alras werden reglementen daartoe vastgestelden den 7den Febrnarij 1850 kwam de zaak in werking. De voorschotten die verstrekt wordenbedragen van 3 tot ƒ20, en worden wekelijks percentsgewijze terugbetaald. Ieder geldopnemer moet van een of twee borgen zijn voorzien. De terugbetaalde gelden strekken telkens weder tot voorschot aan andere bedeelden. Veel stoffelijkemaar ook veel zedelijke voordeelen heeft deze maatregel nu reeds opgeleverd. De volgende cijfers toonen aan hoe veel er al met een betrekkelijk gering fonds tot nog toe is gedaan Het eerste fonds bedroeg ƒ1,212,25, daarbij kwam de som van 200, door het bestuur uit zijne kas aan het fonds ter leen verstrekten die later wei- terug betaaldzoodat beschikt is over de som van ƒ1,412.25. Het getal der aanvragen om voorschot beliep van 7 Fcbruarij tot 15 November 1850, 387 hiervan zijn 265 toegestaan en 122 afgewezen. De geleende sommen waren 59 maal ƒ20, 31 maal ƒ15, 33 maal ƒ14 27 maal ƒ12, 78 maal ƒ10, 5 maal ƒ9, 12 maal ƒ8, 4 maal 7, 3 maal ƒ6, 9 maal ƒ5, 4 maal ƒ4, totaal bedrag ƒ3,459. Van deze som was op 15 November nog in te vorderen ƒ1,218.771. Deze betaling heeft geregeld plaats; en slechts zeer zelden wordt een borg tot de voldoening der schuld van zijnen geldopnemer aangesproken. Den lstcn dezer is door een menschenvrienddie met het armbestuur en al zijne verrigtingen van zeer nabij bekendis, de som van 150 geschonken, ten behoeve van het fonds tot liet verstrekken van rentelooze voorschot ten aan de door dat bestuur bedeelden. ZWOLLE26 Januarij. De nieuw benoemde Gouverneur-Generaal van Neêrl.-Indië, de Heer Mr. A. J. Duijmaer van Twist heeftzoo als ook wel te verwachten was tot zijn Secretaris gekozenden Heer Referendaris D. van Schreven. Zij zullen in gezelschap van den Heer van Nes, Vice-President van den Raad van Neêrl.-Indië, per overland-maildie 22 Maart van hier gaat, naar Java vertrekken. De zoon des Heeren van Schreven gaat per schip. GRONINGEN, 25 Januarij. Zoo als bekend isbeslaan in dit gewest vele scheepstimmerwervenwelke aan onze koopvaardijvloot jaarlijks een groot aantal schepen leveren. AVij vernemendat aan sommige wervenwaar overigens doorgaans druk ge werkt wordtde aanvraag naar schepen zeer groot iszoo zelfsdat men met vermeerdering van 't personeel nog bezwaarlijk aan de talrijke aanvragen zoude kunnen voldoen. Een doorslaand bewijs voorwaar, dat de nieuwe scheepvaartwetten onzen scheepsbouw niet den bodem ingeslagen hebbenzoo als velen vreesden. AVINSCIIOTEN24 Januarij. Vóór ongeveer 20 jaren vertrok iemand uit deze streken als soldaat naar de Oost-lndiën een meisje met een kind achterlatende, zonder dat gedurende dien tijd iets van hem vernomen werd. Thans echter teruggekeerd, zocht hij inlichtingen omtrent zijn vroeger meisjeen vond haar nog levende met zijnen zoon die bij eenen boer als knecht diende. Na zich aan haar bekend gemaakt te hebbenvraagt hij haar ten huwelijkhetwelk aangenomen werd. Hij rigt thans met zijnen zoon, uit de gespaarde penningen, cene boerderij op. IIELAIOND, 22 Januarij. De Heeren Petit en Fritzen, Klokkengieters te Aarlc-Rixtel, verrastten de zer dagen het publick met een kolossaal kunstwerk. Zij hadden het klok kenspel voor de groote tentoonstelling te Londen, als eene proeve van Neêr- lands nijverheid gegoten, ter bezigliging opgehangen, zijnde het eerste dat sedert een groote zestig jaren voor zoo verre men weetgeheel nieuw ge vormd is. Het loopt van C beneden orkest-toon tot A boven octaaf. De groote klokken dragen liet jaartal hunner giclingen de grootste prijkt met dit opschrift [Dat is: Petit en Fritsen in Pfoord- braband op het dorp Aarle-Ri.vtel PETIT. ET. FRITSEN. in brabantiae. sept. pago aarle-rixte1 an. iii. wimeimi. iii. me. s0ci0sqve. in. pvbtl. m0nit0res fvdervnt. iide3i0ve nos. mvndanam. artivm exhibitions»!. 10ndinii victoria. b. b. regn. bec0ratv»! miservnt. Hoewel men eene welerkende hulde bewijst aan de ervaring en kunde de zer heerenreeds op de tentoonstelling van nijverheid in den jare 1825 te Haarlem bekroond, en wier werken uit zoo vele torens van ons vaderland sprekentoch hebben zij thans aller verwachting overtroffen. Het oog werd even zoo treffend voldaan door de drie en dertig spiegelgladde en sclioonvor- mige klokkenals het oor door zuivere harmonie in hunne toonen gelegen en van verscheidene kenners volmondig geprezen. Mogen zij in de erkenning hunner kunde ook te Londen voldoening en aanmoediging vinden! {De Tijd.) hebben in het IIP jaar der regering van Willem IIImij en mijne medge- zellenals openbare opwekkersge goten en dezelfde hebben ons ter opluistering van de wereld-tentoon stelling van Kunsten te Londen onder de regering van Victoria gezonden BUITEiVLANDSCHE UERIGTEN. ENGELAND. LONDEN24 Januarij. Alhier is reeds een gedenkpenning vervaardigd op de dit jaar te houden wereld-tentoonstelling. Deze penning ter groote van de Ned. stukken van ƒ2.50, vertoont aan de eene zijde de afbeelding van het grootsclie ge- houw dier tentoonstelling, in relief bewerkt, met het bovenschrift: Hot gebouw te Londen, voor de wereld-tentoonstelling, 1851," terwijl er onder de naam van den Architekt J. Paxton Esq., is vermeld. Reneden de afbeel ding prijken de borstbeelden van Koningin Victoria en Prins Albert, omringd van cene zinnebeeldige voorstelling. Op de keerzijde leest menDe bouw stoffen zijn ijzer en glas. De gedaante is die van eenen regthoek, van 1848 voet (554,4 Ned. el) lengte bij 408 voet (122,4 Ned. el) breedte, en 66 voet (19,8 Ned. el) hoogte. In het midden is het gebouw doorsneden met een kruisarm, 108 voet (32,4 Ned. el) hoog. Aan de Noordzijde is een neven vleugel van 936 voet (280,8 Ned. el) lengte bij 48 voet (14,4 Ned. el) hoogte. De geheele bebouwde oppervlakte beslaat 855,360 vierk. voeten (70,462.23 vierk. Ned. ellen) of bijna 21 acres (8,484 Ned. bunders). De kosten zijn begroot op 150,000 (ƒ1,800,000)." Bij de aankomst te Dover van den spoortrein uit Canterbury is een der brievenpakkendie wat onzacht werd nedergeworpenplotseling met een ver vaarlijk gedruisch gebarsten; bij onderzoek bleek, dat onder de brieven een pakket met ontvlambare stof zich bevondhetwelk door het nederwerpen was gesprongen en de brieven vlam had doen vattendoor spoedige blussching heeft men de meeste brieven ongeschonden behouden. De hoofdstad is 11. Vrijdag weder in zulk een digten mist gehuld ge weest, als nog in dit saizoen niet heeft plaats gehad. De vaart op de rivier moest bijna geheel worden gestaaktin alle stedelijke gebouwen was gazlicht ontstoken. Eene oude Dame te Maidstone heeft aan haren Geneesheer 50 ver maakt, onder voorwaarde, dat hij haar na haren dood zou onthoofden, uit vrees om levend begraven te worden. ES E ÏL, «3 I E. De opbrengst in de indirecte belastingen, is in 1850 bijna 3 millioen frs. meer geweest dan in 1849. Alen heeft een jdan gemaaktom eene vaste brug over de Schelde voor Antwerpen te leggen, die 4,200,000 fr. zou kosten. De stad zou daardoor in verband worden gebragt met den spoorweg die door het land van AVaes op Gend is gerigt. De brug zou bestaan uit 6 bogen, met eene opening in het midden voor de doorvaart van schepenen voorzien zijn van eene draaibrug. Het behoeft wel niet in het brecde betoogd, dat onze gewone kruiwa gens, behalve dat zij op den duur den kruijer vermoeijendoor het schok ken, waaraan zij onderhevig zijn, groote zwarigheid hebben bij bet vervoeren van breekbare waarvoor den boer b. v. van eijerendie brekenkersen pruimenpersikendie gekneusd worden enz. Even nu als bij grootere voertuigen dit gebrek door het aanbrengen van veren is verholpeneven zoo zijn ook de gewone kruiwagensop eene weinig kostbare wijze, door veren te verbeteren. Door het aanbrengen van twee verenop welke de stavendie de as dragen rustenis het bezwaar geheel op te heffen. Alhier komen dusdanige kruiwagens meer en meer in gebruik, daar dit stelsel door de Heeren Dupré en van de Velde te Gend, in toepassing is gebragt. Uit officiële opgaven blijkt, dat het vervoer van landverhuizers over dit land sterk afneemt; in 1850 zijn met 40 schepen uit de haven van Antwer pen vertrokken 7016 landverhuizers; in 1847 was dit getal 15,730 met 102 schepen. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Januarij. De President beeft een nieuw Alinisterie gekozen, bestaande als volgt: Generaal RandonOorlog; de Heer Vaïsse, Binnenl. zaken; de Heer de Ger- miny, FinanciënAlagnePublieke werkenBrénierBuitenl. zakenVaillant Alarine en Koloniën; Giraud, Openbaar onderwijs, Schneider, Landbouw en Koophandel; de Roycr, Justitie. Geen dezer wras lid van de AVetgevende Vergadering, doch overigens zijn allen als ervaren en geschikte mannen bekend. De benoeming van dit Alinisterie had echter op de A'ergadering geen gun- stigen indruk gemaakten zal geenszins strekken om aan de bestaande ver wijdering een einde te maken. De voorlezing der boodschap van den Presi dent is met eene in het oog vallende koelheid, ja zelfs volgens sommigen met minachting ontvangen. Er zou zelfs plan zijn om den strijd tegen het Elysée voort te zettenen het nieuwe Alinisterie bij zijne eerste verschijning voor de vergadering aan te tasten. AVerkelijk zijn in de zitting van Zaturdag onderschei den vragen wegens de zamenstelling van het nieuwe Kabinet tegen Alaandag den 27stCT> aangekondigd. Ook te oordeelen naar den hevigen toon der repu- blikeinsche en legitimistische bladen en van de organen van dat gedeelte der meerderheidhetwelk zich laatstelijk bij de tegenstanders van het bewind ge voegd heeftis het einde der spanning nog geenszins te wachten. De boodschap welke de President der Republiek aan dien der AVetge vende A'olksvergadering gezonden heeftis de volgende «Mijnheer de President. »De algemeene mcening, vertrouwende op de wijsheid der vergadering en der Regering, heeft zich niet beangstigd over de laatste gebeurtenissen. Niet temin begint Frankrijk te lijden ten gevolge van het gemis van overeenstem ming, dat het betreurt. Alijn pligt is, dat te doen, wat in mijne magt is, om er de verkeerde gevolgen van te voorkomen. »De eensgezindheid der beide magten is noodzakelijk voor de rust des lands maar daar de grondwet hen beide onafhankelijk heeft gemaaktis de eenige voorwaarde tot die eensgezindheideen wederkeerig vertrouwen. «Doordrongen van dat gevoel, zal ik altijd de regten der vergadering eer-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2