»Dc onlangs plaats gehad hebbende aanvaarding van zekeredoor ecne vreemde mogendheid verleende kerkelijke titels heeft de publieke opinie hier te lande levendig verontrust, en talrijke vereenigingen mijner onderdanen hebben mij adressen aangebodenwaarin zij hunne gehechtheid aan den troon betuigen en verzoeken dat men deze aanmatigingen moge tegengaan. Ik heb hun de verzekering gegeven van mijn voornemen, om de regten mijner kroon en de onafhankelijkheid der natie te verdedigen tegen elke inbreukvan welke zijde die ook beproefd mogt worden. Ik heb tevens mijn opregt verlangen en mijn vast besluit te kennen gegeven, om onder den Goddelijken bijstand de godsdienstvrijheidwaarop de bevolking van dit land zoo te regt hoogen prijs stelt, ongeschonden te handhaven." Verder heeft II. M. nog medegedeeld dat er wijzigingen zullen worden ge steld in de regterlijke magt, en een stelsel van registratie ingevoerd betrek kelijk den overgang van eigendommen. De heide Huizen van het Parlement hebben zich dien dag bezig ge houden met hunne adressen van antwoord op de troonrede. In het Ilooger- huis is dit adres als gewoonlijk een louteren weerklank op de Koninklijke aanspraak behelzendedoor den Graaf van Effingham voorgestelden door Lord Cremorne ondersteund. Terstond daarna vatte Lord Stanley het woord open verklaarde dat hij niet voornemens was eenige voor de Ministers vijandige verandering voor te stellen. Betreffende de Roomsch-Katholijke zaak verklaarde hij voorts, dat ontwijfelbaar eene beleedigende aanranding der reg ten van de Britsche kroon had plaats gegrepen. Hij wilde zijne katholieke landgenootcn geenszins berooven van hunne burgerlijke of godsdienstige reg ten maar dit was veeleer ecne staatkundige dan eene godsdienstige quaestie en indien de Regering daaromtrent onbeschroomd te werk ging, zou zij on getwijfeld ondersteuning vinden bij hare politieke tegenstanders en bij de groote massa der bevolking. In gelijken zin spraken de Hertog van Rich mond en de Graaf Winchelsea. Lord Camovs verklaarde dat hijofschoon de Katholieke godsdienst belijdende en de suprematie van den Paus in ker kelijke zaken ten volle erkennendeechter tegen alle andere aanmatiging van gezag door denzclve in Engeland protesteerde. Eindelijk bestreed de Minister van Lansdowne het gevoelen dergenendie de handelwijs van den Paus verdedigen op gronddat zijne verordening hij uitsluiting zou strekken tot uitoefening van zijn geestelijk gezag over de belijders van het Roomsch- Katholijk geloof. Het adres werd ten slotte met algemecne stemmen aan genomen. In het Huis der gemeenten is het adres van antwoord op de troonrede voorgedragen en toegelicht door den Markies van Kildare. De daarop ge volgde beraadslaging heeft hoofdzakelijk geloopen over de belangen der grond bezitters en landbouwers, en over de bekende Pauselijke verordening. De Heer Roebuck beweerde dat de regten der Kroonin geenen deele aangerand waren door de besluiten van den Paus omtrent de verdeeliug van Engeland in Bisdommendat deze maatregel een uitvloeisel was van de geestelijke magt des Pauzen, dat de Minister, die 7.00 lang een voorstander van burger lijke en godsdienstige vrijheid geweest is, nu onverstandig en zijner onwaar dig handelde, door zijnen grooten naam te leenen tot bevordering van de aloude puriteinsche dwcepcrij. In gelijken geest spraken nog vijf andere leden. Daarentegen hebben de Hoeren R. Inglis, Anstey en Plumptre geijverd voor de handhaving der regten van de Kroon en van de gevestigde Protestantsche Kerk. De Heer Anstey betuigde, dat hij, ofschoon een R. Katholiek, moest erkennen dat de bedoelde daad van den Paus eene aanranding was, niet al leen van de regten der Kroonmaar ook van II. Katholieke bevolkingdie lang geworsteld had om zich te ontslaan van de onderworpenheid aan de we- derrcgtelijkc magt der prelaten. De leeken zouden thans ondervinden, dat hunne burgerlijke regten gevoelig aangetast werden door de kerkelijke veror deningen. De Minister Russell herinnerde de concessien, in de laatste jaren aan de R. Katholieken gedaan, en de voorkomendheid, waarmede zij door de Rege ring zijn behandeld. Terwijl zij alzoo hoegenaamd geenc reden van klagen hebbenbeeft het hof van Rome eensklaps goedgevondenhet geheele land in Bisdommen te verdoelen, eenen Aartsbisschop van Westminster te benoe men en openlijk te verkondigen dat de Engelsche Graafschappen voortaan door R. Katholieke Prelaten «geregeerd" zullen worden. Zoodanige daad, welkenaar hij meendede R. Katholieken zeiven niet verlangdenkon niet stilzwijgend geduld worden. Om deze handeling te stuiten was, zijns inziens, het gezag van het Parlement voldoende, en hij was niet voornemens, bij de voor te dragen wettelijke verordening verder te gaan dan de onderw erpelijke zaak zelve vorderde. Die verordening zou zich tot het geheele koningrijk (dus ook tot Ierland) uitstrekken. Ten slotte verklaarde de Minister, dat hij aan het hof van Rome geenc vijandige gezindheid tegen dit Rijk toeschreef; maar dat hij instemde met degenendie verkondigdendat een magtig ge deelte van dat hof allezins vijandig tegen Engeland gestemd was, en dat de handelwijze van die partij wederkcerig maatregelen vorderde. Ten slotte is het voorgedragene adres van antwoord op de troonrede in 't algemeen goedgekeurdzonder tegenstand. Het comité van Spaansche fondsenhouders aan onze beursbeeft een brief ontvangen van zijnen vertegenwoordiger te Madrid, den heer AVeisweille, die daarin meldt, dat de Minister van Finantiën, hem een aanstaande rege ling van de schuld beloofd, maar tevens geweigerd heeft om nu reeds iets omtrent de voor te stellen maatregelen mede te doelen, ten einde zoo doende voorbarige speculatie te voorkomen. De Globe deelt een brief mede van den 4dc11 Januarij 11.waarin de Heer Pearson, gewezen lid van liet Parlement, Kardinaal Wiseman zijn be sluit mededeelt, om hem voor de regtliank te roepen, onder beschuldiging van de wet te hebben geschondendaar hij zonder toestemming der Konin gin, zijn manifest en den Pauselijken brief heeft medegedeeld. De heer Pe arson verzekert, dat de vervolgingen met de meest mogelijke kieschheid zul len worden gevoerd en dat de Kardinaal daarvan geene onaangenaamheid, hoegenaamd, zal hebben te verduren. Zijn doel is eenvoudio- om tot eene regtsgeleerde interpretatie van de wet te geraken. De Morning Herald verzekert, dat de meest invloedrijke leden van de Tory-partij een ontwerp van wet gereed maken, strekkende tot regeling van het regt der vreemde mogendheden om zich in nationale geschillen te men gen. Te gelijk zou deze wet de Engelsche onderdanen het deelnemen aan vreemde godsdienstige vereenigingen verbieden. De Heer Henderson, de bouwmeester van het gebouw der Tentoonstel ling, het Glazen Paleis genoemd, ligt zoo gevaarlijk ziek, dat men voor zijn behoud vreest. Te Plymouth heeft 11. Maandagaan boord van het oorlogsfregat Cal liope, een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl namelijk aan de kaapstan den werd gewerkt om het schip vooruit te halenschoot plotseling een derzelvc losen bragt door de met verbazende snelheid rondslingerende armen, aan 18 der omslaande zeelieden, waaronder ook de bevelvoerende Kapitein Sir J. E. Home, zulke geduchte verwondingen toe, dat zoowel van den wal als van de overige schepen om geneeskundige hulp moest worden geseind. FÏ&AMïiSHE„3ï£. PARIJSG Februarij. De dotatie-wet schijnt schipbreuk te zullen lijden. De beraadslagingen in de afdeelingen zijn hevig geweest, en 'tis gebleken dat de benoeming van Commissarissen er dertien heeft opgeleverd die de dotatie vijandig zijn, tegen twee die haar voorstaan. Het getal der tegenstemmenden bedraagt 375; de voorstanders slechts 256, Als het, gelijk men vermoedt, zoo in de openbare stemming loopt, dan wordt de dotatie-wet met een overwigt van ruim 10 stemmen verworpen, en de verwijdering tusschen den Voorzitter der Republiek en de Wetgevende Vergadering al grooter, en de eerste ge raakt al meer en meer in eenen zeer moeijelijken toestand. Het blijkt thans, dat de moordenaar van den Bronzen-Fabriekant Des- fontaines is genaamd Viou. Die booswichtwelke vroeger liet bedrijf van tuinmansknecht heeft uilgcoefend, is slechts 21 jaren oud. Den 5den Ja nuarij heeft hijwaarschijnlijk weinige oogenblikken nadat de moord was gepleegd, in de nabuurschap de kist gekocht, in welke hij liet stukgesneden lijk heeft verzonden. Den Gllc" is hij van hier vertrokken met den stoom trein tot Tours en van daar met rijtuignaar Beaulieu. Den 23sten Ja nuarij is hij alhier teruggekomen, waar de politie spoedig zijne verblijfplaats heeft opgespoord. Viou heeft aanvankelijk ontkend, den moord te hebben gepleegddoch de bewijzen tegen hem waren zoo overtuigend en menigvul dig dat liij ten laatste alles heeft beleden. Onder anderen heeft men in de kistwaarin het lijk was gepaktop den bodem een linnen kiel gevonden welke is gebleken het eigendom te zijn van den genoemden Viou. De moor denaar had zijnen vader, die te Melun wegens diefstal gevangen wordt ge houden geschrevendat hij in het bezit was van 17,000 fr., en mitsdien ruimschoots in staat, om zijne invrijheidstelling, welke eerlang moest plaats hebbenfeestelijk te vieren. - Eene verschrikkelijke gebeurtenis heeft hier algemeene ontsteltenis ver spreid. Eene weduwe woonde met hare twee zoons te zamende beide broeders kregen gisteren om eene nietigheid twist; de oudste gaf den jongste daarop een slag in het aangezigt, waarop deze, in blinde woede ontstoken, een mes greep en daarmede zijn broeder aanviel. De verschrikte moeder wierp zich op dezen oogenblik tusschenbeiden en ontving den steek, haren zoon toegedachtin het hartzij zonk dood ter aarde. Haar onwillekeurige moordenaar heeft zich zelf in handen der justitie overgeleverd. Gisteren is een bal in de Opera gegeven voor de behoeftigenhetgeen over de 50,000 fr. heeft opgebragt. PRÜISIGX. BERLIJN5 Februarij. De Minister van Koophandel heeft bepaald, dat op Zondag gedurende de godsdienstoefeningnoch brieven noch paketten aangenomen of bezorgd wor den omdat ook de postbeambten den Zondag moeten vieren. De spoortrei nen echter zullen hunne dienst niet behoeven te staken. OOSTENRIJK. AVEENEN4 Februarij. De Minister van Finantiën heeft eenen staat medegedeeld van de inkomsten en uitgaven, gedurende het derde vierendeeljaars van 1850, waaruit blijkt, dat er een tekort is van 19 millioen florenen; de uitgaven namelijk bedroe gen 65) en de inkomsten slechts 46 millioen. Er is hier een tclcgraphisch berigt uit Venetië van den lsten ontvangen meldendedat de Graaf de Chambord zicli weder beter bevond en zijne ongesteldheid weinig te beduiden had gehad. Volgens een telegraphisch berigt van den 2<1en uit Triësthad in de ziekte van den Hertog eene krisis plaats gehad, waarna zich eenige verschijnselen van beterschap vertoond haddenen men het levensgevaar voor geweken hield

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2