plan gevormd hadden om des nachts voor de woning van deu Generaal oproe rige liederen te gaan zingen en eene republikeinsclie demonstratie uit te lok ken. Voorts zijn twee Pauselijke gendarmen in hechtenis genomen, beschul digd van eene briefwisseling tusschen politieke gevangenen en hunne vrienden begunstigd te hebben. Eenige dagen geleden is een troep jongelieden des avonds door de straten van Rome getrokken, overal den kreet: leve de vrij heid! aanheffende. Zoodra zich eene patrouille vertoonde, verspreidden zij zich, om zich op eene andere plaats weder te vereenigen en denzelfden kreet, te doen hooren. In onderscheiden wijken der stad hebben zich deze toonee- len herhaald. PRUISSEX. BERLIJN 1 Februarij. De Minister van Finantiën heeft bij de Tweede Kamer de rekening en ver antwoording overgelegd van het buitengewoon crediet voor oorlog, groot 18 millioen tlil. Er zullen nog omstreeks 15 millioen noodig wezen om de gemaakte onkosten te dekken. Aan onze Hoogeschool is eene leerstoel voor de Stenographie opgerigt. In den avond van den 29sten Januarij is uit de woning van den Heer Saling, bankier alhier, eene ijzeren geldkist, 1 j. centenaar zwaar gestolen, gevuld met 30,000 thl. aan geld en papier; 500 tlil. zijn uitgeloofd voor hem die de daders weet aan te wijzen, De Kardinaal-Aartsbisschop van Breslau heeft zijne onderhoorige gees telijken, die leden der Kamers zijn, vermaand om die betrekking te verla ten, als onvereenigbaar met hun geestelijk ambt. Ecnigen hebben aan die vermaning reeds gehoor gegeven. OOSTENRIJK. WEENEN28 Januarij. Het bestuur van den hofschouwburg heeft den uitgeloofden prijs van 200 ducaten voor het beste blijspel toegekend aan bunnen als tooneelschrijver reeds bekenden landgenoot Bauernfeld; het heeft ten titel: de Kategorische Imperatief. Er waren over de 100 stukken ingekomen. De Stoomboot-Maatschappij van de Lloyd te Triest is op het punt van met eene Engelsche vereeniging een verdrag te sluitendat voor den Duit- scben handel op Indië en China van groot helang is. Daar namelijk de zoogenaamde Oriental and Peninsular Steam Company voor alle verbinding aan gene zijde der landengte van Suez een uilsluitend monopolie bezit eri daarvan soms vrij willekeurig gebruik maakt, zoo heeft zich in Engeland eene vereeniging gevormdwelke eene tweede linie als concurentie vestigen wil. Voor het overbrengen der passagiers van Alexandrie naar eenige Euro- peesche haven zou dan de Lloyd zorgenen daarom aan het benoodigde kapitaal voor een groot gedeelte deel nemen. Voorloopig zal deze deelne ming bestaan uit 50,000 p. st.welke voor verre het grootste gedeelte door het huis Rothschildals hoofdactionaris van de Lloydzullen worden over genomen. De beurs zou het overige leveren. FRANKFORT. 2 Februarij. Er heeft zich hier eene vrouwen-vereeniging gevormd, om eene loterij op te rigten ter gemoetkoming van de bewoners der Ilessische provinciën Fulda en Hanaudie door de inkwartiering zooveel geleden hebben. De Koningin der Nederlanden heeft daartoe een aantal kostbare voorwerpen gezonden. Men begint in Hessen thans den druk des tijdsten gevolge van den loop der omstandighedenook bij den middenstandsterk te gevoelen. In Baden is de staat van Oorlog en het Standregt wederom 4 weken verlengd. EGYPTE. De bekende reiziger in dit landde Heer Layard die reeds zoo vele oud heden verzameldewaaronder de beroemde Ninivesche gedenkstukkenheeft weder nieuwe en belangrijke zendingen bewerkstelligd van door hem ontdekte voorwerpen in Koyunjik. Hij vond eene kamergevuld met terra cotta ta bletten waarvan de opschriften ingeslagen waren zoodat men gelooftdat vele duplicaten zijnof welligt eene verzameling van manifesten in Assyrië. Er zijn 25 van deze kisten op weg naar Engeland. In de pyramide van Nimrod is een zeer schoon standbeeld ontdekt, benevens een relief, den Ko ning voorstellende. De Heer Layard schrijft van Akra den 17den Julij II. doch was ongelukkiglijk door eene hevige koorts aangetasthij hoopte echter een groot gedeelte van den winter in Babylonië door te brengen. STA»§ BERIGT. schijnlijk door zijn bediende, een jong menschdie slechts 8 dagen in zijne dienst was geweest, om 't leven gebragt. De misdadiger heeft het in stuk ken gesneden en gepakt in een gewonen reiskoffer, en twee andere gevuld met geld en kostbaarhedenmet deze beeft hij den 7dcn Januarij bel buis verlaten, voorgevendedat zijn meester genoodzaakt was eene reis te doen en reeds vooraf was vertrokken naar de station van een der spoorwegen. Hij heeft zelf de vertrekken geslotenen de overige bewoners van het huis heb ben niet de minste achterdocht gekoesterd omtrent het gepleegde misdrijf. Aan de station van den spoorweg naar Bourges en Chateauroux gekomen zijndebeeft de moordenaar den kofferwelke bet lijk bevattemet een adresverzonden naar Chateauroux. Hij zelf heeft eene plaats genomen naar Bourges, en de beide andere koffers bij zich gehouden. De koffer met het lijk moest te Chateaurouxwerd bezorgd bij zekeren daar wonenden hologiemaker Moreau. Daar echter een zoodanig persoon niet bekend washeeft men gedachtdat er eenige vergissing had plaats gehad en de koffer wel zou worden teruggevorderd. Deze is in de station gebleven en na eenige dagen geopend, vermits het lijk tot bederf was overgegaan en de stank in het gebouw onverdragelijk was geworden. Oogenblikkelijk heeft de regterlijke overheid te Chateauroux de zaak onder zocht, en den koffer, met het treurige overschot van den vermoorde, naar Parijs teruggezonden, waar inmiddels de voortdurende afwezigheid van den Heer Desfontaines reeds achterdocht had gegeven. Zij hebben het huis voor de politie doen openenen men heeft alstoen gevondendat alle kostbaarhe den en de zaken van waarde verdwenen waren. Onverwijld is door middel van den telegraaf berigt van het voorgevallene naar de grenzen gezonden. De dader heeft inmiddels ruim 17 dagen tijd gehad om zich uit de voeten te maken, en het is mitsdien niet waarschijnlijk, bij de thans bestaande ver snelde middelen van vervoerdat hij zich nog in Frankrijk bevindt. De visscherij ter zee, bijzonder in het kanaal, gaat in den laatsten tijd zeer voordeelig. De visebmarkten worden overstroomd door de menigte vischdie aangevoerd wordt. Den 28sten Januarij is hier een der merkwaardigste kabinetten van schilderijen verkocht, toebehoorende aan den Heer Thevenin. Vele vreemde lingen vooral uit Holland en Engelandwaren overgekomenom die vei ling bij te wonen. De geheele verzameling van slechts 76 schilderijen en 19 teekeningen, beeft tusschen de 180 en 190 duizend francs opgebragt. Eene schilderij van Mejufvr. Rosa Bonheur, voorstellende Grazende Schapen, is verkocht voor 2,000 fr.eene van VerboeckhovenStierenKoeijcn en Schapen in het land2,600 fr. Verder hebben opgebragtEen Nacht te 'silage, van Schendel, 2,200 fr.Eene Keukenmeid, die een Haan op de kniën houdtvan Dyckmans3,900 fr.de Empiricusvan Gerard Dou 5,800 fr.de Oordeelvelling van Parisdoor F. van Mieris6,800 fr.eene Revue van Keizer Napoleon bij de Tuilleriëneene Episode uit het beleg van Saragossa en de goede Samaritaanalle 3 van Horace Vernetvoor 3,000 6,100 en 7,400 francs. Te Deville bij Rouaan is een katoenfabriek afgebrand, waardoor eene schade van 200,000 fr. veroorzaakt is. Een dagblad uit Bourbon maakt melding van eene merkwaardige ont dekking op Madagascar. In het bed eener rivier aldaar, zijn namelijk bui tengewoon groote fossile-eijeren ontdekt. De schalen daarvan hebben eene dikte van j duim, en de omvang van ieder ei is 2 voet 8 duim, en om het midden 2 voet en 2 duim. De inhoud van een dezer eijeren't welk ge opend is, bedraagt 8} kan. Men weet niet van welke diersoort, hetzij van vogels of van krokodillen, deze eijeren zijn. Aan de inboorlingen waren zij niet onbekend, en zij zeiden, dat eene oude overlevering op Madagascar van reusachtige vogels gewaagtdie groot en sterk genoeg wareneen os op te nemen. SPANJE. De Koningin heeft een besluit genomenwaarbij de begrooling van 1" Januarij 11. van kracht wordt verklaard, behoudens de wijzigingen door de Cortes daarin te brengen. De wijzigingen, die het nieuwe Ministerie noo dig: keurt, zullen door haar voor 1° Junij aan de Cortes worden voorgelegd, opaat die in 1852 kracht van wet bekomenzij zullen tevens een' staat van schulden en baten voorleggen tot ultimo December 11. Volgens brieven uit Madrid heeft de Spaansche Minister van Finantiën het voornemen, om vóór den 15den dezer zijn plan van schuldregeling aan de Cortes voor te leggen. Daarbij zoude aan de schuleischers de keus worden gelaten tusschen eene kapitaals-vermindering en dadelijke rente a 3 pCt.of behoud van kapitaal met oploopende rente. SARDINIË. TURYN, 28 Januarij. De Kamer heeft den 25slen dezer, met 95 tegen 43 stemmen, het wets ontwerp aangenomen, waarbij de Regering gemagtigd wordt om de belastingen tot het einde van April te blijven heffen. Er is in Rome een politiek complot ontdekt, ten gevolge waarvan een groot aantal inhechtenisnemingen en huiszoekingen gedaan zijn. De Fransche troepen hebben daarbij aan de Pauselijke politie de behulpzame hand gebo den. Eerstgenoemde hebben in een der hotels zeven personen gevat, die ge zegd worden Fransche onder-officieren te zijn. Het gerucht wil, dat de Ge neraal Gemeau zelf het toezigt bij deze arrestatie gehouden heeft. De Prefect van politie, de Heer Mangin, was onderrigt geworden dat eenige Fransche onder-ofiicieren in gezelschap van een aantal Romeinschc jongeliedenhet In de maand Januarij 1851 zijn binnen de Stad Ley den overleden 106 personen, als: 15 Mannen, 26 Vrouwen, 37 Zoons en 28 Dochters, daaren boven als levenloos aangegeven 8. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 149 Kinderen, als: 83 Zoons en 66 Dochters, waarbij 2 paar tweelingen. AKADEMIE-YIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 3de" Februarij de Heer IV. J. J. Nolctvan Schiedam, in de Regten,- met Theses.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3