LEYDSCHE MAANDAG, JO FEBRUARIJ. BINNEMiANDSCfflE BERIGTEX. BUITEi\LAiVDSCHE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdug Avond De Prijs der Courant is ƒ12 het jaar; de afzonderlijke nonimers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 8 Februarij. De Hooggel. lieer Mr. J. de Wal droeg lieden de waardigheid van Rector Magnificus onzer Hoogesclioolgedurende het afgeloopen Academiejaar door hem hekleedover aan den Hooggeleerden Heer N, C. Kistmet liet houden eener plegtige rede in het groot Auditorium der Universiteit: de detrimente quod neglecturn historicum juris nostri studium -patriae disciplinae- que adtulit. d. i. Over de nadoelen die het verwaarlooz.cn der geschiedkun dige beoefening des Nederlandschen regts aan het Vaderland en de -wetenschap heeft berokkend. Bij de vermelding der lotgevallen van de Hoogescliool deelde de Redenaar het verblijdend berigt mede, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, de beantwoording van prijsvragen, zoo als die vroeger plaats had, door de uit- loving van gouden eerepenningen op 's Konings kosten, in het leven terug te roepenwelk blijk van Z. M. belangstelling in den bloei onzer Hoogescliool met groote toejuiching werd vernomen. -Met genoegen hebben wij vernomen, dat de Liedertafel de Avondster in de Schouwburg alhier, op Woensdag den 26sten dezer, in vereeniging met onderscheidene Liedertafels uit andere stedenen het Muzijkcorps van het Regement Grenadiers en Jagerseen Groot-Zangersfeest zal geven onder Di rectie van de Heeren M. Oudshoorn Jr. voor het Vocale en F. Dunkier voor het Instrumentale; en wel ten voordeele der Algemeene Armen onzer stad. Wij j nichen dit voornemen zeer toeen zijn reeds vooraf overtuigd dat de belangstelling in deze weldadige en aangename feestviering, algemeen zijn zal. - Als eene bijzonderheid in dit jaarsaizoen kunnen wij mededeelendat in den tuin van de Weduwe BoelT in de Witte Rozenlaaneven buiten de stadeen appelboom staatdie honderd en zestig geopende bloesems heeft. Den IS11™ Januarij 11. sloeg de stuurman A. v. d. H iel op zijne te rugreis van IVantes naar Rotterdam over boord, eene weduwe met zes kin deren nalatendewaarvan vijf geheel onverzorgd. De Predikant te Noordwijk aan zee verzocht bij Adv. in de Haarl. Cour. dringend om liefdegiften voor <bt zoo ramspoedig gezin, met welker ontvangst alhier Ds. Fangman zich heeft belast. Een Belgisch dagblad had dezer dagen berigt, dat de Heer v. Bommel, Bisschop te Luiktot Aartsbisschop van Amsterdam benoemd was. In an dere Belgische bladen wordt die tijding als geheel en al ongegrond verklaard onder anderen zegt de Echo Universel de la presse Catholiquedat hier le lande een Pauselijke maatregel, als jegens Engeland genomen is, niet zou te pas komen omdat 1°. hier geene staatskerk bestaat2°. er een concor daat bestaat tusschen Nederland en Rome3°. wij een Gezant te Rome heb ben en een Pauselijken Nuntius te 's Hage (welke drie omstandigheden in En geland niet bestaan); en 4°. omdat onze Grondwet het aannemen van cenige waardigheid of eerbewijs van eene buitenlandsche mogendheid, zonder voor afgaand verlof van onzen Koning, verbiedt. Te Rotterdam is tot Lid der Prov. Staten gekozen de Heer W. S. van den Bergh van Ileinenoordmet 167 van de 269 stemmende Heer van der Kun had er 102 bekomen. De Heer Mr. M. Bicbon van IJsselmondc te Rotterdam heeft het voorne men een Christelijk Pbilologisch Gymnasium of Instituut op te riglen het plan daartoe heeft hij aan deskundige landgenooten ter overweging en voorberei dend overleg toegezonden. Het Hof van Noord-Brabant heeft den gewezen Directeur van het Post kantoor te OosterhoutChartresof Chatelyn genaamdschuldig verklaard aan de tegen hem gerigte aanklagt ter verduistering of zich onregtmatig toe- ëigenen van een brief met geldswaardeop dat postkantoor bezorgden ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 achtereenvolgende jaren in een rasp- of tuchthuis, benevens eerloos-verklaring. Hij heeft zich in cassatie voorzien. 'sGRAVENIIAGE, 8 Februarij. Z. M. de Koning wordt morgen avond van het Loo in de residentie terug verwacht. - Gisteren avond heeft er bij Z. K. II. Prins Frederik een groot bal plaats gehad, tot welks bijwoning 600 personen genoodigd waren. Op Vrijdag 14 dezer, zal er ten hove weder eene Soiree Dramalique worden gehouden. De Minister van Finantiën heeft ƒ28.46 ontvangen, onder het postmerk Gulpen, als teruggave van aan de Schatkist verschuldigde gelden. Men verneemt thans dat dc Tweede Kamer der Statcn-Generaal hare werkzaamheden zal hervatten op Dingsdag den 18de" Februarij aanstaande, des morgens ten elf ure. Ingevolge Art. 11 van het Reglement van Orde der Kamer zal er worden overgegaan tot het maken der nieuwe opgave van drie ledentot vervulling der betrekking van Voorzitter der Kameropenge vallen door de benoeming van den Heer Duymaer van Twist tot Gouverneur- Generaal over Nederlandsch-Indië. De Tweede Kamer zal wederom moeten overgaan tot de verkiezing van vijf Candidaten voor de betrekking van Raadsheer in den Iloogen Raad der Nederlandenopengevallen door bet overlijden van den Heer Hofstede. Onder de onderwerpen, die bij de Kamer ter tafel zullen worden gebragt, behoort het gewijzigd Reglement van Orde. De Heer Jhr. Mr. J. C. de Jonge, Lid van de Prov. Staten van Zuidhol land, voor het 2de District van 'sGravenhageheeft zijn ontslag genomen, zoodat er eene nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. RIDDERKERK5 Februarij. Het navolgende is allerwaarschijnlijkst wederom een treurig gevolg van het misbruik van Sterken Drank. Een welgesteld Landbouwer in deze gemeente, doch die zicli dikwijls en herhaaldelijk aan het misbruik van sterken drank overgaf, verliet gisteren avond, ten ruim 10 ure de herberg, in zeer be schonken staathij liet zich een eind wegs naar zijne woningwelke buiten de kom der gemeente gelegen is, door den kastelein vergezellen en zou ver der den weg zelf wel vinden. Intusschen zat zijn huisgezinaan het laat uitblijven van den man en vader sinds lang gewoon, geduldig op zijne te huiskomst te wachtendoch toen hij een uur na middernacht nog niet was komen opdagenbegon men zich ongerust te maken en de knecht werd uit gezonden om hem op te zoeken. Deze kwam al spoedig terugom de meid te verzoeken met hem meê te gaandaar de boerdie bij onder eene door nenhaag, langs den dijk, tusschen het dorp en de woning, had vinden lig gen niet wakker was te krijgende vrouw zulks vernemende gaat ook me.dedoch wie beschrijft hare gewaarwordingtoen zij haren man levenloos vond liggenen wel onder zulke omstandigheden dal omtrent de oorzaak van zijn doodgeen twijfel meer kon overblijven. AMSTERDAM6 Februarij. Gisteren avond ten 6 ure heeft in een winkelhuis op den Nieuwendijk bij den Damalwaar de winkeldochter en de dienstmeid bezig waren eene lamp met Hallo-gaz te vullen, eene ontploffing van dat gaz plaats gehad, met dat ongelukkig gevolg, dat dc beide vrouwen wonden bekwamen. Die der dienst meid waren van zoo ernstigen aarddat zijna aanvankelijk geneeskundige hulp te hebben bekomennaar het Binnen-Gasthuis is moeten vervoerd worden. DEVENTER, 3 Februarij. Zoo men verneemt, zal de zoon van den Heer G. Scliimmclpenninck, schoon vader van wijlen den Heer Bruce, die dezen laatsten naar Indië zoude ver gezellen, thans de reis daarheen met den Heer Duymaer van Twist doen. Laatstgenoemde heeft ook den aan den Heer Bruce zoo gchechlen trouwen bediende geëngageerdom hem in Indië in die hoedanigheid te dienen. Bijna het gehcelc vroegere voor de reis bepaalde personeel zal dus de reis naar Java ondernemenmet uitzondering van de twee hoofdpersonen. Of de Heer Tengnagelvroeger benoemd Adjudant van den lieer Bruce, in die betrek king voor den Heer van Twist zal benoemd wordenis nog onbepaald. ËNGELAlVtt. LONDEN6 Februarij. De zitting van bet Parlement is gisteren door de Koningin in persoon met Ieene rede geopend, in welke II. M. gewaagt van de vriendschappelijke betrek- I kingen met vreemde Mogendheden, de vermindering der lasten, den gunsti- gen staat der openbare inkomsten en voorts omtrent de kerkelijke zaken zegt

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1