LEYDSCHE COURANT N". t MAANDAG, 27 JANUARIJ. 1881. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdug Avond. lie Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke rtommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIi\i\Ei\TLANDSCHE BEMGTEN. LEYDEN25 Januarij. Voor de verkiezing van een lid der vergadering van de Staten van Zuid- I Holland zijn van 726 uitgegeven biljetten 234 ingevuld. De beide personen, I welke de meeste stemmen hebben erlangd, zijn de Heeren J. H. C. van der I Kun (87) en W. S. van den BeFgh van Heynenoord (63), tusschen welke bij I herstemming zal moeten beslist worden. De Rolt. Cour. van beden bevat eenen brief van eerstgenoemden Heer, i waarin bij schrijftdat toen hem op de voorloopige kiesvergadering de Can- i didatuur werd aangebodenbij bet zich tot pligt achtte die te aanvaardenI doch alleen om bet beginsel van zuivere verdraagzaamheid dat in dit voor- I stel doorstraalde. Hij meende daarin een bewijs te zien van zuivere ver- I draagzaamheidzonder welke toch ons Land eensgezind noch magtig zijn j kan. Hij meende eene erkenning te ontwaren van de onbillijke uitsluiting I zijner R. K. Geloofsgenooten van de Prov. Staten van Zuidbollandalwaar |j van 80 Leden er slechts 3 geroepen zijn om daar, waar bet noodig mogt II wezen ook hunne godsdienstige belangen of bezwaren in te brengen. Met het oog op zoodanige edele gevoelens van verdraagzaamheidnam hij nogmaals die Candidatuur aaneene nieuwe teleurstelling echter was daar van het gevolg. Nog geen derde gedeelte der Kiezers van dit District bragten hunne stem men uit, en slechts 87 hunner, of een achtste gedeelte van het geheel, vereenigden zich met bovengenoemde gevoelens en vereerden hem met hunne stemmen. Eene herstemming zou dus wederom het gevolg moeten zijndaar hij echter overtuigd is nu alles gedaan te hebben wat zijn pligt in dit opzigt hem gebiedt, verzoekt hij verder geene stemmen op hem uit te brengen en voegt daarbij den wenschdat onverschilligheid in het staatkundige en on verdraagzaamheid in het godsdienstigewelke onze eeuw tot schande zijn weldra van ons dierbaar Vaderland verdwijnen zullen. De Loting voor de Nationale Militie zal te dezer stede geschiedenop Woensdag en Donderdagden 5llen en 6den Maart. - - Onder Wijk aan Duin is in de duinen van Jhr. L. Roreeleen Arend in een strik gevangenwelke eene vlugt had van ruim 12 voet. Ook aan het strand onder Velsenworden dergelijke vogels gezien en geschoten. 's GRAVENHAGE25 Januarij. Z. M. heeft onderscheidene officierenonder-officieren en manschappen van het Oost-Indische Leger benoemd tot Ridders der Militaire Willems-Orde ter toekenning van eervolle belooningen aan degenen, die zich, onder de ver dienstelijke leiding en het bevel van Zr. Ms. Adjudant in buitengewone dienst den Luitenant-Colonel der Infanterie C. A. de Brauw, hebben onder scheiden bij de onlangs afgeloopen expeditie tot herstel der rust in het Ban- tamsche. Z. M. heeft aan J. P. van Marselis Hartsinclcop zijn verzoekeervol ontslag verleend als Wethouder der stad Delften in zijne plaats benoemd L. A. van Berkelen tot Wethouder der gemelde stadin plaats van C. Maas Geesteranustot Burgemeester aldaar benoemd aangesteld Mr. J. van Kuyk. Bij Z. M. besluit van 23 dezeris de Schout-bij-Nacht E. G. van der Plaat, Directeur en Kommandant der Marine te Willemsoordmet den laat- sten April aanstaande eervol uit die betrekking ontslagenonder dankzeg ging voor zijne in genoemde betrekking bewezenc goede dienstenen is de Schout-bij-Nacht J. Enslie met 1° Mei aanstaande in zijne plaats benoemd. Met genoegen kunnen wij melden, zegt de Nieuwsbodedat Z, M. de Koningdezer dagen een blijk heeft gegeven van hooge belangstelling in onze visscherijendoor het verlangen te kennen te geven, om te worden bekend gemaakt, met de oorzaken, aan welke de tegenwoordige achteruit gang onzer visscherijen is toe te schrijven en tevens met de middelen die tot herstel te beproeven zijn. Van harte hopen wij dat de autoriteiten aan welke bovengenoemde vragen zijn gerigtZ, M.spoedigvolledig en goed zullen inlichten ten einde den ondergang der visscherijen te verhoeden. De Vtrechtsche Cour. bevat eene correspondentie van hier, waarin aan dat blad gemeld wordt, dat H. M. de Koningin zich in gezegende om standigheden zou bevinden. De Administrateur-Generaal in Luxemburgde Generaal-Majoor Ba ron Wilmar, is reeds onderscheiden malen ten gehoor geweest bij Z. M. en Prins Hendrik. Een Brusselsch blad meldtdat de toelaag van 100,000 die onze Koning jaarlijks aan den Fransehen Schouwburg te 's Gravenhage schenkt, met dit jaar zou ophoudenen er in plaats van de Fransche Operaeen, tooneel zou worden opgerigt tot opvoering van Ilollandsche stukkendoor Nederlanders vervaardigd en op muziek gebragt. BUlTEiMLAIVDSCHE BER1GTEl\. KN«ËËA.1V». LONDEN, 22 Januarij. De opening van de groote Tentoonstelling blijft op den ls'e» Mei vast gesteld. Eenige groote hoornen van Hydepark zijn door het gebouw der ten toonstelling ingesloten. Men is van meening die niet omver te houwen, ton einde te zienin voeverre de groeikracht van volwassen hoornenook huiten, de vrije luchtzich kan ontwikkelen. Deze proefneming heeft eenig belang voor de wetenschap niet alleen, maar misschien zou dit ook wel in verband kunnen staan met een zeker planom het gebouw in eigendom te houden en later in te rigten voor een wintertuin. In 1850 zijn in de haven alhier binnengeloopen 9,910 schepen, me tende 1,903,407 ton; in 1849, 9,957 metende 1,888,234, zoodat het getal schepen wel is verminderd, maar dat van den tonnenlast met 15,173 is ver meerderd. De stoomboot Indus, die gisteren Southampton verliet met de Indische brievenmaal, had 300,000 in specie aan boord, derwaarts bestemd. Het is de belangrijkste verzending in specie die ooit qver Alexandrie plaats had. Deze som was besloten in 1250 kisten, die te Southampton zijn aangebragt, langs den spoorwegmet elf wagons. Er waren 100 werklieden toe noodig om deze kisten in te schepen. De Indus had overigens 100 passagiers aan boord van de eerste klasse, waaronder 20 bestemd voor de dienst der Indische maatschappij. Te Milson woont eene Jufvrouw, Penny genaamd, die dezer dagen haar 100ste jaar is ingetreden, maar hierbij verdient het vooral opmerking dat zij eene nicht, Mcjufvrouv Passey, heeft, die reeds 101 jaren telt en even als zij eene goede gezondheid geniet. Twee voorbeelden van zoo hoogen ouderdom in dezelfde familie mogen wel onder de groote zeldzaamheden ge rekend worden. Volgens de officieele opgaven zijn er gedurende het jaar 1850, niet minder dan 212,796 vreemdelingen in de haven van New-Y'ork binnengeko men, zijnde 8267 minder dan in het vorig jaar. In Noord-America wordt thans een koopvaardijschip gebouwdwelks last wordt berekend op 2800 tonnen. Het zal 230 voeten lang zijn, dat is nog eenige voeten meer dan het bekende linieschip Pennsylvania. Het is be stemd voor de vaart op Liverpoolhet zal drie dekken opleveren en bijzon der dienstbaar worden gemaakt voor het overvoeren van landverhuizers en passagiers. Een brief uit Adelaide, in Zuid-Australiëvan het laatst van de maand October, luidt als volgt: »Wij zien onze welvaart steeds rustig en zonder gcdruisch toenemen, en zullen spoedig eene der rijkste en voornaamste Brit- sche volkplantingen worden. Onze delfstolfelijke rijkdom is onmetelijk. Al j de havens van Indië en van China zijn voor onze metalen geopend. Het geld I vindt een onbelemmerd verkeer, en onze maatschappelijke toestand betert I met eiken dag.'' I RAUBRIJK. PARIJS23 Januarij. De Commissie van de Wetgevende Vergadering belast met liet. onderzoek I omtrent het vraagstuk der gouden munt, heeft geoordeeld, dat de aebteruit- I SanS van de waarde van het goud slechts tijdelijk is, de prijs zich reeds ver- betert, en er dus geene redenen bestaan, om in liet muntstelsel verandering j te brengeji. Er is nog geen nieuw Ministerie benoemd, schoon men Jiet voor zeker !j houdt, dat de Heer Odilon Barrot met de zamenstelling belast is.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1