s*ïa si a ft lien dagblad van Troyes verzekertdat zekere He» Jaillant Deschcnay die onlangs overleden is, aan zijne geboortestad Troyes een groot gedeelte van zijn vermogen beeft nagelaten. De som moet omstreeks 400,000 fr. bedragen. Buitendien beeft de overledene 238,000 fr. aan legaten gemaakt en voorts vier jaarlijksche prijzen elk van 500 fr. vastgesteld voor vier werkliedendie zich door eene verdienstelijke of luisterrijke daad onderscheiden hebben. Onder de nagelatene, weinig waarde bezittende goederen van eene te Rouaan overleden vrouw, vond men een ivoren crucifix, dat toevallig in ban den van een kenner gekomen, door hem werd toegeschreven aan Michel An- gelo Buonarotti. De erfgename, eene behoeftige vrouw, begaf zich toen on verwijld met het kostbare voorwerp naar Lyonten einde zich van de waarde te overtuigen; men bood er haar zonder aarzelen 30,000 francs voor, welke som zij met graagte, tegen overgifte van het crucifix, aannam. SPASJE. MADRID 17 Januarij. Het nieuwe Ministerie heeft in de zitting der Kamer van Afgevaardigden van gisterenbij monde van den Heer Bravo Murillo zijn programma doen kennen. De Regering zal in allen opzigte de wet tot rigtsnoer van zijne handelingen nemen met de grootste onpartijdigheid en verdraagzaamheid te werk gaanmaar tevensals 't noodig mogt zijnde noodige kracht weten te ontwikkelen. In afwachting eener nieuwe wet op de drukpers zal de Re gering wakendat de voorregten der kroon en der cortes niet aangerand en de bijzondere belangen der burgers niet benadeeld worden. In bet beheer der geldmiddelen belooft het Ministerie al die bezuinigingen te zullen in voeren, welke met eene behoorlijke verzekering van de openbare dienst be staanbaar zijn en daarmede reeds eencn aanvang maken bij de ingediende begrootingswelten. Betrekkelijk de regeling der staatsschuld, heeft de Mi nister zich bepaald tot de beloftedat hij zoo spoedig doenlijk een ontwerp van wet dienaangaande zou indienen. SAKDIIVIË. TURYN17 Januarij. De Kamer van Afgevaardigden heeft in hare zitting van beden de beraad slagingen aangevangen over het wetsontwerp tot heffing eener belasting van goederen in de doode handen het beginsel dier wetin bet lste artikel uitgedruktaangenomen. Ten gunste van inrigtingen van weldadigheid is geene uitzondering gemaaktdan alleen ten aanzien van toevlugtsgcstichlcn voor hulpbehoevende kinderen. ITALIË, Als erkentenis jegens den Heer Cass, zaakgelastigde van de Vereenigde- Statcn, die in 't beleg van Rome het Collegie der propaganda krachtdadig had beschermd, had de Paus de opening van een Evang. Kapel voor de America- ncn toegestaan. Daarop was er een Predikant uit America overgekomenen had de inwijding der Kapel den 28sten October plaats; doch reeds in 'tbegin van December wcrcl den Heer Cass door den Kardinaal Antonelli aangezegd, dat de toelating was ingetrokken en de Kapel terstond moest worden gesloten. Al wat het geestelijk gezag nog wel wil gedogen, is, dat de Americaansche Protestanten zich buiten de stads muren vereenigen, zoo als de Engelschen die, in weerwil van de meer dan eens herhaalde pogingen, om een bedehuis binnen de muren te bekomen, nog in een soort van schuur moeten vergade ren buiten de Flaminische poort. De Heer Cass beeft, zegt men, een ernstig verloog aan de II. Stoel gerigt over de schending der hem gedane belofte, maar zonder er veel gevolg op te wachten. De tijding dier handelwijze, heeft, blijkens de laatste berigten uit de A'er- ccnigde-Statenaldaar, waar de Roomsch-Katholieken de volkomenste Gods dienst vrijheid genieteneencn zeer ongunstigen indruk gemaaktterwijl er levens op eene bedroevende wijze uit blijkt, wat er van de verdraagzaamheid die de R. K. Kerk met zooveel aandrang in de Protestantsche Staten vordert en die den Roomsch-Katholieken, als onzen Broeders in Christus ook te regt toekomtworden zouindien ze aldaar met de eigene hoogst karige mate werd toegemeten, waarmede men the te Rome hun toemeet, die met de R. Katholieken denzelfdcn Christus als den Zoon Gods, den cenigen Verlosser en Zaligmaker eener zondige wereld belijden. De Romcinsche bladen melden dat de policie aldaar een inval heeft gedaan bij een Boekvcrkooper, die den tijd niet heeft gehad te ontvlugtcn. Men heeft, bij hem 1500 Bijbels van Diodati gevonden, die bij den Officier van het Heilig Paleis zijn gebragt. De Bilancia van Milaan deelt in zijn geheel een' brief mede, die de Bisschoppen van Lombardije te Milaan in eene bijzondere vergadering vereenigd aan de geestelijkheid van hunne kerspelen hebben gezonden, om hen uit te noodigen dat zij met de meeste zorg waken, dat in de Christelijke Gezinnen geen veroordeelde Bijbels of boeken die tegen de wet of de gezonde zedekunde strijden, indringen. De Bisschoppen wijzen onder de gevaarlijkste boeken den Bijbel aan van Diodatidie zeggen zijongelukkig in 't noorden van Italië zoo verspreid is. Nog steeds blijft de rooverbendc van Passatore de schrik van de provin cie Ferrara. Onlangs kwamen 35 man dier bende met muziek Consandola binnen, gaven aan de Pauselijke soldaten eenige stokslagen, dooden een' bur ger, mishandelden anderen en plunderden 8 der voornaamste huizen. Het Collegie van Rabbijnen te Padua, beeft eenen prijs uitgeloofd van 1000 fl. voor het best gekeurde Historisch-Kritisch werk over de Staatkun dige en Godsdienstige geschiedenis der Israëlitcn, sedert de eerste belegering van Jerusalem tot den tijd der laatste bearbeiding van den Talmud. BERLIJN 23 Januarij. In de Eerste Kamer is in hare zitting van gisteren een l>elangrijk voorstel ingediend van den Afgevaardigde Arnimbetrekkelijk de Sleeswijk-Hol- steinsche aangelegenheden. De voorstellerin overweging nemendedat overeenkomstig de protocollen van 7 en 11 Januarij aan het stadhouderschap beloofd isdat geen vreemde troepen de hertogdommen zouden binnenruk ken dat de bezetting van Rendsburg door andere dan Deensche troepen is toegezegden datvolgens de ontvangene berigtende Regering deze belof ten en toezeggingen niet schijnt te willen nakomenverlangtdat de Kamer bij de Regering op het nakomen barer beloften zal aandringenen die daden zal desavouerenwelke strijdig met die beloften mogten verrigt zijn. Het voorstel is aan eene Commissie tot nader onderzoek toegezonden. Yolgcns de berigten uit Hamburg duren de onderhandelingen tusschen de onderscheiden Commissarissen voort, maar is het nog niet mogen gelukken tot volkomenen overeenstemming te geraken. Intusschen naderen de Oosten- rijksclie troepen meer en meer de hertogdommen en kunnen daar elk oogen- blik aankomen. De stoomtrein, die in den avond van den 20sten van hier naar Deutz is vertrokken, heeft op den hoogen dijk tusschen Brakwede en Guterslohe, op den Köln-Mind. spoorweg, een ongeluk gehad, ten gevolge waarvan de ma chinist, de stoker en de Secretaris van het Noord-Amerikaansclie gezantschap, John B. Ander uit New-York het leven hebben verloren. Buitendien zijn nog verscheidene personen ernstig gekwest geworden. Prins Frederik Wilhelm van Pruissendie zich op den trein bevondis met zijn gevolg ongedeerd geble ven. Er is bereids bevolen om naar de oorzaak van dit ongeluk onderzoek te doen. Eene deputatie uit de burgers van Liegnitz heeft aan den Heer van ManteulFel eene zilveren lauwerkrans aangebodenals een blijk van achting en dankbaarheid wegens zijn bestuur. De Keizer van Rusland heeft aan den zich te Brussel ophoudende Pool- sche uitgeweken X. Korsnicki vergundom naar zijn vaderland te mogen terugkeeren. De Directeur der Poolsche bank, de Staatsraad Korostoweow, heeft op verzoek zijn ontslag bekomen. Vermits de Poolsche bank tot een bijkantoor van de Petersburgsehe zal worden veranderdzal de post van Directeur niet weder vervuld worden. Te Wiesbadende hoofdstad van Nassau zullen twee nieuwe kerken voor de Evangelische gemeente gesticht wordennamelijk eene hoofdkerk met 1800 zitplaatsen, tot stichting van welke de beschikbare honderddui zend florijnen en zeer vele ontvangene geschenken en giften zullen worden aangewenden eene kleinere kerkin het bovenste gedeelte der stad. O 0 S T E AT R I«ï H. AVEENEN, 20 Januarij. De voorraad van de nieuwe 3 pCt. schatkistbilletten zal weldra uitgeput wezen, daar er zoo groote aanvraag is, om ze te behomen. De Minister van Finantiën is voornemens om de volgende maand een Finantie-congrcs zaam te roepenen daarmede te beraadslagen over de wijze om het geldwezen te regelen, daar de behoefte aan die regeling gedurig meer wordt gevoeld. De Minister van Oorlog heeft een door sloom werkend toestel tot blus- scbing van brand, volgens de uitvinding van den Engelschen Ingenieur Philips te Parijs laten koopen, om bij de Marine gebruikt te worden. De Aartshertog Albrecht is benoemd tot Opperbevelhebber van het vereenigde Oostenrijksch-Pruissischc leger in Holstcin. Die Vorst was den 18<icn uit Wcenen naar Töplitz vertrokken. §TA IB bb«age—■BBBSHgKB—gpwaai SBBssuBx aaBBMasm mrrrmrr BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Stad LEADEN brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad datingevolge Koninkl. besluit van den lG',m April April 1847, N°. 3, ProvBI. N°. 40), de Staat van Begrooting voor de dienst van 1851zoo als dezelve is gearresteerd bij reso lutie van IIII. Gedeputeerde Staten der Provincie Zuidliallandvan den 7dcn dezer maand, van beden af gedurende de eerstvolgende veertien dagen ter inzage zal worden nedergelcgd ter Rekenkamer dezer Stadvan 's voormiddags ten tien tot 's namiddags ten één ure. DU RIEU, Leyden, 23 Januarij 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. "kerknbeitays. Uit het bekend gemaakt twaalftal Predikanten te Monnikendam, zijn den 20stcn dezer op bet drietal gebragtDD. Aittonte Bladelvan der Leete GrootebroekOstite Puttenvan der Venin de Bedijkte Schermerde A'ijver, te Schoonrewocrd, en AVanrooy Jz., in den Bommel. Te Amsterdam is tot Hulpprediker aangesteld Ds. J. Dijk, laatst Pre dikant te Berkhout. AM V E R TT E ft rB' I K ft Voor de vele blijken van deelneming en belangstelling, bij de bevalling mijner Echtgenoot ontvangen, betuig ik, bij deze, mijnen hartelijken dank. J. AV. D. VERSFELT, Voorschoten, 23 Januarij 1851. Ryks-Ontvanger.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2