Door het vlamvatten der gasluclit in de steenkolenmijn te Seraing nabij Luik, hebben 5 mensclien liet leven verloren, en zijn 10 andere ge kwetst, onder welke 4 doodelijk. FRANKRIJK.. PARIJS7 Januarij. De Heer Chéron, ten wiens verzoeke de Afgevaardigde Manguin gegijzeld was, heeft nu door zijnenAdvocaat, aan den President van het Gercgtshof een verzoekschrift overhandigd, waarbij hij hem het regt vraagt, om dien Heer op nieuw te mogen gijzelen en den Directeur van de gevangenis van Clichy in regten te mogen vervolgen. Den 8sten zal die zaak behandeld worden. - De geruchten heden in omloop gebragt, dat de Generaal Cliangarnier zou afgezet worden, en de meeste Ministers, die hun ontslag hadden ge vraagd, hunne portefeuilles zouden behouden, worden door het Bulletin de Paris tegengesproken. PRtJISSEiK. BERLIJN, 5 Januarij. In de zitting der Wetgevende Kamers van den 3den is ingekomeneen ontwerp van strafwetboek voor den Pruissischen staat. Dit ontwerp is reeds het derdedat sedert de Regering van den tegenwoordigen Koning is opge steld. Het eerstein 1843 aan de provinciale Stenden aangeboden werd later teruggenomen om hetzelve geheel om te werken en daarbij gebruik te maken van de menigvuldige bedenkingen daartegen ingebragt. In 1847 was dit tweede ontwerp gereed en werd aan de Vereenigde Stenden-comités aan geboden, die het daaromtrent ingestelde voorloopig onderzoek juist ten einde j hadden gebragt, toen de Maart-revolutie uitbarstte en op nieuw de defini tive regeling van dit gewigtig onderwerp belette. Het tegenwoordig ontwerp onderscheidt zich in zeer gewigtige punten van dat des jaren 1847. In de eerste plaats is het veel korter, daar het slechts 321 paragraphen bevat, te gen 476 in dat van 1847 en 356 in dat van 1843. De in 1847 vervallen onderscheiding van misdadenwanbedrijven en eenvoudige overtredingen komt thans weder in het ontwerp voor. »Eene handeling, welke de wetten met de doodstraf, met tuchthuisstraf of met op sluiting gedurende meer dan vijf jaren bedreigen, is eene misdaad." Eene handeling, welke de wetten met opsluiting tot vijfjaren, met gevangenis straf van meer dan zes weken of met geldboete van meer dan 50 tlilrs. be dreigen, is een wanbedrijf. «Eene handeling, welke de wetten met gevan genis tot zes weken of met geldboete tot 50 thlrs. bedreigenis eene over treding. In paragraaf 2 is de niet retroactiviteit der strafwetten vastgesteld. De doodstraf blijft behoudenzij zal worden uitgevoerd door middel van ont hoofding in eene besloten ruimte en in tegenwoordigheid van eenige Regters en twaalf Afgevaardigden van den Gemeente-Raad. Belangrijk zijn in titel III de bepalingen omtrent drukpers-delicten; die, welke tegen de Hoofden, Ge zanten of Regeringen van bevriende Staten worden begaanzullen gestraft worden met dezelfde straffen-, welke bepaald zijn voor beleedigingcnden Koning van Pruissen en zijne Gezanten of Regering aangedaan. Ilet koopen J of verkoopen van stemmen bij de verkiezingen wordt bedreigd met gevangenis- j straf van drie maanden tot twee jaar. Het ontwerp kent slechts hedriegelijk en eenvoudig bankroet; niet meer, gelijk thans, is een ieder voor dit wan- bedrijf aansprakelijk, maar slechts de koopman. De strafbepalingen tegen den woeker zijn behouden. In 1850 vertrokken van Bremen 25,776 landverhuizers. De regerende Vorst van Lippe is den l5tca dezer te Detmold in den ouderdom van 54 jaren overleden. Er heeft zich in Turkije eene stoomboot-maatschappij gevormd voor de vaart op den Bosporuswaaraan de Sultan en zijne Rijksgrootcn hebben deel genomen. II E g E sr. KASSEL, 4 Januarij. De Raadsheer von Haynau, die geene inkwartiering had bekomen, heeft de zitting van de Jury geschorst, omdat, wegens den dwang, die tegen zijne ambtgenooten uitgeoefend werd, het hem niet doenlijk was de zitting voort te zetten. Hij heeft daarop 10 man inkwartiering gekregen. Een der Raads- beeren van het Hof van Appel, die tot hiertoe verschoond bleef, heeft tegen die onderscheiding boven zijne ambtgenooten geprotesteerd, en gevraagd om op gelijken voet behandeld te worden. HOESTEIN. KIEL, 4 Januarij. Gisteren is de Landsvergadering weder geopend door den Onder-Voorzitter. De voortzetting der beraadslagingen over eene verhoogde belasting van J pCt. op de inkomsten was aan de orde van den dag; eerst is echter het bureau zaamgesteld en de Advocaat Borgum als Voorzitter gekozen. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 Januarij. Bij de Regering is thans een ontwerp aanhangigbij 't welk wordt voor gesteld, om, door middel van vrijwillige inschrijvingen een kapitaal van 20 millioenen guldens bijeen te brengen't w elk zoude moeten strekkenom minvermogende Oostenrijksche Duitschcrs naar de weinig bevolkte en toch zeer vruchtbare oorden van Hongarije over te brengenen dat land op deze w ijze te koloniseren. Men zoude een begin maken met het comitaat van Arad. De Regering heeft aan die van Rome de toestemming gevraagd tot het leggen van een spoorwegvan Triest door de Piomcinschc Stalen tot I.ivorno. HAMBURG. 4 Januarij. Gedurende het jaar 1850 zijn voor deze stad bestemd, op de Elbe aangekomen 5,107 schepenwaarvan uit Noord-Amerika 55West-Indië 134, Zuid-Amerika 142, China en Oost-Indië 33, Nederlanden 266, Groot- Brittannië 2,111Duitsche Noordzeekusten en eilanden 1,025henevens 572 stoomhooten. I II lil MHIWTIi STADS BERIGT. NOTIFICATIE. Nationale Jflilitie. Ligting van hot Jaar 1851. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8ste" Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet, van den 27stea April 1820 Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad, alsmede van hen, die vroeger onder de Gemeenten Oegstgeest, Leyderdorp en Sueterwoude woonachtig zijn geweest, doch, volgens de laatstelijk opgenomen grens scheiding, tot het gebied dezer Stad zijn overgegaan, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar geschieden moet voor de zoodanigen, welke geboren zijn in het jaar 1832. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid, welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hehben, en of zij zich tegenwoordig of af- wezend of in Militaire dienst bevinden verpligt zijn zich te doen inschrij ven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in dezen, voor hunne naasl- bestaanden of pnpillen mitsgaders Regenten van publieke Gestichten, voor de onder hun beheer staanden, de belangen moeten behartigen, door de hij de wet gevorderde opgave te doenen daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van bun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk komen vestigen; alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke verdediging van den Staatwelke hun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen, om te compareren in een der vertrekken van het Raadhuis: Op Maandag den 13 Januarij 1851. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 12 en 3. En die van bel buiten-territoir der Stad. Op Dingsdag den 14 Januarij 1851. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Woensdag den 15 Januarij 1851. Des vuormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Donderdag den 16 Januarij 1851. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel cxpresselijk de belanghebbenden, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren tegen de nadeelige gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voort- j vloeijen de hoven opgegevene tijdsbepaling in het oog te houden, en bij de inschrijving zich te voorzien van hunne gebooite acte, alsmede schriftelijk-op te geven hunne woonplaats, en het wijk en nummer hunner huizen; ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschre- venen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgaven der woonplaats, waardoor dikwijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang ge daan worden. Zullende er, van heden af, ter Secretarie gevaceerd worden ter aangifte der geboorte-actcn voor diegenen welke binnen deze stad zijn geboren, 'smorgens van 10 tot 1 ure. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij HII. Burgemeester en Wethouders der stad I.eydcn, op den 2dea Januarij 1851. DU R IE U. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. De DIRECTEUR. van het POSTKANTOOR brengt hiermede ter kennisse van het Publiek, dat, te rekenen van den 9den Januarij ek., de bestaande Brieven-Bussen aan het Raadhuishet Amsterdamsche Veer en de Haven zullen worden vervangen door Nieuwe IJzeren Brieven-Bussenals 1°. aan de Hooglandschekerktegen de muur van het Kantoor der Stede- delijke Belastingen. 2°. op de Heeregracht, aan de Fabriek van de Ileeren de Hcyder Comp. 3°. op de Oude Vestaan de Lakenhal. Dat de Ligting dier Bussenvijf malen daags zal plaats hebbenen wel 's Morgens ten 7| ure. 11 's Avonds 3J 6 9 En de Brieven met de eerstvertrekkende Post verzonden, of wel de voor de Stad bestemdenin de eerstvolgende bestelling zullen worden begrepen. Leyden 7 Januarij 1851. W. P, KLUIT.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3