zijn dan de onmiddelijk daaronder liggendetot dat zij aan het boveneinde bijna in eene punt uitloopen. De platte top van dit reusachtige gevaarte zoude tot sterrekundig observatorium dienen. De Heer Wilson berekent, dat deze wijze van begraven gelegenheid zoude geven om meer dan 5 millioen lijken op te nemen en dat de aanzienlijke somwelke tot den aanleg dezer pyramide zouden worden vereischt, konde worden gevonden gedeeltelijk uit eene geldleening en gedeeltelijk uit den verkoop der graven. Volgens een brief uit Petersburg zou de Keizer meer dan 10 millioen besteden tot den aankoop van voorwerpen der Tentoonstelling, die hoofdzake lijk moeten bestaan uit modellenbestemd voor de in Rusland bestaande fabrieken. Eergisteren ontstond te Yarmouth een zeer dreigende oploop onder het zeevolk, dat een twaalftal kameraden, die ten gevolge van deelneming aan een twist tusschen een reeder en een matroos in hechtenis genomen waren, met geweld wilde bevrijden. De politie en speciale konstabels waren niet bij magte bet oproer te dempenmaar zoodra de uit Norwich ontboden Huzaren hunne ontbloote wapenen vertoond haddenstoof de muitzieke troep uit een. Nadat verscheidene oproerlingen in hechtenis genomen waren bleef het giste ren rustig. Dezer dagen overleed Lord Bexleyde eerwaarde en algemeen geachte Voorzitter van het Britsch en Buiteniansch Bijbelgenootschap, in den ouder dom van 85 jaren. Dit genootschap, in 1804 opgerigt, heeft nog maar twee Voorzitters gehad, Lord Seignmouth en Lord Bexley, beide ijverige Christe nen, die, hooggeplaatst in de burgermaatschappij, hunne eer er in stelden aan het hoofd te staan van die vereenigingwelke den Bijbel in 150 talen vertolkt en in millioenen exemplaren over den aardbol verspreid heeft. FRANRRMK. PARIJS25 Fehruarij. De President der Republiek heeft onderanderen benoemd tot Buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister te 's Gravenhageden Heer André. De Commissie aan wie het onderwerp van wet, waarhij een buitenge woon crediet van 3,218,501 fr. wordt aangevraagd voor het leger in Italië, was in handen gesteld, heeft tot de aanneming besloten. De troepen zullen nog in lang Italië niet verlaten. - De Geschiedenis van den Troonsafstand van Loden-ijk Philipsdoor hem zeiven verhaald en opgeteekend door den Heer E. Lemoine, is heden in het licht verschenen. PRÜISRKN. BERLIJN, 24 Fehruarij. Bij de talrijke petitiën van gemeenten of afzonderlijke leden der Evange lische kerk, waarin aan het Staatsbestuur aanbevolen wordt ook van zijne zijde de Zondagsviering te handhavenis thans een adres gekomenuitgegaan van het Genootschap tot stichting van een Duitsch-Evangelischen Ker- kelijken Bondhetwelk zich ten doel stelt, de pogingen van christelijkge- zinde leden van alle Protestantsche kerkgenootschappen in Duitschland, be houdens het onderscheid in geloofsbegrippen, te vereenigen tot gezamenlijke bevordering der belangen van Christendom en Kerk. Van de zijde van dit Genootschap is een verzoekschrift aan alle Duitsche Regeringen gerigt, aan dringende op maatregelen om de toenemende ontheiliging van den Zondag te keer te gaan. CHINA. De dagbladen behelsden eenigc dagen geleden eenen brief van Mgr. Novella, Coadjutor van den Apostolischen Vicaris te Hongkong, houdende de beschrij ving van eene verschrikkelijke ramp, die in het begin des vorigen jaars in China heeft plaats gegrepen. Deze beschrijving hier latende volgendient daarbij echter aangemerkt te worden dat zijniettegenstaande het offi cieel karakter van den brief, bevestiging behoeft: De door overstroomingen veroorzaakte ellende is in de stad Ou-Chan-Fou opgevolgd geworden door een niet minder geduchten geeselnamelijk dien der vlammen. Op den lsten Januarij 1850 ontstond op de schepen een brand, zoo geweldig, als men immer heeft gezien, en waarvan de herinnering al len, die den brand hebben bijgewoond, nog van schrik doet sidderen. Ten einde zich daarvan eenig denkbeeld te vormenmoet men weten dat op de rivier Kiangover eene lengte van twintig lijs (-J uur gaans) gewoonlijk zulk eene menigte jonken zijn geankerddat men aan de over zijde des watersdat is van Han-Yan-Foe en Yan-Keou hen ziende zoude gelooven een digt bosch voor zich te hebbenterwijl zij van nabij beschouwd eene ontzaggelijke drijvende stad gelijken. Deze zaamgepakte vaartuigen strekken zich zelfs tot veertig lijs verder uit, doch zijn alsdan niet zoo digt op een gedrongenals op de evengenoemde ankerplaats. Het geheel vormt eene haven van zestig lijs uitgestrektheid waar ontelbare schepen zijn gelegenen vertoont een schouwspeldat niemand zich kan verheelden, die het niet met eigen oogen heeft gezien en bewonderd. Gedurende den nacht van 1 Jan. verhief zich onverwacht een ontzettende storm, die, behalve dat hij vele vaartuigen losrukte en door elkander wierp, aan boord van een der schepen brand deed ontstaan. Door den wind aan geblazen en door de ligt vlam vattende stoffen, waarmede vele vaartuigen wa ren beladen gevoeddeelde het vuur zich met onbegrijpelijke snelheid aan de omliggende schepen mede. Storm en vlammen verbraken de touwen, de in brand staande schepen werden door de kracht des winds wijd en zijd verspreid om als zoo vele brand- soorten overal vernieling en ellende te zaaijen alleswaarmede zij in aan raking kwamenwerd tot asch verteerdcn in een oogwenk hadden zij langs de geheele rivier alle schepen reddingloos vlam doen vatten. Het was eene onafzienbare zee van vuurte midden van welke eene tallooze bevolking van schepelingenaan wanhoopstormgolven en vlammen ter prooi worsteldejammerde en vernietigd werd in den vereenigden maalstroom der hen van alle zijden overstelpende elementen. Ooggetuigen hebben mij verhaald, dat over eene uitgestrektheid van 60 lijs het water der rivier in een vuurgloed scheen herschapen te zijn; in het korte tijdsverloop van drie uren zijn al die vaartuigen met de ongelukkigen die zich op dezelve bevondenvergaanzonder dat het mogelijk was eenige redding aan te brengen. Men is algemeen van oordeeldat naar eene ma tige berekening het getal der vernielde vaartuigen van alle grootte, ruim 30,000 heeft bedragen. Een ieder weet ookdat op de Chinesche schuitenzelfs op de kleinste behalve de bemanning, gewoonlijk de geheele familie van den gezagvoerder haar verblijf houdtwant er zijn gezinnendie op hunne vaartuigen ter we reld komenleven en stervenzonder te weten tot welk landschap zij be- hoorenvermits zij geboren worden hier of daarwaar hunne dobberende woning zich op dat oogenhlik bevindt. Van eenen anderen kant verzekert men mijdat verscheiden der verhrande schepen van groot kaliber waren, dat velen derzelven veertig, vijftigen zelfs zestig personen bevattedendochhoe groot het gemiddeld cijfer ook moge geweest zijndit is ongelukkiglijk de onomstootelijke waarheiddat men een ijzingwekkend getal van slagtoffers erlangt. Daags na de ramp had men reeds meer dan 70,000 akelig misvormde, verschroeide lijken uit den stroom opgevischt. De verhrande schepen wa ren alle beladen met koopmansgoederen en waren de eigendom van Chinezen uit al de provinciën des rijks. Men kan zich dus een flaauw denkbeeld vor men van het ontzettende verliesvan de schier algemeene verslagenheid door dezen voorbeeldeloozen brand te weeg gebragtden verschrikkelijksten dien menniet in Chinamaar op het gansche wereldrondwelligt immer heeft aanschouwd. STABS BEItlGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende het onderstaand verzoek van Willem PottüM, wonende alhier, tot bekoming der vereischte vergunning, om in het hem toebehoo- rende Huis op de Onde VestAVijk VI. N°. 576 en 577 eene Stoommachine te plaatsen tot het Fabriceren van Gebrande Siroop. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen hij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het liooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene of belendende Pan den ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Maandag den 3dcn Maart a. s., des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van hetzelve niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU, Ley den, 24 Fehruarij 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKADMIE-MEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE HOOGESOHOOL. Den 27sten Fehruarij de Heer L. A. P. F. Buynvan het Eiland Java in de Regten, na Openbare verdediging van zijn Specimen, de quaestionePos- si tne actio civilis de Damno resarciendo coram Judice Poenali secun dum Art. 231. Cod. de Meth. Proc. in Caus. Grim. institui adversus mulierefnMarito auctoritatem suam non interponente Bij de Redactie is ontvangen voor de Protestantsche Kerk te Troyes, van B. ƒ5. 213de Staats-LoteriJ. Trekking der Vierde Klasse. 3dc Trekking. N°. 8695 een prijs van ƒ5,000. N°. 10581 een prijs van ƒ1,250. Nos. 12288 en 19544 ieder een prijs van ƒ1,000. 4de Geene. ADYERTENTIEN. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen ZOON, J. J. HEEMS KERK, geliefde Echtgenoote van Leïden, 27 Fehruarij 1851. C. W. van DEn POT. Heden overleed, tot onze hittere droefheid, ons hartelijk geliefd jongste Kind WILLEM THEODOOR, biina 9 iaren oud. A. PRONK Kapitein der Infanterie. Leyden, 24 Fehruarij 1851. M. PRONK, van Westrhéene,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3