De stedelijke Raad van Londen en de Hoogescholen te Oxford en Cam- bridgezijn gisteren de tegen de nieuwe R. K. hiërarchie opgestelde adressen aan de Koningin gaan aanbieden. Te Windsor vormde zich de gelieele massa in j eenen grooten en schitterenden stoet en hcgaf zich naar het Paleis. Elke corpo ratie xverd afzonderlijk bij de Koningin toegelaten, die door de Ministers en eenen prachtigen hofstoet omringd, haar ontving, en na het voorlezen van elk adres daarop een kort antwoord gaf, dat te voren was opgeschreven. De woorden der Koningin waren zeer voorzigtigzij dankt voor de hartelijke blijken van liefde en trouw, helooft dat zij de vrijheid van godsdienst zal handhaven en eiken aanval, van welken kant die ook komen mogt, met kracht weren. Over de zaak zelve liet zij zich niet uit. ET 13 A N14 R LS BA. PARIJS12 Dccemher. In de zitting der Wetgevende Vergadering van gisteren, las de Heer de Montalembert het rapport voor der commissie, belast met bet onderzoek van het voorstel des Ileeren Ollivierbetrekkelijk de rust en viering van den Zondag en andere feestdagen. «Dit ontwerp zoo sprak hij betreft bo venal de waardigheid des lands, de zedelijke vrijheid, en de rust der maat schappelijke orde. »Dit voorstel zal een groote dienst kunnen bewijzen aan het geschokte vaderland, aan de kranke maatschappij. «Het is tijd om in een land, waar de dag, toegeheiligd aan de Godheid, zich niet onderscheidt van de andere dagenzoo het niet is door grooter ont heiligingen, die ergernis te doen ophouden. Wij komen u daarom rondborstig vragen wat men aan de Majesteit van God, aan het regt der armen verschul digd is. «Wat wij sedert eenige jaren aanschouwd hebben, heeft velen de oogen geopend. Men beklaagt zich van alle kanten wegens gemis aan eerbied voor de wet, voor de overheid. «Kunnen wij, als wetgevers, als menschen, eischen dat het volk zich neerbuige voor ons vlugtig en kortstondig bewind, wanneer men de hoogste Wetgeving miskent of veronachtzaamt! «Er bestaat geene maatschappij zonder God, zonder godsdienst, zonder vereering; geen vereering zonder de rust van den Zondag, die opklimt tot den oorsprong der tijden. «Dat men ons niet tegenwerpe, dat wij een aanslag voeren tegen de vrij heid des gewetens. Wie beklaagt zichwanneer men den dag des Ileeren aandacht verleend? Het zal de Jood niet zijn, die zoo gestreng is in de op merking des Sabbats? Het zullen de Protestanten niet zijndie ons dikwijls op het voorbeeld van Engeland en de Vereenigde Staten wijzen. «Niemand zal het zich beklagen, gelooft het, mijne Ileeren, of het moes ten dezulken zijn, die in het geheel geen godsdienst bezitten. Dan, ik ge loof dat hunne gevoelen niet eenig wigt in de schaal zullen leggen. Is het niet billijk, een dag op de zeven, een enkele, de stoffelijke bezigheden, de koortsachtige hebzucht, de handels- en industriële beslommeringen, waaraan zelfs zij die ze ondervinden zich wenschen te onttrekkente schorsen «Treedt den eersten winkel, die u voorkomt, slechts in, ondervraagt den handelaar en hij zal u zeggendat hij niets liever verlangt dan zijn winkel des Zondags te sluiten zoo zijns gelijke in het vak hetzelfde wil doen. Wat zal ik u van het volk zeggen, dat door de veronachtzaming van den Zondag zijne zedelijke en physieke gezondheid ten eenemale verwoest. Het is inzonderheid voor de arbeidende klasse dat ons voorstel de grootste weldaad zal zijn." Ter gelegenheid van de verjaring der verkiezing van den President der republiek, is den 10dcn dezer door den municipalcn raad van Parijs, aan den President op het raadhuis een luisterrijk banket aangeboden. De Prefect der Seine, de Heer Berger, heeft op dien maaltijd een' dronk ter eere van den President ingesteld, waarop deze onder anderen heeft geantwoord: Erkennen wij het volmondighet zijn de groote beginselende edele harts- togten, zoo als vaderlandsliefde en belangeloosheid, die de maatschappij red den en beveiligenen niet de speculation van geweld en toeval. Aan de toepassing van deze staatkunde zijn wij verschuldigddat wij thans eenige rust genieten, en dat wij dit jaar, meer dan vroeger, op den weg des voor- spoeds vooruit zullen gaan." SARDINIË. TURYN, 5 December. De Minister van Finantiën heeft den 3den dezer in de Zitting der Kamer van Afgevaardigdeneenige belastingwetten ingediend. Vooreerst op de successieen wel op 1 ten honderd in de regte lijnop 2 ten honderd tus- schen broeders, zusters en echtgenooten en verder opklimmende tot 10 ten honderd voor succession op vreemden of corporation. Van de belasting zijn vrijgesteld de succession in de regte lijn tot 2,000 fr., alsmede de legaten aan de armen en aan de dienstboden van den erflater. Bij het tweede ontwerp wordt eene belasting ingevoerd op de bezittingen van corporation en in de doode hand; bij het derde worden eenige, tot dus verre van het patentregt ontheven bedrijvendaaraan onderworpenterwijl een vierde ontwerp strekt ombehalve de grondlasteneene nieuwe belasting te heffenberekend naar de huurwaarde der bewoonde huizen. PKUISSEN. BERLIJN13 December. Hel Regeringsblad van den lldm dezer behelst de volgende Koninklijke g verordening Nadat ten gevolge van eene met het Keizerlijk-Oostenrijksehc Gouvernc- nement getroffen overeenkomstde redenen zijn uit den weg geruimd die den 6dcn November mijn bevel tot het mobiel maken van mijn geheele leger uitgelokt haddenzoo gelast ik het staats-ministerie de verdere maatregelen tot uitrusting der leger-corpsen te stakenen allengs de vermindering der troepen tot op de vroegere sterkte te bewerkstelligen. Ook wordt berigt dat de ontruiming van Keurhessen door de Pruissi- sclie troepen den 9dc" eenen aanvang heeft genomen. De Constitutionnelle Correspondent meent te kunnen verzekeren dat gelijktijdig te Weenen eene verordening van soortgelijke strekking moest worden openbaar gemaakt. Volgens de ministeriele Deutsche Reformzou in een den 9del> gehouden Ministerraad beslist zijndat Pruissen in de vrije conferentiën te Dresden door den Graaf von Alberleben zal vertegenwoordigd worden en zou de Minister von Manteuffel zich waarschijnlijk mede naar Dresden hegeven om de opening der conferentiën bij te wonen. OöSTBIKUa. AVEENEN, 9 December. Er zal ter zelfder tijd eene aanmerkelijke vermindering van de Oostenrijk- sche en Pruissisclie strijdkrachten plaats hebbende verordeningen deswege zouden den 10,len worden uitgevaardigd. Oostenrijk zou al dadelijk de on langs opgeroepen vierde bataillons naar huis zenden en de uitgeschreven ligting van 76,000 man geen voortgang hebben, en heide legers worden teruggehragt op den voet als vóór de oorlogstoerustingen. Ook zijn de Oostenrijksche troe pen reeds den 7den begonnen zich van de grenzen te verwijderen en meer naar binnen 's lands te trekken. Het AVeener dagblag van Lloyd berigt, dat het nieuwe Oostenrijksche toltarief thans gereed is. De werking van hetzelve, welke met opzigt tot de bepalingen, die aan de nijverheid verligting verschaffen, reeds aan het einde der volgende maand begint, strekt zich uit over het geheele rijk, Italië en Hongarije daaronder begrepen. RUSLAND. PETERSBURG, 25 October. De Keizer heeft het algemeen toltarief, opgemaakt door den Minister van Finantiën in overleg met den Gouverneur van het Koningrijk Polen en den Gouverneur der Kaukasische provinciën, en herzien door den Rijksraad en het comité voor de Kaukasische gewestengoedgekeurdhet zal in het Rijk zoowel als in Polen, met Januarij 1851 in werking komen; en ter zelfder tijd de nog tusschen het Rijk en het Koningrijk Polen bestaande tollinie op geheven en in laatstgenoemd Koningrijk de Russische tol-administratie inge voerd worden. ©OST-INBSE. De Indiër deelt eenige nadere bijzonderheden mede, betreffende de expe ditie op Borneo, waaruit onder andere blijkt dat ook de marine een ruim deel heeft aan de door ons op de Chinezen behaalde overwinning. Den 25stc" September 11. is er 's avonds aan het hotel van den Gouverneur-Generaal te Batavia, eene vergadering van den Raad van Indië gehouden, door Z. Exc. zei ven gepresideerd, en die bijgewoond werd door de Kommandanten der land- en zcemagt, om over deze gewigtige aangelegenheden te beraadslagen. Men is algemeen te Batavia van oordeel dat het eene zaak is van groot be lang en die ernstige gevolgen kan hebben. De tijding der overwinning van Pamangkat is te Batavia aangebragt door den Luitenant Donleben, die zich bijzonder bij die expeditie heeft onder scheiden hij heeft ook die van Bali bijgewoond en is een broeder van den bij laatstbedoelde expeditie zoo roemrijk gesneuvelden Kapitein Donleben. Te Batavia meenden wel onderrigte personen te weten dat het onlangs door de Indische regering naar het moederland gezonden ontwerp van wet omtrent het beleid der regering van Nederl. Indie, de blijken draagt, dat de ontwerpers de behoeften van het oogenhlik schijnen begrepen te hebben. Het moet in een zeer gematigden en liberalen geest zijn gesteld. A1SVE1IÏE1ÏÏIEN. Na eene korte ongesteldheid overleed heden ons geliefd jongste kindje CATO MARIE, in den ouderdom van bijkans zeven maanden. A. GIJSBERTI IIODENPIJL. H. II. GIJSBERTI IIODENPIJL, Leiden, 10 December 1850. Jansen. Eenige Kennisgeving. Heden overleed aan eene hevige ziekte van slechts eenige urenons geliefde en eenigste Dochtertje ELISABETH ADR.IANAin den ouderdom van bijna 3 jaren. J. C. KLIKEE. P. J. KLIKEE, Leyden, 12 December 1850. Geh. Rijk. Eenige Kennisgeving. Onze geliefde Zuster JOHANNA AATLHELMINA MARIA KLUIT, werd ons heden op het alleronverwachts in den ouderdom van 49 jaren door den dood ontrukt. C. A. KLUIT, Leyden, 13 December 1850. Uit aller naam. Eenige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3