De tegenwoordige staat van Europa brengt mededat de Duitsohe Regerin gen gemakkelijker, dan vroeger, zonder inmenging van vreemde mogendhe den liet in 1815 gesloten verdrag kunnen hernieuwen met de voor het alge meen belang noodige wijzigingen. Maar zoo Duitschland verdeeld bleef als thans, zou er, om van andere onvermijdelijke gevolgen niet te gewagen, een staat van zaken ontstaan, waarin alleen door buiten!andsche inmenging eene oplossing zou mogelijk zijn. Deze brief strekt blijkbaar om de kleine Regeringendie zich tegen het aan Pruissen geenzins welgevallige Oostenrijksche plan van nieuwe Bondsrege- ling verzetten, daarvan af te schrikken. De Regering heeft aan de Italiaansche uitgewekenen vergunning ver leend om in het vaderland terug te keerenof het land te verlaten met ge not van al de voordeelen die aan eene naar de wettelijke voorschriften on dernomen landverhuizing verbonden zijn. Het getal dergenen, welke in deze vergunning begrepen zijn, moet wel 15,000 bedragen, van welke reeds 3000 zich in Piemont neergezet hebben. In Hongaryë is eene voorloopige verordening die met den 1st™ April ek. in werking komt, afgekondigd betrekkelijk de uitoefening van neringen en ambachten. Zij behelst de volgende bepalingen: Niemand mag wegens de godsdienst die hij belijdt, of den volkstam waar toe hij behoortnoch wegens zijne afkomst en den stand zijner oudersbelet worden eenige nering of ambacht aan te leeren of uit te oefenen. Bij alle neringen en ambachten moet het beginsel van vrije mededinging gevolgd worden, zoodat elk die aan de wettelijke vereischten voldoet, ook aanspraak heeft op het verkrijgen van het bedoelde regt, en op klagten over benadeeling van andere handeldrijvenden of ambachtslieden niet mag worden acht geslagen. Dit geldt ook van de vroeger gildematig uitgeoefende bedrij ven en geen gilde heeft als zoodanig regt om op te komen tegen het bewil ligen van nieuwe aanvragen om het regt tot uitoefening van eenig bedrijf. FSaANïiFÖES.'Sr. 10 Maart. De landverhuizingen, die gewoonlijk eerst in het late voorjaar beginnen, zijn nu in Wurtembcrg en Baden reeds aangevangen. Vele inwoners uit die landen hebben zich reeds naar Rotterdam en Antwerpen begeven, om verder naar Amerika te worden overgevoerd. De gegoede landverhuizers uit Keur- hessen doen meestal de reis over Bremenvoor de onbemiddelden hebben de besturen der spoorwegen en stoombooten de vrachtprijzen verminderd. liet laat zich aanzien dat de landverhuizing dit jaar zeer groot zal zijn, omdat vele Duitschers hun vaderland ontvlugtenbij den treurigen toestand die er heerschtde verdeeldheid namelijk onder de Vorstende omwentelings geest der demokratische partij, en de achteruitgang van vele middelen van bestaan. In de laatste dagen van Mei zal van Bremen een goed ingerigte drie master naar Engeland zeilenmet bezoekers van de Tenstoonstelling. Voor ƒ216 zal men aan boord 14 dagen lang eene heerlijke tafel en een goed bed hebben, en met hetzelfde schip naar Bremen terugkeeren. V1RBMIC1DE STATEN. In het dagblad de Hollanderverschijnende in de kolonie Holland, Graaf schap Ottowa in den staat Michigan, leest men het volgende: Op eene vergadering van de burgers der kolonie, overeenkomstig kennisge ving in de Hollanderwerden Henry D. Post tot President en G. van de Wall tot Secretaris benoemd. De President maakte het doel der vergadering bekend, namelijk, om schik kingen te maken voor de vorming van eene vereeniging, om alle takken van nijverheid aan te moedigen, door middel eener jaarlijksche tentoonstelling van voortbrengselen van handenwerk en landbouw der kolonie; te beginnen in den aanstaanden herfst. Men besloot eenpariglijk in iedere nederzetting eene commissie te benoe men, welke verschillende comités weder als eene algemeene commissie zullen handelenwier pligt het zal zijn Gelden te verzamelen bij inteekening, om alleen voor premies besteed te worden. Eene lijst op te maken van de dingen, die vertoond zullen worden, en de premies vast te stellen. Tijd en plaats, voor eene jaarmarkt in de aanstaande lente, te bepalen. De lijst der premies zoo te regelen, dat voornamelijk de ontwikkeling van nieuwe takken van nijverheid aangemoedigd worde. De volgende personen werden tot de algemeene commissie benoemd: Over ijssel, G. J. Nykerk, S. Bolks; Vriesland, D. Broekman, J. A. van der Meer, M. Ypma; Zeeland, J. van de Luyster, J. G. van Hees, C. van der Meulen; Zuid-Holland, II. J. Smit, J. Manting, K. Schuur; Graafschap, J. Rutgers, M. Naaijc, II. G. Klijn; Noord-Holland, J. Kramer, P. van den Berg; Hol land, A. Plugger, J. Trimpe, A. C. van Raalte, II. D. Post; Drenthe, H. Lanning, J. Opt'holt, H. O. Yntema. STABS kSEi&aaT. - PUBLICATIE. Viering wan, den Zondag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gelet heb bende op den inhoud eener dispositie van de Ed. Gr. Achtb. H. II. Gedepu teerde Staten van Znid-Ilolland van den 9'<™ Julij 1844. Herinneren bij deze aan allen en een iegelijk, wien zulks zonde mogen aan gaande Wet van 1 Maart 1815, betrekkelijk de viering der dagen, aan dn Openbare Christelijke Godsdienst toegewijd; zijnde van den volgende inbond: Wij WILLEM, rij de gratie Gods, Prins van Oranje-Nassad SotrvEREiN Vorst der Vereenigde Nedereandenenz., enz. Aan alle degenen, die deze zullen zien of liooren lezen, salut! doen te welen: Alzoo wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om op het voetspoor onzer godsdienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoogsteu prijs stelden de plitgmatige viering van den dag des Heeren en anderen dagen den openbare christelijken godsdienst toegewijd, door eenparige en voorde geheide uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden algemeen werkende maat regelen te verzekeren Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der Staten-Generaal dezer Landen hebben goedgevonden en verstaangelijk. Wij goedvinden en verstaan hij deze: 1°. Dat op Zondagen en op zoodanige Godsdienstige Feestdagen als door de Kerkgenootschappen van den Christelijken Godsdienst dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen gecne beroepbezigheden zullen mogen verrigt worden, welke den Godsdienst zonden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan in geval van noodzakelijkheid, ais wanneer de plaatselijke regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2°. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geeue koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen, zullen mo gen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen, noch met opene deuren verkoopen. 3°. Dat gedurende den tijd voor de openbare godsdienstoefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dpzelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dienzellrlen tijd. geenerhandc spe len, hetzij kolven, halslaan of dergelijke, mogen plaats hebben. 4°. Dat gcene openbare vermakelijkheden, zoo als schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen, op de Zondagen en algemeene Feest dagen zullen gedoogd worden; zullende bet aan de plaatselijke besturen wor den vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienstoefeningen. 5". Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke Ive» egingen en gerucht in de nabijheid der gehouwen tot den openharen eere- dienst bestemd, en in het algemeen alles wat denzelven zou kunnen hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden. 6". Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig guldenof met eene gevangenis van niet lan ger dan drie dagen voor de overtreders, die buiten staat mogtcn zijn deze boete te beialen. 7°. Dat hij eene tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld wor den wijders al de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor ééne maand gesloten. En dat, door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeen komstige provinciale of plaatselijke reglementen en inrigtingen zuilen worden gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geïnsereerd en dat een genoegzaam getal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onder scheidene provinciën of landschappen, ingevolge art. 86 der Grondwet, ter uitvoering zal worden gezonden, met last, om dezelve alom te doen publice ren en alïigerenen van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke Kerk genootschappen te doen aflazen. Lasten en hevelen voorts, dat Onze ministeriële departementen en andere autoriteiten, jnsticieren en olïicieren, wien zulks aangaat, aan de naauwkeu- rige uitvoering de hand zullen houden, zonder eenige conniventiu of dissi mulatie. Gegeven in 'sGravenliage, den lslen Maart des jaars 1815, het tweede van Onze Regering. (Get.) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, (Get.) A. R Eaick. Burgemeester en Wethouders vcnschen, dat deze herinnering niet vruch teloos zal mogen wezen, maar dat eerbied voor de Wet en gehoorzaamheid aan derzelvcr bepalingen, het handhaven dezer verordening gemakkelijk ma ken zal; wordende den Ambtenaren van Policie gelast daarop een naauw- keurig toezigt te honden. En zal deze worden gedrukt en overal aangeplaktwaar zulks gebrui kelijk is. Aldus gearresteerd bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 3sten Maart 1851. DU BI EU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKASBEMIE-STIErWS. PROMOTIE AAW DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 13den Maart de Heer A. de Boer Ver Voornvan Herwijnen(prov. Gelderland), in de Medicijnen, na verdediging zijner Dissertatie, continens: Tres Ilistorias Morborum in Clinico Viri Clarissimi G. C. B. Surinear observatorum. KERKNIEUWS. De Evang. Luthersche gemeente te Kampen heeft (voor de vacature ont staan door het vertrek van haren Leeraar J. II. Brandes) de volgende nomi natie gemaakt: DD. Rademaker, te Winschoten; Willems, te Brielle en Ilellevoetsluis Siegmund te Ilarlingen Rollte Edam Benitte Wildcr- vank en VeendamKerbertte Monnickendam. 213de StaatS'Lotcrij. Trekking der Vijfde Klasse. gde Trekking. N°. 180, 10048 en 16652 ieder een prijs van ƒ1,000. N". 8146 een prijs van 2,500. N°. 0356 een prijs van 1,000.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3