LEYDSCHE WOENSDAG, 22 JANUAR1J. BINSEKLANDSCHE BERIGTEiV. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdug Avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 21 Januarij. Eergisteren is met de gebruikelijke plegtiglieden de 56ste verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder gevierd. Naar men verneemt zal den 28sten dezer, door de Amsterdamsche Too- neelistenalhier eene Voorstelling plaats hebben. De ingelanden der polders onder Alphenhebben zicli met een adres tot Z. M. den Koning gewend, waarin zij zich beklagen en zeggen: Dat hunne landen, merkelijk worden benadeeld door de droogmaking van het Haarlemmer-Meer. Dat. vóór de ondernomen droogmaking van het Meer, de afwatering hun ner landen op dien boezem niets te wenschen overliet. Dat hun boezem, door de afsluiting van het Ilaarlemmer-Meer, om vier vijfde gedeelten is verkleind, zonder dat, op eene voldoende wijze, is voorzien in het gemis van die ontzaggelijke waterbergplaats; dat, terwijl zij vroe ger, genoegzaam den geheelen winter door, hun overtollig water op hunnen boezem kouden lozenthans dit bijkansgedurende dienzelfden tijdonmo gelijk is, uithoofde van den lioogen hoezemstand, welke geen water meer duldt, wil men geen gevaar loopen, dat hunne scboone polders de plaatsver vangers van het uitgepompté Meer worden. Dat ook, zonder dit ergste nog aan te nemen, hunne landen, door het lang dras liggen, verzuren, bederven, later gebruikt kunnen worden, en van dag tot dag in waarde moeten verminderen. Dat de Commissie van beheer en toezigt zich verbonden heeft, om, ten koste der onderneming, te zorgen, dat Rijnlands overgebleven boezem nooit eenen hoogeren stand zoude bereiken dan in die overeenkomst allernaauw- keurigst voor iedere maand van het jaar is opgegeven, daarvan alléén uitzon derende overmagt force majeureterwijl de commissie verder aanneemt, om, wanneer de bestaande middelen niet toereikende bevonden worden, om na de droogmaking eene goede afwatering te verkrijgen of te behoudenten spoedigste, alle middelen ter voorziening aan te wenden, en om gedurende de droogmakingbij gemis van zulke middelenhet boezemwater in het Meer terug te iaten ioopen door de wachtdeuren of sluizen der werk tuigenof op zoodanige andere wijzeals meest uitvoerbaar wezen zal om den boezem tot het bepaalde peil terug te brengen. Dat echter tot dus verre hiertegen nog niets is gedaan. Dat dezer dagen de Commissie een voorstel heeft gedaan dat de ingelanden geldelijk zouden bijdragen tot het daarstellen en het onderhoud van werken op den IJssel over de Gouwewaarvan bij de Commissie quaestie was ten einde daardoor Rijnlands boezem van water te ontlastenwaardoor de Polders en Waterschappenop de Gouwe uitmalendegroote en on- middelijke voordeelen zouden genietenwaartoe echter de ingelanden een parig hebben geweigerd, iets bij te dragen; daar die werken geheel alleen door de Commissie, handelende voor het Rijk, als de bewerkster of de oor zaak der schade, -als de aanstaande eigenaresse van het provenu, zullen moeten worden bekostigd; en vragen dat de Commissie gelaste, om op dit oogenblik, en gedurigbij te hoogen boezemstand dadelijk liet meerdere water tot op het voorgeschreven peilwederom in het Meer terug te laten loopenzoolang zij geene andere middelen heeft, of wel dat de Koning zoo danige maatregelen neme, als Z. M. in hun belang zal geraden oordeelen. In den loop dezer week, zegt de Haarl. Cour. is, door het breken van zwaar ijzerwerk, aan bet werktuig de Cruquius eenige min of meer belang rijke schade te weeg gebragt, welke echter; zoo men zich vleit, binnen een a twee maanden zal kunnen hersteld worden. Te Velp heeft een tuinmanhij het omgraven van den grond zes stuks gouden hals- en borstsieraden gevondenwegende een pond en twee lood, ter waarde van 750. Alles is volkomen gaaf, waarschijnlijk zijn het tooisels uit de riddertijden. Te Rotterdam is de pakschuit van daar naar Amsterdam, eergisteren, geladen om te vertrekken, welligt door te zware bevrachting, gekanteld en een gedeelte der goederen in het water geraakt. 's GRAVENHAGE21 Jannarij. Men verneemt thans, dat tot Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië benoemd is de Heer Mr. A. J. Duymaer van Twist, thans Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Brusselsche Indépendance van den 20stcn dezer schrijft dat de benoeming van den Heer Duymaer van Twist nog maar alleen van zijne toestemming zou afbangen, en zegt overigens: »Die Heer is thans Voorzitter van de Tweede Kamer, afkomstig uit Overijssel. Toen de Prov. Staten hem voor 't eerst naar de Tweede Kamer afvaardigden, was hij Procureur te Deventer. Sedert heeft hij die betrekking verlaten om zich uitsluitend aan de staatkunde te wijden. In die nieuwe loopbaanheeft hij zich vooralin de vragen omtrent de geldmiddelen en staatshuishoudkunde onderscheiden. Het waren zelfs die nasporingen waarvan gewoonlijk de leden der Kamers afkeerig zijn, die hem bij voorkeur aantrokken. Zoo heeft hij zich toegelegd op eene naauwgezette studie der twee stelsels van geldelijke verantwoording en controleen men schrijft hem een groot aandeel toe in de ontwerpen die de regering over deze stof gereed maakt. Zijne staatkundige meeningen helden steeds tot gematigde vrijzinnigheid over. En hoewel bij in de Kamer vóór 1848 nimmer tot de kleine groep van ijverige hervormers behoorde, beeft hij zich met opregte overtuiging aan de nieuwe orde van zaken aan gesloten. In 't algemeen schijnt men zich te kunnen geluk wenschen met de keuze die de regering bepaald beeft." De Commissaris des Konings in de provincie Friesland, Jhr. Mr. J. E. van Panhuysheeft zich heden morgen naar 's Gravenliage op reis begeven. De Staats-Courant van gisteren bevat eene Staat van de opbrengst der Middelen in de twaalf maanden van 1850tegenover de opbrengst van de twaalf maanden van 1849. Meerder in 1850 Minder in 1850 1850. 1849. dan in 1849. dan in 1849. Directe belastingen. f 18,749,437.34 f 19,151,444.97 5 7> f 402,007.635 In- en uitgaande regtcn scheepvaart-regten,vuur- ton- en bakengeld. 5,014,720 975 4,749,043.585 f 265,677.39 20,401,820.75 5 19,49l,605.645 910,215.11 Registratie-, zegel-, suc- cessiercgten enz 9,251,946.305 8,719,491.09 532,455.21 i) Regt van -waarborg op de goudenen zilveren werken. 166,437.795 142,813.37« 23,624.42 1,294,137.15 1,350,553.11 i) 56,415.965 425,633.10 424,859.50 773.60 Totaal f 55,304,133.42 f 54,029,811.29 f 1,732,745.73 458,423.60 Het mindere, bij vergelijking met 1849, is alleen veroorzaakt door bet ter zijde stellen der sommen voor kwade posten, welke over 1850 niet meer onder de raming der ontvangsten voorkomen, waardoor dus eene som van f 456,911.885 van de ontvangst is moeien worden afgetrokken. Den 2dcn dezer had alhierin het gewone locaaleene openbare ver- gadering plaats der afdeeling 's Gravenbage van de Vcreeniging tot afschaf fing van den Sterken Drank. De Heer A. Hoek alhier, Lid van het Bestuur, had de leiding der vergadering en heeft bij die gelegenheid eene toepasselijke aanspraak gehouden. De spreekbeurt werd vervuld door den Heer J. W. GreevenSecretaris van het bestuur. Hij deelde eene eenvoudige en geheel populair ingerigte voorstelling mede der rampzalige uitwerksels van den Sterken Drank, zoo als zij den mensch, en voor de schoonheden der natuur, ontspruitende uit de verwisselingenen voor de godsdienstige berinneringen welke liem de jaarkring zelve aanbiedt, onvatbaar en onverschillig maken. Hij besloot met eene dringende opwekking tot deelneming aan de afschaffing, als eene godsdienst- en zedelijkheid-bevorderde zaak. S CI IE VEN ING EN18 Jannarij. Ter gelegenheid van de verjaring van II. M. de Koningin-Moeder hebben reeds drie dagen alhier, voor hare rekening, door Mevr. Maas, Directrice van de Naaischool, door II. M. ten behoeve van arme meisjes gesticht en steeds onderhouden wordende, zeer aanzienlijke uitdeeling van kleedingstukkenle vensmiddelen en brandstoffen aan de liehoeftigste buisgezinnen plaats. Die kleedingstukken zijn, gelijk vroegere jaren, weder allen door de meisjes op j de gemelde naaischool vervaardigd, en munten evenzeer door netheid van |j bewerking als door deugdelijkheid van stoffen uit. Ofschoon, wel is waar, ]j de armoede alhier heerschende, soms wel met wat al te zwarte kleuren j wordt geschetst, wordt er echter, in weerwil der belangrijke bedeelingen van

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1