LEYDSCHE COURAN MAANDAG, 20 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BLVNEiXLANDSCHE BERIGTEiNL 's GRAVENHAGE17 Januarij. De Hooge Raad heeft, blijkens het Weekblad van het Regthij ar rest van 14 Januarij jl.beslist, dat de verklaringen der getuigen, afge legd bij eenen Commissaris van politieniet behooren tot de voorloopige in structie, bedoeld bij art. 175 strafv.zoodat de ter openbare teregtzitting voorgelezen verklaring van een sedert overleden getuigevoor zoodanig ambtenaar afgelegd, niet heeft mogen strekkeu tot een wettig bewijsmiddel of ter bevestiging van 's regters overtuiging. Naar men verneemt is het houden der pleidooijen in zake Jhr. R. L. van Andringa de Kempenaer tegen de hooge erfgenamen van wijlen Z. M. Koning- Willem 11, voor den Hoogen Raad der Nederlanden, thans bepaald op Vrij dag, den 24sten Fcbruarij aanstaande. Voor den eiseher zal optreden Mr. D. van Raalte, (Procureur Mr. M. Eyssell) en voor de gedaagden, Mrs. J. C. Fa- ber van Riemsdijk en G. Delprat, (Procureur Mr. J. G. A. Clant). Naar men verneemt, zal tegen de maand Mei aanstaande aan een p. m. vijftigtal onder-oflicieren van de verschillende regementen infanterieartil lerie en kavalleriede gelegenheid worden gegevenom het examen als in- fanterie-ollicier af te leggenomna voldoende aflegging van hetzelveal spoedig tot die betrekking benoemd te worden, uithoofde er bij de nieuwe organisatie der infanterie-regementen een 60-tal 2de Luitenants ontbreken, en daarvoor dit jaar slechts een 18-tal kadelten uit Breda beschikbaar komen. GOUDA 15 Januarij. II. M. heeft voor de Armen-Loterij van het GezelschapDorcasalhier eeno fraaije Pendule, en aan de Commissie uit de Vereeniging van den II. Vilicentiüs k Paulotwee prachtige Carcel-lampenvoor hare Loterij ten geschenke gegeven. TIEL15 Januarij. Gisteren avond werden alhier gevankelijk binnengevoerd twee personen, Duitschers, zijnde volgens genoegzaam voldoende aanwijzingen, dader en medestander van den voor weinige dagen in een Logement in de Warmoes- straat, gepleegden moord. Op hel punt van aan de justitie te zullen overge leverd worden nam een van beiden en wel de hoofdmisdadigercene gun stige kans waar en ontsnapte geboeid in het midden der stadaan zijne geleiders. Tot heden is vruchtelooze moeite aangewend, om hem te ont dekken. De bedoelde twee personen zijn genaamd George Friedrich Melching, oud 27 jaren, en George Carl Melching, oud 20 jaren, beiden geboren te Si- wershausenin Ilanover. Op 13 dezer is door de Regtbank alhier regtsin- gang met bevel van gevangeneming tegen hen verleend. WINSCHOTEN, 15 Januarij. Wederom is in deze streken een manslag gepleegd. Zekere H. Iliskes, landbouwer te Stadskanaal woonachtig, was den 13dc" dezer om zaken naar Onslwedde gegaanen ging zich in sterken drank te buiten, 's Avonds ging hij met II. Dopper, schatter van het vee, naar het Stadskanaal terug, met wien hij over eene gedane schatting twist schijnt gekregen en handgemeen geraakt te zijn. Niet ver van Vecnhuizen komt Iliskes geheel bebloed bij den arbeider A. Veldhuis, klagende, dat hij door zijn kameraad zoo geslagen was. II. bleef aldaar zitten en viel, daar hij.snorkte, naar de meening der huis lieden in slaap. Na verloop van een uur hield dit op, en de bewoners hem toen willende wekken, merkten zij dat hij den geest gegeven had. De jus titie hier van onderrigt, deed onderzoek, het lijk werd geregtelijk geschouwd, de wonden aan het hoofd waren door de hersenpan gedrongen, en naar het scheen door eene tang, die de schatters gebruiken, toegebragt. Ten gevolge hiervan is gemelde D. heden gevankelijk alhier binnen gehragt. 's HERTOGENBOSCH15 Januarij. De Heer C. Directeur van het Postkantoor te Oosterhout, onlangs aldaar gearresteerd en in de gevangenis te Breda overgebragt, ter zake van een op hem drukkend vermoedenals of hij een brief, bevattende 4 Russische cou pons zou hebben achtergehouden en die coupons zich toegeëigendis naar bet provinciaal hof van Noordbraband verwezen, alwaar zijne zaak binnen kort zal dienen. De beschuldigde is eergisteren alhier in het huis van bur gerlijke en militaire verzekering overgebragt; bij heeft Mr. N. Sassen tot zij nen raadsman gekozen. BUITEXLANDSCIIE BERIGTEM. EN«EL,A1V». LONDEN, 15 Januarij. Men verwacht op de Tentoonstelling een Muziekhcdhetwelk door een Fabriekant te Praag is vervaardigd en zoodanig ingerigtdat hij die er op ligtdoor zoete melodijen in slaap wordt gebragtde muziek ontstaat alleen door de drukking van het ligchaam op een verborgen mechanismus. Wil men daarentegen des morgens gewekt worden alsdan zet men den wijzer van eene aan het hoofdeind geplaatste wijzerplaatop het bepaalde uur en men wordt gewekt door eene Finale van Vcrdi met pauken en trompetten. Op dit oogenblik zijn niet minder dan 1980 personen aan het gebouw voor de tentoonstelling werkzaam. Het Hollandsche gouvernement bezit op dit oogenblik nog eene waarde van 28 millioen gulden aan goudstukkenwaarvoor het thans naar een kooper zoekt. Een Engelsch huis heeft aangeboden een gedeelte te koopen maar men heeft liet geweigerdomdat de Regering voor de geheele massa slechts een enkele operatie wenscht te doen. De Bisschop van Londen heeft aan den bekenden Dr. Pusey van Ox ford het prediken verboden. Volgens een van zeer goederhand afkomstig berigt, beeft de Paus de besluiten der Synode van Thurles geweigerd te bekrachtigen. Men weet dat de meerderheid der Iersche Bisschoppen te Thurles, de staatsinrigtingen van middelbaar onderwijs in Ierland, verworpen heeft. FRANRRIJK. PARIJS16 Januarij. De Minister van Oorlog heeft eene dagorder aan het leger uitgevaardigd waarin hij te kennen geeft, dat zijn streven zal zijn: de openbare rust te handhaven, door bevestiging der constitutie; de krijgstucht in alle rangen in ontzag te doen houden, met billijkheid, met eerbiediging der openbaro be langen, en met voorbijziening van dat van bijzondere personen. Daartoe roept de Minister de medewerking van allen in. Het blijft niet onopge merkt, dat de Moniteurdeze proclamatie mededeelende, aan bet hoofd daarvan stelt de reeds in onbruik geraakte woordenFratische Republiek VrijheidGelijkheidBroederschap." Velen willen daarin eene toenade ring tot de zuivere republikeinen zien. Voorts besiaat liet eenige belangrijke van de Parijsche tijdingen in een verslag van de Zitting der Wetg. Vergadering op heden, en 't merkwaardigste van die zitting bepaalt zich hoofdzakelijk hij de redevoering van den bekwamen legitimist, den Heer Berryer welke rede een soort van Manifest is, zoowel tegen het nieuwe Ministerie als tegen de Republiek, die hij ronduit eenen toestand van overgang heeft genoemd, en gezegd dat de Graaf de Chambord slechts als Koning in Frankrijk kon terugkeeren. Voorts heeft nog de Heer de La- martine ter gunste van den Voorzitter gesproken en hebben de 1111. Thiers en Cavaignac het woord gevraagd, de eerste waarschijnlijk om de denkbeel den der partij van het Huis van Orleans uit te drukkende ander om voor de gematigde Republiek te spreken. Denkelijk zal de zaak wel met wei nig gerucht afloopen. SPANJE. MADRID 9 Januarij. Op voordragt van den Minister van Financien is bij Koninklijk besluit het tarief van 1823waarbij de Fransche gouden munt in Spanje gangbaar was verklaardingetrokkenen zal die munt alleen naar hare innerlijke waarde gangbaar zijn. Voorts zijn er tijdingendat het Ministerie Narvacz zijn ontslag had ver zocht en bekomenen dat de Oud-Minister van Financien Mon weder bezig was aan 't zamenstellcn van een nieuw Ministerie. PORTUGAL LISSABON, 9 Januarij. De Minister van Finantiën heeft aan de Cortes zijn jaarlijksch verslag in- j gediend, waaruit blijkt, dat hij op een te kort van 813 conto's voor dit

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1