een rijtuig der tweede klasse, een keisteen en door een andere ruit een le dige champagne-fleschgeworpen; de steen viel in het rijtuig zonder veel letsel te doen, maar door de champagne-flesclrwerd aan een der passagiers een vrij aanmerkelijke wonde aan het hoofd toegehragt. De machinist noch iemand der wachters konden natuurlijk vooral daar zulks hij avond plaats had iets van dit voorval vernemen tot dat men aan het naburig station bij Maarsen stil hield. Aldaar werd den passagier, die sterk bloedde, heelkundige hulp toegehragt. Gelukkig nog datzoo als ik hoorde ver wonde aldaar woonachtig is. Een streng en naauwkeurig onderzoek heeft er plaats, dat, zoo als te ho pen is. zal leiden tot de ontdekking der misdadigers. AmstCour.) Wij vernemendat met Januarij e. k. te dezer stede een nieuw Week blad zal verschijnenaan de geneeskunde en hare belangen gewijden onder eene redactie waartoe behooren eenige leden der tegenwoordige redactie van de bestaande Geneeskundige Courant. liLITi:.\LAM)SCHE BERIGTEN. EWttIS 1LA WE9. LONDEN30 November. Dr. Newman, een der voornaamste geestelijken die tot de R. K. Kerk is overgegaan, zou eerlang als Bisschop van het nieuw opgerigte R. K. Bisdom van Nottingham gehuldigd worden. Te Edimburg, waar een R. K. Bisschop is, zal eene hoofdkerk met een seminarium gebouwd worden, hetgeen 400,000 zal kosten, de helft dier som is reeds door liefdegiften bijeengebragt. De vergaderingen en verklaringen in de dagbladen ter zake van de invoering van de nieuwe regelingen voor de R. Katholieken houden nog steeds aan en nemen toe in hevigheid van toon. De Iersche bevolking, in rust gebragt door de bevredigende staatkunde van wijlen Sir R. Peelgeraakt meer in spanning en de Protestantsche vereenigingen steken het hoofd weder op. Lord Beaumont is wegens zijnen brief aan Lord Zetland met den ban vloek der R. K. Kerk gestraft. De uiterste wil van wijlen den gewezen Koning der Franschen is dezer dagen geligt.; de persoonlijke bezittingen zijn beneden de 100,000 M aange geven. Er zijn in de fabriek der Ileeren Howard en Comp.te Bradfort, 4 stoomketels gesprongen, waardoor een groot getal arbeiders gekwetst en gedood zijn, op het oogenblik des ongeluks waren er bij de 1,700 personen werkzaam. gAIKKIMIÏS. TUR.YN28 November. De Tweede Kamer heeft tot haren Voorzitter verkozen den Heer Pinelli die, zooals bekend is, met eene zending naar Rome is belast geweest, doch welke geheel is mislukt. De Kamer heeft hem daardoor een bewijs willen geven van haar vertrouwen. De Minister van Finantiën heeft de begrooting ingediend. Alleen die voor Oorlog bedraagt 40 millioen terwijl deze te voren slechts 30 millioen bedroeg. De Minister heeft te kennen gegevendat de tegenwoordige toe stand van Europa dringend vorderdeom de krijgsmagt op den voet van oorlog te houdendat anders die begrooting niet meer dan 32 millioen zou bedragen hebben. PRÏISSES. BERLIJN30 November. De Minister von Manteuffell, die den 27sten November tot het houden eener conferentie met den Oostenrijkschen eersten Minister von Schwarzen- berg naar Ollmiitz vertrokken wrasis heden alhier teruggekeerden heeft zich bij den Koning vervoegd. Nopens den uitslag der conferentie vras nog niets bekend. Alleen weet mendat niet enkel de genoemde Ministers maar ook de Russische Gezant von Meyendorff die heeft bij gewoond. De Berlijnsche bladen deelen thans het ontwerp van antwoord van de Tweede Kamer op de troonrede mede. Daarin wordt ten aanzien van het vraagstuk der nieuwe staatsregeling van Duitschland het volgende gezegd: Wij vertrouwen dat de verdere pogingen tot bereiking van dit doel, gelijk het in het verbond van 26 Mei 1849 is uitgedruktmet nadruk voortgezet weldra daartoe leiden zullendat aan Duitschland eene zijne waardigheid naar buiten en zijne inwendige vrijheid verzekerende staatsregeling verschaft worde, waarin Pruissen, nadat het zich met zijne geheele magt bij Duitsch land heeft gevoegd, niet den tweeden rang kan innemen. Ook ten opzigte tot Keurhessen verklaart het ontwerp zich tegen eene eenzijdige tusschenkomst. Het slot luidt aldus: U. M. zoekt geenen oorlog, en wil niemands regten verkorten; daarvoor moge God u zegenen! Maar gij vordert inrigtingcn voor het gezamenlijke vaderland, die aan Pruissens tegenwoordige positie in Duitschland en in Europa beantwoorden. Het zwaard is aangegord ter verdediging van dit goede regtzijn daarvoor voldoende waarborgen gegevendan zal het zwaard niet worden ontbloot, en honderdduizenden zullen het volgaarne tegen de werktuigen van vreedzamen arbeid verruilen; maar het zou ieder die Pruis sens eer of regt mogt aantastengestrengelijk treffen. Steunende op de eenstemmige goedkeuring der natie, zullen wij met ijver alle middelen be willigen, om de bereiking van zoodanige oogmerken te verzekeren, en zoo een nieuwen krachtigen waarborg te stichten voor de constitutionele monar chie. In die bedoeling vinden alle partijen hare vereeniging, en alle stem men zij blijmoedig in met de leus van U. M.Eendragt in trouwYertrouwen op God in éénen geest, den ouden echt Pruissischen geest. Daarmede zal God ons ook verder helpen op den weg, langs welken hij Pruissen sedert eeuwen genadiglijk geleid heeft. Dat is ook ons vertrouwen!" Het mobiel maken van het leger vordert behalve de eerste onkosten, op 20 millioen Rksth. geschat, maandelijks 7 millioen. MESSEW-KASSEIi. De Keurvorst heeft besloten naar zijne residentie terug te koerenen wel alleen door Hessische troepen vergezeld. De Keurvorst hoopt, dat deze heu gelijke gebeurtenis in het geheele landen met name in de hoofdstadnaar waarde zal geschat worden. Ook zal hij het voorzeker als een bewijs van de juiste beoordeeling der zaak aanmerkenwanneer hem de wensch wordt uitgedrukt, om zijnen terugkeer te bespoedigen. Uit Kassei wordt inderdaad van den 27sten dezer gemeld, dat men plan had een adres aan den Keurvorst te rigtenten einde hem om een spoedigen terugkeer te verzoeken. -Aan de Ilöllnische Zeitung wordt onder dagteekening van 29sten uit Frankfort gemeld: «Oostenrijk heeft, naar men uit goede bronnen verneemt, in de wederzijdsche ontruiming van Keurhessen toegestemd. Dien ten gevolge is heden het aan een deel der alhier in bezitting liggende Beijersche troepen gegeven bevel om morgen naar Fulda te marcheren, reeds ingetrokken." OÖSTMEMK. WEEN EN28 November. AI de berigten luiden gunstig voor het behoud van den vredehoewel er in Duitschland op het oogenblik eene legermagt van 940,000 man onder de wapenen staat, en nog voortdurend uit de Zuid-Oostenrijksche Staten troepen naar Bohemen op marsch zijn. Er is een streng verbod uitgevaardigd tegen geheimen beurshandel en contra-mineringenalsook tegen koop en verkoop van koperen en zilveren pasmunt. CALIFOKNIE. De N. liotl. Courmeldt uit het dagblad Alt a California van 1 October jl.het volgende In de zuidelijke mijnstreken zijn meer dan 200,000 goudzoekers aan het werk, doch over het geheel levert hun arbeid gemiddeld niet meer dan 5 doll, per dag, zoodat hier, ten minste in het tegenwoordige jaargetijde, niet veel kans is om fortuin te maken. De beproefde afleiding van sommige rivieren heeft niet de verwachte resultaten opgeleverd, want in de beddingen vond men geen goud. Aan de Vederrivier is het echter gunstiger gegaan; een gezelschap goud gravers vond daar eene plek, waar zij voor 1000 doll, goud ieder uur bij- eenzamelden. Bij Stringtown heeft een ander gezelschap 1000 doll, per dag- gewonnen. Sullivans Creek is de eenige mijn, die volgens de regelen der wetenschap bewerkt wordt. Mijnwerkers van Cornwall arbeiden daar en de winsten zijn ontzagcbelijk groot. Overigens heerscht eene matelooze ellende onder een aanzienlijk getal land verhuizers, die met de hoop om spoedig rijk te worden, herwaarts gekomen waren. Honger, koortsen, cholera en vermoeijenisslepen ér honderden ten grave. Omstreeks 18 mijlen hoven Marysville is eene nieuwe buitengewoon rijke goudmijn ontdektdrie personendie er de eerste blijken van vondenver kochten hun regt om die plek te bearbeiden aan andere liefhebbers; de een ontving er 17,000 doll, en de beide anderen ieder 20,000 doll. voor. Bij den laatsten brand werd ook de drukkerij van de Pacific News vernield, met alle letters, persen, voorraad papier enz. De ondernemers van dat blad verloren daarbij 40,000 doll. STABS BIRIGT. In de maand November 1850zijn binnen de Stad Leyden overleden 67 personen, als: 18 Mannen, 15 Vrouwen, 15 Zoons en 19 Dochters, daaren boven als levenloos aangegeven 4. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 135 Kinderenals76 Zoons en 59 Dochters. S KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde Gemeenten te Ens en Emmeloord op SchoklandAVelsumSt. Jansga en Oudemirdum en dien der Waterlandsche Doopsgezinde Gemeente te AVormerveer, uitge- bragte beroepen op de Candidaten J. CromhoutJ. J. van den BroekA. van GriethuyzenJ. Traste en G. ten Cate. 31<Sde Staats-ILoterij. Trekking der Vijfde Klasse. 13llc Trekking. Nos. 11273, 12662, 13116 en 17106 ieder een prijs van ƒ1,000. 14<le N°. 17416 een prijs van ƒ1,500. N lS. 12735 en 17965 ieder een prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3