LEYDSCHE COURANT 1851. MAANDAG, 6 JANUARIJ. li I X E XL A X DSC1E BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond, üf' TS o PS f Vt t>« '7 De Prijs der Courant is f 12 in het jaw, de afzonderlijke nommers worden tegen 1Ö Centen afgegeven. LEYDEN, 4 Januarij. Op den Rhijnspoorweg zijn in December vervoerd 22,297 reizigers en is f 40,014 ontvangen. De geheele ontvangst op dien spoorweg in 1850 be draagt ƒ654,354.40;. Uittreksel uit een brief van een Leydsch Landverhuizer, uit Kalamazo in den Staat MichiganNoord-Amerika Wij zien uit ons huis op een stuk grond waar we allerlei groenten en vruchten kweeken. Waar voor drie jaren nog hosch was met 7090 voet hooge boomen, daar groeit nu velerlei graan. Uit het eikenhout maakt men ook plankjes, zoo als daklcijen, in plaats van pannen, die men hier nog niet haktdoch wel steenen. Ieder woont hier op een stuk grond van een licelen of halven akker(acre40 vierk. roeden en 47 vierk. el Ned. maat.) In maart wordt er uit de suiker-ahornboom stroop en suiker gekookt*), ook potasclizout en zeep uit de asch der verbrande hoornen. Best zout kost 2t cent Nederl. Men heeft een uur van hier ook velden ontdekt van uren in den omtrek waar eene soort van hessen groeijen zoo groot als kleine ker sen, die om de twee jaren vrucht geven. Verleden jaar zamelde een man met twee jongens voor 400 dollars in (een dollar is zoo veel als een Rijksd. Ned.) Herten zijn hier in menigte; het hertenvleesch kost 7 cents, het rundvleesch 12 cents, en best bloemmeel 7£ cents het Ned. ffiroggebrood eet met hier niet, rijk en arm eet hetzelfde brood. Er is hier turf noch steenkolen, maar nog wel voor 3 jaren hout op het dorp voor 'tweghalen. Dat ik u uit Kalamazo schrijf en niet uit Zeeland is omdat het werk daar afgedaan was, en wij hoorden dat hier acht groole steenen huizen werden gebouwd van vier verdiepingenik verdien nu een dollar daags. Ik heb mijne vrouw en kinderen met een ossenwagen hier laten komen en een woning gehuurd voor ƒ1.25 's weeks. De ton bloemmeel van ongeveer 100 Ned. ffi kost ƒ6.25, hest spek 7( a 10 cent, de winkelwaren, zoo als kolïij suiker en dergelijke al zoo als in Holland. De werktijd is hier van 'smorgens zeven tot 's avonds 8 ure; van 12 tot 1 uur etenstijd, en in den nazomer kon men zoo veel bier, appelen en persiken krijgen als wij ver langden." Uittreksel uit het Verslag van de Commissiebenoemd bij Koninkl. besluit van 30 Mei 1850tot afneming van het examen van hen die op een der Hoogescholen of Athenaea wenschen toegelaten te ivordenrcitge- bragt aan den Minister van Binnenl. Zakenden 12<lc" November 1850. (Vervolg van N°. 2.) De lleeren Dr. J. de Vlaam en J. P. A. Francois hebben den tijd, welke voor dat examen over de twee hoofdvakken, reker.- en stelkunde, en meet kunde bestemd was, onderling verdeeld. Wat de rekenkunde betreft, zoo hebben zij zich trachten te overtuigen dat de examinandi hekend waren met de behandeling van gewone en tiendeelige breukenmet het metrieke stelsel van maten en gewigtenmet de eigen schappen der evenredigheden, en de logarithmen en reeksen. Bij het examen in de stelkunde is meer werk gemaakt van het bewijzen dan van het toepassen der regels, noodig tot het behandelen van stelkun stige vormen. Onder de eerste vragen welke over de meetkunde werden gedaan, waren er altijd, welke dienden om na te gaan, welk der bekende leerboeken door de examinandi gevolgd warende volgende vragen werden dan in zoodanige woorden gedaan als in hun leerboek gebruikelijk is. Men heeft zich hij het onderzoek tot het doen bctoogen van hoofdstellingen bepaald, doch daarbij tevens onderzochtof de leerstellingenwelke de examinandus in zijn betoog aanhaalde (of wel aanhalen moest) door hem konden bewezen worden. Het examen is zoowel mondeling als schriftelijk afgenomen; door dit laatste werd het gemakkelijk om, hij verschil van gevoelen, den graad te bepalen, welkezoowel voor reken- en stelkundeals voor meetkundeop het testi monium, door dezelfde benaming moest worden uitgedrukt. Eene der drie soorten van eschdoorns, die daar wel somwijlen ter dikte van 12 voet in de doorsnede wordt gevonden. Alle eschdoorns leveren bij inkerving een zoet sap op doch de Amerikaansehe veel meer dan die in Europa. Hoewel alleen in Amerika de bereiding van Ahorn-suiker in eenigen grootcn omvang wordt gedreven, is die echter geen lak van builenlandschcn handel. De rekenkunde wordt in het algemeen op eene in het oog loopende wijze verwaarloosd; en de stelkunde wordt veel minder beoefend dan de meetkun de terwijl in elk dezer vakken het hoogere beter beoefend schijnt dan de beginselen; dat hierop hoogst loffelijke uitzonderingen bestaan, eischt geen betoog. Voorts is gebleken, dat het onoordeelkundig gebruik maken van twee leer boeken wier zamenstellers van een verschillend standpunt zijn uitgegaan, vele examinandi een onvoldoend examen heeft doen afleggen; het heeft hen verder ten hoogste bevreemddat er nog onderwijzers gevonden worden welke ge bruik maken van leerboeken, welke zoowel wat taal als vorm betreft, moes ten afgekeurd worden; dat hunne leerlingen, welke echter weinig in getal waren, blijken gaven van er niets van te begrijpen, spreekt van zelf. Bij het vragen over de stelkunde is hun zulks gebleken, doordien sommige jongelingen bepalingen en regels goed en bondig wisten voor te dragen en hij de toepassing eenen langwijligen weg volgden en gansch andere uitdruk kingen gebruikten. Bij de meetkunde viel zulks duidelijk in het oog, wan neer men hen eene door hen hewezene stelling liet ontleden. Bij het onderzoek in de geschiedenis en aardrijkskunde is de natuurlijke en eigenaardige verbinding dezer beide wetenschappen vooral der oude historie en geograpbie nimmer uit het oog verlorendaarom is vooral gevorderd een helder en grondig overzigt Van het geraamte der algemeene geschiedenis, ge paard met eene juiste kennis van den aardbol, zoodanig dat men zich, zon der behulp van kaarten, de ligging, grenzen en verdeeling der voornaamste landen kon voorstellen. Over 't algemeen heeft het onderzoek in deze weten schappen gecne ongunstige resultaten opgeleverd, ofschoon hij zeer vele exami nandi de opmerking moest gemaakt worden, dat zij hij de beoefening der geschiedenis de studie der geographie, die daarvan echter nimmer gescheiden mag worden, grootendeels hadden verwaarloosd, waarvan de oorzaak mis schien gezocht moet worden in het volgen der verkeerde methode, dat men de laatste meer als afzonderlijke wetenschap dan wel als hulpwetenschap der geschiedenis, en deze dikwijls met verwaarloozing van gene, behandelt. De maatstaf naar welken de examinator de bekwaamheid heeft beoordeeld en welke eischen hij in deze vakken gedaan heeft, zal uit de volgende mede- deelingen genoegzaam blijken. De graad van satis werd toegekend aan allen die blijken gaven, dat zij de hoofdverdeelingen der algemeene geschiedenis naauwkeurig kenden en te vens van de redenen er voor wisten rekenschap te geven, daarbij wel bedre ven in de tijdrekenkunde warenzoodat zij een helder begrip der hoofdge beurtenissen zelve en een goed overzigt van het geheel hadden verkregenen aan die kennis eene juiste voorstelling paarden van de ligging en den toe stand der landendie het toonecl der wereldgeschiedenis geweest zijn. Mis lukte deze proef niet, dan begreep hij met den examinandus verder te moeten gaanen werd er meer in bijzonderheden getreden van de geschiedenis van afzonderlijke volken en Statenof enkele tijdvakkenwaarbij tevens eenige proeven genomen werden van zijne kennis der oude aardrijkskunde in ver band met de nieuwe, en den tegenwoordigen toestand der wereld; zij, die bij dit onderzoek blijken gaven van genoegzame vorderingen en van de feiten tevens oorzaak en gevolg wisten op te geven, werden een lioogeren graad waardig gekeurd, terwijl aan eenige weinigen, die, behalve de vercischte kennis der algemeene geschiedenis, een vrij goed overzigt hadden van de staatkundige en maatschappelijke inrigtingen bij de Ouden, die in oude en nieuwe geographie overal te huis waren en daarenboven proeven gaven, dat zij behalve het door hen gebruikte handboek of handleiding, cenig ander geschiedkundig werk met vrucht gelezen hadden, als bij uitzondering de hoogste graad werd toegekend. De Commissie, dus eindigt het verslag, meent hiermede aan het bepaalde bij het Koninklijk besluit van 23 Mei 1845 en aan het verlangen van Uwe Exc. voldaan te hebben. (geteekend) A. W. Engelen, Voorzitter. W. G. PlurGERSSecretaris. 'sGRAVENHAGE, 3 Januarij. De Generaal Baron Willmardie Zondag uit Luxemburg bier was aange komen is namens den Koning-Groothertog belast geworden aan de vrije conferentien, die over de Duitsche aangelegenheden te Dresden zullen worden

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1