LEYDSCHE COURANT Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag Uitgegeven. Die van Maandag komt VvOË^SDAG, 25 DECEMBER. vit Zaturdag Avond jDo Prijs der Courant is f 12 in het jaai de afzonderlijke nommers worden tegen 1»» Centen afgegeven. Wegens liet UERSFFEST zal de Vrijdagsche Cou rant niet worden uïtg-eg-even. BIMEKLAIVDSCBE BERIGTEiV. LEYDEN, 24 December. Z. M. heeft onder anderen benoemd tot Onder-Intendant der lste klasse, den Majoor Titulair F. V. von AVattenwylook genaamd de Watteville, Regimen ts-Kwartiermeester bij bet 5(ie Reg. Inf. Bij bet 5lle Reg. Inf. tot Kapt.-Kwartiermeestcr den Ist™ Luit.-Kxvartierm. D. C. Otken, van het Batt. Mineurs en Sappeurs; bij bet 8ste Reg. Inf. tot lsten Luit.-Kvartierm.bij ancienneteit, den 2dcn Luit.-Kwartierm. P. F. de Groot, van bet corps. Ook heeft Z. M. onderscheiden militairen van verschillenden rang, die zich bij krijgsverrigtingen in de O.-Iridic verdienstelijk hebben gemaakt, be noemd tot Ridders der Militaire Willemsorde, 4"10 klasse; en tot Ridder der Eikenkroon, den Naamschen Bouwkundige Balat, die belast is geweest met het bouwen der concert-zaal in het Huis in 't Bosch. Ten verzoeke van de Ileeren J. van der EistMr. II. Gcrlings Cz. en W. G. de Bruyn Kops, te Haarlem; is door bet Depart, van Binnenl. Zaken ingetrokken de concessiehun bij resolutie van 4 Januarij 1850verleend voor eene Stoomsleèpdienst tusschen Haarlem en deze stad. Van wege de permanente Commissie der Maatschappij van Weldadig heid is publiek aanbesteed: bet bonwen van eene kerk der Hervormde ge meente te Frederiksoord voor G,600, en van eene te Willemsoord voor ƒ5,490, en van eene pastorie te Frederiksoord voor ƒ3,400. In het kiesdistrict Tilburg hebbenter vervulling der bestaande vaca ture in de Tweede Karner, van de 1238 kiezers, G03 hunne stem uitgc- bragt op den Heer P. Gouverneur te Breda, 154 op Mr. Lightenveltte 's Hageenz.; over deze beide Heeren zal overgestemd worden. Onze verdicnstslijke Landgenootde Landschapschilder Breuhaus de Grootte 's Gravenhagc, beeft de door de Pennsylvanische Academie van Schoone Kunsten uitgeschreven premie van 200 dollars, behaald voor een zijner kunstvoortbrengselen. Uittreksel uil liet Verslag van de Commissiebenoemd bij Koninkl. besluit van 30 Mei 1850tot afneming van liet examen van hen die op een der Hoogescholen of Athenaea wenschen toegelaten te wordenuitge- bragt aan den Minister van Binnenl. Zakenden 12llcn November 1850. De Commissie beeft zich ten doel gesteld met bescheidenheid, maar tevens met vrijmoedigheid de verschillende gevoelens barer leden aan den Minister kenbaar te maken, en laat onder anderen de volgende opmerkingen van alge- meenen aard voorafgaan: Met afwijking van de gewoonte der vorige Commission is goedgevondende voor het dagelijksch examen bestemde jongelingen in twee- of drietallen te vereenigen, en alzoo te examineren, ten einde het onderzoek te bekorten, dewijl het getal jongelieden dit jaar merkelijk grooter was dan vroeger. Nu is de Commissie, na den afloop der examina, tot de overtuiging gekomen dat deze wijze even goed in staat stelt, om het, gehalte der kennis bij ieder hun ner te beoordeelen, als een korter onderzoek aan ieder persoon afzonderlijk gewijd. Wat bet tweede punt, de verdeeling der vakken waarin geëxamineerd werd, aanbelangt, werd bepaald dat de Heeren de Vlaam en Francois, met de mathematische vakken belast, beiden alle examinandi onderzoeken zou den, de een in de reken- en stelkunde, de ander in de meetkunde, telken dage bij afwisseling, en dat het Latijn aan den Heer Hermans, het Grieksch aan de Heeren Ekkcr en Pluygers, de Ncderduitsche taal en stijl aan den Heer Engelen, de geschiedenis en aardrijkskunde aan den Heer van Ilocvell zouden opgedragen worden. Daar de Heeren Ekker en Pluygers beide aan hunne Gymnasien bijna uitslui tend met het Grieksch belast ziju, hadden zij bezwaar gemaakt in een ander vak te examineren. Twee wegen nu waren er om dat examen te regelen: of, dat de beide Heeren gezamenlijk alle jonge lieden zouden examineren, óf, dat elk hunner de helft voor zijne rekening nam. In het eerste geval zou menbij verschil van opiniehebben moeten tran sigeren. In het tweede geval liep men gevaar, dat de helft van de exami nandi met fecnen anderen maatstaf werd gemeten dan de andere helft. Men heeft echter, na rijp overleg, dit laatste gekozen. Of er nu werkelijk een verschillende maatstaf is gebruikt, zal nader blijken uit de bevindingen, dier Heeren. Door de verpligt.endc zorg der stedelijke Regering van Leyden waren de stads-gehoorzaal en aangrenzende localen ten dienste van het examen inge- rigt en beschikbaar gestelden de Commissie volbrengt eenen aangenamen plig't door aan voornoemde Regering hier openlijk de hulde barer erkentenis toe te brengen voor de welwillendheid jegens de Commissie en bare leden aan den dag gelegd. De ruimte en inrigting der localen boden eene geschikte gelegenheid aan om allen, die daartoe verlof van den Voorzitter verzocht haddentot bijwo ning van het examen toe te laten, zonder dat zulks eenige stoornis aanbragt. Niet slechts ouders, naaste betrekkingen of leermeesters der geëxamineer- den maar ook vele anderen legden van tijd tot tijd, door hunne tegenwoor digheid, hunne belangstelling in het examen aan den dag. In 22 zittingen zijn door de Commissie geëxamineerd 297 jonge lieden. Vervolg hierna.) 's GRAVENHAGE24 December. 'Wtveetle M£amer «iet' SstsaSesi-Tweiieraiti. Avondzitting van Vrijdagden 20stcnOchtend- en Avondzitting van Zaturdagden 21sten December. Gedurende die verschillende zittingen zijn de beraadslagingen over de arti kelen van het Y('e Hoofdstuk Departvan Binnenl. Zaken) voortgezet. De Minister heeft herhaaldelijk het woord gevoerd. In eene zijner gehou- dene redevoeringen heeft Z. Exc., op eene vraag van den Heer Baudte ken- nen gegeven, dat met het bestuur van den Ilijn-Spoorweg onderhandelingen zijn geopend over eene aansluiting van dien weg aan de Pruissische ijzerba- nendat, ondanks den langen duur van dergelijke onderhandelingen, de Regering zich vleidebinnen een niet zeer verwijderd tijdsbestekder Ka mer het ontwerp te kunnen voorleggen't welk zij in dezen meende te moe ten beramenen waartoe zij de medewerking der Kamer zal behoeven. Er waren op verschillende artikelen onderscheidene amendementen voorge steld waarvan de voornaamste de volgende zijn Op art. 5van den Ileer van der Ileydenstrekkendeóm de bezoldiging van de Commissarissen des Konings, in de verschillende provinciën, met een vijfde te verminderen. Verworpen met 42 tegen 28 stemmen. Op artt. 515, van den HeerMackay, de strekking hebbende, de jaar wedden der leden van het eollegie van Gedeputeerde Staten tot het vroeger bedrag terug te brengen. Verworpen. Door den Heer Luyben. om na art. G2 bet volgende art. 62a testellen: Subsidie aan hel instituut voor doofstommen te St. Michiels-Gestel ƒ2.000. Aangenomen met 41 tegen 20 stemmen. Op art. 87door den Heer Groen van Prinstererom de subsidie aan bet Koninklijk Nederlandseh Instituutvan ƒ7,500 op ƒ12,500 te brengen. Verworpen met 37 tegen 25 stemmen. Op art. 106, door den Heer AVintgens, om de premicn voor de visscherij in plaats van ƒ157,000, op ƒ172,000 te brengen. Verworpen met 45 tegen 16 stemmen. Na afhandeling der verschillende artikelen, is in de avondzitting van Za turdag het Hoofdstuk in zijn geheel in omvrage gebragt en aangenomen met eene meerderheid van 57 tegen 2 stemmen, die der Heeren van Goltsteiu en van Hall. Daarna is de beraadslaging over de voordragttot aanyulling der wet van 14 September 1849, nopens de provinciale belasting van Friesland, aan de orde gesteld, na afloop der beraadslagingen over de middelen van 1851. Eindelijk beeft de commissie van rapporteurs verslag uitgebragt over de twee volgende ontwerpen van w:et, als: I. Tot helling van Provinciale belastingen in NoordhollandFriesland Overijssel, Drenthe en Limburg. II. Tot regeling van bet Burgerlijk Pensioenfonds over 1851. De be raadslagingen over die beide ontwerpen worden aan de orde gesteld na afloop van die over de zoo even gemelde voordragt. Omstreeks 3 ure in den morgen is de Avondzitting van Zaturdag verdaagd tot Maandag morgen, ten 10 ure. I In de Memorie van Toelichting bij het ontwerp van wet ter vernicti-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1