NOTIFICATIE. Door een Ingenieur hier le lande zal naar de Londensche tentoonstel ling eenc nieuwe machine worden gezondenwaardoor het een letterzetter mogelijk wordt 10,000 letters in het uur te distribueren, te zetten, te ver beteren en van interliniën te voorzien. Het werktuig bestaat uit twee ge deelten, welke ieder 74 duim lengte bij 1 el hoogte en 20 duim diepte hebben; in deze beperkte ruimte zijn de 64,000 letters vervat, welke de zettervolgens de berekening van den Ingenieurdagelijks noodig heeft het geheel is in dier voege ingerigt, dat één man vier verschillende letters, romijn en cursief, kan zettenzonder de letterkasten te verplaatsen en zonder zijne plaats te verlaten. Men is zeer verlangend zich met eigen oogen van de waarheid dezer nieuwe uitvinding te overtuigenwaaraan door den Inge nieur vijftien jaren gewerkt is. In 1850 zijn in Frankrijk 7208 boekengeschriften en brochures van verschillenden aard gedrukt. - Volgens de statistieke driemaandelijksche opgaven van de Procureurs- Generaal is het getal misdaden en aanslagen op personen in dien tijd zeer toegenomen. PRVISSËK. BERLIJN 4 Januarij. Uit Petersburg wordt gemelddat in het kampement der Kirgizenin het laatst van October door verschrikkelijke sneeuwstormen: 168 menschen, meer dan 205,000 schapen, 1292 paarden, 490 kamelen en 360 ossen het leven hebben verloren. Thans meldt mendat de bijeenkomst van onzen Koning met den Kei zer van Rusland, in den eersten tijd niet zal plaats hebben. 15 A 15 E K Ten behoeve der Hoogeschool te Heidelberg, heeft de regering het be roemde mineraliën kabinet van den bergbouwraad Dr. Schuierte Jena aangekochthetzelve is een der volledigste in Duitschland en wordt op 80,000 gulden geschat. Om hetzelve te vormen, heeft D1'. Schuier gedurende ver scheidene jaren in Spanje, Italic, Turkije, den Levant en Afrika door- gebragt. HESIEI. De Beijersche troepenwelkeonder den Generaal v. Thurnin het land waren binnengerukt, ontruimen het thans gaandeweg, en de Oostenrijksche executie-troepen zetten hunnen togt naar Holstein door hetzelve voort. Tus- schen de verschillende troepen in Kassei heerscht thans eene wenschelijke overeenstemming, en daar er bij de bevolking geen schijn bestaat van ge welddadig verzet, gedragen zich de soldaten met de meeste bescheidenheid, en betuigt menig Officier dezer manschap zijn leedwezen over de dienst, welke van hem wordt gevorderd. ©«STENRIJ K. WEENEN, 8 Januarij. Er gaan algemeen ldagten op over de verwaarloosde opvoeding ten platte lande. De scholen zijn in eenen beldagenswaardigen toestand en de onder wijzers in geen beteren. Er zouden drie Grieksch-Katholieke Bisdommen worden opgcrigt, na melijk te Karlsburg, Liogosch en Vahansely. Het eerste zou een Aartsbis dom zijn. IB A M BS r 12 G. 4 Januarij. De beide Commissarissen voor de Sleeswijk-IIolsteinsche aangelegenheden zijn hier eergisteren aangekomen en zouden zich heden naar Kiel begeven. Volgens berigt uit Rendsburg van den lstcn dezerhadden den vorigen dag, ten gevolge van eene door de Ilolsteinschc voorhoede gedane verkenning, op onderscheiden punten vrij ernstige voorposten-gevechten plaats gehad waarbij aan weerszijden een aantal gekwetsten gevallen en gevangenen ge maakt zijn, maar die overigens geen resultaat gehad hebben. Door den Bevelhebber van het Sleeswijk-IIolsteinsche leger Generaal von der Horstis den Ist™ dezer eene dagorder uitgevaardigdwaarin onder anderen de volgende zinsnede voorkomt «Terwijl ik het leger bij gelegenheid van het nieuwe jaar opregt geluk wenschdruk ik tevens de overtuiging uitdat hetzelve zicli tegen de ernstige gebeurtenissendie wij hunnen verwachten met moed en vol harding zal wapenen." FRANK F© KT, 4 Januarij. Sedert eenige dagen hebben wij bij 47° Falir. warmte, volkomen zomer. Dit is mede langs den ganschen Bovenrijn het geval, en alom is de scheep vaart weder in volle werking. Deze wordt nog bijzonder door den buitenge wonen hoogen stand des waters begunstigd. Men is echter niet zonder reden beducht, dat bij aanhoudend warm weer hetwelk zich zelfs tot Zwitserland uit strekt de veelvuldige sneeuw in het gebergte smelten en dit overstroomingen ten gevolge zal hebben. Hier staat het water reeds vele voeten hoven het gewone peil. Heden ochtend is de de Heer v. Scherff, vergezeld van een der legatie- Secretarissen naar Dresden afgereisd, waar hij in hoedanigheid van gevol- magtigde deel zal nemen aan de conferentiën. TURKTE. CONSTANT1NOPEL20 December. De Sultan laat zich veel gelegen liggen aan de verbetering van het school wezen in zijn rijk. Bij de examens der onderscheidene hier pas gevestigde scholen is hij gewoonlijk tegenwoordig. Zoo begaf hij zich eergisterenom geven van al zijne Ministers en hooge ambtenaren des Rijksnaar liet arse naal om het examen van de marineschool bij te wonen. Twee dagen vroe ger was hij ook bij het examen en de prijsuitdeeling tegenwoordig geweest van het door de Sultane Walide gestichte collegie voor 220 kweekelingen. Het Journal de Constantinople verzekert, dat die kweekelingen, gedurende drie jaren onderwijs, zoo vele kundigheden hebben opgedaan, dat de meeste op de nieuw gevestigde Universiteit kunnen overgaan, of op de bureaux der Ministericn kunnen worden gebruikt. De jonge lieden op de cadetten-, marine- en medische scholen, en op de overige instituten leggen ook den meesten vlijt aan den dag. §TA55§ BEREffiT. «WRationale *11 Ui tie. Ligting van het Jaar 1851. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDF.N, gezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8stt'" Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet, van den 27slen April 1820 Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stadalsmede van hen, die vroeger onder de Gemeenten Oegstgeest, Lcyderdorp en S'eterwoude woonachtig zijn geweest, doch, volgens de laatstelijk opgenomen grens scheiding, tot het gebied dezer Stad zijn overgegaan, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar geschieden moet voor de zoodanigenwelke geboren zijn in het jaar 1832. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid, welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebben, en of zij zicli tegenwoordig of af- wezend ol in Militaire dienst bevinden, verpligt zijri zich te doen inschrij ven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in dezen, voor hunne naast- bestaanden ol pupillen, mitsgaders Regenten vari publieke Gestichten, voor de onder hun beheer staanden, de belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doenen daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk komen vestigen; alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke verdediging van den Staat, welke hun veiligheid1 en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen om te compareren in een der vertrekken van het Raadhuis: Op Maandag den 13 Januarij 1851. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 12 en 3. En die van hel buiten-territoir der Stad. Op Dingsdag den 14 Januarij 1851. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Woensdag den 15 Januarij 1851. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Donderdag den 16 Januarij 1851. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel expresselijk de belanghebbenden, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren tegen de nadeelige gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voort vloeien; de hoven opgegevenc tijdsbepaling in het oog te houden, en hij de inschrijving zich te voorzien van hunne gebooite acte, alsmede schriftelijk op te geven hunne woonplaats, en het wijk en nummer hunner huizen; ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschre venen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgaven der woonplaatswaardoor dikwijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang ge daan worden. Zullende er, van heden af, tor Secretarie gevaceerd worden ter aangifte der geboorte-aclen voor diegenen welke binnen deze stad zijn geboren, 'smorgens van 10 tot 1 ure. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij HH. Burgemeester en Wethouders der stad Levden, op den 2dcD Januarii 1851. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR brengt biermede ter kennisse van het Publiekdatle rekenen van den 9den Januarij ek.de bestaande Brieven-Bussen aan het Raadhuishet Amsterdamsche Veer en de Haven zullen worden vervangen door Nieutve IJzeren Brieven-Bussenals: 1°. aan de Ilooglandscbekerktegen de muur van het Kantoor der Stede- delijke Belastingen. 2°. op de Heeregracht, aan de Fabriek van de Heeren de Heyder Comp. 3°. op de Oude Vestaan de Lakenhal. Dat de Ligting dier Bussenvijf malen daags zal plaats hebbenen wel 's Morgens ten 7| ure. 11 's Avonds 3£ 6 9 En de Brieven met de eerstvertrekkende Post verzondenof wel de voor de Stad bestemdenin de eerstvolgende bestelling zullen worden begrepen. Leyden 7 Januarij 1851. W. P. KLUIT.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3