LEYDSCHE YRIJDAG, 7 MAART. BIMENLANDSCDE BERIGTEX. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de ujwonderlijke nomrncrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN6 Maart. Op den Hollandschen Spoorweg zijn in Februarij vervoerd 55,241 per sonen en is ontvangen ƒ59,234. Op den Rhijn-Spoorwcg vervoerd 23,224 reizigers en is ontvangen ƒ38,648. In het vorig jaar gaf de Heer A. C. Muysken, Notaris te Hillegom, berigt omtrent eenige bout veilingenalwaar de gewoonte om sterken drank om niet te schenken of rond te venten was afgeschaft. Thans deelt die Heer, in de Volksvriend mede, dat deze inrigting in allen opzigte zoo zeer had voldaan, dat de verkoopers, die verleden jaar het voorbeeld gaven, nu ook hebben volhard bij de heilzame gewoonte om koffij en brood te laten toedie nen, in plaats van jenever en brandewijn, terwijl hetzelfde op nog eene boutverkooping met goed gevolg is ingevoerd. Ook te Delft heeft zich een afdeeling voor een Nederl. Mettray gevormd. In de Niemve Noord-Brabanter wordt hel volgende, dezer dagen voor gevallene als een heugchelijk blijk van verdraagzaamheid medegedeeld üTe Besoyen, een dorpje in de Langstraat, helend door Sprang, Vrijhoe ven, 'sGrevelduin en Zuidewijn Capelle, gemeenten, bijna uitsluitend door Protestanten bewoond, moesten dezer dagen de noodige toebereidselen gemaakt worden, om een aanvang te kunnen nemen met het bouwen ecner kerk voor de R. K. die tot beden geen Bedehuis bezitten, maar zich in Waalwijk ter kerke moeten begeven. Tot bet hoogen van het terrein en het leggen der fondamenten waren eenige duizende karren aarde en zand benoodigd, (He op vrij grooten afstand moesten aangevoerd worden. De Kath. ingezetenen van Besoyen, die kar en paard bezaten, en dat getal was niet groot, waren op de eerste aanvrage tot deze werkzaamheden gereeddoch zoude men wel van Prot. ingezetenen zelfs tegen belooningdienstbewijs kunnen verw achten En wat zag men echter gebeuren? Niet alleen uit Besoyen, maar zelfs uit Sprang, Vrijhoeven, 'sGrevelduin en Zuidewijn Capelle, kwam eene me nigte Prot. ongevraagd met kar, paard en arbeiders opdagen, om kosteloos dienst te leveren Te Oosterwijkbij Tilburgis in den nacht van den 4dcn de wollen- vcrwerij van den Heer Holman geheel in de asch gelegd. Het getal Ilollandsche Gereformeerde kerken in Amerika bedraagtvol gens de Christian Intelligencer292 dat der Predikanten 296der leden 111,240. 's GRAVEND AGP:5 Maart. De Baron WilmarAdministrateur-Generaal enz. in Luxemburgdie dezer dagen alhiet' w as aangekomenis na onderscheidene conferentiën zoo met Z. M. als met Z. K. 11. Prins Frederikheden per eersten trein vertrokken cn begeeft zichzoo men zegt naar Dresden. De Heer Bijl de Vroe Kapitein-Luitenant ter Zee benoemd tot Commandant van het Fregat de Prins van Oranjeis gisteren morgen bij Z. M. in een particulier en af scheidsgehoor ontvangen. Gisteren zijn de Ministers bij herhaling vergaderd geweest. HH. KK. IIH. Prins en Prinses Frederik en Prins Hendrikhebben gisteren avond in het Hotel de Oude Doelenhet tweede Casino met hunne tegenwoordigheid vereerd. Dit Casino, dat met een prachtig souper besloten werdis zeer luisterrijk geweest. De afdeelingen van de Tweede Kamer houden zich heden wederom be zig met het onderzoek van het ontwerp van wet nopens de onteigening. Naar men verneemt is door Gedep. Staten dezer Provincie bepaald, dat de verkiezing tot een Lid van de Prov. Staten in plaats van JhB. Mr. J. C. de Jongedie zijn ontslag verzocht heeftin deze residentie zal gehouden worden op den 19den dezer. TiceeJe Sits nier dei' Staien-fSeneraal. Thans zijn aan de Leden rondgedeeld de w ets-ontwerpen houdende1°. re geling der bevordering2°. het ontslagen 3°. het op pensioen stellen van Officieren der Land- en Zeemagt. Deze ontwerpen zijn vier in getalte weten1°. tot regeling van de bevorderinghet ontslag en het op pensioen stellen van de Officieren der Landmagt2°. tot regeling van de pensioenen bij de Landmagt3°. tol regeling van de bevorderinghet ontslag cn het op pensioen stellen der Officieren bij de Zeemagt4°. tot regeling van pensioenen bij de Zeemagt. 1°. Van de bevordering. Ten einde, in tijd van vrede tot een hoogeren rang te worden bevorderdmoet de Officier van den rang van 2den Luitenant tot Majoor ingesloten minstens vieren van den rang van Majoor tot eiken hoogeren rang, minstens twee jaren in den naast voorgaanden rang gediend hebben. In tijd van oorlog is de helft van dien termijn voldoende. Deze regel lijdt uitzondering voor de leden van het Koninklijk Huis, voor hen die een schitterend wapenfeit hebben verriglen in geval van oorlog, wanneer de geleden verbezen het volgen van bovengenoemden regel onmogelijk maken. Bij de bevordering van 2d=n Luit. tot lsten of van dezen tot Kapitein, wordt vijf zesde der opengevallen plaatsen vervuld door de oudste Officieren in rangterwijl een zesde door den Koning uit vrije keuze wordt aangevuld. Die vrije keuze bestaat ook voor de bevordering in eén hoogeren rang dan die van Kapitein. De Officieren op non-activiteit verliezen hun regt van bevor dering, met uitzondering van hen, die op non-activiteit zijn gesteld als leden der Staten-Generaalen zij die zulks zijn, ten gevolge van het terugkeeren uit krijgsgevangenschap van het geheel of gedeeltelijk ontbinden van corp sen of van het opheffen van betrekkingen alsmede wegens tijdelijke onge steldheid. Insgelijks wordt van zijn ouderdom in rang afgetrokken de tijd gedurende welken een Officier andere diensten verrigt dan diewelke tot het Departement van Oorlog behooren, met uitzondering echter van ben, die op hooger last tijdelijk bij Schutterijen of andere corpsen zijn geplaatst, die met eene diplomatieke zending zijn belast, of die op 'sKonings magtiging zich in vreemde krijgsdienst bevinden. Volgen daarop de bepalingen omtrent de bevordering van Magazijnmeesters, Administrateurs, Officieren van Gezond heid, Apothekers, enz. Wat aangaat laatstgenoemden, zoo geschiedt voor die der 2de en 3de klasse, de bevordering mede voor vijf zesde uit de oud sten in rang. 2°. Van het ontslag. De rang van Officier wordt verlorendoor ver oordeeling tot de straf van cassatiebij vonnis van den militairen regter door veroordeeling tot een onteerende straf, door ontslag uit de dienstdoor verlies der hoedanigheid van Nederlander. Geen Officier kan uit de dienst worden ontslagendan 1°. eervolop eigen verzoekdatbij het niet be staan van andere verbindtenissenniet mag geweigerd worden2°. bij ver oordeeling tot correctionele straf, wegens handelingen den Officier onwaardig; 3°. wegens dergelijke onwaardige gedraging in het openbaar of in geschrif ten4°. wegens aanhoudend wangedrag; 5°. wegens opzettelijke en herhaalde ongehoorzaamheid, misbruik van gezag, enz.; 6°. wegens verregaande nala tigheid. In elk der vijf laatste gevallen wordt het ontslag niet gegeven dan na ingewonnen advies van een raad van onderzoek, uit zeven leden be staande. Yan dit advies kan alleen ten voordeele van den Officier worden afgeweken. 3°. Van de pensioenen. Pensioen wordt verleendI. op aanvrage van den belanghebbende, in de gevallen van de langdurige, dat is 40-jarige dienst met 45-jarigen ouderdom, van verwonding, verminking, ziels- en ligchaams- gebreken, enz., buiten aanvrage, uit hoofde van langdurige dienst, al of niet gepaard gaande met 45-jarigen ouderdomvan 55-jarigen leeftijdofschoon geen 40 jaren dienst hebbende, verwonding, verminking, enz. Bij de bepaling van den diensttijd tot regeling van het pensioen komen in aanmerking de diensten vóór het uitvaardigen dezer wet den lande bewe zen. De diensten in de overzeescbe bezittingen in vredes- of oorlogstijd be wezen worden dubbel gerekend. De diensttijd wordt niet vroeger toegekend dan na de vervulling van het achttiende levensjaar. Het pensioen wordt berekend naar den rang, welken de Officier de twee laatste jaren werkelijk heeft bekleed. Het pensioen bedraagt voor een Luitenant-Generaal ƒ3,000 (zijne weduwe en kinderen ƒ1,000); Generaal-Majoor ƒ2,400, (wed. en kind. ƒ800); Colonel ƒ1,800, (wed. en kind. ƒ700); Luit.-Colonel ƒ1,500, (wed. en kind. ƒ600); Majoor ƒ1,300, (wed. cn kind. 500); Kapitein ƒ900 (wed. en kind. ƒ400); lstc Luitenant 600(wed. en kind. ƒ300); 2de Lui tenant ƒ500, (wed. en kind. ƒ300). Bij het verlies van een der ledema ten v orden deze pensioenen met een vierde vermeerderden met de helft bij verlies van twee of meer ledematen. De Officierbeneden den rang van Hoofd-Officierdie zes jaren den rang, waarnaar zijn pensioen moet worden berekendvervuld heefterlangt boven zijn pensioen eene verhoo ging van een tiende deel van dat pensioen. Voor elk jaar dat hij ladger denzelfden rang heeft bekleedwordt het pensioen met een zestigste deeL

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1