LEYDSCHE I cou 1850. MAANDAG, 30 DECEMBER. BIMEiXLANDSCIlE BERIGTEN. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. l VJ Nn. j. s De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 28 December. De Nederduitsche Hervormde Gemeente te dezer stede smaakte Donderdag avond een groot en godsdienstig genot. De gemeenscbappelijke viering van bet Kers-feest werd in baar midden met een' plegtigen zangstond besloten. Een barer Leerarende Wel-Eerw. Ileer Rutgers van der Loeff, die haar dit genot bereidde, was daarbij baar voorganger, Eene ontzaggelijke schare bad zich ter hijwoning dier plegtigheid in bet ruime Picterskerkgcbouw verza meld. Wat men te dier ure van genoemden ".eeraar, in zijne toespraken, bet dat men beurtelings uit den mond van Kinderen uit bet Weesbuis en Stads-scholen en van een mannen-koor hoorde, of zelve met de zaamgekomen gemeente aanhief, de indruk dier feestelijke zamen- komst zal allen, die baar bijwoonden, wel onvergetelijk blijven. Daar heerscht bier blijde dankbaarheid voor dit genot bij Oudersomdat daardoor ook voor hunne kinderen de belangrijkheid van het Kers-feest niet weinig is ver hoogd geworden bij 's mans Ambtgenoolen en de Gemeenteledenzoo voor eigene stichting en de regt feestelijke stemming, waarmede allen het kerkgebouw verlietenals om bet weldadige doelwaartoe de gelden die deze zamenkomst, na aftrek der onkosten, zal uitleveren, bestemd zijn. Die gelden zullen namelijk worden besteed om de Armen alhier te voorzien van Evangelische gezangboekenwaaraan ook hier ter plaatse grootelijks behoefte bestaat. De moeite en inspanning door de Ileercn LancelOnderwijzer in eene der Stadsscholen, en Hepp, Orgelist in genoemde kerk, voor deze plegtigheid aangewend, zullen in erkentelijke gedachtenis worden gehouden. En de ijve rige medewerking van Heeren Commissarissen Diakenen der Gemeentetot regeling en handhaving der ordezal evenzeer worden geroemdals men zich, voor de uitstekende diensten, door Directeur en Commissarissen der Po litie in deze bewezenverpligt zal rekenen. De Heer Froschhart zal in de volgende maand een concert geven, waarop de vermaarde Deensche zangeres Mej. Bertha Johannsen zich zal la ten hoorendie don IS1*™ dezer op het derde concert van de Maatschappij van Felix Meritis met buitengewonen bijval gehoord werd, na de dave- rendste toejuichingen werd teruggeroepen en toen op dringende uitnoodiging nog eenige eigenaardige Noordsche volksliederen liet hoorenen wier stem van wege haren omvang, kracht, liefelijkheid en buigzaamheid zeer wordt geprezen. (Zie de Advert -Van den Helder wordt onder dagteekening van den 25sten gemelddat de toestand van den Generaal Bruce weder zeer bedenkelijk was, en was door zijne Gcncesheeren de grootste rust en stilte aanbevolen. Scheeps-OnderolïicierenMatrozen en Jongens, die verlangen in 's Lands Zeedienst te treden, kunnen zich aanmelden bij de kantoren ter aanneming van Zeevolk te Rotterdam, Amsterdam, Willemsoord en Vlissingen. Teyler's Tweede Genootschap heeft aan het ingezonden antwoord in de Hoogduitsche taal op de prijsvraag: over de vereeniging van het geestelijk en liet wereldlijk oppergezag in den Kerkelijken Staatden uitgeloofden prijs toegewezen, De Schrijver is Dr. H. G. Hasse, Evangelisch Leeraar te Leulitz in Saksen. Uittreksel uit het Verslag van de Commissiebenoemd bij Koninkl. besluit van 30 Mei 1850, tot afneming van het examen van hen die op een der Hoogesclwlen of Athenaea wenschen toegelaten te wordenuitge- Iragt ami den Minister van Binnenl. Zakenden 12llcn November 1850. (Vervolg van N°. 156.) Voor de (jnalificatie van den hetrekkelijken graad van bekwaamheid zijn gebezigd de woorden: maletenuitersatisbene, egregieen bovendien nog mini/me. Men is overeengekomen dien graad van bekwaamheid in eenig vak met satis aan te duiden welke ieders ondervinding geleerd heeftdat bij jonge lieden van vrij goeden aanleg pleegt gevonden te wordendie geregeld vijf of zes jaren goed onderwijs hebben ontvangen. Wanneer de bekwaamheid bleek zoodanig te zijn als men baar onder de hierboven genoemde omstandig heden slechts plagt te vinden bij jongelieden van zeer goeden of van uit stekenden aanlegdan werd dit aangeduid door de woordenbene en egre giewanneer men uit de geleverde proeven opmaakte, dat de geëxamineerde niet dien graad van bekwaamheid bad, welke men overeengekomen was met satis aan te duidendrukte men dit uit door de woorden tenuiter en male beiden aanduidende dat de geleverde proeven, volgens den aangenomen maat staf, onvoldoende waren bevonden; zoo men tenuitur gebruikt beeft in minderezoo male iu meerdere mate. Minime is alleen gebruikt geworden om aan te duiden dat eenig vak in bet geheel niet of zonder eenige vrucht was beoefend. Om voor ieder vak uit de proeven van bekwaamheid geleverd door de jonge lieden die door betzelfde onderwijs waren gevormdeen gemiddeld resul taat te kunnen trekken, en voor ieder der geëxamineerden een algemeen resultaat uit de proeven door hem in alle vakken geleverdbeeft de Com missie. aan ieder der graden zekere waarde gehechten die in getallen uit gedrukt als minime male tenuitersatis beneegregie 0 1 2 3 4 5 Om dan als algemeen resultaat van het examen voor alle vakken voor ieder der geëxamineerden, de getallen op te tellen, welke de graden in ieder vak verkregen uitdrukken. Om daarbij de historische wetenschappen geen overwigt te geven heeft men de graden in geschiedenis en geograpbie verkregen, bij elkander geteld en van die som de helft voor het algemeen resultaat in rekening gebragt, de breuken altijd in bet voordeel van den geëxamineerde vernietigendebijv.: wiskunde, Latijn, Grieksch, IIoll., historie en geograpbie, satis, bene, satis, satis, bene, tenuiter, 3 4 3 3 4 2 3 is bet algemeen resultaat 16. 2 liet algemeen resultaat kan alleen dienen om de jongelieden die door de zelfde Commissie geëxamineerd zijn, in hunne onderlinge bekwaamheid te w aarderen. Immers naar mate de examinatoren lioogere vorderingen doen zal het algemeen resultaat geringer uitvallen. En niets waarborgtdat in verschillende Commissiën voor de onderscheidene vakken telken jare dezelfde maatstaf zal worden aangewend. Deze berekening beeft evenwel bare nuttig heid om de geëxamineerden en hunne betrekkingen eenigzins in staat te stel len een algemeen oordeel over hunne vorderingen op te maken daar anders ligtelijk naar de verschillende karakters een ongunstige of gunstige graad in een enkel vak tot ontmoediging of tot een ongegrond bewustzijn van ver diensten aanleiding geeft. Voorts acht de Commissie zich verpligt de gevoelens barer leden met be trekking tot hetgeen thans als hoofddoel van het examen aangeduid wordt, aan den Minister kenbaar te maken; namelijk om bekend te worden met den aard en de hoogte van bet onderwijs op de gymnasiën. De Heeren Ekker, FrancoisHermans en van Hoëvell, waren van oordeel, dat de geleverde proeven van bekwaamheid in eenig vak in den regel niet strekken kunnen tot juiste beoordceling van den aard en de deugdelijkheid van het onderwijs. Dat is: zoo de geleverde proeven van bekwaamheid van een leerling of bet gemiddelde van de geleverde proeven van bekwaamheid van eenige, die hetzelfde onderrigt hebben ontvangen, vooral bij eene kleinere inrigting van onderwijs, of slecht of onvoldoende of goed zijn, kan men daaruit in den regel niet afleidendat bet door hem (of door ben) genoten onderrigt of slecht of onvoldoende of goed is geweest; slechts eenige hoofd gebreken in het onderwijs zal men uit die proeven lecren kennen bijv. of een der vakkenmeer dan andere verwaarloosd wordtof er gebruik ge maakt wordt van leerboeken, van verschillende of van verkeerde methoden. Als grond werd opgegeven; dat de jongelieden na de reis zich bevindende in om standigheden en voor examinatoren die hun vreemd zijnde noodige kalmte missen en daardoor bij bet geven van proeven in den regel beneden hunne wezenlijke bekwaamheid blijven. Het verschil van karakter zal hierbij ver schillend werken: de onbedeesde zal ook hier, gelijk meestal, met mindere talenten schitteren, terwijl de bescheidene maar waarlijk bedrevene, zich min der gunstig zal voordoen, dan zijne leermeesters hem kennen. Hij die vlug was in zijn werk, zal, bij gelijke kennis, verre staan boven den minder vlugge, doch vlijtige, die gewoon alles grondig te bezien, nu genoodzaakt is in kor ten tijd zich door alles been te slaanen van welke karakters 1 iceft de echte Geleerdheid eenmaal meer steun te wachten, van de eerste of van de laatste? De ondervinding der voornoemde leden, bij het nu gehouden examen, heeft

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1