LEYDSCHE VRIJDAG, 24 JANUARIJ. BINYENLANDSCIIE BERIGTEY. Dc Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuturdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar dc afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 23 Januarij. Bij besluit van den 18dcn dezer, heeft Z. M. goedgevonden, tot Leden bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, te benoemen bij continuatie de HH. Mr. J. C. BucailleA. Hartevelt Jz., en J. A. de Fremery. De Amst. Cour. heeft dezer dagen een artikel geplaatst, door alle andere dagbladen (ook door ons) overgenomenen volgens hetwelk een 17-jarige jongeling daar ter stedevoor zijn antwoord op de vraagwelke is de beste regeringsvorm? boven 494 mededingers, door de Fransche Académie des Sciences was bekroond geworden. Het dagblad de Tijd van den 17<lcn dezer, mede bet berigt van de Amst. Cour. overnemendevoegde daar nog bet volgende bij »Wij kunnen aan dit berigt toevoegen, dat een der leden van de Prov. Staten van Noordholland bet gelukkig denkbeeld heeft gehad den bekroonde uit te noodigen zich ten zijnent te komen vestigen, ten einde hem in staat te stellen zich onbezorgd aan de beoefening der wetenschap te kunnen wijden." Dc Amst. Cour. van lieden meldt, dat zijn berigt bij nader onderzoek on waar is bevondenen dat blad er later op zal terug komen. Het Handelsbl. dat de waarheid van het voorval bad betwijfeldmeldt nu deswegens nog het volgende De Fransche gezant te 's Ilagede Fransche Consul-Generaal te Amster dam wisten daarvan volstrekt niets en geloofden met ons aan een bedrog. Wij hebben ons toen de uitgereikte medailles en bet daarbij gevoegde brevet laten vertoonen doch deze bevestigden ons in ons opgevat vermoeden. De zilveren medaillesofschoon op den stempel der Académie des Sciences geslagenwaren naauwelijks grooter dan een 25centstuken het brevet ofschoon gedrukt, was in zoo slecht Fransch vervat, dat dit met geene mogelijkheid van een geleerd ligchaam afkomstig konde zijn." Het gehcele voorval is dus een sprookjedat men nog niet begrijpen kan met welk doel bet verzonnen is. Aan bet Chemisch Laboratorium der Groningscbe Iloogeschoolis uit ren naburig dorp eene llesch met melk gezonden, ten einde te onderzoeken of daarin rattekruid aanwezig wasnaardien de melk afkomstig was van eene koe zoo sterk met rattekruidoplossing jewasschendat bet haar was uitgevallen. Het resultaat is geweest dat werkelijk rattekruid in de melk gevonden is, en wel door slechts een derde gedeelte der toegezonden melk aan de proef te onderwerpen. Men ziet hieruit hoe hoogst gevaarlijk en on verantwoordelijk dit gebruik van rattekruid tot wassching van ongestelde beesten is. In bet jaar 1850 zijn op de wekelijksche marktdagen te Leeuwarden aan de stadswaag gewogen: 41,807/4, 11,778/8 en 4,787/10 vat boter, wegende met een gemiddeld overwigt van 2 Ned. ft per 1/4 vat, 2,050,344 Ned. If en 228,781 Ned. ft kaaszijnde alzoo 208,035 Ned. ft' boter en 11,526 Ned. ft kaas meer dan in 1849. De hoogste prijs van de boter is geweest ƒ45, de laagste ƒ21zijnde al- zoo de hoogste prijs gelijk geweest aan die in 1849, doch de laagste ƒ7 lager dan die in dat jaar. De hoogste prijs van de kaas was ƒ18.75 en de laaoste ƒ12; zijnde alzoo de hoogste prijs 0.75 en de laagste ƒ1 beneden die des vorigen jaars geweest. Te Sneek zijn in 1850 aan de Stads Waag gewogen 55,3051 en 5,397) vat boter, makende 2,436,147 Ned. ft, en alzoo 145,971 ft meer dan in 1849. Dc hoogste prijs is geweest 43,50de laatste ƒ22,50. De hoeveelheid gewogen ponden kaas bedroeg 738,174, de hoogste prijswas ƒ19,50, de laagste ƒ16. Volgens eenen door de Staats-Courant medegedcelden staat, zijn in 1850 onder anderen ingevoerd 228,386 Ned. ft boter, 291,635 Ned. ft kaas; 2,865 stuks rundvee, en 2,736 schapen; en uitgevoerd 12,139,579 Ncd. ft boter, 22,518,547 Ned. ft kaas, 49,947 stuks rundvee, en 143,414 schapen. Te Rosmalen in Noord-Braband is dezer dagen een landbouwer overle den die zoo armoedig scheen dat bij zich zelfs liet noodige moest ontzeg gen men heeft echter in zijne woning een aanzienlijke schat van oude gou den en zilveren munten ontdekt, die thans aan zijne arme familie ten deel vallen. In de algemeene vergadering van het Genootschap van Kunsten en We tenschappen in Noordbrabantgehouden te 's Hertogenbosch op 14 November 1850zijn de volgende prijsvragen uitgeschreven 1°. Eene naauwkeurige omschrijving van den regtstoestand in Staatsbra- bant in 1790. Wordt hierbij eene opgave beoogd van de verschillende wet ten kost urnen en usantiëndie op bedoeld tijdstip in de onderscheidene ge deelten van Staatsbrabant van kracht waren. 2°. Eene geschiedkundige beschrijving van het Markiezaat van Bergen op Zoom, van de vroegste tijden tot op den Munsterschen vrede, met naauw keurige opgave der territoriale veranderingen en der bijzondere wetten, kos- tumen en regterlijke instellingen, welke daar bestaan hebben. 3°. Wordt verlangd eene volledige opgave van de kommanderijën door de Duitscbe orde in Noordbrabant bezetenmet eene beknopte geschiedenis daarvan. 4°. Eene statistiek van de landontginningen in Noordbrabant, sedert den aanvang dezer eeuw. 5°. Welke was in 1790 de magt en gezagsoefening (attributen) der plaat selijke besturen in Noordbrabant, in het regelen hunner huishoudelijke be langen De antwoorden op de prijsvragensub Nos. 23 en 4 vermeldmoeten worden ingezonden vóór 1° Januarij 1852 die sub Nos. 1 en 5 vóór 1° Ja nuarij 1853. 's GRAVENHAGE23 Januarij. Bij Koninklijk besluit van den 21stcn Januarij 1851is tot Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indië benoemd de Ileer Mr. A. J. Duymaer van Twist, thans Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal. Den Heer Duymaer van Twist, nieuw benoemd Gouverneur—Generaal over Ned. Indië, is heden namiddag ten diner hij den Koning verzocht, en heeft daaraan deel genomen. Morgen ochtend vertrekt die Heer naar De venter. Tot Kommandeurs der orde van de Eikenkroon zijn door Z. M. be noemd de Ileeren Professor Numan, Directeur van de Veeartsenijschool te Utrecht; Professor van Hall, te Groningen; en Professor Bergsma,-te Utrecht. Onlangs, dus lezen wij in bet Handelsbladhebben eenige dagbladen gemelddat Z. K. II. Prins Hendrikals Stedehouder van het Groothertog dom Luxemburg, geweigerd zou hebben zijne goedkeuring te verlecnen aan de begrooting voor het hoofdstuk van Builenlaudsche Zakenomdat daarop een post was uitgetrokken voor kosten van eene afzonderlijke zending naar Frankfort. Dat berigt is ongegrond. Le Memorial administratif du grand Ducbé de Luxembourghoudt integendeel de bekrachtiging in van Prins Hendrik op die begrooting voor Buitenlandsche Zakenmet inbegrip van de bedoelde uitgave. - Heden zijn de biljetten geopenddie gisteren ingeleverd zijntot het verkiezen van een lid der Provinciale Staten van Zuidholland in de plaats van wijlen Mr: L. Asser. De Ileer Mr. D. Lion heeft 126 en Mr. A. de Pinlo 123 stemmen bekomenzoodat er eene herstemming moet plaats hebben. ARNHEM, 20 Januarij. Dezer dagen werd bij den Logementhouder op Bellevue een brief van een voorgewenden Baron ontvangen, behelzende, dal hij voornemens was te ko men logeren, en dat hij gelast had een kistje met' zilver daar heen te zen den, met verzoek om de verschotten te betalen. Den 17den kwam het kistje aan, doch daar men eenigzins beducht was, dat het zilver daar niet in zoude zijn, opende men liet en vond daarin een turf en een steen; men gaf hiervan onmiddelijk kennis aan den Koinmissaris van Policie, die bet kistje, met op gave van hetgeen er gebeurd was, aan de Directie van Policie te Amsterdam opzond. Intusschen was een soortgelijke brief ontvangen, in het Logement de Zon, terwijl men aldaar Zaturdag een pakje ontving, waarop 17 a ƒ18 verschot was, die betaald werden. De Policie le Amsterdam had intusschen hare maatregelen zoodanig genomendat toen de afzender zich aan het expe ditie-kantoor aanmeldde om die verschotten in ontvangst te nemen, hij ge arresteerd werd. Volgens geruchten heeft hij in Baden als Majoor gediend bij de vrijscharen, is vervolgens uit dat land gevlugt en zoude binnen (leze stad eenigen tijd op Bellevue als kok gediend hebben.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1