich toen voor het ministeriële ontwerp van schuldregeling ver klaard had. Er werd beslotendat de kwestie van de vervanging des Heeren Garcia Luna aan de kamers zou worden voorgelegd. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 7d™ de wet aangenomen, waarbij het gouvernement gemagtigd wordt tot het vervreemden van onder scheidene staats-eigendommen zoo als de mijnen van Rio Tintode munt van Segovia, enz. PRUISSEK. BERLIJN, 12 Maart. Zoo als reeds gemeld is, was het te verwachten dat het gebouw al hier waar de Eerste Kamer hare zittingen houdtdoor den branddie het had aangetastzou worden vernield. Dit is dan ook gebeurd. Met moeite heeft men de nabijgelegen R. K. Kerk, de Opera en zelfs de Koninklijke bibliotheek kunnen behouden. Men heeft uit het in de asch gelegde gebouw nog de voornaamste Archiveneen groot deel der boekerij en de akten kun nen redden. De Landdag van Hessen heeft zijne werkzaamheden hervat. Tot dek king van het te kort op de begrooting werd voorgesteld de uitgifte van 500,000 fl. schatkistbilletten en zoo noodig, eene leening van 1 millioen guldens. IAKSEI. De conferentiën te Dresden zijn voor onbepaalden tijd verschoven. De Af gevaardigden der verschillende Rijken zullen eerst dan weder bijeenkomen wanneer Oostenrijk en Pruissen de zaak eens zijn, doch dat zal zeker niet in de eerste weken plaats hebben. R U§LANÖ. Op den 18dcn Februarij jl. werd te St. Petersburg de zestiende Evang. Luthersche Synode geopend en op den 20ste" dier maand gesloten. Zij hield zich onder anderen ook bezig met de zaak van het onderwijs der behoeftige kinderen van de gemeente. Bij Keizerlijke ukase is den Vice-President der gemeente te St. Petersburg de titel geschonken eens Lutherschen Bisschops. Twee verschrikkelijke gebeurtenissen worden door de dagbladen uit "War schau en Krakau medegedeeld. De eerste wordt dus verhaald: De zoon eener rijke Dame te Warschau, studeerde voor eenige jaren te Krakau, waar hij deel nam aan de zamenzwering van 1846. Gevangen genomen, werd hij tot 20-jarige ballingstraf veroordeeld en naar Siberië gezonden. De jongeling was gelukkig genoeg daar ter plaatse een Russisch overste te ontmoeten, die met zijne familie bekend wasen hem thans als Secretaris in zijne kanselarij opnam. Voor eenigen tijd wilde die overste een reis naar Polen ondernemen, en vroeg daarom verlof zich door zijn Secretaris te doen verzeilen. Dit ver zoek werd toegestaan, op voorwaarde, dat, als de jongeling ontsnapte, de overste alsdan zelf zijn verderen straftijd zou te vervullen hebben. De bal ling komt te Warschau aan, vraar zijn edele weldoener hem vijf uur verlof geeft, om zijne moeder op te zoeken. Doch nu verneemt hij dat zijne moe der juist daags te voren op het kerkhof van Poworski was ter aarde besteld, «ij snelt daarop naar het kerkhof, waar hij den doodgraver nog aantreft. Hij verzocht den man het graf te openen, en haalt op diens weigering zijne welgevulde portefeuille voor den dagen door dit gezigt verleidgeeft de

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2