ten gevolge van een afgelegd Staats-Examentot liet dingen naar regterlijke betrekkingen toegelaten zijn. De Substituut-Griffier moet zijn Nederlander boven de 23 jaren. Wanneer eene plaats van Regter, Regter-Plaatsvervanger of van Kanton- regter, Griffier, Substituut-Griffier of Griffier bij eenKantongeregt openvalt, maakt de Regtbank, met den Officier van Justitie in Raadkamer vergaderd-, eene lijst van aanbeveling van drie candidaten op, die aan den Koning wordt aangeboden, om daarop zoodanig acht te slaan, als Hij dienstig zal oordèelen. Bij het opmaken dezer aanbevelings-lijst wordt, behalve op de onmisbare vereischten voor ieder regterlijk Ambtenaar, inzonderheid op den dienstijver gelet, in vroegere regterlijke betrekkingen aan den dag gelegd. De regtsmagt in hooger beroep wordt aan vier Hoven opgedragen. Eene bijzondere wet regelt het regtsgebied en de zetels dezer hoven het getal Raadsheeren, ambtenaren van het openbaar Ministerie, Griffiers en Substituut-Griffiersvoor ieder hof en de bezoldigingen. De leden der geregtshoven moeten zijn Nederlanders, boven de dertig jaren sedert ten minste vijfjaren op eene van 'sRijks hoogescholen den graad van meester in de regten verkregen hebben enten gevolge van een afgelegd staats examen tot het dingen naar regterlijke betrekkingen toegelaten zijn. De Substituut-Griffier boven de 25 en sedert 2 jaren den Acad. graad bezitten. Wanneer eene plaats van Raadsheer openvaltmaakt het hof, met den Procureur-Generaal in Raadkamer vergaderd, eene lijst van aanbeveling van drie Candidaten, die aan den Koning wordt aangeboden, om daarop zoodanig acht te slaanals Hij dienstig zal oordcelen. Bij het opmaken dezer aanbevelingslijst komen vooral in aanmerking de leden der Arrondissements-Reglbankende ambtenaren van het openbaar Mi nisterie en de Advocaten die gedurende meerdere jaren de regtspractijk heb ben uitgeoefend, en wordt voorts op den dienstijver en naauwgezetheid gelet, in vroegere regterlijke betrekkingen of in de behandeling van reglszaken aan den dag gelegd. De Hooge Raad is het opperste geregtshof voor het Rijk in Europa zijne regtsmagt strekt zichin de gevallen en op de wijzebij bijzondere wetten of reglementen van algemeen bestuur geregeldmede uit tot vonnissen of arresten, door regterlijke collegien in de koloniën en bezittingen in andere werelddeelen gewezen. Ilct getal der leden en de bezoldiging worden bij eene afzonderlijke wet geregeld. De RaadsheerenProcureur-GeneraalAdvocaten-Generaal en Griffier in of bij den Hoogen Raad moeten zijn Nederlanders, boven de 35 jaren, sedert ten minste tien jaren op eene van 's Rijks hoogescholen den graad van meester in de regten verkregen hebbenenten gevolge van een afgelegd staats examen tot het dingen naar regterlijke betrekkingen toegelaten zijn. De Substituut-Griffier boven de 25 jaren en na 2 jaren bezit van den Acad. graad. De Koning benoemt de leden van den Hoogen Raad uit de voordragten Hem door de Tweede Kamer aangeboden voor hun leven. Den Procureur-Generaalde Advocaten-Generaalden Griffier en de Substi tuut-Griffiers regtstreeks, den eerstgenoemde voor zijn leven, de overigen tot wederopzeggens toe. Wanneer eene plaats van Raadsheer in den Hoogen Raad openvaltgeeft deze daarvan kennis aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalen voegt daarbij eene door dien Raad met den Procureur-Generaalin Raadkamer ver gaderd, bij besloten briefjes en met meerderheid van stemmen opgemaakte aanbevelings-lijst van tien Candidatenwaarop de Tweede Kamerbij het maken van hare nominatiezoodanig acht slaatals zij dienstig oordeelt. De leden der Geregtshoven der Arrondissements-Regtbankende leden van het openbaar Ministerie bij deze collegien en de Advocatendie hunne ambten of betrekkingen met ijver en naauwgezetheid gedurende meerdere jaren heb ben waargenomen, komen bij het opmaken dier lijst bijzonder in aanmerking. De arrestendoor den Hoogen Raad in eersten aanleg in burgerlijke zaken gewezen zijn aan revisie onderhevig. Bij alle regterlijke collegiende Kantongeregten daaronder begrepenkun nen twee of meer onbezoldigde Referendarissen worden geplaatst, die, zon der tot het uitbrengen eener stem bevoegd te zijnde zittingen en beraadsla gingen hij wonen en aan wie eenige bepaalde werkzaamheden kunnen wor den opgedragen. Deze Referendarissen worden door den Minister van Justitie gekozen uit hendie aan eene van 's Rijks hoogescholen den graad van Meester in de regten hebben verkregen. Alvorens die betrekking te aanvaarden, leggen zij in handen van den Kan- tonregter of van den Voorzitter van het collegie waarbij zij geplaatst zijn den eed van geheimhouding, ten aanzien der door hen te behandelen zaken en bij te wonen beraadslagingen, af. Zij, die gedurende twee jaren in deze betrekking zijn werkzaam geweest, worden tot het staats-examen toegelaten, na welks gunstigen afloop zij tot regterlijke ambten benoembaar zijn. De bepalingen dezer wet, waarbij tot benoembaarheid voor regterlijke be trekkingen, behalve den graad van Meester in de Regten, ook de aflegging van een staats-examen gevorderd wordt, zijn niet van toepassing op de zoo- danigen, die vóór den lstcn Maart 1851 den graad van Meester in de Regten aan eene van 's Rijks hoogescholen verkregen hebben. In de Memorie van toelichting wordt onderanderen gezegd dat bij de inrigting van liet regtswezen in de eerste plaats de doelmatigheid, en eerst daarna de kostbaarheid, in aanmerking moet komen. Ilet is echter niet slechts uit liet oogpunt der schatkist, maar bovenal uit dat der regtzoeken- den, dat over de kostbaarheid onzer bestaande regterlijke inrigting wordt geklaagd en op vereenvoudiging aangedrongen. De Regering wil evenzeer toegeven dat de berekening der kosten van pleit bezorgers, die volgens de bestaande wettelijke verordeningen ten laste der verliezende partij gebragt worden, in het belang der regtzoekenden eene na dere regeling schijnt te vorderen. De eenige mogelijkheid echter, om bij gelegenheid eener verandering der regterlijke inrigtingen in het belang der regtzoekenden het bezwaar der kostbaarheid te verminderen, is in het weg nemen van éénen trap van jurisdictie gelegen. Dan dusdanige verandering grijpt zoo diep in het regtswezen in, en vordert eene zoo volledige overtui ging der overtolligheid van datgene wat men afschaffen wildat het gevaar lijk mag worden geacht bij dusdanige overwegingen aan eenige meerdere of mindere kostbaarheid der regtsgedingen eenen beslissenden invloed toe te kennen. Voorts neemt de Regering nog in die Memorie de twee volgende voorstel len op: Het eerste voorstel betreft de toevoeging van vaste ambtenaren van het openbaar Ministerie aan alle Kantongeregten. Deze behoefte is meerma len gevoeld en 1er sprake gebragtde opdragt dezer betrekking aan het hoofd van het gemeentebestuur van de zetels der Kantongeregten waar zich geene Commissarissen van Politie bevindenis voor dezen ambtenaar in den regel te vreemd aan zijne overige bemoeijingenen daardoor drukkende. Dit be zwaar neemt toe bij iedere uitbreiding der bevoegdheid van de Kantongereg ten en de aanneming der tegenwoordige wets-voordragt zoude het van nieuws vermeerderen. De toevoeging van eenen vasten ambtenaar van het openbaar Ministerie aan de Kantongeregten zoude, naar het inzien der Regering, bovendien uit twee derlei oogpunt eene nuttige strekking hebben. Vooreerst zoude daardoor naast den op zich zelf staanden Kantonregter een ambtenaar worden geplaatst, die door regtskundige requisitoiren den regter zoude voorlichten en daardoor de deugdelijkheid der uitspraken bevorderen. Ten andere zoude die instelling het voordeel aanbiedendat minderjarigen en dergelijke voor de Kantongeregtenden beschermer terug zouden vinden dien de wet hun hij andere regterlijke collegien toevoegt. Het tweede voorstel betreft de plaatsing van onbezoldigde referendarissen, bij de verschillende regterlijke collegien. Het doel dier instelling is de vor ming van bekwame regterlijke ambtenaren en de verschaffing van eenen nut tigen werkkring aan jongelieden die de hoogescholen hebben verlaten en te genwoordig dikwerf niet weten hoe zij hunnen beschikbaren tijd en verkregeno kennis nuttig zullen besteden. Deze instelling hangt dus ten naauwste te zamen met de inrigting van het hooger onderwijs. Zij opent eene nuttige oefenschool voor hen, die, na den Doctoralen graad verkregen te hebben, zich tot het afleggen van een staats-examen moeten voorbereiden, waardoor hun alleen de weg tot het dingen naar openbare regterlijke betrekkingen kan worden geopend. Het getal der regtbanken die zouden kunnen worden gemist, is nog niet te bepalen; de statistieke tabellen geven thans geen genoegzamen leiddraad; alleen nadat de grondtrekken der veranderde competentie door de wetgevende magt zullen zijn vastgesteld, kan daarop, in verband met de verschillende locale behoeften en de uitkomsten der statistiekeen bepaald voorstel ge bouwd wordenhetwelk dan aan de wetgevende vergaderingen zal worden voorgedragen. BUITENLANDSCIIE BEIIIGTEN. ENGEliAN®. LONDEN22 Februarij. In het Huis der Gemeente is de wet, om grootere uitbreiding aan de vrij heid van kiezen te geven met 100 tegen 52 stemmen aangenomen, hoewel het Ministerie en zich tegen had verklaard. De uitslag van deze stemming heeft ten gevolge gehad dat de Ministers hun ontslag gevraagd hebben. Zij zullen echter hunne betrekking waarne men, tot dat er een ander Ministerie is opgetreden. Onder de loopende ge ruchten behoort, dat Lord Clarendon, Onderkoning van Ierland aan het hoofd van een gematigd Tory-Ministerie zou worden geplaatst; volgens anderen zou Lord Bussel door de Koningin belast zijn met de vorming van een nieuw Kabinet, waartoe de Graaf van Aberdeen en Sir James Graham zouden behooren. Binnen de hoofdstad heeft zich dezer dagen eene verceniging gevormd met het doel om de vreemdelingen gedurende het tijdperk der groote Ten toonstelling vrij te waren voor misrekeningen van allerlei aard die hun bij het verblijf alhier zouden kunnen wachten, en voornamelijk voor misleidin gen in de verblijfkosten die men hun berekent. Om dit doel te bereiken heeft deze maatschappij 100,000 circulaires doen drukken, gerigt aan de ver schillende hoofden van huisgezinnen met verzoek haar op te geven hoeveel vreemdelingen zij denken te huisvesten. Deze vereeniging zal alleen de zoo- danigen op hunne registers inschrijven die zich bereid verklaren om nacht verblijf te verleenen tegen 1 sh. 3 d. en ontbijt tegen 8 d. de personen zij staat onder onmiddellijk opzigt van eenige parlements-leden. Vroeger werd gemeld, dat bij gelegenheid van de groote Tentoonstelling een kolossale wereldbol zoude worden tentoongesteld. Thans is bepaald dut op Leicester-square het daartoe dienende gebouw zal worden opgerigt, waar voor reeds 3000 is uitgegeven. Het gebouw zal kringvormig en 90 voet

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2