LEYDSCHE VRIJDAG, 21 FEBRUARIJ. BIlMVEXLANDSCHE BERIGTEiV. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 1U Centen afgegeven. LEYDEN, 20 Februarij. Gisteren heeft men ook te dezer stede den 34stcn verjaardag' van Z. M. on zen Koning herdacht. De Studenten aan de Iloogcscliool te Groningen hebben een declama- torium gehouden ten voordeele van liet gesticht van Pleegzustersheigeen ƒ700 heeft opgebragt. Het getal Studerenden aan de Klinische School te Amsterdam be draagt 57, te Rotterdam 30, te Middelburg 28, te Haarlem 24 te Hoorn, 20; te zamen 149. Aan de dorpsvaag te Harmeien is den 17(lcn een varken gewogen van 750 Ned. ffi het was IJ jaar oud. Zeven houtbakkers hebben in de bosschen van Mussonin Luxemburg twee dagen besteed om een' eik te doen vallendie meer dan twee eeuwen oud was. Hij bad eene hoogte van 40 ellen, en een' omtrek van 5 el, 95 duim. 's GRAVENHAGE20 Februarij. Gisteren is de 34ste verjaardag van Z. M. met de gebruikelijke plegtighe- den in deze residentie gevierddat is door het uitsteken van vlaggen van vele openbare en bijzondere gebouwen, bet bespelen van bet klokkenspel enz. Ingevolge 's Konings verlangen worden er geene openbare feestelijkheden ge houden, doch blijven die uitgesteld tot den 17dcl1 Junijden verjaardag van H. M. de Koningin. Tegen den middag was er ten Hove receptie der leden van bet Koninklijke Gezin, alsmede van de Dames en Ileeren van het Hof. Des namiddags werd er familie-diner gehouden bij H. M. de Koningin-moeder. Door Z. M. zijn de weezen en bewoners in bet Diaconie oude vrouwen- en kinderhuis en de wee zen in het R. K. weeshuis op eenen keurigen maaltijd onthaald. II. M. de Koningin heeft evenzeer de weezen en verdere bewoners in bet Luthersche weesbuis doen onthalen. Eergisteren beeft de Heer Duymaer van Twist in banden des Konings den gevorderden eed afgelegd als Gouverneur-Generaal van Ned. Indien. Die Heer is door Z. M. benoemd tot Ridder met de ster der orde van den Eikenkroon. De Commissie uit de Tweede Kamer belast, om, den Koning de lijst van drie kanditen aan te bieden, voor het Voorzitterschap, zal Donderdag namiddag bij den Koning worden ontvangen. Z. M. heeft goedgevonden eene gouden medaille der lste klasse in te stellenals onderscheidingsteeken voor hendie door buitengewone bekwaam heid of verdiensten jegens Hem, in de beoefening der schoone kunsten zooda nig standpunt hebben bereikt, dat zij zich eene billijke aanspraak op de al- gemeene achting of op Zr. Ms. erkentenis verworven hebben. Het is de Heer R. J. van Hovealhierdie zichdoor zijne talenten als decoratie-schilder deze onderscheiding heeft waardig gemaakt en wien de eer der uitreiking eener dusdanige medaille is te beurt gevallen, «als blijk van 's Konings er kentelijkheid en van Zr. Ms. hooge tevredenheid over de geleverde bewijzen van uitstekende bekwaamheid in de door hem beoefende schoone kunst." Bij het wetsontwerp tot regeling van de reis- en verblijfkosten der Pro vinciale Staten wordt voorgesteld om aan de leden, niet met der woon ge vestigd in de gemeentewaar de vergadering der Staten wordt gehouden toe te kennen voor reiskosten CO cents per uur afstandszoo bij hunne heen als terugreis. Voor verblijfkosten wordt voorgesteld voor eene gewone ver gadering: in Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht ƒ35, in Gelderland, Friesland, Overijssel en Groningen 30, in Noord-Brabant, Drenthe en Lim- burg ƒ25; voor eene buitengewone vergadering: in Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht ƒ7, in Gelderland, Friesland, Overijssel en Groningen 6, Noord-Brabant, Drenthe en Limburg ƒ5. Die minder dan de helft der vergaderingen bijwoonden, genieten geen verblijfkosten. Tweede fi a mee der Stat en-den er aai. Zitting van Dings dag 18 Februarij. Na voorlezing eener missive van den Heer Duymaer van Twistwaarbij hij kennis geeft van zijne benoeming en afscheid neemt van de ledenvat de Heer Wichers als tijdelijk Voorzitterliet woord open zegt na eenige inleiding het volgende «Uwe vergadering zal met mij instemmen, wanneer ik zeg, dat bet ons leed doetdat wij den Heer Duymaer van Twist niet meer als lid onder ons zullen ziendat wij zijne medewerking zullen moeten misseneene mede werking die ons zoo dikwijls niet minder bij het werken in de afdeelingen dan in de openbare zittingen te stade kwam meermalen hebben wij zijne juiste zienswijze ook bij de veelsoortigste onderwerpen bewonderd en steeds hoorden wij hem met belangstelling in de openbare beraadslagingenwaar aan niet weinig toebragl, dat hij zicli bijzonder tot de zaak in behandeling zelve bepaalde zoodat een ieder het dadelijk nut van hetgeen hij zeide ge voelde bij was bij uitstek om mij zoo eens uit te drukkeneen man van discussie. Maar hetgeen zijne bekwaamheden vooral van nut deed zijnwasdat als men in gevoelen met hem verschilde, hetzij dit betrekking had tot bijzondere onderwerpen, of ook wanneer zulks, zoo als vroeger bij velen met mij plaats vondliet eene meer algemeenc staatkundige zienswijze en rigting betrof, men zich evenwel altijd overtuigd hielddat hij zelf overtuigd was van hetgeen bij als zijne overtuiging aan ons voordroeg 't was deze regt- schapenheid bovenaldie aan zijne redenen ingang verschaftewantgeluk kig geene welbespraaktheid geene vermogens van den geest werken op den duur zonder reinheid in bedoelingen geene groot eregeene kleinere staat kunde zal proefhoudend worden bevondenzonder eerlijkheid des harten hier helpt zelfs geen beroep op menschelijke zwakheid en onmagt, het zede lijk gevoel eischt, en aan dien eiscli moet worden voldaan, of anders geen I geloof, geen vertrouwen. «Verloren wij dus waarlijk veel aan den Heer van Twist als medelid, hoe zou het bijna anders kunnenof het gevoel van dat gemis moet zich ook uitstrekken tot zijne laatst bekleede betrekking van Voorzitter en toch Mijne Ileeren zou dit anders hebben kunnen zijn, indien namelijk, bij eene minder juiste en wijsgeerige schatting van alle menschelijke eerbewij- zingen, zonder onderscheid, de hem te beurt gevallen onderscheiding voor hem eene aanleiding ware geworden tot een te ver opgevoerd gevoel van eigenwaardemaar hoe weinig zulks echter het geval wasweten wij allen. Bij de overige Voorzitters der afdeelingen, die met mij en hein de centrale afdeeling hebben uitgemaakt, zal het, evenmin als bij mij, onopgemerkt zijn geblevenboe gaarne bij ook over die onderwerpen raadpleegde en in overleg tradwaarin hij zelf zou hebben kunnen beslissen. Allen gaven wij I ons dan ook gaarne aan zijne bij uitstek onpartijdige leiding overwij zagen I bij hem vastheid, zonder eigenzinnigheid; voortvarendheid, zonder ongeduld; I de orde beminnende om haar zelve willeomdatzonder ordenoch vrij- I heid van beraadslaging kan bestaannoch zaken kunnen worden behandeld. I Gelukkig echter, dat zoo veel goeds nietzoo als zoo dikwijls, helaas! ten I gevolge van de wet der sterfelijkheidgeheel voor ons ophoudtmaar slechts I van hier naar elders zal worden overgebragt. Wij rekenen het daarom eene J gelukkige keuswaarbij de Heer van Twist tot Gouverneur-Generaal van I Neêrlandsch Indië is benoemd. Moeijelijk was zeker die keus. Het was be- I kenddat de benoemde zich bijzonder had toegelegd op de juiste kennis van I ons linantiewezenwaarmede onze Indische bezittingen in zulk een naauw I en onafscheidelijk verband staanmaar het zouop zich zelf genomen j geene genoegzame aanbeveling zijn. Het isgeloof ikop dit punt van niet I minder aanbelang, dat iemand derwaarts worde gezonden, die in staat is I om een meer staatkundigen blik te kunnen laten gaan over het geheele ra- I derwerk van ons bestier en gevolgd regeringstelselzoo als die naar binnen 1 en naar buiten werkendat iemand derwaarts gadieingelicht door het- I geen hier te lande vrijelijk geschreven en gesproken isdaardoor te beter in I staat zal zijnom te zienwat naar den aard der zaken en overeenkomstig I de omstandighedenverandering zal behoevenwat zal moeten worden be- I houden. Het zal toch wel even magtspreukig wezen te bewerendat ons I regeringsstelsel in onze Overzeesche Bezittingen zoo goed is, dat alles kan I blijven zoo als bet isals om te willen aannemendat alles zoo slecht is 8 dat niets in stand zou moeten worden gehouden. I «Zouden de in Europa veranderde denkbeelden, voor zooverre ze goed wa- I ren, want alle waren ze voorzeker niet, zoo als bij ons, van dezelfde goede I gehalte, zouden de omstandigheden, die in het Moederland dank zij der I nagedachtenis van Willem II, tocgebragt hebben plaats gehad, zou het bier te lande geschrevene en gesprokene, hetzij dan nu meer of minder juist,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1