KIEUW STADS-KANAAL6 Januarij. Deze morgen werd een vroom jongeling van behoeftige ouders die op den eersten dezer, na een vierjarig onbeschrijfelijk lijden bezweek, door 114 jon gelingen ten grave gedragen, voorafgegaan door 86 jonge dochters, en ge volgd door de ouders en naaste aanverwanten en een groot aantal ingezetenen, van verschillende gezindten. Toen de lijkbaar werd neergezet, zongen de aanwezigen Ps. 103 vs. 8; daarna biekl de Pred. B. J. Riedel eenc korte doch treffende toespraak, naar aanleiding van Ps. 126 vs. 5. Na de begrafenis zong men het Ev. gezang 187 vs. 1 en 2. 's HERTOGENBOSCH6 Januarij. Men verzekertdat een geheel nieuw ontwerp van uitwatering voor Noord- braband, door den Heer Fynje van Salverda, Hoofd-Ingenieur van de Water staat alhier, dezer dagen der hooge Regering is aangeboden. De strekking van het vroeger ontworpen uitwateringskanaal zoude door deze schets ten volle verkregen worden, en de ten uitvoerlegging van het plan op eenen meer doelmatigen voet geschoeid wezen. Ieder verwacht en beaamt de verwezenlijking van dit plan ten sterkste; te meer, daar het niet alleen een kanaal van uitwatering, maar tevens een navigatie-kanaal zoude worden. Het vroeger ontworpen uitwateringskanaal van hier op Geertruidenherg zou ruim 2 milliocncn kostenen de gemeenten in de Meijerij van deze stad wilden daarin 9 ton bijdragen. Het kanaal, waarvan nu sprake is, zou wel een niet minder kapitaal vorderen, maar door eene navigatie zoude dit kapi taal meer nut opleveren, en moet men aan hetzelve de voorkeur schenken. ProvDagbl. van N. B.) BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. eenstemming met art. 11) der wet van 3 Primaire 7(lc jaar, een getal van 5 zetters voor den 5den en 6den grondslag der directie belastingen en het pa- tentregt te benoemen terwijl voor de dienst van 1851 die voordragten vóór of op den IS11™ Januarij zullen worden ingewacht. Alzoo zijn de vaste col- legien van zetters afgeschaft. Zaturdag 11. had alhier plaats de eerste vergadering derin deze stad woonachtige medestichters en leden van het Nederlandsch Mettravhetwelk voor verwaarloosde en hulpbehoevende knapen van de Protestantsche geloofs belijdenis op Rysselthij Zutphenzal worden opgerigt. De vergadering werd door Jh>'. Mr. J. A. Ridder van der Heiin van Duyvendykemet eene treffende rede geopendwaarhij het nuttige en het noodzakelijke van derge lijke inrigtingen betoogd werd, ten einde daarin op te nemen, en van het verderf te redden die verlaten wezenswelke bij gebrek aan godsdienstige zedelijke en professionele opvoeding, noodwendig der maatschappij eenmaal tot nadeelschande en oneer moeten verstrekken. Ten slotte spoorde Zijn Hoog Wel Geboren ieder der aanwezigen aan, de deelneming daaraan zoo veel mogelijk te bevorderenopdat de jaarlijksche inkomsten der inrigting klimmen mogen tot de somwelke geoordeeld wordt noodig te zijn tot het nemen eener eerste proeve. Daarna is de vergadering overgegaan tot de be noeming van het bestuur voor de afdeeling 's Gravenhageprovisioneel be paald op een getal van vijf leden, en zijn daartoe gekozen de Ileeren Jlir. Mr. J. A. Ridder van der Heim van Duyvendyke, F. J. Mahieu, Jhr. Mr. C. van BreugelMr. L. Metman en Ds. T. C. R. Huydecoper. AMSTERDAM8 Januarij. Bij den staat van hegrooting in ontvangst en uitgaaf dezer stad, voor het dienstjaar 1851, worden de ontvangsten geraamd op ƒ2,591,407.661 en de uitgaven op 2,586,592.47en alzoo het batig slot op ƒ4,815.19. De be volking bestaat uit 224,949 zielen. Het getal dor Studenten van de Seminaria alhier bedraagt 150, als: 62 in de Godgeleerdheid, 19 in de Geneeskunde, 56 in de Regten en 13 in de Letteren. AMERSFOORT, 7 Januarij. De persoon van P. Bos, die den 14<len November jl. te Schalkwijk, bij het afschieten van vreugde scholen, hij gelegenheid van een bruiloft, eenen jongen, genaamd D. Koetsier, hij ongeluk heeft doodgeschoten, is door de Regthank alhier, wegens verregaande onvoorzigtigheidgrenzende aan moed wil, veroordeeld tot eene gevangenis van 2 jaren en 50 boete. Blijkens het vonnis, heeft de veroordeelde de herberg uitkomende met een geweer, dat zeer zwaar met loskruid was geladen en waarvan de prop hard was aan gezet, tegen dien jongen geroepen op zijde te gaan, doch zonder hem daartoe den tijd te geven, en gevuurd op zoo korten afstand, dat diens kleederen door het schot in brand zijn geraaktterwijl de wonde in den buik door den prop veroorzaakt, dadelijk door den Geneesheer, die gehaald was, voor doode- lijk is verklaard, gelijk hij dan ook den volgenden morgen is overleden. Van dit vonnis is de veroordeelde echter in hooger beroep gekomen, welke zaak spoedig voor het Hof te Utrecht zal dienen. - In den nacht van den 2dcn op den 3dcn Januarij is een kanonnier van het alhier in garnizoen liggende corps rijdende Artillerie van de wacht gede serteerd, mede nemende twee wollen dekens. Dienzelfden nacht is hij hij den tapper Ceclen, in de gemeente Hoogland, gekomen, heeft de achterdeur weten open te maken, waarop hij op zijne kousen is geslopen naar het bed van den tapper, die alleen in huis was en gerust lag te slapen, en dien hij getracht heeft met een mes den hals af te snijden. Gelukkig echter is de manhet mes in zijn keel voelendeontwaakten met den kanonnier aan het worstelen geraakt, die hem daarbij onderscheidene wonden heeft toege- bragt, totdat hij eindelijk uit zijne handen is geraakt, door een buurman, die op zijn hulpgeschrei was toegeschotenverder verlostterwijl de kanon nier zich heeft verwijderd, de gestolene wollen dekens met zich nemende, welke hij onderweg heeft verkocht. Door de ijverige pogingen der Politie te Amersfoort is de misdadiger nog dienzelfden dag te Voorthuizen gearresteerd en des avonds onder eenen groolen toevloed van mensehen gevankelijk alhier binnen gebragt. De tapper, hoezeer deerlijk verwond, is buiten levensgevaar. - Ook is alhier op oude jaars nacht een nachtwacht, die de ronde deed, door eenigc hcschonkcne boerenknechts plotseling overvallen, op den grond geworpen, verwond en vervolgens door hen naar de gracht gesleept, doch juist terwijl zij op het punt waren hem in het water te werpen, door eenige ingezclenen ontzet, met behulp van welke een der daders is gearresteerd ge worden terwijl de overigen het ontvlugt zijn. DEVENTER6 Januarij. Het stoffelijk overschot van den Heer Bruce is 11. Zaturdag, door den Heer Schimmelpenninck begeleidte Kampen en vervolgens hier aangekomen. In de beroemde Tapijt-Fabriek alhier, heeft men een zeer prachtig Ta pijt voor de Tentoonstelling te Londen bijna gereed, terwijl ook D. Draaisma, uit zijne Fabriek zal zenden eenige Poreuse Potten, voor de Galvanische clectriciteitvan allerlei afmetingen, die in hoedanigheid met de Engelsche volkomen gelijk staan en wegens hunnen uiterst lagen prijs alle aanbeveling verdienen. De Vrouwen-Verceniging te Zwolle leed bij den jongsten brand aldaar een verlies aan gemaakte en ongemaakte goederen, enz. van 1271.65. Zij doet een beroep op de weldadigheid barer stadgenootenten einde die schade voor de armen te vergoeden. ENJGESaAIM©. LONDEN6 Januarij. Uit de driemaandelijksche staat der inkomsten blijkt dat zij in het vieren- dceljaars, geëindigd den 5den dezer, bedragen hebben 12,613,882 zijnde 109,428 minder dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Over het geheele jaar, geëindigd den 5del> Januarij jl.hebben de inkomsten bedra gen 50,016,314 zijnde 164,922 meer dan in het vorig jaar. De ver meerdering heeft zich hoofdzakelijk doen gevoelen in de opbrengst der accijn- sen, de vermindering daarentegen in die der in- en uitgaande regten en der zegelregten. De ontvangsten van al de spoorwegen des rijks gedurende 1850 hebben bedragen 13,142,235 en zulks over de gereed zijnde 6734 mijlen, het geen 1850 per mijl en per jaar uitmaakt. In het vorige jaar waren slechts 6257 mijlen in exploitatie, die gemiddeld 1944 per mijl en per jaar hebben opgebragt. De opbrengst is in de vier laatste jaren meer dan 30 pCt. verminderd. De Kanselier van de schatkist is voornemens eene nieuwe vermindering van 2 millioen op de belastingen te verleenen; ook moet hij de belasting op deuren en vensters alsmede op het zegel der advertentieninsgelijks ten bedrage van 2 millioen willen afschaffen. Als een edel blijk van liefdadigheid verdient het volgende melding: Een particulier inwoner te Calcutta, Drinkwater Bethune genaamd, heeft in die stad eene school gestichtwaarin gratis onderwijs wordt gegevenuit sluitend aan arme meisjes. Den 6dcn Nov. 11. heeft hij, in tegenwoordigheid der stedelijke regering, den eersten steen dier school gelegd, waarvan de op bouw op 72,000 guldens geschat wordt. De Daily-News schrijft de gedurige Kaffer-oorlogen van de Kaap ge heel en al toe aan de verkeerde staatkunde, die men met betrekking tot de Hollandsche boeren in acht genomen heeft, en vraagt, waarom of er nim mer zulke onlusten onder het Hollandsche bestuur plaats hadden. Het blad wenscht de hoeren naar waarde geschat te zien. CELG9E. BRUSSEL, 8 Januarij. De belasting op de suiker wordt ook genoemd onder de middelen om de opbrengst der belastingen te verhoogen. Tot dus verre heeft men niet met zekerheid vernomen, welke wijziging van de bestaande verordeningen het Be wind in het oog heeft, en schijnt men te willen afwachten, wat dienaan gaande in Nederland zal worden voorgesteld, ten einde zich daarnaar te regelen, in de veronderstelling, dat de belangen van heide de landen het meest zullen bevorderd worden, indien deze belasting zoo veel mogelijk naar gelijke beginselen en verordeningen geheven wordt. Thans wordt verzekerd, dat het Bewind van Nederland er op bedacht is, om ook de opbrengst van de suiker-belasting daar te lande te vebeteren, cn zoo mogelijk tot een bedrag van anderhalf millioen te verhoogenwelligt ten einde daardoor gelegenheid te vindenom andere accijnsenwelker heffing meer drukkend wordt geacht, te verminderen of af te schaffen. Men voegt, er bij, dat eerlang deswegens eene voordragt zal worden gedaan. Te Antwerpen zijn in 1850 aangekomen 1435 schepen (236 minder dan het jaar te voren), metende 242,603 tonnen, waaronder 53 Amerikaan- sche, 502 Engelsche, 242 Belgische, 36 Spaansche, 129 Fransche, 80 Ne- derlandsche, enz. De handel werd in 1850 gevoerd door 161 schepenzijnde 7 meer dan in 1849. Er waren nog 8 schepen in aanbouw.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2