LEYDSCHE COURAN MAANDAG, 17 MAART. BIXXEXLAXD5CHE BERIGTEX. Vrijdag uitgegeven. Die vun Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f\2 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 15 Maart. Bij liet departement van Koloniën zijndoor tusschenkomst van den Gou verneur-Generaal van Nederl. Indië, berigten van den Nederl. Consul te Can ton ontvangen, welke gewag maken van hernieuwde pogingen door dien Consul hij het Chinesche gouvernement aangewend omin het belang van den Nederl. handel en scheepvaart, eene géwenschte vermindering le verkrij gen van de hooge inkomende regten, waaraan Hollandsche polemieten in China onderworpen zijn. De vertoogen tot dat einde ingediend hebben evenwel geene bevredigende uitkomst opgeleverd. Bij de mededeeling van het mislukken der aangewende pogingenis het tevens gebleken (heigeen tot nu toe minder hekend scheen te zijn) dat de lioogcre regten op de bedoelde polemieten niet worden geheven omdat dezelve van Hollandschen oorsprong, maar .omdat dezelve van een ander maaksel zijn, en meerder waarde hebben dan de Engelsche. Het Chineesche tarief belast de goederen naar derzelver soortin geen en kel geval naar derzelver oorsprongdat tarief is in de Chinesche taal opge steld, en de benamingen der afzonderlijk belaste artikelen Yu-twan (Hol landsclie polemieten) en Yu-slia (Engelsche polemieten) duiden geenszins de herkomst of het land van fabricatie aan, maar alleen de soort welke van beide onderling verschilt, zijnde eerstgenoemde een weefsel uit ivol en ke mel ah a ar laatstgemelde enkel uit wol te zamen gesteld. Camlets uit wol en kemelshaar bestaande en in Engeland vervaardigd, zouden, bij aanvoer in China, aldaar aan hetzelfde hooge regt onderhevig zijn als de Leydsche polemieten. Deze omstandigheid bewijst, dat men het Chinesche gouvernement niet kan te laste leggen van, op een en hetzelfde artikel, naar gelang van zijne her komst, verschillende regten te heffen, en het is niet te verwachten dat eene herhaling der pogingen, om dat gouvernement ten gunste van Nederland van het aangenomen stelsel te doen afwijken, met een gunstig gevolg zou worden bekroond. [Staats-Cour.) Dezer dagenzegt de Nederlandervangt bij de uitgevers dezer Cou rant aan, de druk van de Commentarii van Simplicius op Arisl.oteles. Dat de Grieksche letterkunde met dit belangrijke werk zal verrijkt worden is aan de ijverige ondersteuning van het Kon. Nederl. Instituut dank te weten, waardoor ook de geleerde uitgeverde Heer Cobet te Leydenis in staat ge worden, vele belangrijke Europesche bibliotheken tot nasporing van Simplicius en der Grieksche letterkunde in het algemeen te bezoeken. 's GRAVENHAGE14 Maart. Z. M. de Koning zal Woensdag den 26stel1 dezer, des morgens ten 10 ure, aan het Paleis in het Noordeinde alhier, gehoor verlecnen aan civile en mili taire autoriteiten, oommissien en particulieren. Eergisteren is de Graaf de Paarnieuw benoemd Secretaris van Legatie van Oostenrijk bij het Ncderlandscbe Hof, bij den Koning in een bijzonder gehoor ontvangen. Gisteren middag heeft de Graaf zijne opwachting gemaakt bij II. M. de Koningin. Men verzekert dat II. M. de Koningin op bare reis naar Stuttgardt zal vergezeld worden door Hr. Ms. geneesheer, Doet. Vinkhuizen. Tot het gevolg van II. M. worden voorts nog genoemdJhr. W. F. BorcclGroot meester en Baron van Hardenbroekkamerheerbenevens twee Staatsdames. Hel door de meeste dagbladen als vrij stellig gegeven berigtdat na melijk de vergaderingen der Kamers voor eeneu geruimen tijd zouden wor den verdaagd, wordt door sommigen nog al betwijfeld, en bij eenig nadenken met regt; immers het groot aantal ontwerpen, dat aan dc orde is. gezwegen van die nog kunnen verwacht worden, en de reeds ver verstreken tijd van het parlementaire jaar, geven weinig tijd tot vacantie. Voeg liier nog bijdat tegen Paschen gewoonlijk de leden eenigen lijd huiswaarts kee- ren. Hierbij zal zich dan ook wel waarschijnlijk de vacantie-tijd bepalen, of er mogt in het getal der aangeboden ontwerpen eene onverwachte verminde ring komen. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben eer gisteren voortgezet het onderzoek over het ontwerp der gemeentewet, en zul len heden daarmede voortgaan. - De Minister van Finantiën heeft aan de HEL Arrond.-Directeurs der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsendoen afgaan eene missive, houdende, dat al dadelijk op het vernemen, dat door de regering een wets-ontwerp tot gedeeltelijke afschaffing van den vrijdom van accijns op het binnenlandsch gedistilleerd was in gereedheid gebragt, sommige fabrikan ten van reukwaters enz. aanvrage tot verhooging van de hun verleende acten van vrijdom hebben gedaanmet hét kennelijk doelom zich van eenen ze keren voorraad binnenl. gedistilleerd te voorzien en langs dien weg den voor genomen maatregel nog een geruimen tijd te verijdelen. Ter voorkoming daarvanheeft dc Minister bepaalddat voor 's hands geene verhooging van beslaande acten van vrijdom van accijns voor binnenl. gedistilleerd, ten be hoeve van stokerijen van chemische voorwerpen (met uitzondering van de gas)van stokerijen van reukwaters of van fabrieken van alcoholische vernis sen zal worden verleend. TTtveede Kamer «ter SSaten-ZSeneraal. Zitting van Vrijdag 14 Maart. In deze zitting zijn ingekomen een ontwerp van wet tot regeling der ver antwoordelijkheid van de hoofden der ministeriele departementen en twee wets-ontwerpen houdende naturalisatie van B. J. J. F. F. Bahlmann en van Steffenson te Oegstgeest. Verder is door de Commissien van Rapporteurs verslag uitgebragt: 1°.) omtrent het wets-ontwerp tot regeling van de ont vangsten en uitgaven wegens verstrekkingen van materieel2°. omtrent dat tot wijziging der wet omtrent het Nederlanderschap3°. omtrent dat houdende naturalisatie van F. II. A. Sasse. De beraadslagingen over die wets ontwerpen zullen plaats hebben op Vrijdag eerstvolgende den 21stcI1 Maart. Dienzelfden nag zal ten elf ure worden overgegaan tot het opmaken der nominatie tot vervulling van de vacature in den Hoogen Raad, ontstaan door het overlijden van Mr. W. II. Hofstede. Het wets-ontwerp tot regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen over 1849 en 1850 is na eene korte beraadslaging met 61 tegen ééne stem, die van den Heer Dullertaangenomen. Het wets-ontwerp tot verlenging van den verjaringstermijn der muntbiljet ten van 1845 is na eenige beraadslaging met 42 tegen 21 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren Tacts van Amerongen, van Hoëvell, van Ilallvan Heiden Reinesteinvan Zuijlen van NyeveltMeeussenvan der Linden, L. D. Storm, Lotsy, Ter Bruggen Hugenholtz, van Doorn, Luy- benDe ManEngelende Lom de Bergvan Goltstein van EekWes- terhoff, Stolte, Gouverneur en de Limpens. Door de Commissie voor de Verzoekschriften is, bij monde van de Ileeren Mackayde Poorter en van Akerlakenomtrent verscheiden adressen verslag uitgebragt. Door den Heer Storm van 's Gravesande is namens de daartoe benoemde Commissie verslag uitgebragt omtrent de overeenkomst tusschen Nederland en Pruissen gesloten, wegens de uitlevering van misdadigers. AMSTERDAM, 13 Maart. Wij vernemen met genoegen zegt het Handelsbladdat zich onder de turfdragers te dezer stede een geest van oppositie tegen het gebruik van sterke dranken openbaart. Ten einde deze loffelijke gezindheid van vele knappe ambachtslieden zoo veel mogelijk aan te moedigen heeft de directie der turfmarktdie sedert lang zeer strenge maatregelen gewoon was te ne men tegen dronkenschap bij den arbeid, een groot getal matiglieids-geschrift- jes onder de turfdragers verspreid en op de kantoren waar zij dagelijks komen een stel platen van de Flesch opgehangen. ZWOLLE, 13 Maart. Morgen vertrekken de Gouverneur-Generaaldc lieer Duymaer van Twist met zijne Echtgenoote, naar Arnhem en van daar met de Rijnsnelboot naar Dusseldorff, alwaar Mejufvr. Pahud wordt afgewacht, om mede de reis te vervolgen. Van de laatste stad gaat het gezelschap per spoortrein naar Ber lijn; aldaar zal het eenige dagen verblijven, alsdan Weenen bezoeken, van daar een uitstapje van 3 a 4 dagen doen naar Venetië en dan de landmaal te Alexandrië aantreffen. De Heer van Schreven behoort mede tot het reisgezelschapterwijl zijn zoon dezer dagen is uitgezeild met bet schip Neèrlands Indië.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1