stelsel op allen zou worden toegepast. De zieken werden in uitsluitend daartoe ingcrigte zalen behoorlijk verzorgd. De school- en werkuren wissel den elkander af door spelen in de open luchtsteeds onder leiding en opzigt. Het onderwijs ging de verwachting te bovenhet was bijzonder geschikt om verstand en hart te beschavenzoowel op zedelijkheid en godsdienstzin als op het aanlecren van ambacht of handwerk gerigt. Nimmer had de Heer van Breugel in eenige armen-inrigting kinderen met gezonder uitzigt aangetroffen. Terwijl het gesticht in den aanvang van het jaar 1350 (gedurende welk jaar er 205 personen waren verpleegd en opge voed), een aantal van 40 tot 60 ziekelijke gestellen telde, was dit tegen het einde reeds op twee a vier verminderd. Welk eene belangrijke uitkomst, eene uitkomst, die het bewijs er van levert, hoe weldadig de inrigting op de ziekelijke verwaarloosden werkt! Wel Mas er een schadepost van 1000 overgebleven, die de Stichter-Directeur uit eigene middelen had aangezui verd maar men mogt verwachten dat de redenendie in 't verloopen jaar dit te kort hadden doen ontstaan, in het vervolg niet meer zouden bestaan. Over het geheel Maren de resultaten zoo voldoendezoo verrassend zelfs dat de Heer van Breugel het voor zeer geschikt rekende, dat zich te 'sHage een patronaat vestigde't welk de zedelijkegodsdienstige en stoffelijke wel vaart der stichting en der met getuigschrift ontslagen kinderen bevorderde. Er werd hierop een bestuur benoemd; de keuze viel op de Heeren: Mr. J. A. Pbilipse, Lid van de Eerste Kamer, Pres. van het Prov. Geregts- hof in Z.-Holland, Jhr. M>'. W. M. de Brauw, Lid van de Eerste Kamer, Subst. Off. bij de Arr.-Ilegtb. te 'sHage, Mr. 11. Baron van Breugel, Lid van den Raad van StateP. Jas en C. E. van KoetsveldPredikanten te 's Ilage H. J. W. Visser, Commies bij het Min. van Finantiën, S. A. van Hoogstraten, D. P. J. van Waning en Mr. P. R. van den Berg; waarvan vijf leden als vaste bestuurders zullen werkzaam zijn, terwijl de vier overigen zich aan dezen als plaatsvervangers zullen aansluiten. Ten gevolge dezer bemoeijingen is de inrigting te Montfoort uit handen van den Heer P'rankenhuysen overgegaan in die van een Protestansch Genoot schap, dat zich verder met het opperbestuur dezer belangrijke stichting zal belasten. NIJMEGEN, 11 Maart. Gisteren werd door de Arr.-Regtbank alhier uitspraak gedaan in de bekende zaak van de Hecren de Bruijn en Zonengaz-fabrijkanten te Amsterdam contra I1II. Burgemeester en Wetliouderen der stad Nijmegen. De Regtbank heeft daarbij uitgemaakt, dat er jegens de eischeren, aan zijde van HII. gedaagdendoor liet weigeren aan hen en het toestaan aan an deren van iets waarop zijeischerenals een hun toekomend regt geene aanspraak konden maken (het openen der straten tot het leggen der gazpij- pen), geene onregtmatige daad is gepleegd; en heeft dien ten gevolge de eischeren in hunne tegen HII. gedaagden ingestelde vordering verklaard te zijn ongegronden met ontzegging van dezelvede eischeren veroordeeld in de kosten van het regtsgeding. BUITENLANDSCÏIE BERifrTEN. ENGELAND. LONDEN, 10 Maart. II. M. zal een haar door 150 dames aangeboden allerkunstigst tapisseriewerk, op de Tentoonstelling doen prijkenmet het opschriftTentoongesteld door H. M. de Koningin van Groot-Brittanniëin naam van 150 Engelsche dames. - Eene vloot van 20 groote en weluitgeruste schepen zal zich gedu rende de Tentoonstelling in eene der zeehavenswaarschijnlijk Spithead ver zamelen om aan de vreemdelingen een schouwspel van het zeewezen te ge ven zoo als het misschien zelfs in Engeland nog nimmer gezien is. Verscheiden schepen worden thans door de Regering uitgerustom met troepen naar de Kaap de Goede hoop te vertrekken. Binnen 6 weken zullen 20,000 man naar het tooneel des oorlogs kunnen overgebragt zijn. Er ligt thans op de rivier van Glasgow eene schroefstoomboot zeilree van 700 ton en 130 paardenkrachtdie den 14den December 11. op stapel is gezetden 3dcn Februarij te water gelaten en den 28sten geheel afgewerkt en opgetuigd was. Zij is dus in den voorbeeldeloos korten tijd van 10 weken gebouwden bestemd voor de dienst tusschen Liverpool en Constantinopel. Eenige voorname Engelsche roman- en tooneelschrijvers hebben eene dramatische vereeniging gevormdmet doel een fonds te vestigen tot onder steuning van behoeftige letterkundigen. Tot stijving der kas zullen de leden der vereeniging onderandcren tooneelvoorstellingen geven, waardoor men in de gelegenheid zal Mezen de Heeren Dickens, Bulwer, Forster, Jerrold en an deren als acteurs te zien optreden. Een stuk van den Heer Bulwer zal het eerst Morden opgevoerd. FEAISKRUK. PARIJS, 11 Maart. Bij ons Hof is tot Gezant van wege Spanje benoemd de Marquis van Val- degamasdie als Lid der Kamer van Afgevaardigden door zijne schitterende schoon weinig doordachte redevoeringenin streng-Katholieken en behoudenden geest, zich een naam had gemaakt. Er komen uit onderscheiden Departementen vooral in het zuiden des lands berigten dat de Socialisten meer en meer het hoofd beginnen op te steken. Voornamelijk heeft dit plaats in kleine sleden en bijna onbekende dorpenwaar men onder de kreet vanLeve de Republiekde overheden uit tart. Onderscheiden personen zijn reeds gevangen genomen. Er m-ordt verhaalddat de Fransche Geestelijkheid een' barer uitste- kendsle redenaars naar Londen zal zendenten einde aldaar gedurende de Tentoonstelling in de Kapel der Jesuiten te Prediken. TURYN 5 Maart. Gisteren werd alhier de 3de verjaardag der Constitutie gevierd. Sedert den vroegen morgen had de stad een feestelijk aanzien; de winkels waren ge sloten en dc straten met wandelaars bezaaid. Salvo's van het geschut ver kondigden der bevolking den 3den verjaardag der Constitutie; allerwege wap perden de driekleurige vlaggen. Ten 9 ure trok de nationale garde on der de wapenen, met vliegende vaandels en met krijgsmuziek aan het hoofd, naar de Maria-kerk aan de overzijde van den Po, om eene pleg- tige godsdienstoefening bij te wonenwaarbij ook eene deputatie der beide Kamers tegenwoordig was. Daarna Merd door den Prins von Carignan en den Hertog van Genua eene wapenschouwing over de nationale garde ge houden. Leve de Koningleve de Constitutiewas de kreet die gedurende dezelve met geestdrift herhaaldelijk aangeheven werd zoowel door de ontel bare volksmenigte als door de brave nationale garde, wier trouw aan den Koning en aan de vrijzinnige instellingen des lands onwankelbaar vast staat. Des avonds mus de illuminatie algemeen. Onder de schitterend verlichte ge bouwen merkte men op het raadhuishet hoofdkwartier der nationale garde en het paleis van den Prins van Carignan. In alle schouwburgen werden vaderlandsche liederen gezongen. De Regering legde liet grootste vertrouwen op den goeden geest der bevolking aan den dagmen zag geene enkele pa trouille in de straten, geenerlei rustverstoring is voorgevallen. De kerk waarin des morgens de plegtige godsdienstoefening plaats hadprijkte met het opschriftDanktingezetenen van Turyndankt den Heer voor de groote weldaad die Hij ons heden bewijst, daar Hij ons vergunt den derden ver jaardag der Constitutie te vieren Hij wil ongetwijfeld dat ook onze nako melingen dien in de toekomstige eeunen vieren zullen!" De Kamer van Afgevaardigden heeft heden hij gelegenheid der beraad slagingen over de begrooting van uitgaveneen voorstel aangenomen strek kende om het maximum der uit de openbare schatkist te betalen pensioenen op 8000 lire vast te stellen. Een aantal hooge ambtenaren van voor 1848 zullen dien ten gevolge hunne pensioenen aanmerkelijk zien verminderen. BERLIJN, 10 Maart. Volgens de laatste berigtenwas er brand ontstaan in het gebouw waar* de Eerste Kamer vergadert. Spoedig stond het in volle vlam en zal waar schijnlijk niet kunnen gered worden, omdat zijne ligging krachtdadige hulp moeijelijk maakt. Er zijn 4 Diakonessen van de Luthersche godsdienst, met twee Leeraars uit KaizersM'erth naar Jeruzalem vertrokkenom aldaar een gesticht op te rigten voor jeugdige meisjes die de Mahomedaansche Godsdienst verlaten heb ben en tot de Christelijke zijn overgegaan. De Koning heeft te dien einde een gebouw te Jeruzalem doen aankoopen. Men weet dat vroeger zeer vele adelijke en riddermatige goederen alhier, van de grondbelasting vrij waren, en dat dit privilegie door eene der eerste Metten die na 1848 gemaakt zijn, afgeschaft werd. Een van de liberale leden bragt vervolgens de Mennoniten-belasting (eene belasting welke die Mennoniten, die wegens geloofsbegrippen niet in krijgs dienst willen treden, als vergoeding en boete daarvoor, aan de schatkist be talen) ter sprake; hij zeide dat de Mennoniten nog altijd boven de evenredig heid belast zijn, en stelde voor, de opheffing dier belasting wettelijk vast te stellen. De Minister van Finantiën verklaarde, dat de Regering dezen wensch voor gekomen was en reeds binnen kort zoodanige wet zou voordragen, zullende ook die Mennoniten van de belasting ontheven worden, welke de vrijstelling van de krijgsdienst waarvoor de belasting betaald wordt, hebben genoten. Het daardoor aan de schatkist veroorzaakte verlies zou onbeduidend zijn en door de nieuwe inkomsten-belasting ruim gedekt worden. ®©STEÜflIJK. WEENEN, 5 Maart. De Regering heeft ecnen vertrouwelijken brief aan hare vertegenwoordigers bij de kleine Duitsche Staten gezonden, betreffende de Duitsche aangelegen heid, gedagteekend van den 2dcn dezer, waarin hoofdzakelijk gezegd wordt: dat in de zitting der Dresder Conferentie van den 8sten Maart, de eindstem ming moet plaats hebben over de voorstellen van Oostenrijk en Prnissen be trekkelijk de onverwijlde instelling der Bondsoverheiden dat de gemaakte bedenkingen geen hoop geven op eenstemmigheid der Regeringen. Hierom wenscht Oostenrijk de Regeringen opmerkzaam te maken op het gewigt der beslissing en het algemeen belang voor al de Bondsleden. Na datna vele bezwarende regeling van een nieuw uitvoerend Bonds- gezag, niet alleen de stemmen vereenigd had van Pruissen en Oostenrijk, maar ook die der Bondsleden, welke in rang op die beide mogendheden vol gen, zou het zeer bedenkelijk zijn, zoo een zoodanig voorstel verijdeld werd door de tegenkanting van andere stemmenwelkevereenigdnaauwelijks een tiende gedeelte vertegenwoordigen van de bevolking die de Bond thans bevat. Vervolgens komt de nota met verontwaardiging op tegen de ver anderlijkheid van die Regeringen, welke, na alle mogelijke beschuldigingen tegen den ouden Bondsdag ingebragt te hebben, thans daartoe willen terug- lceeren, liever dan voorstellen aan te nemen, die strekken om de krachten des Bonds te vereenigen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2