LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 19 FEBRUAFilJ. BINNENLANDSGUE BERIGTEN. BUITENLANDSC5IE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 1(1 Centen afgegeven. LEYDEN, 18 February. Heden in den vroegen morgen werd er brand ontdekt in de Wollen Deken- en Garenfabriek van de Wed. Parmentier, op de Middelstegracht bij de Groe- nesteeg; welke al spoedig zoo zeer toenam dat bel gebouw gebeel is uitge brand, en men naauwelijks de belendende buizen beeft kunnen beveiligen. De schade moet vrij aanmerkelijk zijn. Een metselaarsknecht heeft het onge luk gehad om bij bet blusschen, door een' vallenden balk zwaar aan 't ach terhoofd gewond te worden. De Arrond.-Piegtbank alhier heeft voor de betrekking van R.egter- Plaatsvervanger eene aanbevelingslijst opgemaakt, bestaande uit de Heeren: 1°. Mr. N. Olivier, 2°. Mr. II. Obreen, en 3°. Mr. S. Tak. In de Indiër leest men: Een Nederlander, goed burger, vader van een huisgezin, wenschte onlangs zich te Djokjokarla te vestigen, waar bij zeker was, een ruim bestaan te zullen vinden. Hij wendde zich tot den Gouverneur-Generaal, om de, daartoe vereischte vergunning te verkrijgen. Maar dat verzoek werd gewezen ran de hand, zonder opgave van cenige rc- <lcn hoegenaamd. Maar nu is onlangs aan twee Fransche bankroetiers de vergunning verleend, om zich met er woon tg Djokjokarta te vestigen. Men verwondert zich algemeen daarover, dat aan vreemdelingen wordt toege staan, wat aan Nederlanders geweigerd is. Wij vernemen, dat onlangs aan Z. K. II. Prins Hendrik der Neder landen en den Heer Baron van Tuyl van Serooskerkcnconcessie is verleend, om op het eiland Billiton mijnen te openen tot het graven van tin. Aan den staat zal door hen eene zekere somvoor eiken pikol tindien zij uit voeren moeten worden uitgekeerd. De Baron van Tuyl van Serooskerken en de Heer London, als gemagtigde van Z. K. II. Prins Hendrik, zijn met de laatste overlandmail naar Indië vertrokkenten einde met de Indische rege ring de noodige overeenkomst te sluiten, en dan hunne onderneming te be ginnen. Wij verheugen ons in deze gebeurtenisen brengen onze hulde aan den vorst, die op deze wijze het voorlieeld geeft aan de natie, om hare in dustriële krachten in Indië te beproeven en te ontwikkelen. Moge dat voor beeld vele navolgers vinden. Het veld, dat in den Archipel voor ons open ligtis onafzienbaar. De Nederl. Stoompost meldtdut de pogingen van den Heer Dron- kers, Concessionaris van de werken tot afdamming der Ooster-Schelde en indijking der door die afdamming aangewonnen gronden eindelijk gelukkig geslaagd zijn. In den loop vau deze week is bet waarborgs-kapitaalgroot ƒ200,000 gesteld in handen van den Agent van bet Ministerie van Finan- tiën, te Amsterdam. De zachte winter van 1770 is door eenen warmen zomer achtervolgd, men kan dus nog geen besluit opmakendat wegens den tegenwoordigen zacbten winterde zomer koud en nat zal zijn. In de opbrengst der Loterij gedurende 1840, bragt Noordbolland bij ƒ233,933.00; Zuidholland 113,998.13Groningen ƒ22,588.50; Gelder land 22,290.42f; Utrecht 10,040.20; Zeeland 0,752.en Drenthe 3,0GG. 's GHAVENHAGE18 Februarij. Z. M. heeft aan bet Genootschap ter Bevordering van Nijverheid, te Ondcr- dendam (prov. Groningen), zijne belangstelling in die verceniging bekend gemaakt, en den wenseh te kennen gegeven, om aan het hoofd dier instel ling te staan. Het heeft Z. M. behaagd, bij besluit van den 7Jcn dezer, aan de Ned. Commissie voor de Tentoonstelling te Londen op hare aanvraag eene aan zienlijke tegemoetkoming toe te staanter bestrijding der kosten van vervoer der goederen en andere uitgaven voor de Tentoonstelling te Londen. II. M. de Koningin-Moeder heeft aan Doctor Maas te Tilburg, die wij len haren gemaal in de laatste dagen zijns levens bad bijgestaan, eene prach tige gouden snuifdoos ten geschenke gegeven. De Heer M>'. B. Wichers zal, volgens art. 10 van het Regl. van Orde in plaats van den Heer van Twist, tijdelijk het Voorzittersschap der Kamer waarnemen. Men verneemt thans, dat Mevrouw de Prinses Marianne der Nederlanden van Parijs naar het eiland Sicilië in de nabijheid van Messina vertrokken is, en daar haar verblijf zal vestigen. Een der bedienden, welke tot dus verre op Rusthof, onder Voorburg, woonde, is heden derwaarts vertrokken. [Handels bi.) Te Schevcmngen is den 10!'on de Engelsche Stoomboot Ocean met eenige passagiers aangekomen, onder welke zich ook de nieuw benoemde Amcri- kaansche Consul Gj-ollie Baylor bevond, komende van Washington. VtveetSe txumer tier tStateit-fiemcruaZ. Zitting van Dingsdag 18 Februarij. In deze zitting heeft de Kamer hare werkzaamheden hervat. Ingevolge art. 10 van het Reglement van Orde, bekleedt de Heer Mr. B. Wichers tij delijk het Voorzitterschap. Is ontvangen eene missive van den Heer Mr. Duymaer van Twist, waarbij bij kennis geeft van zijne benoeming, en afscheid neemt van de leden. De Heer Wichers houdt daarna eene toespraak. [Waarvan wij ons genoodzaakt zien de mededeeling, van wege hare uitgebreidheid, bij 'iter perse gaan dei- Courant, tot een volgend nommer uitstellen.] Zijn ingekomen acht ontwer pen waarvan de Onteigening het voornaamste is. TelegragiMscls BSerfgi. 4 uur 15 min. De drie Candidaten voor het Voorzitterschap der Tweede Kamer zijn de HH. Boreel, de Man en Gevers. SCHIEDAM, 15 Februarij. Heden namiddag te ongeveer twee ure, is liet gisteren reeds verwachtte barkschip Soolo gearriveerd, aanbrengende de eerste vracht, die van wege de Nederl. Handel-Maatscliappij binnen deze stad wordt opgeslagen. ZWOLLE, 15 Februarij. Meu verneemt, dat de werkzaamheden voor de Overijsselsche kanalisatie zoo verre zijn gevorderd, dat de lijn van bet kanaal van Zwolle naar Almelo voor goed is uitgebakend van Zwolle tot in de rivier de Reggeen den lslc" Febr. j'l. door eene Commissie uit Commissarissen is opgenomen dat de lijn van de Regge tot Almelo tegen de helft dezer maand zal uitgebakend zijn en opgenomen kunnen wordenen dal bet onderzoekbetrekkelijk de ge schiktste rigting tusscben Deventer en Dalmsholte weldra zal aanvangen. Men beklaagt zich ook hier weder over de bestaande w et op de onteigeningen waardoor men ook nu weder niet met de uitvoering der werken kan aanvan gen alvorens de geheele onteigening geschied zal zijnen waardoor men tot meerdere voorbereidende werkzaamheden gedwongen wordtdan anders nood zakelijk zouden zijn. EN. GE 2, A ft' 83. LONDEN, 13 Februarij. In het Lagerhuis is gisteren avond de beraadslaging voortgezet over het voorstel van den Minister Russellbetrekkelijk de Pausselijke verordening. Nadat nog verscheidene sprekers in verschillenden zin het woord hadden ge voerd heeft de Minister de voornaamste bedenkingen beantwoorden op den voorgrond gesteld, dat het oprigten van kerkelijke bisdommen of andere be sturen zonder toestemming van den Souverein des landsin strijd is met bet staatsregt van Europa, en dat dan ook geen land te vinden is, hetzij klein of grootR. Katholiek of Protestanlschwaar zou hebben kunnen ge schieden hetgeen onlangs door den Pauselijken Stoel gedaan is in Engeland. Wat hel verwijt betreft, dat bij thans in een anderen geest zou handelen dan vroeger, zeide bij, openlijk te erkennen, dat bij zich bedrogen bad ge vonden in bet vertrouwen op de R. K. geestelijkheid en dat de gebeurtenissen hem de overtuiging hebben gegeven, dat bij te veel vertrouwd bad op lumne gematigdheid en op bun eerbied voor bet souverein gezag in dit land. De- Minister herinnerde daarop, dat bij in der tijd aanhoudend geijverd heeft voor de toelating van R. K. als leden van het Parlementofschoon bij daar door tweemalen liet vertrouwen verbeurd beeft van de kiezers, die hem had den afgevaardigd, en in weerwil van den tegenstand zoowel van den toeu regelenden Vorstals van de destijds bcersehendc volks-steminingdat bij, toen eindelijk in 1829, de dusgenaamde emancipatie der R. K. was voorge-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1