'A WE ME J*. STOCKHOLM, 20 December. Het door do Regering' ingediende voorstel tot invoering cener anders gewij zigde vertegenwoordiging is, nadat de stand der priesters reeds vroeger met 36 tegen 14 stemmen zich daartegen verklaard' had:, ook door de ridderschap met 316 tegen 89en door den stand der boeren met 87 teeen 18 stemmen verworpen. Vooral hij de ridderschap waren de discussien zeer hevig. De boerenstand heeft zich, door met priesters en ridderschap ('éne lijn te trek- ken geheel van zijn ouden bondgenoot, den burgerstand, afgescheiden, en schijnt deze breuk nog te willen verergeren door een voorstel tot herziening van de privilegiën der steden. Door de Regering waren troepen naar de' omstreken van Stockholm ontboden en andere maatregelen van voorzorg ge nomen om de vertegenwoordigers zoowel van de eene als van de andere partij, tegen mogelijke aanrandingen van een opgeruid gepeupel te beveiligen, en hen in staat te stellen om bij de beslissing eener zoo belaneriike vraajr- «1 O O J U geheel en alleen hunne overtuiging te kunnen volgen. BEHEMARHElf. De laatste geologische onderzoekingen in de Deensche bezitting Groenland hebben een Particulier doen besluiten derwaarts eene expeditie' te zenden om de minerale rijkdommen van dat Land na te sporen, hetwelk in het zuidelijk gedeelte de ontdekking van zulke rijke kopermijnen ten gevolge heeft gehad, dat het mineraal 66 pCt. zuiver koper bevat. VEREElHffiöE STATEN. Men gebruikt thans ook den electro-magnetischcn telegraaph tot het aan kondigen van stormen. Een stormwind doorloopt het luchtruim met de snelheid van 60 mijlen in het uur. Een schip in de haven van New-York dat naar New-Orleans onder zeil moetkan alzoo 20 uren vooruit kennis bekomenvan een uit den Mcxicaanschen zeeboezem naderenden orkaan. STABS I5ER5CT. ware het eene zaak van minder belangdoch de Heer Dupin verklaarde dat de vergadering gelastte, dat de Heer Manguin op vrije voeten werd gesteld. De Minister heeft de uitvoering van dat besluit geweigerd. Daarop heeft de afgevaardigde de Sainte Beuve de Minister bij volharding in zijn besluit in staat van beschuldiging willen stellen. De Minister heeft gezegd dat hij dit niet zou durven doenen toen een ander den Minister ondersteundezeide de Heer Bazedat men dan met een bataillon de deur zou openbreken. Men zevt dat eenigc vrienden van Manguin zijn losgeld hijeen brengenen dat er in die achtbare vergadering nog 45 leden dergelijke vonnissen tot gijseling tot hun laste hebben. De Heer Baze heeft heden in spijt van de Regering, den Heer Manguin in vrij heid gestelddie voor ergerlijke tooneelen bevreesdhem stil heeft laten begaan. De arme leveranciers uit de burgerklassen zijn echter met zulk een han delwijze, die hun het eenige middel ontneemt om van de gewetenloozc afge vaardigden hun regtmatigc betaling te bekomen, weinig in hun schik. IR HINIE. TURYN, 24 December. De berigten zijn zeer belangrijk ten opzigte van de geldmiddelen; in weerwil der verbazende uitgaven, door de laatste oorlogen veroorzaakt, verkeeren de financiën in vrij gunstigen toestand, en de hulpbronnen in dit land, waar de aanslag en inning der belastingen nooit op eene behoor lijke wijze geregeld zijn geweest, zijn zoo groot, dat de wijze maatregelen, welke eindelijk door het tegenwoordige kabinet voorbereid en reeds ten dcele door de Kamers goedgekeurd zijn, in het vervolg den toestand zeer voldoende zullen maken. BE IJ ERE IV. Te Neurenberg verscheen den 21stcn dezer voor het hof van assises zekere koopman aldaarMarius-IIeyn beschuldigd van 60 man gereeruteerduit gerust en naar Sleeswijk-IIolstein gezonden te hebben, ten einde tegen den Koning van Denemarken de wapenen te dragen. Dit feit door den beschul digde geenszins ontkend zijnde, die er zelfs bijvoegde, dat hij de Hertogdom men steeds door alle mogelijke middelen zoude ondersteunenheeft de Jury met algemeene stemmen op hem toepasselijk verklaard de wet van 17 Mei 1697welke de doodstraf eischt wegens eiken onderstanddoor een Bcijersch onderdaanzonder magtiging zijner Regeringaan eene in oorlog zijnde vreemde Mogendheid verleenden hem dienvolgens ter dood veroordeeld door middel van onthoofding. Dit vonnis is vooral daarom merkwaardig, dewijl dit de eerste maal is dat deze wet in toepassing komtofschoon zij reeds meer dan 150 jaren bestaat. MESSE1V-KASSEE. 29 December. Eergisteren heeft de Keurvorst hier zijne intrede gedaan. Het geschil tus- schen zijn Bewind en de Vertegenwoordigers heeft het regt verstand betroffen van de grondwettige orde van zakenwaaraan allen trouw hadden gezwo ren. Het is zeker, dat zoo wel in Kassei, als elders, de overgroote menigte aan de zijde van de Stenden-vergadering staaten dat zeer velen en daar onder zeer achtbare mannen, te goeder trouw diep overtuigd zijn, dat hun in dezen geweld wordt aangedaanzoo dat de Vorst nog in geenen decle met zijn volk verzoend is. De intogt heeft daarvan de blijken opgeleverd. De troepen waren in 't ge weer en de Vorst is aan de station opgewacht door de Oostenrijksche en de Pruissische commissarissenden bevelhebber der Beijersche Bonds-troepcn generaal v. Thurnen een aantal officieren. Het rijtuig van den Keurvorst werd begeleid door de garde-huzaren. De Vorst ondervond van de zijde der menigte geene blijken hoegenaamd van eenige belangstelling. Alleen aan den ingang van het Friedrichs-plein vernam men cenig gejuich, 't welk echter spoedig door wanklanken werd verdoofd. Zoo men verzekertis bet den Pruissisclien commissarisgeneraal v. Peuc- kergeluktden graaf v. Leiningen te bewegen om genoegen te nemen met de onderw erping van de hoogste regterlijke magt aan de verordening van 4 September, als den grondslag van al de verdere genomene maatregelen; maar verlangt men van de overige burgerlijke ambtenaren en regeringsleden nog verklaringen van gehoorzaamheid, welke zij schijnen niet te kunnen of te willen afleggen. 00§TENEMK. WEENEN, 28 December. Het gerucht is hier in omloop, dat de Keizer in persoon eene zamenkomst zal gaan houden met den Koning van Pruissen te Dresden, en wel binnen weinige dagen. De Ministerraad heeft beslotendat in het vervolg eene verordening of een besluit van een der Ministers alleen, niet meer als verantwoordelijk zal beschouwd worden, maar hetgeen van den geheelen Ministerraad uitgaat. FBINHEORT. 30 December. Het oostenrijksche legercorps onder bevel van den Generaal Legeditsch hetwelk tot dusverre in Frankenland zeer nabij de Keurhessische grenzen lag, heeft bevel ontvangen om naar Sleeswijk-IIolstein op te breken. Bij de plaatselijke overheden in het district Fulda was de officiële aanschrijving ont vangen dat alles voor den doortogt van 20,000 man in gereedheid moest worden gehouden. NOTIFICATIE tot Oproeping van Vrijwilligers voor de dienst der Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEY, gezien hebbende Art. 30 der AVet, van den 8slen Januarij 1817, Staatsblad N°. 1, waarbij aan elke Stad of plaats de vrijheid verleend wordt, om dcrzelver contingent in de Nationale Militie, geheel of gedeeltelijk, in vrijwilligers te leveren, geven bij deze aan de belanghebbenden kennisdat het daartoe bestemde Register, gedurende de maand Jannarij 1851, (except Zon- en Feestdagen) ter Secretarie dezer Stad, van 's morgens ten 10 tot 's namiddag ten 1 ure, zal openliggen, en noodigen mitsdien uit alle ongehuwde manspersonen, welke op den lstea Januarij 1851 hun 19Jc jaar zijn ingetreden, en hun 30stc nog niet hebben volbragt; ten ware zij reeds in dienst der Nedcrlandschc armee of Nationale Militie hadden gestaanin welk geval zij ook lot den on- derdoin van 35 jaren zullen worden toegelaten; de lengte hebbende van 1 el, 5 palmen en 7 duimen, voorzien van hunne geboorte-acte en bewijs van goed gedrag en inwoning ten minste van 15 maanden binnen deze Stad, getcekend door den Heer der Gebuurte, waarin zij woonachtig zijn, om zich tot de dienst der voornoemde Nationale Militie vrijwillig te verbinden,- en daartoe in voormeld Register te doen inschrijven. Zullende aan hen wor den uitgereikt een handgeld van DERTIG guldens, zoodra zij tot de dienst, door den Militie-Raad, zijn goedgekeurd. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij 11. H. Burgemeester en A\relhouders der Stad Leyden, op den 30ilcn December 1850. DU III EU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. UTR.ECIIT, 30 December. Heden heeft de Breede Kerkeraad der Nederd. Herv. Gemeente alhieruit het medegedeelde drietaltot Predikant beroe pen Ds. F. G. van den IlamTh. Dr. en Pred. te Harderwijk. ADVERTENTIE!!. Op den 30sten dezer overleed te Rotterdam, tot mijne en verdere Betrek kingen diepe droefheid, mijn geliefde Zoon, IIERMANUS van GIJSEN KO NING, in den onderdom van ruim 43 jaren. Zalt-Bommei 31 December 1850. D. van GIJSEN KONING. Algemeene Kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van onze geliefde Zuster, Mevrouw van ROSSUMGeboren van der Boon Mesch, ontvangen, betuigen wij onzen welmeenenden dank. A. L. van der BOON MESCH. C. van der BOON MESCH, Geboren Meteeerkajip, E. I. van der BOON MESCH. A. II. van der BOON MESCH. Leyden, 30 December 1850.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3