De meerderheid in de vergadering hoorde deze voorden met veel welwil lendheid aan, en ging toen over tot de orde van den dag. De Aartsbisschop van Parijs heeft aan de geestelijken van zijn Bisdom een schrijven gerigt, waarin hij hen uitnoodigt zich niet in staatkundige aangelegenheden te mengen, en hij verkiezingen zich niet als candidaat te stellen. Er worden jaarlijks in de hoofdstad gemiddeld 300 zelfmoorden begaan. De bevolking van Marseille is in de laatste 40 jaren verdubbeld. In 1810 bevatte die stad 104,049 en thans 213,919 zielen. BERLIJN27 Januarij. De Commissie van de Tweede Kamer, belast met het onderzoek van het wetsontwerp tot invoering eener belasting op de inkomstenheeft tot verwer ping besloten, op grond dat er geen termen hestonden om aan de natie eene nieuwe belasting op te leggenzoolang de Minister van Finantiën geene re kenschap gegeven had van het gebruik van de 18 millioen thl. bestemd voor de wapeningwaarvoor hij gemagtigd was geworden eene lccning te sluiten onder verbindtenis om deswege aan de Kamers rekenschap te doen, zoodra zij weder zouden bijeengekomen zijn; eene verpligting, waaraan de Minister tot dusverre zwarigheid heeft gemaakt te voldoen. De zending van den Deenschen Graaf Sponneck naar Ween enheeft hier niet weinig opzien gebaard. Reeds verhaalt men wat tusschen hem en Prins Sch warzon berg voorgevallen is. De Graaf moet geëischt hebben: de onmiddelijke ontbinding van het landbestuur, de bezetting der vestingen Friedrichsort en Rendsbnrg alléén door Denen en de pacificatie van Holstein door Denemarken. Prins Schwarzenberg heeft hierop verklaard, dat hij vóór alles op den voorgrond stelde, de handhaving van het bondsbcsluit van 1846 en de daaruit voortspruitende verpligting van den Bondom de regten van Holstein te bcschermeu. Er kon dus even weinig sprake zijn van eene be zetting der opgenoemde vestingen door de Denenals van eene bevrediging van Holstein alléén door Denemarken. Overigens zoude Oostenrijk in dit vraagstuk niet anders dan de stelling handhavenwelke hetals lid van den Duitschen Bondis aangewezen en niets verzuimenom de besluiten van de vertegenwoordigers des Dnitschen Bonds in de Holstcinsche aangele genheden, met alle mogelijke kracht te doen ten uitvoer leggen. Graaf Sponneck is te Wcenen door de Russische en Fransche Gezanten met bijzon dere onderscheiding ontvangen. Onderscheiden groote gevangenissenwelke thans veel te klein worden zullen in den loop van dit jaar aanmerkelijk worden uitgebreid. Lefeloge, die voorleden jaar een' aanslag op het leven van den Koning gewaagd en hem in den arm gewond heeftis onlangs vrijgesproken van de tegen hem gerigte beschuldiging, wijl de regters hem voor krankzinnig en bij gevolg niet verantwoordelijk hielden voor de misdaad aan welke hij vol gens de wetten zou schuldig zijn. Hij is ter beschikking gesteld van de ge neeskundige overheid en zal weldra eene plaats hekomen in het gesticht voor krankzinnigen. ©©STESEIJK. AVEENEN25 Januarij. Het ontslag van den Minister van Justitie Sclmierling, in wiens plaats de Koning den Ridder von Krans benoemd heeft, een broeder van den Minister van Finantiën, zal, meent men, ten gevolge hebben, dat het stelsel van cen tralisatie in regtsaan gelegenheden zal worden opgehevenen de hoop op de invoering van het burgerlijk huwelijk doen vervallen. Te Pesth vervoegden zich den 154cn dezer bij den Bankier Peutsch een Commissaris van Policie met 10 agentenzeggende in last te hebben, de bankbiljetten te onderzoeken, die zich in zijne kist bevonden, omdat er ver moeden was dat zij valsch waren. De vermeende Commissaris nam er drie van 1,000 fl., verzegelde die en stak ze in den zak en wilde den Heer Peutsch gevangen nemendie dit alleen ontgaan kon door hem een' waarborg te geven van 1,000 fl. in specie, en zich ten 3 ure na den middag bij den Directeur der Policie te vervoegen. Teen de Heer Peutsch op het bestemde uur daar kwambleek het dat er eene opligterij had plaats gehad en de Directeur van niets wist. Men stelt pogingen in het werk om die bedriegers in handen te krijgen. In het Kroonland Karinthie zijn 107 gemeentenwaar nog geene scho len zijn. BE1SEMABKEE KOPENHAGEN, 25 Januarij. De Rijksdag heeft een bewijs van echte onbekrompenheid gegeven. De Regering had voorgesteld, verscheiden verdienstelijke schrijvers de jaarwedden te laten behoudenwelke hun vroeger door den Koningtoen deze nog met onbeperkt gezag regeerdew aren toegelegd. De Rijksdag beeft niet alleen dit voorstel aangenomen, maar tevens, op voorstel van ccnige leden bepaald, dat de jaarwedde van drie bijzonder verdienstelijke Deensclie dichters tol 1000 rijksdaalders zou verhoogd worden. Men houdt zich hier verzekerddat met den 28slen dezer in de Her togdommen eene voorloopigc regering zal gevestigd zijn bestaande uit den Deenschen, Oostenrijkschcn en Pruissischen Commissaris. Aan vele manschappen wordt verlof verleend. De Koning heeft be paald, dat de officieren, die 1e voren in het Deensche leger hebben gediend, doch later bij dat der Hertogdommen hebben dienst genomen, voor altijd uit Denemarken gebannen worden. «CJTPTfS. De Regering, die zich belast met het vervoer door de woestijn van reizi gers die met den overlandpost naar Indië vertrekkendoet groote opofferingen om dit vervoer gemakkelijk en den reizigers aangenamer te maken. Zij heeft daartoe het getal stooinbooten op den Nijl aanzienlijk vermeerderd en voor het huishoudelijk gebruik goed doen inrigtcri. Het getal paarden, dat 300 beliep, zal op 500 gebragt worden. Zij zijn vlugsterk en goed gezadeld. AVijl ook de reizigers zich beklaagd hebben dat zij, te Cairo aangekomen zijnde, weder onmiddelijk moeten vertrekken, hetgeen het onaangenaam verblijf te Suez, waar zij verpligt zijn op de boo ten der Roode Zee te wachten, verlengtheeft de regering zich gehaast de diensten zoodanig te regelen, dat de reizigers thans tien uren te Cairo kun nen verblijven, gedurende welken tijd zij gelegenheid hebben de merkwaar digste bijzonderheden der hoofdstad te bczigtigen. VEK.EEWIGIBE STATE1V. In 1850 zijn door vlamvatting, ontploffing of aanzeiling 170 schepen ver gaan waardoor 395 personen bet leven hebben verlorenen eene schade van bijna 600,000 dollars veroorzaakt is. In de A'creenigde Staten is gedurende de 3 laatste jarenuit verschil lende oorden der wereldaan gemunt goud en zilvervoor eene waarde van 100 millioen meer ingevoerddan er uitgevoerd is. MAP ©E G©E©E ÏÏO0F. 4 December. Berigten van deze dagtcekening meldendat de grenzen weder door de Kaffers verontrust werdenweshalve de Gouverneur Smithmet 2 komp. van het 73ste regb den 5don dezer de Kaapstad zou verlaten, en onverwijld door twee andere kompagniënonder Colonel Eyregevolgd worden. A an Natal luiden de berigten zeer gunstigdie kolonie nam in bloei toe binnen den tijd van 14 dagen was een 1000-tal emigranten aldaar aangekomen en op verschillende pimten zag men nieuwe steden en dorpen oprijzen. ©ESSSffSTT. De A'oorzittcr van den Gemeenteraad van Ley den, noodigt bij deze, inge volge liet slot van art. 7 der Kieswet Staats hl1850, N°, 37), de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij elders in de Directe Belastingen zijn aange slagen, daarvan vóór den vijftienden Fehruarij aanstaande te doen blij ken ter Secretarie dezer Stad. Leyden 29 Januarij 1851. DU RIEU. BURGEMEESTER en AVETIIOUDERS der Stad LEYDEN, Gezien de requeste van Jacobus Joannes Franciscus Ootmar, Winkelier, wonende alhierdaarbij verzoekende om in zijn Pakhuis, gelegen in de Kod- desteeg Wijk VI. N°. 1071eene Koffiebranderij daar te stellen. Gelet op Z1'. Ms. besluit van den 31stca Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelcgenc of belendende Pan den ten opzigtc der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Maandag den 34™ Fehruarijdes middags ten twaalf urezullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van hetzelve niet te hebben verzet. Burgemeester en AVetlioudcrs voornoemd, DU RIEU, Leyden30 Januarij 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. JlKADËME-MEÜWS. LEADEN, 28 Januarij. Heden is tot Doctor in de Verloskunde bevorderd, de Ileer J. S. F. MoquetteMcd. Doctor te Lochem. 213de Ütaats-Eoterij. Trekking der Tweede Klasse. 3,!e Trekking. N°. 19379 een prijs van ƒ2,500. N°. 3209 een prijs van ƒ1,250. Nos. 2387 en 4925 ieder een prijs van ƒ1,000. 4"1® N°. 5055 een prijs van ƒ5.000. A9VESTENTIEN. Heden overleed na een langdurig lijden in den ouderdom van ruim' zeven en vijftig jarentot mijne en mijner Kinderen en Bchuwdkinderen diepe droefheidmijne geliefde Echtgenootc JOIIANNA MARIA van MIERT. Leyden, 27 Januarij 1851. C. de KEYZER. Op verlangen der Overledenezullen geene uiterlijke teekenen van Rouw worden aangenomen. Heden nacht ontsliep in de hope des beteren levens, mijn hartelijk ge liefde Echlgcnoote NICOLETTA MARIA JACOBA KELLER, in den ouderdom van 41 jaren. Wat ik en mijne vijf Kinderen in haar verlies, zullen allen beseffen, die haar als eene getrouwe Gade en zorgende Moeder gekend hebben Leyden, 29 Januarij 1851. W. WEI!.ST.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3