in diameter zijn. De daarin te bouwen wereldbol zal GO voet in doorsnede hebben en inwendig 1000 a 1500 personen tegelijk kunnen bevatten. Men meldt dat er reeds 30,000 entrée-kaartjes voor den geheelen duur der Tentoonstelling zijn genomen. De eerste abonné was Prins Albert. Z. H. toekende voor een Ileeren- en eene Dames-kaart voor de Koningin. Onder de eerste voorwerpendie in bet gebouw werden gebragtwas een bronzen leeuw uit Munchen, 12 voet boog, 15 voet lang, 5 voet breed en wegende ongeveer 15,000 Ned. ponden. Het gebouw kan 40,000 mensclien tegelijk bevatten. Rekent men nu dat bet 4 maanden geopend isdan zouden 4 millioen mensclien bet kunnen bezoeken. De brand in Soutliwark is eergisteren tegen den avond eindelijk ge- bluscht; de aangerigte scbade is nog niet te berekenen; het verlies aan koop mansgoederen wordt alleen op 50,000 geschat. Eergisteren ochtend zijn te Liverpool twee beeren uit eene menagerie losgebroken en tot geene geringe ontsteltenis der ingezetenen eenige straten doorgekuijerd. Nadat zij een hond gegrepen en verslonden haddengelukte het den wachters de gevaarlijke wandelaars weder binnen de hokken te krijgen. Uit Ierland wordt gemeld, dat te Nenaegh, de Officieren, welke de R. K. soldaten ter kerk vergezelden, regts om keer en marsch commandeer den, toen de geestelijke de voorgestelde beteugelings-wet tegen de aanmati gingen des Pausen tol onderwerp zijner rede koos. liet stoomschip Franklin is met 300,000 dollars goud aan boordvan New-York te Cowes aangekomenmet tijding tot 8 Fcbruarij. De berigten uit Californië waren minder gunstig. Dc Indianen zeilen hunne plunderin gen voort. In 1850 was uit Californië voor 29 millioen dollars aan goud uitgevoerd terwijl voor 12 millioen dollars door particulieren was verzonden en 6 millioen in omloopzoodat 1850 had opgeleverd 48 millioen dollars of 125 millioen Ned. FRAIBRIJK. PARIJS23 Fcbruarij. Er waren heden geruchten van ontrustenden aard in omloopals zoude er eene manifestatie van het volk plaats hebben tegen de Wetgevende Vergade ring en ten gunste van den President. De troepen waren in hunne casernen geconsigneerd. De dag is echter kalm voorbijgegaan. De stand echter der partijen w ordt hoe langer hoe ingewikkelder en men kan niet voorzien wat er het einde van zal wezen. SPMJE. MADRID17 February. Gisteren heeft de Commissiebelast met het onderzoek van de voor- dragt ter regeling van de openbare Spaansche schuld een begin gemaakt met hare werkzaamhedenen wel met de overweging van de vraagof het thans de regte tijd wasom tot een' dergelijken maatregel over te gaan. Zij heeftalvorens een besluit te nemenmedcdecling verlangd van verschil lende staatsstukken en vertoogenook van de buitenlandsche houders der Staatsschuld. ASS 19 M SE. TURYN1G Fcbruarij. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren beraadslaagd over het voor- j stel van den Heer Borellastrekkendeom de corporatie van St. Paulus te verbieden en ontbonden te verklarenwelke volgens dien afgevaardigdeeen j onderdeel van bet genootschap der Jesuiten zou uitmakenen welke hij be- j schuldigdede geldenhaar tot liefdadige oogmerken toevertrouwdte bezi- j gen ter bevordering eener ultramontaansche propaganda. De Minister van j Binnenlandsclie Zaken en onderscheidene afgevaardigden hebben het bedoelde genootschap met kracht verdedigden betoogddat de daar tegen ingebragtc beschuldigingen allezins overdreven waren. Daarop is door een der leden het voorstel gedaanom tot de orde van den dag over te gaan met uit- noodiging aan den Minister van Binnenlandsclie Zakenom de wijzigingen tot stand te brengen, welke hij verklaard had, in de statuten van het ge nootschap wenschelijk te achten. Dit voorstel is echterniettegenstaande de Ministers zich daarmede vereenigdenbij de hoofdelijke stemmingmet eene geringe meerderheid verworpenen de vergadering heeft beslotenhet voor stel van den Heer Borella in overweging te nemen. PESÏ5§§E;K. BERLIJN22 Fcbruarij. De Minister von Mantenffel is werkelijk den 19den weder naar Dresden te ruggekeerd. Volgens de TSeue Preussisclie Zeitungzou de oorzaak van zijn' onvervvachten terugkeer alhier daarin gezocht moeten wordendat Oos tenrijk, behalve de toelating van zijne niet Duitsche Staten in liet Bondge nootschap ook zou vorderen dat onverwijldmet uitsluiting der kleinere Statenhet uitvoerend gezag van het bondgenootschap te Frankfort gevestigd, en dat het Praesidium daarvan uitsluitend aan Oostenrijk opgedragen zou wor den. Van den kant van Pruissen zouvolgens genoemd bladdit voorstel van dc hand gewezen zijn, onder verklaring, dat men veeleer tol liet oude bondgenootschap zou tcrugkeerendan aan deze nieuwe vordering van Oos tenrijk toegevenwelke ten doel hadalle magt en invloed in Duitschland geheel alleen aan die Mogendheid te verzekeren. ZWEDEM. Het verbruik van brandewijn in de vcreenigde Koningrijken neemt sterk af, zoodat de opbrengst der belasting op den brandewijn ver beneden de ra ming is gebleven. De tolinkomstcn bebben in 1850 in Noorwegen ruim 360,000 thl. meer opgeleverd dan in 1849. TUMYE. Volgens een schrijven van Triëst van den 1 G'-len had men het berigt uit Syra ontvangendat de tusschen de Porte en den Onderkoning van Egypte gerezen moeijelijkhedendoor bemiddeling van den Franschen Gezantuit den weg waren geruimd. De eerste berigten omtrent de eischen der Porte en de oorlogstoerusting van den Onderkoning waren zeer overdreven geweest. VEREEÏOGRE STATES. Het Handelshl. deelt uit brieven van de Nederlandsche volksplanting Pella mede, dat de stad thans reeds 100 huizen telt, en dagelijks dit aantal toe neemt meii kon er alles hekomen. Door den toenemenden bloei worden de landen in de kolonie hooger in prijs, zoodat men thans reeds daar 4 tot 10 dollars per akker (nagenoeg J morgen) moet betalen, terwijl men ruim een uur verder Statenland kan koopen voor 1J dollar. De levensmiddelen en andere behoeften zijn er goedkoop of nagenoeg gelijk met de prijzen in Ne derland. De eerste kolonisten hehben met veel moeijelijkheden te kampen gehaddoch nu is het ijs gebroken en de nieuw aankomenden zullen het veel gemakkelijker hebbenen indien de kolonie op dezelfde wijsals tot nu toevoortgaatzal Pella weldra eene groote stad zijn. De belasting wordt betaald naar de bezittingen tegen 4 pCt. van de waarde der eigendmmen, zoo roerende als onroerende. Het onderwijs, hetwelk de jeugd er geniet, zoo wetenschappelijk als godsdienstig, wordt door de kolonisten zeer geroemd'. Het klimaat der kolonie is zeer gezond. Het drie mijlen van Pella gelegen Amsterdam, aan de Moines-rivieris slechts eene plaats van aankomst, ter wijl Pella eene koopstad wrordtde streken langs de rivieren zijn ook minder gezond dan de verder opliggende. Over het geheel wordt gewaarschuwd tegen de te hoog gespannen verwachtingenwelke men van America mogt koeste ren doch verzekerddat hijdie werken wil en kaner een ruim bestaan vinden en zelfs vooruitkomen kan. STADS BERIGTEHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ingevolge Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, van den 17dcn dezer maand ProvBI. N°. 27), ter kennis der belanghebbenden, dat op Woensdag den 18dcn Maart aanstaandedes middags ten 12 uredoor de IIoofd-Administratie van het 4(le liegt. Dragon ders te Deventerin het Openbaar de Levering zal worden Aanbesteed van een getal van drie honderd en zes Rijpaardenten behoeve van de verschil lende corpsen Cavallerie en Artillerie van het Legerzullende dc inschrij vingen naar genoemde leverancie welke in den loop van dit jaar plaats zal moeten hebben bij loten of bij partijen van dertig paarden of wel van zes en dertigvoor zooveel een der bedoelde corpsen betreft moeten geschieden terwijl de voorwaarden waarop de bedoelde aanbesteding zal worden gedaan van den 17dcn dezer maand voor een ieder ter lezing liggen in het bureau van den Kapitein-Kwartiermeester bij voornoemd Regimentte Deventer mitsgaders bij het Departement van Oorlog te 's Gravenhage. DU RIEU. leyden, 20 Fcbruarij 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMEIl. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende het onderstaand verzoek van Wiiiem Pottum wonende alhiertot bekoming der vcreisclite- vergunning, om in het hem toebchoo- rende Huis op de Oude Vest, Wijlt VI. N°. 576 en 577 eene Stoommachine te plaatsen tot het Fabriceren van Gebrande Siroop. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelcgene of belendende Pan den, ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Maandag den 5dcn Maart a. s.des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van hetzelve niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU, Legden24 Februarij 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMEIl. K E R X I EIIW Ter vervulling van de vacature te Middelburgveroorzaakt door liet overlijden van Ds. J. R. de Bruyn, liccfl de breede Kcrkeraad der Nedcrd. Ilerv. gemeente aldaarhet volgende twaalftal gestemdDD. Taatste Har derwijk; van Torenenbergente Vlissingen; Osti, te Putten; van de Y'ijver, te SchoonrewoerdSteenberg, te Dirksland; van Andel Wcycrste West zaandam van Rhyn, te Chaam Verhoeff, te Sluis Bresserte Strijcn; de Blaauwte HoornMolenaarte Schcveningen en Tinholtte Marken.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3