BUITEi\LANDSCnE BERIGTEN. zee- en landmagt w ierden toegelatenom eene beslissing te nemen nopens expe dition, die toch op hunne verantwoordelijkheid moeten worden ten einde gebragt. De Minister van Koloniën zegt eenigo geruststellende verzekeringen te kun nen geven omtrent den stand der zaken in Indië en den uitslag der krijgs- verrigtingen ter westkust van Borneo. Het doel der expeditie was vooreerst cenige versterkte plaatsen bentings des vijands te vernielen, zoo mede zijne rijstvelden. Dit plan nu is niet geluktmaar er is door de onzen geene stelling verlatengeene nederlaag geleden. Het fort Sorg is wel door den vijand aangevallenmaar hij is met verlies teruggeslagen; een talrijk garnizoen bevindt zich in fort Sorg. De Minister wil daardoor niet zeggen dat alles daarmede ten einde zal zijn; maar, kan meèdcelen dat er reeds van den kant der opstandelingen stappen zijn gedaan tot onderwerping, waarop men zich echter niet te veel verlaten mag. De Minister raamt het getal der Chinezen ter Westkust van Borneo op 35,000verdeeld in districten waarvan een zelfs op onze zijde is. Z. Exc. kan de Kamer geruststellen nopens den loop dezer zaak en voegt er bijdat de oorzaak der woeling van geenen staatkundigenmaar geheel van plaat selijken aard is en dat ook onze bezittingen op dc Westkust van Borneo in geenen dcele worden bedreigd. Spoedig verwacht men dat deze geheele zaak tot een gewenscht einde zal komen. Verder beantwoordde de Minister nog cenige bijzondere punten en zegt dat hij het eens is dat er in de gegeven omstandigheden vermeerdering moet plaats hebben en zeer spoedig zal het besluit tot uitbreiding van liet leger in Indië in den geest van de rede diens sprekers worden geprovoceerd. De lieer van Dam van Isselt dankt den Minister voor zijne inlichtingen en omwikkelde nog nader een paar punten op welke de Minister antwoordt. GOUDA 2G February. De pogingen door de Heeren J. A. de Bcmy en J. Herman de Bidder, om alhier tot deelneming aan de Vereeniging: NederlandscJi Mettray op te wekken, zijn met zulk een gelukkigen uitslag bekroond, dat men heden eene afdeeling heeft kunnen vestigendie behalve vele medestichters en begunsti gers, reeds 40 leden telt. De twee bovengenoemde personen zijn met de Hccren W. J. Fortuyn Drooglecver, A. A. dc Salengre en D. W. Westcrbaan tot bestuurders gekozen. (Handels/bi.) AMSTERDAM28 February. Ilct bestuur der stad zal in het einde dezer maand de zoogenaamde Buik- slootcr Ilammet den aangelegden Ringdijk in veiling brengen. De Ilam heeft eene uitgestrektheid van bijna 207 bunders. Voor ons leger in de Oost-Indië moeten 1200 man aanvullingstroe pen worden aangeworvenwaarvoor de werving bij de corpsen van alle wa penen hier te lande is opengesteld. Alleen van het 4',e regement infanterie hebben zich ruim 100 man daartoe aangebodenonder welke onderscheidene onder-ollicieren en corporaals. Een zeer verdienstelijk kunst-kaart- en lettergraveur Daniël Veel waard, alhier geboren 14 Augustus 17GG, is gisteren in bijna 85-jarigen ouderdom bezweken. Behalve vele andere verdienstelijke werkenheeft men van zijne bekwame hand het kapitale werk, bestaande in 70 groot-folio ont leedkundige platen voor het Museum Anatomicum. De Ncdcrl.Handelmaatschappij heeft bevracht 38 schepen, als voor Am sterdam 19, voor Rotterdam 16, voor Dordrecht 2 en voor Schiedam 1. ASSEN, 25 February. In onze provincie is onlangs een veldsteen verkocht, waaraan zich ongeveer twaalf lasten steen bevondenhet last berekend op 2000 Ned. ffiwoog die steen dus omstreeks 24,000 Ned. ffi. Men zegt dat hij verkocht is voor ƒ1.75, en alhier aan wal gebragt eene waarde had van 84. Om hem te verbrij zelen is er !)j li,' kruid gebruikt. Drenthe heeft een rijkdom van veldsteenen, genoeg, zegt de Heer de Beer in eene bekroonde verhandeling over de kanalisatie van Drenthe, om al onze zeeweringen te voorzien. Gebrek aan middelen van vervoer, liet die gevaar ten op de plaats liggen. Als de kanalisatie nu daargesteld wordt, zal het vervoer daarvan spoedig plaats hebben. ENGELAMD. LONDEN, 26 February. Dc zarncnstclling van een nieuw Ministerie door Lord J. Russell is mislukt. II. M. heeft zich toen tot Lord Aberdeen gewenddoch deze heeft verzocht daarvan te worden verschoond. Nu schijnt II. M. de taak aan Lord Stanley te hebben opgedragendie geen bepaald antwoord moet gegeven hebbenmaar de komst van den Ileer Gladstone van het vaste land willen afwachten. liet Huis der Lords heeft de wetsvoordragt betrekkelijk het huwelijk tusschcn schoonbroeders en schoonzusters met 50 tegen 16 stemmen verworpen. Het gebouw der Tentoonstelling is den 23stcn door omstreeks 100,000 personen bezocht. FRASfHRIJH. PARIJS27 February. Aan de AVetg. Vergadering is het verslag medegedeeld over het buitenge woon crediet van 3,218,501 fr. voor de troepen in Italië. De tijd wanneer zij terug kunnen keeren, kan de regering nog niet bepalen. Het expeditie- ij corps bestaat thans uit 10,000 man en 1500 paarden, en heeft niet alleen de roeping van den Paus te beschermen en hem vrij te doen zijn in zijne handelingen'maar ook om te belettendat Oostenrijk niet geheel en al meester zij in den Kerkdijken Staat. De Commissie benoemd tot het uitbrengen van verslag omtrent het door 200 leden gedaan voorstel tol het verleenen van amnestie, heeft met 19 te gen 3 stemmen beslotendat het niet in overweging moest worden genomen. Toen in der tijd de Heer Cousin tot Minister van Onderwijs werd be noemd, was eene zijner eerste daden de afzetting van den Heer Giraud, uit zijne betrekking van Rector, welke hij toen bekleedde. De Heer GiraudT thans Minister geworden, heeft zich gewroken, door den lieer Cousin thans te herstellen in de verschillende betrekkingen, welke hij vi'oegcr vervulde. ITALIË, ROME, 18 February. De Paus heeft gisteren een geheim consistorie gehoudenwaarin hij eene allocutie heeft gedaan en 19 Bisschoppen benoemd voor ItaliëSpanje Frankrijk en Duitschland. SA1&BÏ1VIE. TURYN, 18 February. Het besluit der Kamer om de door het Ministerie aangevraagde ondersleu ning van 100,000 lire voor de Venetiaansche Officieren tot 130,000 lire te verhoogen, is door Oostenrijk aangemerkt als eene uittarting, die het beant woord heeft door een regt te reclameren, waarop het verdrag van Milaan aan hetzelve aanspraak geeft. De daartoe betrekkelijke nota van het AVeencr ka binet is eergisteren door den Graaf Appony aan den Minister d'Azeglio over handigd. Oostenrijk geeft daarbij zijn verlangen te kennen, om, overeen komstig het genoemde tractaat, zekere Piemontesche vestingen te bezetten, ter beveiliging der nabij de Piemontesche grenzen liggende Oostenrijksclie gewesten. Men herinnert zich dat Oostenrijk van dat regt van bezetting, gedurende ccnigen tijd na hel sluiten van den vrede met Sardinië, gebruik gemaakt heeft ten aanzien van de vesting Alessandria, waaruit het echter later zijne troepen heeft teruggetrokken. In de Kamer der Afgevaardigdenis het eerste artikel van de wet op de successie aangenomenbepalende dat er eene belasting zal geheven worden van alle kapitalen en waardenvan welke bij overlijden eigendom wordt verkregen. PRUISSE1S. BERLIJN 26 February. Omtrent de den 23stcn te Dresden gehoudene algemeene zitting, ver neemt men het volgende. Zij duurde van 12 ure tot des namiddags 6 ure en daarin zijn de Ooslenrijksche voorstellen, die, reeds door de commissien verworpen waren, afgestemd en is het wederom tot geen resultaat gekomen. Op voorstel van Pruissen is eene vergadering in pleno weder 14 dagen uitge steld, gedurende welken tijd men van weerszijden trachten zal tot een ver gelijk te komen. De Oostenrijksclie Minister-President en de Pruissische zullen tegen bovengenoemde zitting weder te Dresden bijeenkomen. Eergisteren avond is de Heer von Aïannteuffel hier weder aangekomen. OOSTENRIJK. AVEENEN, 24 February. Op een bal ten hove, onlangs gegeven, weigerde een oud-adelijke dame met een' schitterend gedecoreerden, maar niet adelijk Officier te dansen. De Keizer zag, dat hij verlegen terug trad, en na cenige oogenblikken met zijne moeder te hebben gesproken, kwam dc Keizer naar hem toe, zeggende: mijne moeder wenschte gaarne eens met u te dansen. ZAVEffiEN. STOCKHOLM, 18 February. Sedert acht dagen is de rust in deze hoofdstad gestoord geworden door tal rijke zamenscholingcn en optogtenwaarvan het doel niet blijkt. Dc deel hebbers daarvan, die meerendecls goedgekleede lieden zijn, moeten zich eerst tegen dc politiebeambten verzet en eenigen hunner met steenworpen gekwetst hebbenzoodat er sommigen zijn gevangen genomen die later echter weder werden losgelaten. De troepen zijn op de heen geweest, maar zonder eenig gevolg. Er is gisteren een renbode naar den Koning te Christiania gezonden waar de Storthing vergaderd is. VEREENIGDE STATEÏ. De Duitsche democratische emigranten te New-Yorkzijn daar onder elkan der zeer woelig. Zij komen veelal bijeen in de herberg: De roode Republiek of dc Vorsten-galg. Dat zijn localen van de minste soort, maar er zitten tocli gewoonlijk zwaar geknevelde lieden. Alen schreeuwt in al die verzamel plaatsen even sterk om het bloed der Duitsche Vorsten en regelt daar het toekomstig lot van het oude norsche Europa. Lindenmuller deed onlangs aan het hoofd van ettelijke Duitsche democratische broeders, een optogt, met vaandel en trom en hield daarna op de markt eene hoogdravende redevoering. Alen lachte er ontzettend om. Intusschen houdt de politie toch een waak zaam oog op die gasten. Andere Duitsche partij-hoofdenals BrentanoSchoffel enz.houden zich zeer bedaard, en spreken niet over de staatkunde, doch onderhouden met hun A'aderland eene levendige correspondentie. Schöffer heeft een elegant bierhuis.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2